Fly Fishing For Roach

Mušičarenje štuke, bucova i ostalih nesalmonidnih vrsta
Mixmaster
instructor

Fly Fishing For Roach

Postby Mixmaster » Sat Apr 11, 2009 6:18 pm

Mušičarenje bodorke je posebna zanimacija i zaslužuje odvojenu temu od basova, štuka i grgeča. Mušičar koji stoji usred bare i udiše razne gasove koje oslobađa barski mulj je već sam po sebi čudan. No, sve što je čudno je i zanimljivo, pa da vidimo o čemu se radi...

Ja sam počeo da mušičarim bodorke pre više od deset godina, sasvim slučajno. U jednom jezercetu- bari, mušičario sam krupne klenove i lepe štuke. Pored klenova dosađivala mi je neka sitna riba. Kada su ribokradice mrežama napokon izvadile sve klenove iz te bare, preostala je samo jedna riba za dry fly fishing- bodorka. Ono što mi je nekada smetalo, postalo je moj plen. Uozbiljio sam se, počeo da im se prikradam i uočavam krupnije primerke. Znao sam da je sve preko 20 cm krupna bodorka, a da su one od preko 25 cm pravi kapitalci. Istanjena struna, lakši štap i konac, kao i mini udice učinili su da sve bude gotovo isto kao kada sam lovio klenove kilaše. Najvažnije je da ova riba vrlo rado jede odrasle vodene insekte i ostavlja tragove na površini kao svaka druga riba dok to radi. Dakle- "buć, buć". Osnovni uslov da se ispuni mušičarsko srce je tu, samo preostaje da se shvati da mušičari nisu lovci na velike količine skupocenog ribljeg mesa, već sportisti koji bi da prevare kapitalca, bilo da je klen, bucov, pastrmka, štuka, grgeč ili bodorka. Ko to shvati, zreo je da provede dan mušičareći bodorke.

Danas sam mušičario bodorke i štuke. Počeo sam sa štukicama od po 40-ak cm, ali kada sam ispod površine bistre bare video ogromne bodorke, odmah sam prekinuo sa strimerima. Zapravo, nikada nisam video ovolike bodorke. Moj lični rekord je do danas bila bodorka od 28 cm, koju sam bocnuo prošle godine, a danas sam odmah napravio seriju od nekoliko odličnih komada od po 22-24 cm, a na kraju mi je nimficu, ispod same površine, pokupila ALA od 34 cm!!!!
Borba je bila fantastična, jer je ovolika riba teška verovatno oko 600-700 g. Ipak ove debeljuškaste ribe imaju neku posebnu rezervu u tom svom obliku, pa kad zaveslaju, ume da bude snažno...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

oholi
master of fly fishing

Re: Fly Fishing For Roach

Postby oholi » Sun Apr 12, 2009 12:08 am

Svaka cast za opis, mada bi moglo malo oko tehnike vodjenja nimfe, kako prezentovati suvu.....

cestitam za novi rekord

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Apr 12, 2009 12:12 am

Eeee sudbino 'kleta :lol:
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Sun Apr 12, 2009 12:18 am

Lepa riba, verujem da vuce ka dnu opasno i da ocajnicku vuce ka travi

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Mon Sep 14, 2009 8:22 am

Zgrabila žutu bambulu broj 10 usred Južne Morave!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

leDukri
fly fisherman

Postby leDukri » Mon Oct 05, 2009 11:40 am

Posto su reke u mom kraju nadosle i zamutile se, pre nekolko dana sam bio na obliznjim barama. Bistre kao rakijica. Stuka nije proradila, ali zato bodorka izlazi na povrsinu. Krece se onako u jatu, levo desno, pa mora da se prati, sto nije veci problem jer je voda bistra. Na barama gde sam pecao, moze da se baca sa obale, ne treba da se gazi. Bodorke su napadale sto sitniju muvu, ja sam bacao sesnestice i osamnestice. Za 2 sata upecao sam oko 30 komada, uglavnom sitnih (mada kolko one mogu da budu krupne) i nekoliko od oko 25 cm.
KLENDZIJA

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Mon Oct 05, 2009 12:28 pm

Malo podsećanje na prolećnu kapitalku, pošto je nestala iz prvog posta:

Image

leDukri
fly fisherman

Postby leDukri » Mon Oct 05, 2009 12:32 pm

MIx, to li kao odgovor na ono moje " kolko one uopste mogu da budu krupne"? :grin:

Prelepa bodorka!
KLENDZIJA

Mlinka
fly fisherman

Postby Mlinka » Wed Dec 28, 2011 6:41 pm

narastu i preko pola kilograma, ali takve su rijetke, obično se love u zimovnicima u rukavcima i ljeti u rupama u riječnom toku gdje voda ima kontra tok i ima puno trulih grana, u proljeće kad se voda počinje zagrijavati na jezerima kod večih vodostaja vole ući u potopljene pličake pune raslinja (trske, granja i sl...)
Image

ulovio sam na ff svega par komada na mokri red tag, skroz lagano pomakivan uz samo dno...

Bosanac
guide

Postby Bosanac » Wed Apr 25, 2012 7:07 pm

Dok je kolega vadio jeza ja sam se zabavljao sa sićom .
Sretno majstore

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Wed Apr 25, 2012 7:25 pm

...davno negde nisam video ovakvu sicu :mrgreen:
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Return to “Warmwater Flyfishing”