Larve Tulara

Insekti i ostali živi organizmi koje imitiramo
sumadinac
master of fly fishing

Re: Larve Tulara

Postby sumadinac » Tue Aug 25, 2009 12:56 am

Mixmaster wrote:Ovo je larva iz roda Brachycentrus. Verovatno se radi o vrsti subnubilis, koja je među mušičarima poznata kao "Grannom" i opisana je na ovom sajtu u jednom članku. Upravo oblik kućice pomaže da mu prepoznamo larvu.
Pred ovom larvom je još pola godine do preobražaja u odraslog insekta.

Sigurno je larva iz roda Brachycentrus, a sigurno nije subnubilis, jer ova vrsta ne nastanjuje vode nase zemlje kao ni susednih izuzev Hrvatske, sto sam vec negde jednom i rekao. Posto se vrlo malo ljudi razume u insekte, narocito u njihove latinske nazive, pojedinci sto su popili svu pamet sveta pa misle da nesto znaju pa provlace gomilu neistina za koji i sami misle da su tacne postoji jedna baza u kojoj sve jasno pise. Za sve koji bi nesto vise da saznaju o insektima, evo jednog zanimljivog sajta o fauni evrope u kojoj se lako mogu videti da li su odredjeni insekti prisutni ili nisu prisutni u nasim rekama. Posto je Bogi ovog insekta verovatno slikao na nekoj od nasih voda, znaci da se sigurno ne radi o vrsti subnubilis nego o vrsti maculatus ili montanus. A evo i sajta gde se jasno vidi ono o cemu sam gore napisao:

http://www.faunaeur.org/index.php

Uz malo cackanja svi ce lako rukovati bazom.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Aug 25, 2009 1:05 am

Sumaher 'ajd malko procitaj ovo! Kada vec istrazujes tekstove po netu onda to uradi kako treba ! Ja uradih ovog puta umesto tebe.

http://www.bio.bg.ac.yu/eds/AES/Vol11/06.pdf

Ovo su oblasti koje se konstantno prate pa ako se menja klima sto da se ne promene i flora i fauna. Pogotovo sto smo svi mi definitivno laici za ovakve stvari (mislim na ribolovce a cast izuzecima), pa nista ne treba uzimati zdravo za gotovo. Nesto sto se pisalo pre 10-15 god danas moze da ne znaci nista ako se bukvalno shvati.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Tue Aug 25, 2009 8:16 am

Izvinjavam se, ako je ustanovljeno da je ta vrsta postala prisutna u nasim rekama. Kako stvari stoje mozda i anakondu donese vetar iz Juzne Amerike.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Aug 25, 2009 8:22 am

Nema razloga da se izvinjavas ali trenutno ovako stoje stvari sa insektima kod nas. Brachycentrus subnubilus je prisutan i kod nas a sta ce sutra biti, nemamo pojma...
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Return to “Insekti u mušičarenju”