Novi pravilnik o kategorizaciji ribolovnih voda

Opšte teme o mušičarenju
simpson H
simpson H

Novi pravilnik o kategorizaciji ribolovnih voda

Postby simpson H » Tue Feb 14, 2012 12:23 pm

Vrlo jednostavan i kratak pravilnik kojim se regulise nacin kategorizacije voda i doplatne dozvole.

Potpuno se slazem da se doplatne dozvole izdaju iskljucivo na salmonidnim vodama i iskljucivo u zasticenim prirodnim dobrima i nacionalnim parkovima. Sad ce biti novih problema jer ce korisnici sigurno pokusati da tumace i toboze slucajno previde cinjenicu o zasticenim prirodnim dobrima. Znaci prvo treba proglasiti zasticeno prirodno dobro pa tek onda kategorizovati vodu. Zasticeno prirodno dobro podrazumeva i druga ogranicenja poput zabrane gradnje raznih objekata ...

Kako se u to uklapa gornji tok Mlave, Krupajska reka, Rzav, Djetinja, Drina,... videcemo.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

ivke037
instructor

Re: Novi pravilnik o kategorizaciji ribolovnih voda

Postby ivke037 » Tue Feb 14, 2012 3:06 pm

Izvinjavam se sto ovo nije za ovu temu ali Krupajska reka je najprljavija reka na kojoj sam ja bio.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Feb 14, 2012 3:24 pm

Jeste, i prepuna pastrmke. Prosto neverovatno deluje, ali hemijski ona je prilicno cista i nema nikakve industrije tu. Kese voda popne na drvece a ona cebad, benkice, skoljke od automobila, sporeti,... ocigledno ne predstavljaju veliki problem pastrmkama.
No sigurno da je vrlo mala verovatnoca da se recimo taj deo proglasi za prirodno dobro kao i gornji deo Mlave. Znaci jako tesko ce korisnik uspeti da izboksuje doplatne dozvole za te reke. Za Rzav i Djetinju takodje nisam siguran.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Tue Feb 14, 2012 5:00 pm

Kako nisi siguran za Rzav i Djetinju
spadaju u clan 2 stav 2 a i mladica ih naseljava
Nego opet mi zaboravi Lim
Ovde je proizveden jos jedan veliki problem a to je onaj zarez na pocetku
UKIDAJU DOPLATE NEKOME KO STVARNO RADI NESTO A PROIZVODE NOVE DOPLATE NAJGORIMA
KAO STO JE TURISTICKA ORG. SRBIJASUME NACIONALNI PARK TARA ITD
sale-eurofish

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Feb 14, 2012 9:25 pm

Da vidis prevideo sam taj deo o mladici ali stvarno nisam znao da je ima u Rzavu?

sale wrote:A PROIZVODE NOVE DOPLATE NAJGORIMA

Cega su oni korisnici da bi mogli da naplacuju doplatne dozvole? Za koju vodu?

pex
master of fly fishing

Postby pex » Tue Feb 14, 2012 9:37 pm

Novo mi je cuti da mladica naseljava Rzav...stvarno prvi put cujem...u Djetinji je ima...
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

sale
master of fly fishing

Postby sale » Tue Feb 14, 2012 10:21 pm

simpson H wrote:Da vidis prevideo sam taj deo o mladici ali stvarno nisam znao da je ima u Rzavu?

sale wrote:A PROIZVODE NOVE DOPLATE NAJGORIMA

Cega su oni korisnici da bi mogli da naplacuju doplatne dozvole? Za koju vodu?

Perucac jezero ,zaovine,jezero medjuvrsje,fruska gora ,
Pex mladica se mresti u Rzavu svake godine .Pored toga Rzav ima 70% pastrmke i Lipljana , a Djetinja i vise tako da
joj je mladica samo plus
sale-eurofish

strashni
fly fisherman

Postby strashni » Wed Feb 15, 2012 11:54 am

Mladica je je ubacena u Djetinju, na tu foru najlakse mogu silne vode da proglase za kategoriju sa doplatnom dozvolom... Nije frka da se neka reka napuni ribom pa da se ocepi dozvola, ali kod nas sve ide suprotno, daj mi malo da zaradimo pa ako se setimo i ako pretekne ubacicemo neko ripce...

U 90% slucajeva sumnjam u namere "dobronamernika", ne jer sam po prirodi skeptik vec zbog loseg iskutva...

Sa druge strane ako doplatna dozvola ima za cilj da pruzi sredstva za poribljavanje, problem mogu lakse da rese... da reke sacuvaju od lokalaca a ne nas musicare (siguran sam da 60% nas ne nosi ribu kuci) da deru po dzepu (gledam pravilnik i jedino je nama d**e na resetu)...

zeljko72
fly fisherman

Postby zeljko72 » Wed Feb 15, 2012 11:55 am

Mislim da se na priču o kategorizaciji voda i doplatnim dozvolama gleda iz pogrešnog ugla.
Uvođenjem jedinstvenih dozvola i obaveze plaćanja dozvole matičnom udruženju je nastao problem. Greška je napravljena na prvom koraku :!: Ako se naplaćaju jedinstvene dozvole onda bi trebalo da postoji i jedinstveni republički fond(,,kasa,,) u koju bi udruženja uplaćivala procenat od naplaćenih dozvola, a iz tog fonda onda da se isplaćuju troškovi ribočuvarske službe za celu Srbiju. Sredstva koja ostanu korisniku vode posle uplate u jedinstveni fond i sredstva koja ostvari prodajom doplatnih dozvola(ako ima pravo na naplatu istih) treba da budu potrošena na poribljavanje, uređenje obale, opremanje i obuku ribočuvarske službe ...

Možda ovo zvuči kao utopija, ali sa rigoroznom kontolom trošenja sredstava od strane ministrstva sve može da se sprovede u delo vrlo brzo.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Feb 15, 2012 12:01 pm

Da drzava vidi svoj interes u sportskom ribolovu sigurno da bi se odlucila na neki vid centralizacije. Ali bi onda i sama bila u sukobu interesa, sa jedne strane da se stara o vodama i ribolovnu a sa druge o gradnji brana. Ovo drugo joj je svakako puno profitabilnije, tako da "jebesh ribolovce" ostaje i dalje na snazi.

zeljko72
fly fisherman

Postby zeljko72 » Wed Feb 15, 2012 12:29 pm

Naravno, brane donose vecu lovu a u isto vreme povecava se i broj ribolovaca(dubinka, plovak) jedino salmonidne vrste nestaju.

Return to “O mušičarenju”