Musicarenje smudja

Mušičarenje štuke, bucova i ostalih nesalmonidnih vrsta
zvezdan
instructor

Re: Musicarenje smudja

Postby zvezdan » Fri Sep 17, 2010 8:22 am

Neobično veliki rep na ovom smuđu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Sep 17, 2010 9:37 am

Javljaju mi drugari varalicari da ubija smudj kako radi i na Savi i na Dunavu oko BG. I to sve krupni komadi. Zovu kukaju da me vrate ovom poroku :grin: , kazu "ostavi se tih sitnih sarenih ribica" :grin:
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

beba
fly fisherman

Postby beba » Fri Sep 17, 2010 9:44 am

Bojane ako stvarno tako dobro radi ,nebi oklevao. Nije strasno po koji put bacati sedove i voblere,mada ako uslovi dozvoljavaju mozda mozes i na strimera :grin:

zvezdan
instructor

Postby zvezdan » Fri Sep 17, 2010 9:49 am

Ovde je juče jedan moj poznanik dobio smuđa od četiri kg na parče ribice!Na varalicu nemaju ni čvrk!

pex
master of fly fishing

Postby pex » Fri Sep 17, 2010 9:54 am

To se desava ovih dana na jezeru kod mene (Kokin brod) isto je smudj duboko i u krsu (potopljeno granje i sl)....mene zanima da li moze da se smudj lovi na strimere u takvim uslovima i na kakve potezanke obzirom da je stajaca voda....vec bi nasao nacin da spustim strimer na 5m dubine....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Sep 17, 2010 10:02 am

beba wrote:Bojane ako stvarno tako dobro radi ,nebi oklevao. Nije strasno po koji put bacati sedove i voblere,mada ako uslovi dozvoljavaju mozda mozes i na strimera :grin:

Bebo nemam ja nista protiv varalicarenja cak i odem 2x godisnje, ali da se vratim na svakodnevno pecanje nema sanse. Sustina je da ja volim produktivno pecanje, tako smatram da je musicarenje smudja gubljenje vremena. Osim toga ogranicen si da juris samo "trkace" uz obalu. Zvezdanu svaka cast za volju i trud oko lova smudja na strimera, ali ocigledno kao konkurenciju ima amatere varalicare oko sebe. To naravno ne umanjuje vrednost njegovih ulova. Ali bi svaki put doziveo debakl pored ozbiljnih :grin: . Sto se smudja tice imam sasvim solidno iskustva da mogu ovo odgovorno da tvrdim.

zvezdan
instructor

Postby zvezdan » Fri Sep 17, 2010 11:39 am

Pored mene često lovi čovek koji je jako dobar varaličar,i koji se na ubraja u amatere varaličarenja!Uveren sam da bilo koji varaličar na vodi ne dubljoj od tri metra,na kojoj mi lovimo,nema šta da traži pored strimera kad je smuđ aktivan u srednjim i površinskim slojevima!Bojane,ozbiljni ljudi na koje ti misliš verovatno love smuđa na velikim dubinama gde strimer praktično nema nikakve šanse!Ovde je prošle godine bio jedan od takvih,iz Beogradske ekipe,ne znam kako se zove,pokazivao je ovim mojim slike smuđeva od desetak i više kilograma.Ovde se nije proslavio!

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Fri Sep 17, 2010 12:14 pm

vjerujem da je prike Kajman cim se javno falio!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Sep 17, 2010 1:23 pm

zvezdan wrote:Pored mene često lovi čovek koji je jako dobar varaličar,i koji se na ubraja u amatere varaličarenja!Uveren sam da bilo koji varaličar na vodi ne dubljoj od tri metra,na kojoj mi lovimo,nema šta da traži pored strimera kad je smuđ aktivan u srednjim i površinskim slojevima!Bojane,ozbiljni ljudi na koje ti misliš verovatno love smuđa na velikim dubinama gde strimer praktično nema nikakve šanse!Ovde je prošle godine bio jedan od takvih,iz Beogradske ekipe,ne znam kako se zove,pokazivao je ovim mojim slike smuđeva od desetak i više kilograma.Ovde se nije proslavio!

Ne ne Zvezdane, mislim na varalicare koji znaju da se prilagode svakom terenu a ne samo tesku glavu i udri. Ima i ovde na forumu takvih, stari Savski vukovi (sa obale) VladaBG, njegov brat Slavko,... 3g glava na 3/0, Kalin's od 3" ili stari power grub, i da vidis kakav belaj se pravi po plicacima, medju sajlama splavova i slepova, stepenicama na keju i slicno. Ja te varalicare sto se slikaju sa komadima od 10kg i ne priznajem, to je stvar izbora terena, camca, cestih izlazaka, teskih glava, potopljenih brodova. Treba da vidis one koji su se ceo zivot borili sa obale po gradu :grin:

zvezdan
instructor

Postby zvezdan » Fri Sep 17, 2010 3:58 pm

Ne potcenjuj znanje lokalnih varaličara!Ima ovde opakih mozgova za te stvari!Ima dunstera sa kojima se ja sprdam,ali ima i ozbiljnih varaličara koji koriste mozak!

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Fri Sep 17, 2010 9:32 pm

Mušičar može uloviti velike smuđeve jednako kao i varaličar s tim da je varaličar u prednosti zbog praktičnosti varaličarskog pribora. Ako mušičar uloži malo više truda i naravno ako dobro poznaje smuđa i teren na kojem lovi pravilno če složiti svoju ff opremu i pravim "pristupom" bocnuti velikana. Varaličari su u večoj prednosti ali ništa nije nemoguče ni nama.

skespa
vuna

Postby skespa » Sat Sep 18, 2010 9:22 am

iako nazalost jos nisam dobio smudja na ff, mislim da u toplijem delu godine i u voblerskim situacijama strimer moze da parira varalicarenju... licno sam bio prisutan kad je desetak vrlo iskusnih novosadskih dzigerasa kukalo (jasno vam je koliko je riba uznemirena kada njih 10 kucka po mikrolokaciji u isto vreme), kako je smudj tu a ne jede i sl., jedan je i na ziv mamac probao, i ispalo je da je jedine (2) ribe (kolike su - tolike su) ulovio samo, za lokalne pojmove - vanzemaljac sa mahacem i strimerima!

zvezdan
instructor

Postby zvezdan » Sat Sep 18, 2010 3:18 pm

Pex,ako možeš da spustiš strimer na pet metara dubine,što i ne bi trebalo da ti predstavlja problem ako je voda stajaća,slobodno se opremi malo većim zonkerima,clouserima,i udri po smuđu!

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Sat Sep 18, 2010 6:49 pm

Posebno to ako je voda stajača, strimeri clouser tipa po mogučnstvu na udicama TMC 8089 veličina udica ovisi o veličini strimera. Onda brzotonuču strunu ili bar brzotonuči lider i 5m nije nikakav problem.

Ulovio sam kod mene na jezeru dosta štuka do 4,5kg loveći sa obale na sličnim dobinama na takav način. Palo je i nekoliko smuđeva do 2kg ali ne forsiram smuđa nikada jer oni pravi se kod mene nalaze na određenim mestima koja mi se ne da obilaziti ali planiram to sledeče godine ako Bog da zdravlja. Pronašao sam ronivši mesta gde obitavaju komadine i oko 8kg mada ima tamo i večih. Ove godine sam hteo bocnute kakvo ogromno somče i smuđa ali jednostavno u najbljem vremenu morao sam da radim pa sam propustio tu priliku.

Da se i u rekama mada sa obale dosta teže a opet i to se da ako postoji volja za to.

markovic
instructor

Postby markovic » Wed Oct 27, 2010 9:01 pm

Sat vremena sam bacao u jednu tacku ...ali se isplatilo 71cm.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by markovic on Wed Oct 27, 2010 9:21 pm, edited 1 time in total.

Return to “Warmwater Flyfishing”