Fly Rod Lures

oldsurehand
Forum administrator

Fly Rod Lures

Postby oldsurehand » Sun Mar 02, 2008 7:49 am

Sta mislite o ovakvim 'musicama' i upotrebi spinner-krilaca, silikona, propelera, pakti i slicnih detalja koji ne spadaju u musicarsku "tradiciju"? Gde povlacite liniju izmedju musicarenja i spin ribolova? Sta je po vama OK, a sta ne?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sun Mar 02, 2008 8:51 am

Nekad je zaista vrlo tesko povuci crtu izmedju onoga sto jeste musica strimer i onoga sto vec prelazi u domen varalica. Pojedini strimeri i varalice su vrlo vrlo slicni... Trenutno mnogi shopovi sa materijalima za vezanje musica nude razne dodatke za strimere kao sto su recimo silikonski repici, paklice, kljunove i specijalne glave za strimere koji im daju akciju, pa su tu i zveckice, mini spiner krilca... Zalepiti gotovu silikonsku varalicu na udicu i reci da je to strimer malo je neukusno, sa druge strane kad se recimo uradi Gummy Minnow dobije se strimer koji jako lici na silikonske varalice. Pogledajte recimo jigove gotovo da nema razlike izmedju strimera i varalice. Upotrebu krilca, troktakih udica, lepljenje gotovih varalica svakako ne smatram sportskim.

Evo par slika na kojima se moze videti ogromna slicnost izmedju varalica i strimera...

Varalica
Image

Strimer
Image

Varalica
Image

Strimer
Image

Varalica
Image

Strimer
Image

Varalica
Image

Strimer
Image
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sun Mar 02, 2008 4:52 pm

Zalepiti gotovu silikonsku varalicu na udicu i reci da je to strimer malo je neukusno

Da li je ukusno lepiti prefabrifikovane glave popera, mylar i olovne oci, folije, zvecke...? Mene zanima gde i kako definisati razliku i povuci liniju... Bob Popovics mi je pokazao strimer sa twister telom i sisanom vunenom glavom. Poznata kuca Cabelas prodaje gotova twister tela za musicare.

Da li dodatak pera na twister cini ovakvu imitaciju legitiminijom? Takodje, zasto koriscenje krilca nije ukusno, a prihvatljivo je koristiti plasticne levke/pakte, jer se prodaju kao fly tying materijal? Da li bi krilca pakovana kao fly tying materijala bila vise prihvatljiva, jos ako bi neko vece ime u musicarenju lansiralo seriju komercijalnih strimera sa njima (uostalom vec postoji, potrazite Cowen-ov Coyote, ako me pamcenje dobro sluzi)?

Da li je ovo protivno tradiciji? Ove slike pokazuju da su musicarske "varalice" odavno postojale, tako da se postavlja pitanje sta je tradicionalno a sta ne...

Image

Image

Image

Image

Image

Za kraj jos jedno razmisljanje... Zasto je OK nazvati Gummi Minnow musicom, a neki realisticni Sluggo sa 3-D epoksi ocima ne? Jel zato sto je Gummi secen pa lepljen, a Sluggo izliven? Jel bi bilo prihvatljivije da musicar sam pocne da lije svoje Gummi-je, posto vizuelno prakticno nema razlike izmedju ovih 'varalica'? Kao sto vidimo, izlivene musicarske 'varalice' su se koristile odavno.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sun Mar 02, 2008 9:25 pm

Vestacka musica je kreacija od prirodnih ili sintetickih materijala, dizajnirana za zabacivanje i ribolov standardnim musicarskim priborom.

Neke starije definicije sadrzavale su rec "vezana", ali neke savremene musice se ne vezuju u klasicnom smislu, vec lepe, oblikuju i sl.

Ovo gore je najsira definicija vestacke musice, koja definitivno iskljucuje varalice proizvedene za spin ribolov-rapale, spinerbejtove i dr. S druge strane ne iskljucuje kreacije u kojima se koriste elementi "pozajmljeni" iz drugih vidova ribolova. Po ovoj definiciji onaj gore "worm" moze da spada u musice, kao i sve ostale "fly lures" koje smo pominjali u gornjim postovima.

Ideja ove teme je da navuce ucesnike foruma na razmisljanje. Ostavimo svakom musicaru da za sebe povuce preciznu crtu... :D

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Mon Mar 03, 2008 1:46 am

Odoste vas dvojica u varalicare :lol: :wink:

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Mon Mar 03, 2008 3:56 am

Ako se ne varam Jim Teeny je u svom katalogu do nedavno nudio male nimfe sa spinerom.

Image

Po onoj definiciji i ovo je musica... napravljena za zabacivanje musicarskim priborom, cak je i nimfa nazad navezana... ali da li se uopste ovo razlikuje od meppsa recimo??

U velikom broju situacija nevidim neku veliku prednost ovakvih strimer "varalica" u odnosu na standardne strimere. Cak mi se cini da "klasicni" strimeri imaju mnogo realisticnuju kretnju od mnogih varalica.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Mon Mar 03, 2008 6:04 am

Interesantno je da su ovakve "musicarske varalice" bile nekada popularne u Americi. Stare Heddon-ove "fly lures", kao one sa prethodnih slika mogu danas da budu jako trazene medju nekim kolekcionarima.

Ti stari ribolovci bi cas zabacivali "tim" (par) mokrih musica, a za promenu bi zabacivali ovakve male fly spinnere, narocito u lovu najpopularnije sportske ribe u Americi-basa.

ali da li se uopste ovo razlikuje od meppsa recimo??

Rekao bih da je Teeny ovo napravio kao njegovu verziju Roostertail spinera (popularnog za lov salmonida medju varalicarima), ali sa njegovom "signature" nimficom.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Thu Mar 06, 2008 8:21 pm

Jos par savremenih poznatih imitacija koje koriste spinner krilce...

Spinster (musica George Glazener-a)

Image

Coyote (musica Henry Cowen-a)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

simpson H
simpson H

Re: Fly Rod Lures

Postby simpson H » Wed Sep 15, 2010 3:55 pm

Dve ipo godine povremeno gledam ovu temu i pokusavam da dam odgovor. Prvo sebi.

Jako zanimljiva tema i stvarno bih voleo da postoje neke ustanovljene granice a ne mi sami da ih podvlacimo. Sve dok bude tako, ovo ce biti tema rasprava i sporova.

Pokusacu da iznesem svoje vidjenje. Svi dodaci koji za cilj imaju da isprovociraju ribu po meni ne pripadaju musicarenju. Tu mislim na wobbler pakte, leptire i slicne dodatke koji pomazu rad ili kretanje imitacije. Na drugoj strani, dodatno otezanje poput metalnih ociju mi je OK. Takodje varijante poput gummy minnow je takodje ok sve dok nema rep koji se vrti ili radi kao na twisteru ili shadu. E jedino sam jos neopredeljen kod nekih popera od balze...
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Wed Sep 15, 2010 5:47 pm

Postoje dve bitne razlike izmedju strimera i varaliaca.

Strimer je iskljucivo orijentisan na vizuelni efekat, kako po bojama tako i po vodjenju.

Varalice imaju sve ovo ali im je akcenat stavljen na vibraciju, a danasnje i na zvuk.

Iz ovog treba iskljuciti popere, jer oni su poperi.

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Wed Sep 15, 2010 6:19 pm

a poperi su zakon!

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Wed Sep 15, 2010 8:27 pm

Ne želim skretati od središnje teme ali smatram da je dobro razmisliti i o tome da u eng. jeziku naziv "Fly Fishing" je mnogo širi pojam nego u našem jeziku "Mušičarenje" gde sam naziv ultimativno ograničava i definira ovaj oblik ribolova kao ribolov na umetne mušice (imitacije samo insekata) što automatski isključuje i bilo kakvu upotrebu strimera. E sada, sve ovo je suviše subjektivno, šta je u redu a šta nije u redu...kada je strimer strimer a kada on prestaje biti to...npr. postoje i varalice koje nemaju nikakvu vibraciju niti zvuk pa su još uvek varalice a ne strimeri. Ja bih rekao, svaka imitacija što je vezana na udici ili tubici s namerom da imitira neku npr. ribicu ili pak šta drugo a da nije insekt mogli bi nazvati strimerom. I opet se možemo vratiti na samu terminologiju i njeno šire i uže značenje/a.

Lure = draž, iskušenje, vabiti, mamiti, mamac, vabljenje...ili pak varalica, umetni mamac. Šta je strimer nego umetni mamac, isto je i sa suvim mušicama, nimfama...sve su to umetni mamci a isto to su i tzv. varalice. Dakako da postoji razlika ali ako gledamo ovako terminološki skoro da je nema tj. ne vidljiva je. Vetar ne vidimo ali znamo da postoji zbog posledica koje pušta za sobom, tako je i ovde ta razlika terminološki ne-vidiljiva ali je ima. Mi "mušičari" isto koristimo "umetne mamce" ali način kako ih radimo te kako ih i čime prezentiramo je čisto drugačiji od varaličarskog.

I ja sam još uvek se držim neke tradicija i lovim strimerima bez tih kojekakvih dodataka jer mi tako draže ali nikako se ne vežem tom nekom tradicijom. Par sličnih stvari sam probao (to kao vobler strimer) ali ja lično i nisam baš nešto oduševljen time. Ako želim vibraciju radije stavim silikonski disk od vakumskog prilepka za zid. Ima lepši radi i lakše se vadi iz vode a opet i to jako retko koristim, toliko retko da nisam ni jednu ribu ulovio sa tim dodatkom jer to i kada stavim to je za minutu dve i odmah se vračam na "tradicionalan" oblik strimerisanja.

Opet, sve je na pojedincu gde če povuči graničnu crtu a isto tako i vlasnicima voda. Ako dođe netko sa vobler-mušicom ili tvister-mušicom ili "meps"-mušicom na jednu našu salmonidnu reku ribočuvar to neče tolerisati, barem ne na večini salmonidnih voda. Tako je moguče da se na nekim vodama ograniči mušičarenje samo površinskim mušicama i to isključivo imitacijama insekata, na nekima su i strimeri dozvoljeni ali u max. dužini od 5cm bez kojekakvih tzv. varaličarskih dodataka itd. Granice si postavljamo sami ili zakon na vodi kojoj lovimo.

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Wed Sep 15, 2010 8:55 pm

Šaš_Slo wrote:.npr. postoje i varalice koje nemaju nikakvu vibraciju

Moze "pes".

Drugo. U vecini slucajeva, musicarski strimeri su humaniji. Nemaju trokuke, udica je okrenuta ka dole. I riba napada strimer u neposrednoj blizini, i ne oseca ga bocnom linijom kao varalicu.

A sa terminima moramo polako.
Varalica bi u prevodu znacilo onaj koji vrsi neki vid prevare ( i taj izraz, iako mozda nije logicno i posteno ali je tako, je iskljucivo rezevisan, u ribolovu, za vestacke mamce koji se koriste u varalicarenju..............)

Strimer je preuzet termin i kao takav sluzi da odvoji musicarsku varalicu od varalicarske. :mrgreen:

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Sep 15, 2010 10:53 pm

Seb oko prevoda nema ama bas nikakve dileme. Fly fishing znaci vrlo jednostavno "pecanje na musicu". Ako si mislio da moze da se prevede kao "pecanje mahanjem" recimo, grdno se varas. Oko prevoda zaista nema dileme jer u to vreme pecalo se iskljucivo na povrsinske musice, imitacije insekata, ni na strimere ni na nimfe. Uostalom otkucaj fly fishing (ali obe reci) u bilo koji translator i resices sve dileme oko znacenja.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Šaš_Slo
fly fisherman

Postby Šaš_Slo » Thu Sep 16, 2010 9:35 am

Halford je delomično krivac da je pojam "Fly Fishing" shvačen kod mnogih ljudi kao isključivo ribolovna metoda gde se koriste umetni mamci i to samo imitacije insekata i to sa največim naglaskom na suvu mušicu. Ipak, ta ideologija je nastala tek krajem 19. veka i početkom 20. veka (Recimo od tamo 1889. do 1913.).

Strimere su koristili i pre toga. Postoje i slike strimera iz tog vremena i vremena prije toga koji su se koristili za lov štuke koristeči se mušičarskom opremom. Zanimljiv prilog na takve strimere možete pogledati ovde http://www.beaucatcher.com/Antique_Pike ... terns.html

Upravo čitam jednu knjigu o ribolovu mladice u SLO do II. svetskog rata. Ima jedna lepa zgodbica u kojoj se spominje jedan gost na našoj vodi još davne 1884. godine. Taj gost beše neki englez Shwan koji je došao u Kranj loviti mladicu ali isključivo na "mušicu" u društvu nekih slovenskih mladičara na reci Savi. Opisan je i taj njegov bambusov mušičarski (green heart) štap koji je bio dužine 6'7'' (čiji je vrh bio širine 6mm) na kojoj je bilo osam sprovodnika. Mušičarski kanap je bio neki tada emajlirani. Sa njim je bacao strimere od perja i preko 20m daleko, koristeči posebnu drvenu posudu za kanap koja je stajala ne jednom nogaru zabodenom u zemlju (zanimljiv podatak preteče i korištenja stripping košare) je dobacio tom opremom tada i 30m sa strimerom na kraju predveza. Toga dana je ulovio jednu manju mladicu od 4kg. Posle je piscu ove priče pokazivao svoju mušičarsku opremu i govorio o svojim ulovima lososa i štuka mušičarskom moteodom i opremom. Davno pre nego je Halford zamislio svoju definiciju se mušičarilo strimerima i sve se to shvaćalo malo šire nego posle Halfordova uticaja.
Kako god okrenuli vraćamo se na isto, lovimo umetnim mamcima kao i varaličari :lol: ali, na mnogo drugačiji način :)

Return to “Strimeri”