Strimeri za basa

Mušičarenje štuke, bucova i ostalih nesalmonidnih vrsta
Hunter
fly fisherman

strimeri za bass-a

Postby Hunter » Mon Jun 01, 2009 10:00 pm

Porilicno me zanima ff basa,ovo su prvi pokusaji.Svaka kritika ili predlog je dobrodosla!

Image

Image

Image

EsoX
Carp Ninja!

Re: Strimeri za basa

Postby EsoX » Tue Jun 02, 2009 2:30 pm

Moj savet ti je da u startu ne pokusavas da muve vezes po varalicama kojima si do sad lovio basa. Bas je riba koja u velikoj meri strimere napada iz radoznalosti... tako da ce napasti razna cudesa od strimera, ali je pri tome i vrlo selektivan i ipak ce prosto ignorisati mnoge strimere. Svi strimeri koje smo do sad prikazali na sajtu u rubrici fly tying kroz step by stepove su i vise nego upotrebljivi za basa. Jos jedna stvar koju varalicari cesto zanemaruju je ta da veliki deo basovskog jelovnika cine larve vodenih insekata.. pokusaj navezati neku imitaciju larve vilinog konjica ili vodene device (dragon fly i damsel fly nymph) posto su vrlo lovne.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Tue Jun 02, 2009 9:57 pm

imam par navezanih damsela i do sad su upisali par klencuga,nekako imam psiholosku barijeru glede velicine!(tj manjine da se bolje razumemo,musterije na boroviku su debele i velike)

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Jun 02, 2009 11:00 pm

Hmm... Borovik i mi smo nesto dogovarali da tokom leta posetimo Borovik. Prosli put pre 3 godine nismo imali srece jer smo uboli jako los dan, ali sam loveci na mahac ipak uspeo da se upisem sa jednim manjim na clousera za razliku od kolega varalicara koji se nisu ni upisali. Ja definitivno ove godine ne idem bez par divera sa weedles zastitom.

Kad je bas "neaktivan" mnogo radije ce smazati neku malu nimficu nego sto ce se zaleteti na strimer, medjutim lov nimfom je daleko tezi nego strimerom, jer velika prednost strimera je ta sto su mnogo lakse upadljivi!
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Wed Jun 03, 2009 9:34 am

prije nego sto krenete javi,rado bi se pridruzio,znam jednu krasnu uvalu gdje se more zagaziti do stomaka ,a granje je na nekih 15 m.
iako cu prije tog veselja morati nabaviti nesto klase #10!

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Wed Jun 03, 2009 10:23 am

Sto 10#?
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Wed Jun 03, 2009 1:32 pm

Kontaktiracemo te kad se preciznije dogovorimo! U jednoj takoj uvali kakvu spominjes prosli put sam naleteo na jato amura... nadam se da ce se i ovaj put zadesiti slicna situacija!

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Wed Jun 03, 2009 2:02 pm

I planiras da im plasiras muvu u ubliku vodene biljke koju ce u slast popasti!

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Wed Jun 03, 2009 8:47 pm

ekoljuba wrote:Sto 10#?

Zato!

Image

puno je vjerovatnije da ces dobit bass-a preko 45 cm nego malisana,posto je par godina zaredom neuspio mrjest i ima jako malo sitnih riba.ja recimo prosle godine nisam dobio ni jednog ispod 40 cm,a bogami me takvi ni ne zanimaju previse kad sam na boroviku!

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Wed Jun 03, 2009 9:14 pm

Mislim da nema potrebe za tako presnaznim priborom, 10wt je stvarno prejaka klasa pa i za tolike ribe. I sa 8wt pa i laksim priborom mozes podjednadko stopovati ribu i ako je potrebno i ici na silu, a stap ce bolje amortizovati begove.

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Thu Jun 04, 2009 12:03 am

ok,to stoji.Posto nisam posteno ni zamahnio 10kom u zivotu malo sam sracnio unapred.uglavnom velike bez forsiranja je tesko il nikako pospremit na suho.poludim kad vidim tamo da neko tamo baca varalice na prelaganom priboru i ostavlja ih u ustima ribe.trebao sam reci da bez tipeta 0.25 nebih ni probao!

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Thu Jun 04, 2009 1:09 am

Malo smo odlutali od tema ali nema veze... sve ide u nekom dobrom smeru, ako nista od ove teme napravicemo jos jednu novu!

Vec smo zapoceli pricu o malim muvama za basa pa kasnije i o predimenzionisanom priboru. Pa da odemo malo i u krajnost ultralight fly fishinga... Covek koji je zaista mnogo pisao upravo o ultralight warmwater musicarenju je svakako Bill Byrd. Radi se o coveku koji sa stapovima klase 3, 2, 1, 0 , 00 i 000wt i malim muvama #10, #12... peca basove u rangu onih sa Borovika pa i vece. Svako ti preporucujem da procitas njegove textove posto su fantasticni pogotovo Re-defining Ultralight i Small flies WORK koji se upravo odnosi na sicusne musice za basa!

http://www.byrdultrafly.com/ultramain.htm

Image

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Thu Jun 04, 2009 11:33 am

Ja nevolim princip da se za odredjene ribe vezuju odredjene klase stapa, doduse postoji neka klasika koja se najcesce koristi npr. za basa je standard 6 # ali Dane ti si ga pecao i sa 3#, 6#, 8# sve zavisi od situacije, terena, mamca itd. Ali mislim da je 10# prejaka za basa.

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Thu Jun 04, 2009 4:44 pm

peca se u sumi,a bass grize sa vanjske strane granja.mislim da posle dosta 50+ baseva znam o cem govorim.kakogod zivi bili pa vidjeli! :wink:
odoh u subotu i nedelju probat!

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Wed Jul 15, 2009 10:42 am

Ovi jig strimeri su se pokazali kao odlican izbor za basa... jednostavni su, brzo se vezu, ne kace vodeno rastinje, riba ih odlicno uzima...

viewtopic.php?f=3&t=1892

Return to “Warmwater Flyfishing”