Visocica

Insekti i ostali živi organizmi koje imitiramo
flydoc
Zlo sa Vlasini

Re: Visocica

Postby flydoc » Thu Jun 04, 2009 8:02 pm

Ispod kamena
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image Image

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Jun 04, 2009 8:04 pm

Veoma slicna, vizuelno samo se razlikuje u boji
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image Image

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Jun 04, 2009 8:06 pm

Neki baetis?
Image Image

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Jun 04, 2009 8:08 pm

..
Image Image

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Jun 04, 2009 8:10 pm

Ovu svi znamo koja je, a?
Image Image

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Thu Jun 04, 2009 8:14 pm

Epeorus, Baetis, Hydropsyche i Isoperla.

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Jun 04, 2009 8:20 pm

Hvala Mix-e na brzom odgovoru! Mene interesuje koji baetis, epeorus.. i sta je sa onim "epeorusom" tamniji ili svetliji? Izvadjeni sa istog mesta i odmah slikani.
Image Image

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Thu Jun 04, 2009 9:06 pm

Eh, Sale, mnogo tražiš. Samo što sam došao iz pastrmkolova, još mi glava zvoni od pljuskanja pastrmki, a ti tražiš da ti identifikujem vrste i podvrste sa tvog fotosafarija po Visočici. :grin:
Mogu ti napisati samo da na prve dve slike imaš istu vrstu, ali jedna ima potamnele krilne pupoljke, što znači da je spremna za pretposlednje presvlačenje i prvi let. To je bitno da znate, jer kada pronađete nimfu tamnih leđa, bilo koje vrste reda jednodnevki, pod kamenom ili u pesku, znaćete da će istog popodneva da protegne krila.

panic
fly fisherman

Postby panic » Sat Oct 24, 2009 8:30 pm

Postovanje, registrovah se da bih pogledao fotografije koje je na drugi nacin nemoguce videti pa i prosetah po temama. Ova mi je bila interesantna zbog Visocice a vidim da godinu dana nema obecanih objasnjenja pa da pokusam ja. Insekt na petoj fotografji od pocetka teme je zenka Epeorus sylvicola, od Ecdyonurusa je najpre odvajaju duzi repici a i karakteristicna markacija na crvenkastom telu. Zenka je,... jer joj je (sa slike slabo vidljivo) u odnosu na muzjaka ( a tako je i kod velikog broja ostalih zrelih jednodnevki) prvi par nogu kraci, grudi i glava robusniji a muzjak pored tih razlika (naravno i polnog organa) ima u prvoj trecini svojih krila (oba para) zelenkasto zutu nijansu. Ovo je uocljivije kod imaga nego subimaga jer oba pola nakon izleganja iz kosuljica nimfi, imaju prilicno tamna krila mada je i tu zuta "mrlja" kod muzjaka prilicno izrazena.
Nimfe jednodnevki sa vrha druge strane su takodje Epeorusi, karakteristika roda jesu dva repica, sve ostale nimfe jednodnevki imaju ih tri. Svetlija nimfa jeste Epeorus sylvicola dok tamnija moze biti Epeorus assimilis ali i drugi pol prve vrste kao i da budu dve jedinke u razlicitoj fazi zrelosti.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Oct 24, 2009 8:43 pm

Aleksandre, prvo da ti pozelim dobrodoslicu na forum. Drugo, tvoja pomoc je dobrodosla jer mislim da nema musicara kod nas i sire a da nije upoznat sa tvojim i Goranovim dugogodisnjim radom i zalaganjem. Drago mi je da si se ukljucio makar i sada, iako ti je poziv bio upucen na samom otvaranju www.musicarenje.com . Siguran sam da ce tvoje iskustvo i znanje biti od velike koristi svima koji prate nas forum.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

panic
fly fisherman

Postby panic » Sat Oct 24, 2009 9:15 pm

Hvala Bojane,
Verovatno ima malo postova na sva cetri foruma koji nisam procitao a neukljucivanje u rad, ili povremeno ukljucivanje tu i tamo, bilo je vise stvar principa da ne volim(o) nikome da "brknemo u oko" kao i da nama neko to uradi. Medjutim bilo je evidentno da su svi sajtovi prosli neku fazu zaraze i ozdravljenja i da su se takve stvari dogadjale sa razlogom a cesto i bez njega. Evo sta iskreno mislim o svim sajtovima (forumima). Ima mnogo pozitivnih tema i diskusija i uzivam citajuci pametne stvari. Nazalost ima i prilicno surevnjivosti i sujete ali kako se uvek istice, ovo je otvoren prostor u kome svako moze da iznese svoje misljenje i zakljucke pa tako postoji i rizik da ponekad dodje do njegovog zagadjenja. Raduje me sto je toga u zadnje vreme sve manje. Posebno me raduje i to vidim kao najveci kvalitet ovakvih mesta (osim naravno mnogo informacija o musicarenju) , sto zajedno razgovaraju i uzajamno se posecuju i saradjuju, ljudi sa prostora za koje smo pre izvesnog broja godina mislili da se nece pogledati nikako drugacije nego preko .... Koristim priliku da mozda budem i patetican te pozdravim sve svoje kolege sirom bivse Jugoslavije, da smo se mi pitali ovaj post ne bi imao potrebu za ovakvim zavrsetkom.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Oct 24, 2009 9:22 pm

Aleksandre ima istine u tvojim recima ali samo treba uzeti u obzir da je internet na ovim prostorima jos u povoju. Mnogi nisu shvatili sta su forumi i ne snalaze se bas najbolje, ali treba imati razumevanja za to. Jednom prilikom sam rekao da 3/4 onih ruznih stvari ne bi bilo izreceno da su se ljudi gledali u oci, ovako malo u afektu, cesto sa nerazumevanjem sustine, dodje povremeno do varnica. Sve je to normalno i sve ce to doci na svoje. Kvalitet uvek ispliva na povrsinu!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Oct 24, 2009 10:06 pm

panic wrote:Verovatno ima malo postova na sva cetri foruma koji nisam procitao...

Tek sada videh ovo, pa nemam pojma koji je cetvrti forum? Ako gledas i one inostrane onda ih ima daleko vise od 4 pa nije posteno reci "sva 4".

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Sun May 16, 2010 10:48 pm

Evo nekih od juce i prekjuce, nije bilo nesto masovno rojenje..
Image Image

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Tue Jul 27, 2010 11:54 pm

Ovih dana..
Image Image

Return to “Insekti u mušičarenju”