Damselflies- Vodene device

Insekti i ostali živi organizmi koje imitiramo
Mixmaster
instructor

Damselflies- Vodene device

Postby Mixmaster » Mon Jul 06, 2009 11:21 pm

Sredinom leta priobalja većine naših reka nadleće ovaj predivni vodeni insekt. Aktivan je tokom celog dana i stalno vreba druge insekte, kojima se hrani.
Dok nadleće vodu ili stoji na travčici tik uz obalu, privlači pažnju pastrmki. Napad na njega je silovit i iznenadan, uz visoko izbacivanje i jak pljusak.
Danas sam gledao kako vodena devica grabi majsku, zajedno padaju na vodu, a raspamećena pastrmka ih grabi u sendviču.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

brankoogi
guide

Re: Damselflies- Vodene device

Postby brankoogi » Tue Jul 07, 2009 9:56 am

Jeli ovo neka vrsta vodenog konjica?

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Tue Jul 07, 2009 12:06 pm

Vodene device su donekle slične vilinim konjicima. Ako je tako lakše, preći ćemo na engleski jezik- prve se zovu DAMSELFLIES, a druge DRAGONFLIES. Dok miruju, prve drže krila uspravna i spojena, a druge potpuno raširena.

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Tue Jul 07, 2009 2:39 pm

Hvala na srpskom.

panic
fly fisherman

Postby panic » Thu Feb 11, 2010 10:31 pm

Udica : Mustad 9672 10-12
Rep : vrhovi isperaka maslinastog ili zelenog marabua
Telo : namotani krajevi marabu isperaka
Rebra : srebrna zica
Krilni pupoljci : isperci fazana, nesto maslinastiji, pri vrhu pera
Grudi : sineteicki dabing
Noge : jarebica, grudno pero
Oci : dve staklene perle spojene koncem ili monofilom, za tonjenje moze par kuglica sa lanca vodokotlica, par mesinganih i za dubinu tungsten kuglice
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Fri Feb 12, 2010 2:12 am

Kolika je realna potreba za imitacijama ovog insekta kod nas na vecini nasih voda?
u cacku na moravi prisutne su ove plave u milionima komada,ali nikada klena nisamvideo da ih jede, mozda pokupi neku udavljenu koju i ne provalim, ali zive nikada nisamvideo kako jede

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Fri Feb 12, 2010 2:33 am

Sasa super nimfica! Veoma su lovne ove imitacije kada pustim da ih voda sama malo zanese a onda sledi podizanje ka povrsini i tako naizmenicno. Tad pri podizanju je neizbezna!
ps: imam neke moje koje sam postavio pod nimfe, mislim da si trebao i da postavis tamo ovu nimfu da su skupa.
Image Image

panic
fly fisherman

Postby panic » Fri Feb 12, 2010 6:06 pm

Oholi: Pa na Gardcu i Visocici sigurno nema mnogo razloga da se ciljano koriste ali da imamo engleske sljunkare sa ledenom vodom, ne velikom dubinom i vegetacjom, vodenih devica bi sigurno bilo u izoblju. "Nasa" jezera po Sari, Prokletijama, Zelengori bi sigurno bila prava mesta za to. Plici delovi sa vegetacijom sigurno imaju ove insekte a onda bi i ovakva nimfa bila pozeljna. Takodje, ciste krecnajcke vode poput Gacke sigurno da imaju svoje vrhove u pojavi vilinih konjica. Sto se klenova tice, pretpostavlam da ulove po neku nimfu dok pliva, izleganje im je ionako puzanjem uz travu i sevar. Sto rece Sasa, najbolje da prebacis Moravu, pustis da zanese strunu pa po malo cimkas dok te ne povuce.
Sasa: Ionako lutam po obimnim sadrzajima foruma i kad natrapam na nesto sto mi je blisko ne setim se da vidim dali ima jos nekih slicnih tema. Inace, muva je prosta a nemetnula se logicno kroz gledanje nekih slicnih ameriskih nimfi. Volim da bude brza za vezivanje i da nalikuje po malo.

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Sat Feb 13, 2010 1:43 am

pa mracu i to da probam, nadjem neki metalik plavi dabing i malo marabua i nalovim se klenova

panic
fly fisherman

Postby panic » Sat Feb 13, 2010 10:02 am

Oholi, ejegantan tanak Wooly Bugger ce takodje zavrsiti dobar posao, verovatno je to i jedno od objasnjenja njegove dobre primenjivosti na klenove u rekama koje pominjes.

Miloš
guide

Postby Miloš » Sat Feb 13, 2010 5:31 pm

Na Gradcu odraslih vodenih devica ima puno, aktivne su po najvećoj vrućini. U nekoliko navrata sam gledao kako pastrmka iskače iz vode i pokušava da uhvati ovog insekta. Napravio sam i neku imitaciju kojoj je telo bilo od parčeta pletenog plivajućeg predveza, ali s njom nisam imao nikakvog uspeha.

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Sun Feb 14, 2010 4:11 am

Aco na tamnije woolije sam lepo lovio klenove, mada tada nisam znao da imitiraju ista sem riba i evntualno pijavica :) inace,to je skoro jedini strimer koji vezujem

Miloš
guide

Postby Miloš » Thu Feb 07, 2013 7:14 pm

Dresura :grin:

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Fri Jan 31, 2014 12:14 am

"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Fri Jan 31, 2014 8:41 am

I'm distressed too :)
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

Return to “Insekti u mušičarenju”