Peš

Insekti i ostali živi organizmi koje imitiramo
Bogi
Tyer of the Year 2009!

Peš

Postby Bogi » Tue Jun 29, 2010 8:47 pm

jeste da ne spada u insekte ali je zanimljiv za imitacije...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

brankoogi
guide

Re: Peš

Postby brankoogi » Tue Jun 29, 2010 11:52 pm

Jesi li siguran da je ovo Peš ? Po obliku glave nebih rekao da jeste, mada jeste šarena riba kao Peš.
Pre bih rekao da je neka vrsta Krkuše .

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Wed Jun 30, 2010 10:07 am

brankoogi wrote:Jesi li siguran da je ovo Peš ? Po obliku glave nebih rekao da jeste, mada jeste šarena riba kao Peš.

Upravu si
To je potocna krkusa, kako smo je mi zvali. I ima je jedino u planinskim potocima, njena krupnija rodjakinja zivi u rekama. Mnogo bolji odgovor mogu dati Uzicani, oni su dolazili na Lim u Priboju i okolne reke da ih love, to im je specijalitet.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Wed Jun 30, 2010 10:11 am

Bogi to je koliko se meni cini brkica! Barbatula barbatula

U kojoj reci si je nasao?
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Re: Brkica...

Postby Bogi » Wed Jun 30, 2010 1:48 pm

ekoljuba wrote:Bogi to je koliko se meni cini brkica! Barbatula barbatula

U kojoj reci si je nasao?

jeste Brkica-Tivuška ( Noemacheilus barbatulus L. ) nisam zagledivao sad vidim samo jedno leđno peraje u pravu si, na brzinu sam fokao učinilo mi se pošto je malo pljosnata da je Peš, moram naziv da menjam :lol: , a Krkuša nije sigurno prvo ima tanji repni deo...nisam stigao da ga slikam više puta kad sam trebao sa strane ispao mi nazad u vodu...sličan joj je i Vijun-Badelj...

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Wed Jun 30, 2010 2:00 pm

DonCarleone wrote:
brankoogi wrote:Jesi li siguran da je ovo Peš ? Po obliku glave nebih rekao da jeste, mada jeste šarena riba kao Peš.

Upravu si
To je potocna krkusa, kako smo je mi zvali. I ima je jedino u planinskim potocima, njena krupnija rodjakinja zivi u rekama. Mnogo bolji odgovor mogu dati Uzicani, oni su dolazili na Lim u Priboju i okolne reke da ih love, to im je specijalitet.

Krkuša je iz porodice Šarana i prekrivenao joj je telo sitnim krljuštima, a ako pogledaš ovu sliku gore shvatićeš da na ovoj ribici nema krljušti, ne treba ovde neki specijalac da da odgovor na to pitanje to je bar prosto...i druga stvar repni deo ka repnom peraju je kod krkuše tanji-sužava se, a na slici je gotovo iste debljine celom dužinom, mislim na telo sa jedva primetnim malo užim repnim delom...

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Wed Jun 30, 2010 10:39 pm

Bogi wrote:
DonCarleone wrote:

Upravu si

Krkuša je iz porodice Šarana i prekrivenao joj je telo sitnim krljuštima, a ako pogledaš ovu sliku gore shvatićeš da na ovoj ribici nema krljušti, ne treba ovde neki specijalac da da odgovor na to pitanje to je bar prosto...i druga stvar repni deo ka repnom peraju je kod krkuše tanji-sužava se, a na slici je gotovo iste debljine celom dužinom, mislim na telo sa jedva primetnim malo užim repnim delom...

Ekoljub ti je dao tacan naziv, a ja samo lokalni. http://www.familie-hauffe.de/atlex/arten.asp?id=411
Imas i sarane skoro pa bez krljusti.
A ono sta je zakljuceno je da nije PES.

i onos sto je zanimljivo je da su ribe iz ove familije dosta zastupljene u hladnim akvarijumima.

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Wed Jun 30, 2010 10:55 pm

DonCarleone wrote:Imas i sarane skoro pa bez krljusti.

hibridni...što bi ja reko prostim jezikom...

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Wed Feb 23, 2011 10:10 pm

ovo je sto posto brkica, tivuska. U malim recicama oko Zapadne Morave gde ja zivim ribu nazivamo lezo ili vreco,postoje i dosta drukcije obojeni primerci u istim ovim recicama-sa istim rasporedom sara tj. tufnica, zavisno od mesta boravka.Uhvatio sam ih rukom u mladosti na stotine, hoce po mutnoj vodi da grizu i na tanke crvene glistice,posle jula.

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Wed Feb 23, 2011 11:02 pm

kod mene u Ks je zovu violica i najbolji keder za smudja i klena. ima i ona druga vrsta sa bodljama koju zovemo neko plis a neko violan.

radezamora
fly fisherman

Postby radezamora » Thu Feb 24, 2011 9:54 pm

Kolega ivke037, ribu koja zivi u Moravi, koju vi zovete plis ili violan u Novom Selu, selu iznad Vrnjaca I VR.Banje, mi zovemo UJEDAVAC-sa dve bodljice okrenute prema repu, skriva se u moravskoj travi, u plicacima, zmijolika riba
izvinjavam se ostalima jer poruku nisam mogao poslati na pm[/size]
:!:
(-НОВОСЕЛСКИ ЛЕЖО ИЛИ ВРЕЦО ЈЕ ВРЊАЧКИ ВИЈУЉАН А ГРАЧАЧКИ ВРЕЦО-НАЗИВИ У ТРИ СУСЕДНА СЕЛА ВРЊАЧКЕ ОПШТИНЕ)

ПОЗДРАВ РАДЕЗАМОРА

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Fri Feb 25, 2011 12:08 am

U koju vrstu insekata spada Peš? :mrgreen:
Image

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Fri Feb 25, 2011 2:48 am

Zeka wrote:U koju vrstu insekata spada Peš? :mrgreen:

efica instruktore na latinskom :lol: :lol: :lol: i nije peš nego administracija ne menja naslov, Sale promeni naslov... :mrgreen:

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Mon Feb 28, 2011 5:02 pm

Zeka wrote:U koju vrstu insekata spada Peš? :mrgreen:

Kamenjarke, mislim mota se oko kamenja :grin:

Return to “Insekti u mušičarenju”