Prednosti i mane kupovine preko neta...

Opšte teme o mušičarenju
Zox
instructor

Prednosti i mane kupovine preko neta...

Postby Zox » Wed Sep 12, 2007 10:03 pm

Otvorio sam novi tread koji bi, možda, mogao pomoći početnicima koji bi poželeli da svoju opremu kupe putem interneta ili na neki drugi nači.
Nedavno sam hteo da naručim čekrk sa jednog sajta. Čekrk solidan, cena smešna, lep i skoro da "nasednem". Naime nije problem u naručivanju već u našem zakonu, ako takve preporuke spadaju u zakon.
Poučen balkanskim rabotama prvo nazovem poštu jer su oni dužni da isporuče dotični čekr. Oni, naravno, neobavešteni pa me upute na "Luku-Beograd" gde su bili još neobavešteniji ali me upute na Ministarstvo trgovine gde me, uzgred rečeno, nisu ni shvatili ali su shvatili da moj problem (pazi problem.kao da naručujem kilo obogaćenog Uranijuma :? ) možda može rešiti Republička uprava carine...
Njihovo objašnjenje (najzad sam na pravom mestu :wink: ) je da mogu naručiti SVE što poželim osim oružja, droge i minskoeksplozivnih sredstava /ako rešim posle ovoga da postanem terorista bar imam savet iz prve ruke :D ) ali da se na sve preko 20 evra (kataloška cena) plaća carina u cilju očuvanja DOMAĆE PROIZVODNJE :shock: :shock: :shock: ...Naravno ja pokušam da objasnim gospođi da u našoj zemlji nepostoji proizvodnja te vrste ali bila je neumoljiva- ZAKON JE ZAKON :x ...
Ali da to nebude jedini namet dosetili se (valjda turci :) ) da nametnu i obaveznog špeditera a to znači da čak i ako naručujete čekrk od 100gr,u vrednosti od 50-tak dolara morate platiti 7200 din na ime šperdicije a takva je odluka da se na svaki paket plaća pomenuta cifra...
U međuvremenu mi se javio prijatelj iz Novog Sada izbezumljen od besa jer mu je stigao paket ( 3odvojene kutije uvezane lepljivom trakom) iz Cabelasa sa materijalom za vezivanje mušica u vrednosti od $ 145. Naravno na carini u NS su isekli lepljivu traku i uručili su mu račun u iznosu od 28 000 din. Sve su lepo (na carini) obrazložili postojećim uredbama i odlukama koje su na snazi... :?
Bio sam malo duži ali problem postoji pa me interesuje vaše iskustvo koje imate sa naručivanjem, carinom, špedicijom jer ovo je za mene tamni vilajet...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Sep 13, 2007 12:15 am

Odlican thread Zox i videcemo gde da ga prebacimo jer nije off topic.

Evo ovako. Imam "solidno" iskustvo sa narucivanjem (oko 300 paketa :D ) i u pitanju je bila iskljucivo oprema za lov i ribolov.

20e bez carine je skoro nemoguce ostvariti jer cesto shipping predje ovu cifru. Ta mera je uvedena zbog Neckermana i slicnih a ne zbog zastite domace proizvodnje i oni koji su ti tako objasnili su cisti debili. Naime Neckerman i ostale slicne (kataloske) trgovine, koristile su obilato limit od 100e bez dazbina, tako sto su drzali sve proizvode koji su jeftiniji od toga. Vece posiljke su slali u vise paketa i uvek bili na toj granici od 100e.

E sada malo konkretnije. Spedicija se placa iskljucivo ako posiljka stize nekom od kurirskih sluzbi (FedEx, UPS, DHL). Ako roba stize klasicnom postom (USPS, Parcel post), sve zavrsava nasa posta i usluga je mizerna par stotina dinara. Dazbine na ribolovacki pribor su 10% carina i 18% PDV, a carinsku osnovicu cine cena robe iz racuna+shipping. Gruba racunica kaze da se na cenu sa shippingom dodaje otprilike 35-40% i to su svi troskovi. Problemi nastaju jedino kod garderobe jer je cesto nasi nepismeni carinici carine kao odevni predmet. Nedavno su mi stigle maskirne pantalone za lov za koje mi je carinik trazio 20% jer je to garderoba u trendu :D :D

Ako ima jos nesto da vas interesuje a da nisam pomenuo, pitajte slobodno.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

mceext
fly fisherman

Postby mceext » Thu Sep 13, 2007 12:30 am

Ja imam iskustvo sa narucivanjem preko interneta od ranije kada je granica vrednosti paketa za koju se nije placala carina bila 100e, i tada sam u tom opsegu narucivo razna stvarcice i to je stizalo regularno placalo se oko 300din za troskove otvaranja i provjere paketa na granici.
E sada od kada je nova uredba na snazi nista nisam narucivao ali se spremam sada za jednu porudzbinu i malo sam istrazivao po internetu. Podataka nema mnogo a cak i one informacije koje su postojale pod FAQ na sajtu uprave carina su sklonili i traze da im se plati 500-600din da bi im uopste postavio pitanje. Evo kako sam ja razumio to (nisam 100% siguran ali mislim da je tako).
Sve sto se kupi preko interneta ako na sebi ima regularan racun placa se na cijenu kostanja + postarinu prvo fiksna carinska stopa za postanske posiljke od 10% pa + 18% PDV na sve i plus opet taksa za otvaranje paketa. Ovo sve vazi ako se paket isporucuje standardnim postanskim servisom odnosno PTTom.
Ako ne postoji regularan racun onda se pocetna cijena robe utvrdjuje tzv. odokativnom metom carinika.
Spedicija se tu pojavljuje u slucaju vaseg zahtjeva ili ako vam isporucilac isporuci posebnom firmom za isporuku paketa tipa UPS ili Fedex ili slicno. Spedicija je vezana za ove isporucioce i mislim da je to dranje na strani njih i ta cijena jest oko 7000din.
E sada za tvog prijatelja u Novom Sadu nemam neko logicno objasnjeje posto je Cabelas isporucilac kod koga mozes da zahtjevas i racun na paketu i standardnu postansku isporuku. Jos jedna stvar posto je to materijal za vezanje musica posto tu ima perija i mozda krzna to podleze i nekoj veterinarskoj carinskoj kontroli sto je vjerovatno neko dranje zbog cega se nikada nisam usudio da porucima materijal.
Kazem da nisam 100% siguran da je sve ovo ovako posto se ovdje stvari mijenjaju stalno i drzava na sve nacini razmislja kako da te odere. Pozdrav.

Zox
instructor

Postby Zox » Thu Sep 13, 2007 12:54 am

Momci hvala i malo ste mi vratili nadu da ću doći do kvalitetnijeg pribora :D :D :D
E sada da objasnite i plaćanje e-karticama s obzirom da ste bili predusetljivi i prvi se javili :wink:

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Sep 13, 2007 1:59 am

Postoji 2 nacina placanja, karticom(brze i jednostavnije) ili wire tarnsfer preko banke u kojoj imas devizni racun.
Kartica koja je najcesce u upotrebi i koja se najlakse vadi je Visa za internet placanje. U Raiffeizen banci to je Visa Virtuon. Vadi se uz depozit od 20e i nije potrebno imati tekuci racun u banci. Uz nju ti se otvara namenski devizni racun a sve fukcionise po principu "stavis pare-platis-ispraznis racun" tako da je sasvim bezbedno. I u samoj banci ti obaverzno napomenu da ne drzis pare na tom racunu vec da ih uplatis neposredno pre narucivanja. U Vojvodjanskoj banci to sve radi na principu blokiranja racuna pa je pre koriscenja neophodno nazvati ih da se racun deblokira dok narucis, i posle transakcije se automatski zakljucava. Prednost dajem Raiffeisen banci zbog obavestenja o uspesnoj transakciji preko SMS-a gde ti se navede tacan skinuti iznos u evrima.

Placanje preko deviznog racuna je nesto komplikovanije. Trazis od prodavca da ti posalje Invoice (racun) na osnovu kog banka treba da prenese novac. Uz racun mu trazis i swift(instrukcije za placanje) njegove banke i sa tim ides u svoju banku i zahtevas prenos novca na osnovu racuna. Ipak ovde si limitiran u mesecnoj kolicini novca, do skoro je moglo 1000e a po novom mislim da je iznos dupliran.

Neke e-trgovine traze placanje preko Paypal-a a od nas je to skoro nemoguce (sem ako poznajes mene :D ). Naime nemoguce je registrovati paypal nalog sa Srpskom adresom, a moglo je pre par godina "poturiti" neku drugu fiktivnu (cesto Austrija). To je nebitno jer prodavcu uvek naglasis na koju adresu ti salje a njemu nije bitno odakle mu stizu pare. Medjutim sada za registraciju PayPal-a traze i kopije racuna za komunalne usluge da provere adresu.
Medjutim nudim uslugu bilo kome sa naseg sajta da ga povezem sa mojim drugarom koji ima Paypal nalog. On za to naplacuje neku sitnu proviziju ali mislim da nije nista preterano. Interesantno nikada mu nisam trazio nesto da mi naruci. Ovo je vazno za one koji bi da pazare nesto na ebay-u gde zaista ima izuzetnih cena.

Uh ala se raspisah, ali ne mogu da vas ostavim na cedilu kada vec znam ponesto o ovome. Bilo bi mozda interesantno napraviti poseban thread o najboljim internet trgovinama sa fly fishing priborom. U favoritima ih imam makar 150 :D :D

Zox
instructor

Postby Zox » Thu Sep 13, 2007 2:06 am

simpson H wrote:Bilo bi mozda interesantno napraviti poseban thread o najboljim internet trgovinama sa fly fishing priborom. U favoritima ih imam makar 150 :D :D

Ma šta čekaš? :)
Naravno da bi bilo interesantno :wink: Još uvek me svrbi onaj čekrk pa bi da požurim i prisvojim za uvek:lol:
..mada mi i jedan štap bode oči... :lol: :lol: :lol:

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Thu Sep 13, 2007 4:46 am

Nedavno sam pricao sa vlasnikom jedine iskljucivo musicarske radnje ovde u Mineapolisu o tome kako se regularne radnje sa musicarskim priborom gase polako jedna za drugom. Vrlo malo prodavnica moze da se nosi sa Internetom, a moram priznati da sam i sam kriv, jer 90% potrebstina vezanih za FF narucujem preko Interneta. Lanci tipa Cabela's i sl. jos uvek dobro posluju, ali nemaju ni izbliza sarm jedne dobre stare radnje...osecaj je kao u robnoj kuci.

Internet ima mnogo pozitivnih strana (pre svega povoljne cene), ali ipak, za mnoge stvari (od probanja novog stapa, bez moranja da se kupi, prelistavanja najnovijih knjiga, do prepricavanja anegdota iz ribolova) klasicna radnja je neprevazidjena. Nazalost, malo ih je ostalo :(

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Thu Sep 13, 2007 8:05 am

Jedna od najvećih blagodeti interneta je shoping :D Obilato ga koristim i praktično sve sitnice vezano za fly-tying, literaturu, strune, poslednjih nekoliko godina mi stižu internetom! Od kada su smanjili limit od 100EUR ja naručujem manje pakete i biram sajtove koji šalju običnom poštom - carinu i dažbine sam platio samo kada sam klincu poručio čizme, save ostalo prođe sa tih par stotina dinara dažbina :D (pančevačka pošta :D ).
Favorit mi je trenutno www.taimen.com
P.S. Vredne stvari ipak ostavljam za kombinacije kada neko putuje napolje ili slične :?
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

marko
vuna

Postby marko » Thu Sep 13, 2007 10:32 am

Odlican sajt je taimen i ja sam narucivao preko njega i nisam placao neke visoke carine.

Marko

Veso
instructor

Postby Veso » Thu Sep 13, 2007 10:44 am

Zox wrote:[

Nema ti novog stapa dok ne polomis stari - na livadi ili u parku gdje ti ono vec treniras. Nema zabusavanja, kad ubacis sliku (a to mozes) sa dobrim zabacajem, onda cemo razmisliti imas li "dozvolu" za novi stap! :D

Zox
instructor

Postby Zox » Thu Sep 13, 2007 11:18 am

Veso2 wrote:
Zox wrote:[

Nema ti novog stapa dok ne polomis stari - na livadi ili u parku gdje ti ono vec treniras. Nema zabusavanja, kad ubacis sliku (a to mozes) sa dobrim zabacajem, onda cemo razmisliti imas li "dozvolu" za novi stap! :D

Ovo je jedan od najprijatnijih odgovora na moj post koji sam dobio na netu :D :D :D
Štap koji sada eksploatišem u parku je prošao rigorozni test našeg administratora (zakletog seage-iste :D ) i zadovoljava moj nivo vežbe ali znaš kako je i ja bi "vola pečenoga"... :lol: :lol: :lol: , dok čekrk moram bez čekanja da menjam. Upropastio mi je više konac nego sva ona podloga po kojoj bacam :shock: Tako da sam otvoren za sve savete u vezi nabavke novog upravo preko neta. Nažalost lako je kupiti dobar proizvod za dosta para ali mi je budžet za sada ograničen pa tražim nešto što bi bilo u cenovnom rangu 50-70 $ a da me služi i na vodi par sezona.
Da nebi iskočio iz teme još jedno pitanje. Kakva je situacija sa knjigama? Šta se u tom slučaju plaća i koliko?

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Sep 13, 2007 11:26 am

Koji je admin "zakleti Sage-ista"? :shock: :shock:

Ma ja se ne kunem u stapove imam ih raznih a bas sam kod sage-a vrlo kritican.

No, onaj stap sto sam ja probao je vrlo solidna spravica medium-fast sa dovoljno snage i vrlo lepo ti nosi onaj Cortland kanap. Platio si ga jeftino i uzivaj u njemu zaista nemas potrebe za boljim za sada.

Polako, prodaces ti tvoje RST-e pa ces moci da biras :D :D :D

Zox
instructor

Postby Zox » Thu Sep 13, 2007 11:33 am

simpson H wrote:Koji je admin "zakleti Sage-ista"? :shock: :shock:

No, onaj stap sto sam ja probao je vrlo solidna spravica medium-fast sa dovoljno snage i vrlo lepo ti nosi onaj Cortland kanap. Platio si ga jeftino i uzivaj u njemu zaista nemas potrebe za boljim za sada.

Pola Sportexovih sam već prodao ali se još "otimam" kad su RST u pitanju :lol:

Veso
instructor

Postby Veso » Thu Sep 13, 2007 11:50 am

Zox wrote:

Pola Sportexovih sam ve? prodao ali se još "otimam" kad su RST u pitanju :lol:

Ha, ha, ha.. Zamalo si ga zagrdio kod admina.. sa Sage-istima. Ako te se isti odrekne preko novina, radija i sto je jos gore, ovdje preko foruma, brze-bolje reci da ti je neki daleki rodjak iz Amerike ostavio u nasljedstvo neki cudan, zut Scott stap - i spasen si!! Doduse, stap nikako da stigne, ali smisli nesto..

Zox
instructor

Postby Zox » Thu Sep 13, 2007 12:03 pm

Veso2 wrote:
Zox wrote:

Pola Sportexovih sam ve? prodao ali se još "otimam" kad su RST u pitanju :lol:

Ha, ha, ha.. Zamalo si ga zagrdio kod admina.. sa Sage-istima. Ako te se isti odrekne preko novina, radija i sto je jos gore, ovdje preko foruma, brze-bolje reci da ti je neki daleki rodjak iz Amerike ostavio u nasljedstvo neki cudan, zut Scott stap - i spasen si!! Doduse, stap nikako da stigne, ali smisli nesto..

:lol: Hvala na savetu. Izvuče me u zadnji čas :lol: :lol: :lol:

Return to “O mušičarenju”