Musicarenje smudja

Mušičarenje štuke, bucova i ostalih nesalmonidnih vrsta
zvezdan
instructor

Re: Musicarenje smudja

Postby zvezdan » Mon Jun 27, 2011 10:48 am

Pazi,meni je ovo u centru grada praktično,obala je kultivisana i može se bacati bez problema.Smuđa ima,uglavnom su u pitanju ovakvi komadi,do kilograma,što može biti sasvim lepa zabava kad krenu pravi cugovi,letnji.Trenutna situacija je dosta loša jer je i vreme prilično nestabilno,ali ne sumnjam da će se čim krenu toplije letnje noći,i krupniji komadi privući obali.
E sad,nekada je u ovom delu Dunava bilo puno više ribe,posebno smuđa,a redovni primerci su težili preko 1.5kg,dok ovakvih od 700-800gr. jednostavno nije bilo moguće dobiti na udicu.Zadnjih desetak godina se situacija drastično menja;mislim da je nepotrebno da ponovo lamentiram nad uzrocima,ali krupnijeg smuđa nema u obali.Redovno lovim pored varaličara koji pamte srećnija vremena kad su pod samim nogama lovili znatno krupnije ribe bez previše muke.
Verujem da bi takve ribe bez ikakvih problema napadale strimer(Marković je prošle godine ulovio onog kapitalca,a i sam sam pre tri godine imao ribu od blizu 2kg)kada bi takvi primerci češće prilazili obali.Ovako,lovi se ono što se vrzma u priobalju.U srećnija vremena to su bilui krupniji primerci,danas su to klasični porcijaši.Ono što mene teši je to što ni varaličari ne prolaze ništa bolje,čak i oni koji pretražuju veće dubine iz čamca.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Jun 27, 2011 1:25 pm

Zvezdane i kod mene smudj udje u kultivisanu obalu ali nema teorije da se baca. Tereni gde gostuje Jami i gde se mesaju zvuci Stoje i nekog rave-tehno sounda obiluju smudjevima raznih velicina ali na takvim terenima putanja strimera moze da bude najduze 1m. Splav do splava, sajla do sajle, kesa do kese, bure do bureta sa dubinom vode od 1m su moji omiljeni tereni za lov smudja nocu. Svaki drugi teren iziskuje daleko vise vremena i truda.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

zvezdan
instructor

Postby zvezdan » Mon Jun 27, 2011 2:14 pm

Uh,to je već mučenje.Ovde je voda čista,naravno,ima podvodnih prepreka,ali smeća i sajli nema.
Ovde je nezgodno jer je veoma frekventno do 22 h,pa je imperativ bacanje nekakvog modifikovanog roll cast-a,jer nijedan drugi vodeni zabačaj nije moguć zbog keja koji je odmah iza leđa.Čak i taj roll je prilično nezgodan jer je d loop smešno mali zbog zida.Ipak,sa ovim laganim pp strimerima se postižu sasvim solidne distance.Čini mi se da je poslednje dve godine riba promenila cug,i više ne ulazi u obalu čim se smrkne.Razlog je velika buka koja dopire iz oba hotela,kao i veliki broj turista koji se prilično bahato ponašaju pored vode.Lokalni šetači su znatno uviđavniji jer znaju da su ribolovcima potrebni mir i tišina.

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Mon Jun 27, 2011 2:53 pm

zvezdan wrote:...pa je imperativ bacanje nekakvog modifikovanog roll cast-a,jer nijedan drugi vodeni zabačaj nije moguć zbog keja koji je odmah iza leđa.Čak i taj roll je prilično nezgodan jer je d loop smešno mali zbog zida...

Nađoh se i ja u ovome :)
Boki dođi jedno popodne na obuku :)
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Jun 27, 2011 5:38 pm

Milance wrote:Boki dođi jedno popodne na obuku :)

Hocu Mito ali kad potrosim twistere i nahranim decu smudjevinom :grin:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Mon Jun 27, 2011 8:28 pm

Ma na obuku za kejovsko zabacivanje, znam ja da ti umes na gumicu...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Jun 27, 2011 8:45 pm

Znam na sta si mislio, ali cisto da znas da nam nisu bas isti tereni, slikacu ti tipicno mesto jedan dan cisto da vidis o cemu se radi. Vrlo rado cu se odazvati pozivu i prihvatiti sve savete nekog poput tebe, znas to i sam.

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Mon Jun 27, 2011 9:14 pm

Pazi ionako sam se smorio po Tamišu da znaš da bi mogao da ti dođem neko popodne na bgd kejove :wink:

zvezdan
instructor

Postby zvezdan » Tue Jun 28, 2011 8:18 am

Ja bih probao strimerom na tom mestu.Verujem da je katastrofa od potencijalnih zakački,ali sigurno ulaze dobre ribe.Bojane,jel juri smuđ po površini na tim mestima kod tebe?

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jun 28, 2011 10:02 am

Prikovan je za dno trenutno.

zvezdan
instructor

Postby zvezdan » Tue Jun 28, 2011 10:18 am

Ako nije prevelika dubina može se dosegnuti strimerom,mada,ako nije aktivan na površini dosta je teži za ribolov mušičarskim priborom,što,opet,i nije uvek pravilo.Podjedanako sam ga dobro lovio i kad nije altivan u gornjim slojevima.

zvezdan
instructor

Postby zvezdan » Fri Aug 12, 2011 10:05 pm

Večerašnji po velikoj i mutnoj vodi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sat Apr 21, 2012 5:24 pm

..danas me bas prijatno iznenadio jedan smudj dok sam pecao sarana na jednoj komercijalnoj vodi... regularno spakovao muvu tu na metar od obale dok sam je vadio kako bi je ponovo zabacio... sta je video u globugu nemam pojma, al je zavrsio skoro pa u zdrelu....
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Bosanac
guide

Postby Bosanac » Sat Apr 21, 2012 11:25 pm

EsoX wrote:..danas me bas prijatno iznenadio jedan smudj dok sam pecao sarana na jednoj komercijalnoj vodi... regularno spakovao muvu tu na metar od obale dok sam je vadio kako bi je ponovo zabacio... sta je video u globugu nemam pojma, al je zavrsio skoro pa u zdrelu....

Cuva gnijezdo , sada su smudjevi najagresivniji .
Sretno majstore

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Sat Jun 09, 2012 4:08 pm

Lovio sam klenove suvom i onda ugledah senku smuđa na jednom prelazu iz plićaka u dubinu...ko što to uvek kod mene biva uvek slučajno po kakav strimer mi ostane u đepu od prethodnog strimerisanja. Taj dan sam ujutro strimerisao i posle podne prešao na lako mušičarenje suvom. I tako sam iskopao večeg H&H Clousera iz đepa i nakon prvog zabačaja dobio ovog smuđa što je ujedno moj prvi ovogodišnji smuđ.

Return to “Warmwater Flyfishing”