Stapovi od preko 10 feet-a?

Opšte teme o mušičarenju
ugly_si
guide

Stapovi od preko 10 feet-a?

Postby ugly_si » Tue Sep 07, 2010 11:13 am

Sta me zaintrigiralo za ovo pitanje, u zadnje vreme vidjam na svim takmicenjima da takmicari iz recimo poljske, ceske i sl na takmicenju koriste stapove po 11 pa i 12 feet-a klase #3 poneki cak i #2. Naime oni se uvek uspesno pokazu upravo zbrog prednosti pecanjem takvim priborom narocito na revirima kakv je kod nas Ribnik ili Pliva, Sanica ...itd gde se takmicenja odrzavaju i gde se moze pecati takoreci na vidjeno. Naime o cemu se radi sa stapom od 12 stopa ili 3.6m sa izvucenih svega metar strune i predvezom oni pecaju bez zabacivanja takoreci na pec oko sebe precnika 4-5 metara, na ovakvim mjestima je to dovoljno za uociti ribu u vodi i navesti joj musicu bukvalno u usta a uz to imamo stalni kontakt sa musicom jer je stap dugacak i vodi musicu bez problema. Ono sto hocu pitati je u stvari dali postoji neko pravilo koje bi osporilo i standardizovalo pribor na takmicenju kao sto je to slucaj recimo na takmicenju u pecanju bassa gde stap ne sme biti dugacak preko 8' ?

Mislim da upotreba ovakvog pribora na ovaj nacin udaljava poentu musicarenja jer se koristi na opisani nacin bez tehnike zabacivanja i prezentacije... samim tim po meni takmicar kao takav ima uspjeh u ulovu ali nije najbolji (najkompletniji) jer musicarenje je i flycasting i tying i sve to cini musicara, a nasi najbolji musicar i sampioni pecaju na tudje muhe i nose titulu najbolji iako su hendikepirani i nemaju smisao za vezanje musica kojima postizu svoj uspjeh na takmicenju... bas me sve to malo nervira :shock:

ne znam jel post u pravoj temi ?
dobar lipljen je ziv lipljen!

diver
vuna

Re: Stapovi od preko 10 feet-a?

Postby diver » Tue Sep 07, 2010 2:49 pm

Potpuno se slazem sa napisanim,al zakone u takmicenjima kroje upravo ovi sto su poceli da prvi upotrebljavaju stapove od 12ft.
Po meni sa tim priborom slobodno mogu da nastupe i u takmicenju ribolova na plovak :mrgreen:
Nazalost ova pojava je naisla na dobar odaziv kod nekih nasih takmicara ,pa su se pojedini vec nastupili sa ovakvim priborom u flyfishing ligi(neki su cak i novopeceni instruktori!!!!da "zlo "bude vece :roll: )
Bistro sa Une i Krusnice :wink:

crazyfly
fly fisherman

Postby crazyfly » Tue Sep 07, 2010 2:58 pm

U pravu si. I meni je ovo malo bezveze. Opsta je pomama za ovim stapovima i je****m ceskim musicarenjem. Evo u nedelju na ribniku 100 ljudi (u glavnom stranci koji ce se takmiciti na evropskom prvenstvu). Svi oni nose jedan stap u ruci dok su jos dvije sprulje zakacene za prsluk. Toliko su dugacki da je ruzno vidjeti njih 3-4 u grupi jer stapovi strce iznad zbunja. Pa mi se bavimo ovim sportom zbog njegove ljepote (fly casting, fly tying itd.). ovo me posjeca na lov na plovak i osta je papazjanija. I koliko vidim i nasi ribolovci sve vise love ovim priborom i narucuju ovakve stapove. Cak je i Poljak koji je ulovio zlatnog lipljena ove godine dobio ribu ovakvim stapom i ovom tehnikom dovodjenja muhe ribi na usta. Ne ulazim u ucinkovitost ovog nacina ribolova (ucinkovit je i krec i dinamit i lajner pa ih mi ne koristimo). Misljenja sam da treba ograniciti duzine stapova na fly fishing takmicenjima. Ovaj nacin ribolova je sve samo ne musicarenje.

Jos kada su oni Cesi i Rumuni poceli gacati kroz vodu kao slonovi i setati ispred ribara, pa to je cudo. Voda je i onako plitka jos oni kao tornado.
Mušičarski klub "SOVJAK"- Banja Luka
http://sovjak.blogspot.com/

memo(EFFA)
fly fisherman

Postby memo(EFFA) » Tue Sep 07, 2010 5:53 pm

Ja licno nebih to nazvao musicarenjem to je cisto grebanje a ne ribolov ,a posto Cesi i ostali love sa tri muhe koje teze i do deset grama nije im tesko doci do dna jeli iko vidio nekog Ceha ili vec koga da baca suhu muhu 20 + metara i tako lovi nije i nece ni viditi iz jednog razloga love tehnikom gdje se ne zabacuje :nymfe su im preteske (pogotovo 3 u sistemu ) da bi se bacale.Sta sam htio reci da to nema nikakve veze sa flyfishingom da se mene pita ja bih zabranio upotrebu lova sa 3 musice pogotovo na takmicenjima ,a duzina stapa ne veca od 2,75cm .Zasto ovo pisem vec me polako nervira ovaj predznak(Ceska tehnika pa Ceska nymfa itd) pa tako su Englezi lovili prije skoro 200 godina i kakva je tu mudrost ispruzi stap povis sebe i prati ga rukom kako rijeka tece dok se ispod tebe snjura ne ispravi i opet ispocetka,uzdizu to u o0blake kao da je 8 mo svjetsko cudo.

ugly_si
guide

Postby ugly_si » Tue Sep 07, 2010 6:38 pm

Samo sam zelio da skrenem paznju na ovaj trend koji nema veze sa "pure musicarenjem" i nasim vitezovima koji nose zlatne medalje sa takmicenja, ali ja bi da svi koriste iste stapove bilo to 6 stopa ili 6 metara, pa ja sam na pec pecao sa 10 godina i nisam ni znao da musicarim iako sam imao skakavca na udici :)

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Sep 07, 2010 6:42 pm

Jedino sto ne kapiram u celoj prici je ovo oko 10+ stopa. Zar sa stapom od 9' ne moze da se vodi sistem nimfi, zar ne moze da se kokosari na duzinu stapa? Pa moze brate, lakse je sa duzim ali nije presudno. Prema tome malo je nerealno optuzivati stapove za to. Takmicenje u pecanju ribe na plovak je krenulo od 5m a vidi gde je sad? Na 14,5m stekovima, mada ce to bolje da kaze neko ko poznaje plovkarenje.
Ostavite se vi takmicenja u musicarenju to je najbolje od svega. Ko je bio svetski prvak 2008? Jel' zna neko? Ili ko je bio evropski prvak 2004. Koliko su to bitni likovi uopste?

diver wrote:,pa su se pojedini vec nastupili sa ovakvim priborom u flyfishing ligi(neki su cak i novopeceni instruktori!!!!da "zlo "bude vece :roll:

Tek ovo ne razumem. Kakve veze ima sto je neko instruktor fly castinga i sto se takmici koristeci Ceske (Francuske, Poljske) metode. Instruktor fly castinga je ucitelj musicarskog zabacivanja i jedino merilo je ume li da te nauci ili ne. Kakav je ko covek ili ribolovac potpuno je nebitno. Instruktori nisu postali neki macho likovi time sto su polozili ispit i ima svakakvih instruktora. Treba ceniti ono sto su postigli ali najvise se ceni ono sto kasnije daju.
Meni je milina kad procitam prakticne postove o flycastingu koje napise Alp, Zeka, Memo, Ivan, Veljko, Djole i kada nesebicno sa nama podele svoje znanje i vestinu. Ali mi je isto tako milo da naucim nesto o musicama i ribolovu od Bogija, Flydoca, Bobana, Oldsurehanda, Alpa, Ivana,...

I sada ispada da sam u poslednjoj recenici mesao babe i zabe, tj. Instruktore i one koji to nisu, ali ne. Musicare uvek gledam po onome koliko su spremni da podele svoje znanje.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Tue Sep 07, 2010 6:56 pm

Probao sam jedan stap 10f klase 5, ovde u CH, JEdnorucni.
Jedino sto bih ga primenjivao jeste u lovu nimfom, kada su izuzetno otezani uslovi za vodene zabacaje, tada takav stap kod rola je neuporedivo bolji.

Primera radi, na reci doubs, je zabranjen ulazak u vodu do kraja mresta lipljana, pa stoga nema prepreka iza sebe vec pored. U tim situacijama, duzi stap daje bolje prednosti u rolu. Sve ostalo je za grebanje.

ugly_si
guide

Postby ugly_si » Tue Sep 07, 2010 6:58 pm

ponavljam da samo bi bilo korektno i fer da svi u nekom takmicenju koriste propisanu opremu a ne da neko odmah u startu ima prednost i olaksicu "na hendikep" sa stapom duzim recimo 90 cm od ostalih i koristi se nekom tamo ceskom tehnikom, pa cesko nimfarenje okuplja isto misljenike i one koji praktikuju ceske sisteme, mi to ne radimo niti ucimo na mitinzima ljude da rade jer to ti dodje po meni a i mnogima ovde kao modifikovani tirolac.

poredjenja radi evo ovako na moto trku ti dodju takmicari sa masinama od 125 pa sve do 750 ccm pa voze zajedno i ti vidi ko ce pobediti?!! oni imaju kategorije u kojim se takmice 125, 250, 500... ccm i zato mislim da ovo nije suplja prica samo sto mi nismo na "svetskom " nivou da se nase kritike uzmu u diskusije, jer neko je gore napisao da upravo ovi sto na trkama 125 ccm u muzicarenju voze bar 500 ccm stapove pisu pravila a mi se okrecemo kako vetar duva jer se pojavljuju novi artikli u svetu marketinga... kako rece crazyfly vlada pomama za novim stapovima i medju nasim musicarima ali i to je za nekog dobro jer dzaba tradicionalne musice i sve...

jos jedno poredjenje
ono sto je drljanje trokukama prema dubincima je i vozanje nimfe od 10gr prema obicnim nimfama... necu vise nabrajati.

Hvala na vremenu odvojenom za citanje :)

pex
master of fly fishing

Postby pex » Tue Sep 07, 2010 8:13 pm

Kakve veze ima sto je neko instruktor fly castinga i sto se takmici koristeci Ceske (Francuske, Poljske) metode. Instruktor fly castinga je ucitelj musicarskog zabacivanja i jedino merilo je ume li da te nauci ili ne.

Pa, Simps malo sam zatecen...nije bas da je tako....onda se mozda i lov na holz moze nazvati musicarenjem...nije musicarenje samo lov na vestacke musice, nego i casting u cemu i jeste sva lepota......mislim da bi trebalo uvesti propise kao na polaganju, 9 stopa klase 5...i to bi bilo ok.....a instruktori...hm njihov obraz....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Sep 07, 2010 8:20 pm

Opet nije adekvatno poredjenje. Ok svi voze u klasi 125ccm ali jedan ima 130ks (9 feet) a drugi 138ks (10-11 feet) :grin:

Mislim i u takmicenju verovatno postoje neka ogranicenja sto se tice klasa stapova, ali sve je to takmicenje i neka oni vode racuna o tome. Koga boli uvo sa cime se takmice?
Sustina je da se dosta toga prenosi i na prakticni ribolov i ocigledno postoje oni koji teze efikasnijem nacinu pecanja. One koji uzivaju u musicarenju u svim segmentima (casting, fishing, tying), takve stvari ne tangiraju previse.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Sep 07, 2010 8:23 pm

pex wrote:Kakve veze ima sto je neko instruktor fly castinga i sto se takmici koristeci Ceske (Francuske, Poljske) metode. Instruktor fly castinga je ucitelj musicarskog zabacivanja i jedino merilo je ume li da te nauci ili ne.

Pa, Simps malo sam zatecen...nije bas da je tako....onda se mozda i lov na holz moze nazvati musicarenjem...nije musicarenje samo lov na vestacke musice, nego i casting u cemu i jeste sva lepota......mislim da bi trebalo uvesti propise kao na polaganju, 9 stopa klase 5...i to bi bilo ok.....a instruktori...hm njihov obraz....

Ma Pex odakle znas da pola fly instruktora ne koristi 50% varalicarenje? I sad treba da im zamerimo kako su instruktori a varalicare. Ma glupost!

Ili znaju ili ne znaju da te nauce zabacivanju musice i to je cela sustina.

alp
guide

Postby alp » Tue Sep 07, 2010 8:52 pm

memo(EFFA) wrote:...jeli iko vidio nekog Ceha ili vec koga da baca suhu muhu 20 + metara ...

Pozdrav Memo,
Ne bih se bas slozio s ovim. Na vecim natjecanjima se lovi minimalno na jednom jezeru i tu se baca iz sjedeceg stava 25-30 m. Najuspjesniji Cesi i te kako znaju bacati, ako i gdje treba, samo je u nekim slucajevima tzv. cesko, poljsko ili francusko nimfarenje najuspjesnija taktika za napraviti rezultat.

Natjecanje je natjecanje i sve dok to pravila dozvaljavaju nema se sto prigovoriti. Bitan je rezultat. A slazem se u potpunosti da je takav nacin ribolova u normalnim situacijama mrtvo dosadan. Niti se umakanje nimfi u kombinaciji s brgljanjem nogom po dnu moze nazvati pravim musicarenjem.

Sve skupa to nema nikakve veze s duzinom stapa. Cesto lovim sa dvorucnim stapovima duzine 12-13 stopa, ali ne pod nogama nego na 25-30 i vise metra daljine po velikim rijekama. To je vrhunska top clas zabava.

crazyfly
fly fisherman

Postby crazyfly » Tue Sep 07, 2010 11:06 pm

alp wrote:Natjecanje je natjecanje i sve dok to pravila dozvaljavaju nema se sto prigovoriti. Bitan je rezultat.

To stoji. Ali upravo o tome je rijec. I ja sam misljenja da ta pravila treba izmjeniti kao sto kaze Ilija. Mislim da bi na takmicenjima trebali uvesti neke norme za duzine stapova i tehnike musicarenja (mada cesko grabuljanje ne smatram tehnikom musicarenja).

alp wrote:Sve skupa to nema nikakve veze s duzinom stapa. Cesto lovim sa dvorucnim stapovima duzine 12-13 stopa, ali ne pod nogama nego na 25-30 i vise metra daljine po velikim rijekama. To je vrhunska top clas zabava.

I za ovo si u pravu. Radi se vise o tehnici nego o duzini stapa. Ali mi je jako ruzno vidjeti nekoga na Ribniku sa spruljom od 4 metra.
Na kraju, mene i ne interesuju takmicenja, neka rade sta hoce. Ali ima tu i druga strana medalje. Evo na evropskom prvenstvu ce biti jako puno gledaoca koji su potencijalni musicari. Kada vide ljude koji umacu nimfe vjerovatno im nece biti fascinantno. Drugo, problem je sto se sve vise musicara ukljucuje u ovaj vid ribolova i mimo takmicenja. Bojim se da cemo na nasim vodama sve cesce vidjati ljude kako nisane ogromnim stapom u smjeru kretanja strune. Sta da su djeca na nasem kampu ove godine vidjeli nekoga da tako peca i vadi ribu, ko bi ih natjerao da uce fly casting :mrgreen:
Mušičarski klub "SOVJAK"- Banja Luka
http://sovjak.blogspot.com/

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Sep 07, 2010 11:12 pm

Cekaj polako dok se pojave ovi "musicari" sa tenkara tehnikom, pa to vide lokalni pa krenu sa petljasima :mrgreen:

diver
vuna

Postby diver » Tue Sep 07, 2010 11:39 pm

diver wrote:,pa su se pojedini vec nastupili sa ovakvim priborom u flyfishing ligi(neki su cak i novopeceni instruktori!!!!da "zlo "bude vece :roll:

Tek ovo ne razumem. Kakve veze ima sto je neko instruktor fly castinga i sto se takmici koristeci Ceske (Francuske, Poljske) metode. Instruktor fly castinga je ucitelj musicarskog zabacivanja i jedino merilo je ume li da te nauci ili ne. Kakav je ko covek ili ribolovac potpuno je nebitno. Instruktori nisu postali neki macho likovi time sto su polozili ispit i ima svakakvih instruktora. Treba ceniti ono sto su postigli ali najvise se ceni ono sto kasnije daju.
Meni je milina kad procitam prakticne postove o flycastingu koje napise Alp, Zeka, Memo, Ivan, Veljko, Djole i kada nesebicno sa nama podele svoje znanje i vestinu. Ali mi je isto tako milo da naucim nesto o musicama i ribolovu od Bogija, Flydoca, Bobana, Oldsurehanda, Alpa, Ivana,...

I sada ispada da sam u poslednjoj recenici mesao babe i zabe, tj. Instruktore i one koji to nisu, ali ne. Musicare uvek gledam po onome koliko su spremni da podele svoje znanje.[/quote]

Sigurno da su instruktori fly castinga tu u prvom redu da bi prenjeli znanje o istom al mislim da bi u isto vrijeme trebali da paze i njeguju tradiciju musicarenja sa nasih krajeva .
Godisnje sretnem na desetine stranih ribolovaca koje odusevljva nacin vodjenja nimfi na nas nacin pogotovo na mirnijim i dubljim vodama a koja je itekako ucinkovita .
Jednostavno ,mi smeta sto pojedinci "padaju"na nesto sto po meni i nema veze sa musicarenjem ,jer mu za pomenutu tehniku i nije potreban ni cekrk pa cak ni struna a da o dalekim zabacajima i nepricam :mrgreen:
Opet to je samo moje misljenje
Bistro

Return to “O mušičarenju”