Zavrsni cvor i head cement

Diskusije o tehnikama vezivanja mušica
simpson H
simpson H

Zavrsni cvor i head cement

Postby simpson H » Tue Dec 08, 2009 5:11 pm

Koristite li kakavu hemiju kod zavrsnog cvora tipa lak ili head cement? Koliko je uopste "bezbedan" cvor koji se veze finiserom i jel' treba posebno obratiti paznju na nesto kod vezivanja zavrsnog cvora? Koliko zavrsni cvor zavisi od tipa konca?

Evo i zasto pitam? Do sada su mi se na vodi odvezale 2-3 moje musice i ono sto sam primetio je da su obe bile vezane sa UNI 8/0. E sad moguce da je neki moj trip ili neka totalna slucajnost ali ako gledam procentualno onda ispade UNI 8/0 krsh.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

pex
master of fly fishing

Re: Zavrsni cvor i head cement

Postby pex » Tue Dec 08, 2009 5:30 pm

Mozda nece svi misliti kao ja (vrlo verovatno) ali ja ne koristim finiser.Vezujem preko prsta cvor i to nekoliko komada,ako je udica veca onda vise,i obrnuto.Konac 6/0 (valjda) i nemam problema....bas bih voleo da cijem sta ko koristi od tih alata...ja samo holder,kontrapincetu,makazice,iglu,...ponekad stegu... :mrgreen: Nisam imao puno slucajeva da mi se razveze muva,pre se rascupa i pojede riba i telo i noge se desetkuju ali da se razveze ne! Kada zavrsim sa cvorovima kapnem preko igle malo laka za nokte bezbojnog i ako treba malo ga prstom razmazem da upije konac i odmah busnem rupicu za strunu da slucajno u datom momentu mi ne pravi probleme na vodi da ne mogu da provucem tipet kroz usicu....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Tue Dec 08, 2009 7:32 pm

Muve uvek završavam finišerom (2 čvora sa po 3-5 namotaja), uopšte ne stavljam lak i NIKADA se ne odvezuju. A omiljeni konac mi je UNI 8/0!!!
Nekada sam radio iz ruke običan čvor i on zahteva lak!!!
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Tue Dec 08, 2009 7:33 pm

Ne koristim finiser,a za male musice (pastrmka) ne koristim ni cement...samo prste. Isplati se nauciti whip finish prstima (ne polu-cvor). Prsti su ionako osetljiviji od bilo koje alatke.

Neki vezaci koriste metod koji je nekada popularisao Dave Whitlock za male musice... Na konac se nanese cetkicom malo superlepka, napravi nekoliko namotaja i gotova stvar-zavrsni cvor onda nije potreban.
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Tue Dec 08, 2009 8:02 pm

simpson H wrote:Koristite li kakavu hemiju kod zavrsnog cvora tipa lak ili head cement? Koliko je uopste "bezbedan" cvor koji se veze finiserom i jel' treba posebno obratiti paznju na nesto kod vezivanja zavrsnog cvora? Koliko zavrsni cvor zavisi od tipa konca?

Evo i zasto pitam? Do sada su mi se na vodi odvezale 2-3 moje musice i ono sto sam primetio je da su obe bile vezane sa UNI 8/0. E sad moguce da je neki moj trip ili neka totalna slucajnost ali ako gledam procentualno onda ispade UNI 8/0 krsh.

hemija se koristi zbog čuvanja od habanja čvora, loše si to zatego, ja finišerom završavam muvu ali na kontra strani ne do sebe nego sa druge strane praveći tako baš sigurnosnu malu "kopču" koji i ne mora da se lakira, praktično duplirani završni sa finišerom........pokazaću ti kad skoknem do BG-a

Boban
Moderator

Postby Boban » Tue Dec 08, 2009 10:38 pm

Vezivanje prstima je tradicionalno i zbilja deluje vrlo profesionalno, efektno i atraktivno. To koriste majstori i pri prezentacijama jer deluje vrlo impresivno.
Ja koristim iskljucivo finisher, i to obavezno shest(6) cvrtih namotaja, bas radi izvlacenja, Uglavnom koristim lak za zavrsni cvor ali kod malih Cdc imitacija zavrsni cvor ostavljam bez laka iz vise razloga, ali finisherom uradim dupli cvor. Prvi put cetiri namotaja , drugi put shest.
Koristim Uni konce vec vrlo dugo i prezadovoljan sam, kako sa 8/0, tako i sa drugim debljinama a posebno sa Uni Micro 17/0, meni se pokazao odlicno!

cicvara
fly fisherman

Postby cicvara » Tue Dec 08, 2009 10:57 pm

-finešer i kap cement head(malo razređen)...

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Tue Dec 08, 2009 11:16 pm

Boban wrote:Vezivanje prstima je tradicionalno i zbilja deluje vrlo profesionalno, efektno i atraktivno. To koriste majstori i pri prezentacijama jer deluje vrlo impresivno.
Ja koristim iskljucivo finisher, i to obavezno shest(6) cvrtih namotaja, bas radi izvlacenja, Uglavnom koristim lak za zavrsni cvor ali kod malih Cdc imitacija zavrsni cvor ostavljam bez laka iz vise razloga, ali finisherom uradim dupli cvor. Prvi put cetiri namotaja , drugi put shest.
Koristim Uni konce vec vrlo dugo i prezadovoljan sam, kako sa 8/0, tako i sa drugim debljinama a posebno sa Uni Micro 17/0, meni se pokazao odlicno!

......ja prvo 1-3 čvorića cevčicom, to mi ostalo od početka vezačke "karijere", pa min. 8 namotaja finišerom sa kontra strane, ne koristim cemente, ali rado koristim bezbojni sjaj za nokte i to one renomiranih marki sa malo jačom cenom od 300 din. pa na gore........veoma su retki, brzo ih konac upije, nema onog sloja laka preko glave, malčice sjaja i to je to.........nekad ni to, sve zavisi i od imitacije......

Boban
Moderator

Postby Boban » Tue Dec 08, 2009 11:50 pm

Cevcica je cudo.
Half Hitch Tool je vrlo jednostavna a super korisna spravica. I ja je koristim cesto, posebno kada su glave nabudzene do same usice na udici. Ne zamenjive su kod izrade glava od dlake srne ili jelena, posebno kod vecih imitacija, Muddler Minnow i slicne.

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Tue Dec 08, 2009 11:59 pm

Boban wrote:Cevcica je cudo.
Half Hitch Tool je vrlo jednostavna a super korisna spravica. I ja je koristim cesto, posebno kada su glave nabudzene do same usice na udici. Ne zamenjive su kod izrade glava od dlake srne ili jelena, posebno kod vecih imitacija, Muddler Minnow i slicne.

da, baš tako, ja ih ima svih promera nezamenljive su mi kod čvorića kada radim perle.......prvo osiguram pa završim finišerom......

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Wed Dec 09, 2009 5:21 am

Koristim sve :wink: .. najvise koristim finisher, half hitch mi dosta pomaze kod nekih slozenih situacija da se privremeno veze, recimo half mi pomaze kod parashut imitacija ali posle njega obavezno ide klasican sa nekoliko namotaja.
U ovom video sam stavio klasican i jedan, kako ga nazvah "dupla petlja" sa takvim cvorom nema sanse da se bilo sta razveze!
Image Image

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Jan 07, 2010 11:20 pm

Jedan dobar cvor od velikog majstora fly fishinga
http://jasonborger.com/flies-tying/doub ... ying-knot/
Image Image

Boban
Moderator

Postby Boban » Thu Jan 07, 2010 11:39 pm

Ovaj cvor koristim vise od deset godina ali ne kao zavrsni cvor, vec kao neki medju cvor koji mi osigurava osnovni konac dok ne pripremim materijal za sledeci korak, posebno kod malo komplikovanijih zahvata. Vrlo, vrlo zahvalan.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Fri Jan 08, 2010 11:04 am

Hvala veliko Flydoctore,mozda pocnem da vezbam sa finisherom,bas lep prikaz kako se koristi.....ipak se cini da je nezamenljiv....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Fri Jan 27, 2017 8:04 pm

najcesce kako g. savo martinovic kaze-dvaput po tri obrtaja cvoracem/moj je tompsonov, naravno u samogradnji/. pokadkad i cevastim/delom hemijske olovke ili isecenim krilnim perom curke/, na lak sam davno zaboravio a taj head cement nisam nikad koristio.

Return to “Fly Tying tehnike”