Vodeni insekti klenovskih reka

Insekti i ostali živi organizmi koje imitiramo
Mixmaster
instructor

Re: Vodeni insekti klenovskih reka

Postby Mixmaster » Mon Aug 10, 2009 2:44 pm

Mnogo ste nestrpljivi. Polako, to bi bio ozbiljan članak, a forum služi da svi pomalo doprinesemo temi i zabavimo se dok to radimo.

sasats
instructor

Postby sasats » Mon Aug 10, 2009 4:26 pm

Mixmaster wrote:Mnogo ste nestrpljivi. Polako, to bi bio ozbiljan članak, a forum služi da svi pomalo doprinesemo temi i zabavimo se dok to radimo.

ja bi rado doprineo ali nemam pojma tacna imena insekata :lol: mogu samo da kacim slike a strucniji od mene da kazu ime i komentarisu

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Mon Aug 10, 2009 5:15 pm

Ako imaš dobre slike, slobodno postavi. Prokomentariši malo gde si slikao, u koje doba godine, dana... a ja ću da ih identifikujem po vrstama. :wink:

sasats
instructor

Postby sasats » Mon Aug 10, 2009 5:26 pm

sasats wrote:dobra tema....imam i ja neke fotografije koje sam napravio na moravi u toku ribolova....
Image
Image
Image

evo tri koje sam objavio do sad ..znam da su prve dve tulari a treca kamenjarka i znam da je druga larva HIDROPSHYCHE kojih ima u ogromnim kolicinama tokom cele sezone...slikane su na zapadnoj moravi kod trstenika krajem aprila.......

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Mon Aug 10, 2009 9:23 pm

Hunter wrote:Image

koja je ova?
roji se u 5 mjesecu,bude ih na milione i rojenje traje 2-4 dana.konto sam da je to danica al sad vidim da im repne antene ne pasu...

@Hunter, Da li si primetio buckanje klena na ove insekte?

Mixmaster wrote:Ovo je jedan od omiljenih zalogaja klena. Dešavalo mi se da u vreme majske klenovi bućkaju identično pastrmkama, pa je nemoguće razlikovati ih po kolobarima. Klen i pastrmka zauzimaju iste pozicije u reci kada love majske, pa se ni po tome ne razlikuju.
Na većini reka u kojima živi Ephemera danica ima i salmonida, a voda je prilično čista. Mušičarenje klena imitacijom majske je identično mušičarenju pastrmke, a ulov je uglavnom izmixovan - red klenova, red pastrmki.

Moj klenaroski staz mi govori da on "veoma retko" jede velike majske.. Ja ga jos nisam ulovio na ove imitacije-nikada, moj drug Goran pop jeste ulovio jednom na skoro cistom pastrmskom delu. Mislim da sam gotovo siguran da i ove druge manje tipa Baetis rhodani su mu manje interesantne, ni na te ih nisam nikada ulovio pecajuci pastrmku u takozvanom mesovitom terenu...Ove druge koje ste postavili su mu interesantne, pogotovu velika kamenjarka, razne bube imitirajuci ih red tagom ili razbojnikom.
Image Image

pex
master of fly fishing

Postby pex » Mon Aug 10, 2009 9:37 pm

Samo jednom sam ulovio klena na neku recimo braon majsku mada nije iskljuceno da je on video nesto drugo od te muve.Poznato je da klen voli tulare odnosno veliku kamenjarku kao dobar i lak zalogaj i da se cesto lovi na palmere,trikolore,vestice i sl muve koje mogu imitirati i kamenjarku i gusenice i ne znam sta sve jos....na jednom delu reke gde se po pravilu lovi pastrmka u delu dana kada ogreje sunce u vir i niko ne prodje pre toga klenovi sve do nekih 500gr izadju u plicak i suncaju se...tada stavim zlatovku (moju omiljenu) na velicini #12 i ulovim par komada....sto ce reci da se potvrdjuje pravilo muva koje bas i ne podsecaju na majske...mozda negde na nekoj reci majske muve predstavljaju dobar zalogaj za klena ali onda bi trebalo da na mestima gde je pastrmka bude on sto znaci da pastrmke nema ili je ima malo....i jos moje iskustvo je da atraktivnost muve povecava crven repic od vune ili nekog drugog materijala sto opet udaljava te imitacije od majskih muva....ode daleko ova prica...a i ne lovim klena tako aktivno, jbg ima pastrmke u reci....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Mon Aug 10, 2009 11:33 pm

flydoc wrote:
Hunter wrote:Image

koja je ova?
roji se u 5 mjesecu,bude ih na milione i rojenje traje 2-4 dana.konto sam da je to danica al sad vidim da im repne antene ne pasu...

@Hunter, Da li si primetio buckanje klena na ove insekte?

u ta dva 2-3 dana kad ih je bilo u zraku da su plazile svud po meni nisam dobio ni ribce,a voda je kuhala...doduse nakon par dana se voda smirila,majske nestale ,a ja na imitaciju majske nisam dobio ni ribce...naravno dok se rojila nisam imao ni jednu imitaciju posto bacam muve tek od ove godine...
bilo je zabavno doduse gledati velike crvenperke kako ju gutnu do krila i dalje nejde nego plivaju sa bubom u ustima.klenovi i jezevi (protfisi) su se takodjer naocigled natrpavali do jaja.

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Mon Aug 10, 2009 11:37 pm

usput rjecica na kojoj peceam je pol metra do metra plitka,sa oko 2 metra mulja na dnu,vrste buba cije licinke sam vidjo su vilini konici,i verdevasi te nesto sto mi slici na neku kamenjarku,puno pijavica i nekih velikih sivkastih gamarusa.riba (klen) vecinom ceka da nesto sa vrbe bucne u vodu.

panic
fly fisherman

Postby panic » Fri Mar 18, 2011 8:27 pm

Ova prva Sasina na kamenu je lutka Rhyacophila tularasa. larve su obicno tamno zelene, lagano spljostene, sa nozicama sa strane, ne grade kucice osim kad se ucaure pre transformacije u lutku. Smatra se da su medju najstarijim rodovima tularasa i da su iz njih evoluirali rodovi koji grade kucice. Voistinu pracaurasi.

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Fri Mar 18, 2011 10:06 pm

koje su ove druge slikane na bjelom oblutku?takve cesto nalazim nahvatane na granju u dravi.

falco
guide

Postby falco » Sat Mar 19, 2011 1:59 am

Hydropsyche

ogi
guide

Postby ogi » Thu Apr 05, 2012 10:07 pm

Evo jedan konkretan zalogaj

Image

tommylee
guide

Postby tommylee » Fri Apr 06, 2012 9:34 pm

Bambula :)

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Fri Apr 06, 2012 9:43 pm

Image

evo ga jedan gay skakavac sa gradca....verujem da je za klena ko kolacic :D

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Sat Apr 07, 2012 12:17 am

Bubamare i skakavci nisu vodeni insekti ali su poslastica za klena a i za pastrmku

Return to “Insekti u mušičarenju”