Musicarenje mrene i skobalja

Mušičarenje štuke, bucova i ostalih nesalmonidnih vrsta
Krambambuli_panc
fly fisherman

Musicarenje mrene i skobalja

Postby Krambambuli_panc » Fri Jun 19, 2009 3:27 pm

Pozdrav svima,

mozete li mi reci da li ste imali i kakva su vasa iskustva u musicarenju mrene i skobalja? Kojim vrstama musica biste pokusavali da ih "dobijete" na stapu? S' obzirom da sam pocetnik, mozete li mi napisati spisak naziva muva ili step by step (link ako vec postoji) za pravljenje muva?

Da li je neko mozda pecao na Zapadnoj Moravi ove vrste musicarskim priborom? Citajuci neke postove vidim da su ljudi pokusavali namenski da ih pecaju ali slabo ko je imao rezultata ili ja nisam pronasao. Takodje, na nekim stranim forumima postoje klipovi gde se moze videti da ljudi uspesno i ciljano love ove ribe - bar za mrenu sam nasao.

Hvala vam unapred,
Marko

bokac
fly fisherman

Re: Musicarenje mrene i skobalja

Postby bokac » Fri Jun 19, 2009 3:52 pm

O mušičarenju mrene postoji dobar članak u 1. broju Mušičar-a.
"There are 10 kinds of people in the world - those who understand binary and those who don't."

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Sat Jun 20, 2009 10:49 am

bokac wrote:O mušičarenju mrene postoji dobar članak u 1. broju Mušičar-a.

Bokac, hvala puno na informacijama. :grin:

Da li jos neko zna nesto o musicarenju ovih riba...Ostali, da li ste imali iskustva u musicarenju ove ribe? Ne znam, meni kao pocetniku namecu se dva zakljucka...Ili da musicarenju mrene nije posveceno dovoljno paznje (iz bilo kojih razloga) ili ako jeste, onda je musicarenje veoma zahtevno, te je samim tim razlog zbog cega su mnogi odustali?

Marko

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Sat Jun 20, 2009 11:12 am

Za mrenu vidi na www.lipljen.com.Koliko sam ukapirao sačekaš da opadne voda na letnji nivo,nađeš brzak u kojem si siguran da ima mrene i sa doooooobro otežanom nimfom zečije uvo preoravaš dno.(kao na pec ako znaš taj sistem ribolova).Za škobalja imaš na www.musicarenje.org > Mušičarenje > Mušičarenje ostalih riba > škobalj

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Sat Jun 20, 2009 11:35 am

brankoogi wrote:Za mrenu vidi na http://www.lipljen.com.Koliko sam ukapirao sačekaš da opadne voda na letnji nivo,nađeš brzak u kojem si siguran da ima mrene i sa doooooobro otežanom nimfom zečije uvo preoravaš dno.(kao na pec ako znaš taj sistem ribolova).Za škobalja imaš na http://www.musicarenje.org > Mušičarenje > Mušičarenje ostalih riba > škobalj

Kakva slucajnost, upravo sam citao post na www.lipljen.com koji je pisao rasho...Bas je lepo objasnio, bas od A do S. Hvala ti jos jednom.

Inace, planiram da probam da pecam mrenu na Zapadnoj Moravi. Tamo sam je pecao na plovak kad sam bio u osnovnoj skoli. Glavni razlog zbog koga sam se "nameracio" na mrenu je to sto znam par mesta koja nisu toliko zahtevna - voda nije previse brza i duboka, a ima jata mrena. Nisu neki kapitalci ali procenjujem da ima jedinki do 1.5 kg, ali najvise ima onih od oko 500 g. Naravno ima i vecih ali one su u brzoj i dubljoj vodi. Tako da ovo bi bilo pecanje na vidjeno...Dobar momenat da se isproba lovnost muva i ispitaju razlike :grin:
Za mene kao pocetnika i suvise dovoljno.

falco
guide

Postby falco » Sat Jun 20, 2009 1:42 pm

Pošto si rekao da si početnik ja bih ti preporučio da kreneš sa pecanjem klena suvim muvama, bar dok ne stekneš neka sopstvena iskustva. Odluka je samo tvoja, ali mislim da ti je izbor pomalo mazohistički. Mrena i skobalj sigurno ne spadaju u "lake" mušičarske ribe, mada ih neko (nekad i negde :grin: ) uspešno lovi. Klen je mnogo "zahvalniji" sparing partner bar za prve bitke - ne moraš mozgati kako da vodiš tešku nimfu ili kako da identifikuješ ugriz. Kasnije, kada stekneš samopouzdanje, lako ćeš se prebaciti na zahtevnije protivnike :wink: . Ako ostaneš pri početnoj odluci jedino što ti mogu savetovati je da više pažnje posvetiš prezentaciji nego izboru muva - to mi deluje logično iako nisam ni mrenu ni skobalja nikad dobio na muvu.

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Sat Jun 20, 2009 2:08 pm

falco wrote:Pošto si rekao da si početnik ja bih ti preporučio da kreneš sa pecanjem klena suvim muvama, bar dok ne stekneš neka sopstvena iskustva. Odluka je samo tvoja, ali mislim da ti je izbor pomalo mazohistički. Mrena i skobalj sigurno ne spadaju u "lake" mušičarske ribe, mada ih neko (nekad i negde :grin: ) uspešno lovi. Klen je mnogo "zahvalniji" sparing partner bar za prve bitke - ne moraš mozgati kako da vodiš tešku nimfu ili kako da identifikuješ ugriz. Kasnije, kada stekneš samopouzdanje, lako ćeš se prebaciti na zahtevnije protivnike :wink: . Ako ostaneš pri početnoj odluci jedino što ti mogu savetovati je da više pažnje posvetiš prezentaciji nego izboru muva - to mi deluje logično iako nisam ni mrenu ni skobalja nikad dobio na muvu.

Hvala Falco (dobar avatar - volim tu pticu :grin: ) na savetima. Uzecu to u obzir...Nekako, razmisljam da stvari mogu uporedo ici...tako da sada bih i krenuo sa klenom, ali ako vidim situaciju koju sam gledao pre 7 dana na Moravi, onda je to dobra prilika probati i mrenu, npr. Sve se desava tako reci ispred nogu, vidi se dno i ploca je u pitanju. Ribe su se hranile. Iskren da budem, postova o pecanju klena ima i ssamo treba procitati, izaci na vodu, probati, proveriti i vezbati..ali ovo za mrenu je nekako misticno, ima malo informacija.

Kada kazes pravilno voditi muvu i dobro prezentovati...znam nacelno sta to znaci ali sta tacno u ovom slucaju mislis...Kako bi to radio...Ne znam...da li jednostavno pustiti da nimfu nosi vodaza, da li zadrzavanjm u mestu...laganim povlacenjem po dnu - uzvodno povlacenje??? Da li mi nesto o tome mozes reci?

falco
guide

Postby falco » Sat Jun 20, 2009 3:09 pm

Nikad nisam imao vremena ni strpljenja da to probam (a ni zgodnu lokaciju kao ti), pa moram da pričam napamet. Mrena se najčešće hrani na samom dnu, pa bi otežana nimfa trebala što duže da bude u toj zoni. To je na dosta mesta teško postići, treba i malo osećaja da znaš kuda uopšte ide tvoja imitacija. Ja bih najviše voleo da se moja teška nimfa kreće brzinom toka (ili još bolje za nijansu sporije), uz krajnje diskretne pokrete koji bi joj dali živost (jača potezanja bi je odizala od dna). To iziskuje precizno pogođenu težinu nimfe i dužinu predveza za određeno mesto, stalnu koncentraciju i aktivne ruke koje će pokretima štapa i strune to ostvariti. Ovo je neko nagađanje i teorija, bolje bi bilo da to opišu ljudi koji su se potvrdili u praksi.

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Fri Jun 26, 2009 9:29 am

Ima dosta primera lova mrene na otezanu muvu, ali gledajuci filmove i razme casopise gde se lovi mrena vise od pola slucajeva vezuje se za grebanje, tj. kacenje iznad nosa, oko glave, a ponajvise za grudna nesto redje za ledjano i repno peraje, obzirom da je mrena jatna riba. Stave veliku nimfu sa ogromnim tungstenom da kotrlja po dnu, veliki indikator i na svako zaustavljanje indikatora kontra pa sta bude mrena ili stena. Ali dosta puta i uzme nimfu, medjutim u manjoj meri nego sto muva uzme nju. :grin: Dovoljno je pogledati sliku u prvom broju musicara na kojoj se jasno vidi preko citave strane ribolovac, iza njega most preko Lima nize Priboja, prosecna mrena zakacena za glavu nesto nize oka cini mi se na velikog fazana sa bakarnim tungstenom.

Vise puta sam probao da ulovim skobalja i mrenu na muvu, ali sam u 99% slucajeva zakacio ribu sa strane.

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Fri Jun 26, 2009 10:21 am

Šumi ako si lovio škobalja na travu primetio si(na limu je bar tako) da u 50% slučajeva bude zakačen sa strane pored usta.Jednostavno položaj usta kod njega i mrene je takav da nekad prvo pritisnu obrazom mamac pa ga tek onda progutaju,u međuvremenu ti kontriraš i zakačiš ih pored usta ili oka ili za obraz.Ako tako uzima svoju prirodnu hranu zašto nebi i nimfu?

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Fri Jun 26, 2009 10:55 am

Po casopisima nisam gledao kako love mrenu...Cak i taj privi broj musicara moram poruciti. Mada trazio sam na internetu video zapis o lovu mrene musicom i Austrijanci su zaista uspesni u tomu..Na njihovom snimku se nedvosmisleno vidi da ih kace za usta (ne oko usta). Medjutim, mnoge upecane ribe nisu prikazane gde su zakacena..Mozda to ide u prilog ovome sto je Sumadinac rekao. Evo linka pa uzivajte:

http://www.youtube.com/watch?v=hP8m47OAfa4

Marko

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Fri Jun 26, 2009 12:55 pm

brankoogi wrote:Šumi ako si lovio škobalja na travu primetio si(na limu je bar tako) da u 50% slučajeva bude zakačen sa strane pored usta.Jednostavno položaj usta kod njega i mrene je takav da nekad prvo pritisnu obrazom mamac pa ga tek onda progutaju,u međuvremenu ti kontriraš i zakačiš ih pored usta ili oka ili za obraz.Ako tako uzima svoju prirodnu hranu zašto nebi i nimfu?

Imao sam priliku da pecam mrenu na vidjeno na Limu. Posto je jatna riba na maloj povrsini lezi veliki broj jedinki. Bacao sam nimfu i pratio sta se dogadja. Od svega nista, osim sto je ostra udica ubola jednu mrenu ispod oka jer se nije pomerila, dok je druga spala zakacena za grudno peraje. Definitivno je da mrena jede insekte, ali u polovini slucajeva kaci se sa strane nehoticno jer je kako sam vec rekao jatna riba i muva je cesto bocne kotrljajuci se.

Pokusacu da skeniram caspoise u kojima se pise o musicarenju mrene i slike gde se jasno vidi kada je mrena uzela muvu, a i one druge gde je muva zabode u predelu glave i peraja.

Razgovarao sam sa jednim Italijanom iz Fana koji dosta paznje posvecuje musicarenju mrene i stavlja je u sam vrh po borbenosti sto u stvari i jeste. U proseku je vise od polovine riba ulovljenih sa strane, dok naidje period kada intenzivno prozdire isekte i to su nezaboravni trenuci. Aj da mu poverujemo jer covek peca vise od deset godina mrenu na muvu.

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Fri Jun 26, 2009 2:19 pm

Neznam tačnu brojku u procentima ali veeeeliki procenat mrenine hrane su nimfe. Sa žičanog mosta u Prijepolju sam gledao kako mrena od jedno 2 kg prevrće kamenje glavom da bi došla do nimfi koje se kriju ispod. Omiljeni mamac mrenaroša je tular iz kućice.

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Fri Jun 26, 2009 2:30 pm

brankoogi wrote:Neznam tačnu brojku u procentima ali veeeeliki procenat mrenine hrane su nimfe. Sa žičanog mosta u Prijepolju sam gledao kako mrena od jedno 2 kg prevrće kamenje glavom da bi došla do nimfi koje se kriju ispod. Omiljeni mamac mrenaroša je tular iz kućice.

Naravno da je tako ima jos jedna bolji prirodni mamac od caurasa, a to je sumski crv ili sumac koji zivi u sumskim potocicima i izvorima prekriven liscem, mahovinom i oslim sumskim materijalom. Pun je vode i specificnog mirisa. Najbolji mamac za mrenu ubedljivo. Jos jedna stvar, treba da obratis paznju da je mrena ciprinid i hranu bira culom mirisa sto je jako bitno kada se poredi mrena i neki salmonid. Znaci teze je prevatiti mrenu nego lipca sa nimfom. Dok postoje momenti kada se intenzivno hrani pa ne bira.

St.Igor
fly fisherman

Postby St.Igor » Fri Jun 26, 2009 5:19 pm

Postoji jos jedn vrlo zanimljiv mamac i tehnika za lov mrene , naime na J.Moravi je pecaju na malog rovca i kotrljanjem istog po dnu sto je vrlo primenjivo i musicarskim priborom , mislim da napraviti rovca nije problem a verovatno moze da posluzi neka nimfa kamenjarke (ko da ce ona da vidi razliku) ja vec duze vremena razmisljam o ovom ribolovu ali nikako da se nakanim.
FFF FCI

Return to “Warmwater Flyfishing”