Musicarenje, sport ili ne?

Opšte teme o mušičarenju
Milance
master of fly fishing

Re: Musicarenje, sport ili ne?

Postby Milance » Mon Dec 21, 2009 10:10 am

Nikako ne mogu prihvatiti da je bilo koji oblik LOVA i RIBOLOVA sport!!! Pa samim tim ni mušičarenje.

Ta definicija sporta u rečniku je preširoka i višesmislena i samim tim neupotrebljiva, odnosno idealna za dizanje prašine na forumu dok je napolju -14 :)

Može nekoga da zabavlja i usisavanje stana ili pranje prozora po kući pa je samim tim po toj definiciji i pranje prozora sport :)

Ako ćemo malo ozbiljnije lepo bi bilo da neko pronađe ovakvu neku definiciju koja bi definisala mušičarenje kao sport:
Mušičarenje - To je sport kojim se bavi jedan igrač, od rekvizita neophodna je voda ili livada, štap, kanap,...
Nastao u Makedoniji...
Može se igrati i u parovima...
Dužina terena...
Sudija mora imati dres različite boje (a i pišu) ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

P.S. "Fly fishing is the world`s most captivating form of angling"
Tom McNally - "The Complete Book of Fly Fishing" First Edition 1978
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

sale
master of fly fishing

Postby sale » Mon Dec 21, 2009 11:42 am

[quote="makfly. mi pricamo o musicarenju jel sport ili ne pa bi bilo dobr da napises nesta o tome sta mislis a ne dali je neko glup ili ne. .[/quote]
Nisam napisao da je bilo ko glup ,nego da ti je primer glup i pri tome nisam imao nameru da bilo koga uvredim ,
a mislim da je musicarenje kao i ribolov sport
sale-eurofish

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Mon Dec 21, 2009 2:35 pm

Bojane definicija koju si napisao i oko koje se povela citava ova rasprava i koje se drzis kao pijan plota je pogresna jer poistovetiti sport sa igrom i sa zabavom je totalno pogresno jer su to razliciti pojmovi.

Sport jeste igra ali svaka igra nije sport.

Sport jeste zabava ali svaka zabava nije spor.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

makfly
fly fisherman

Postby makfly » Mon Dec 21, 2009 2:49 pm

sale wrote:[quote="makfly. mi pricamo o musicarenju jel sport ili ne pa bi bilo dobr da napises nesta o tome sta mislis a ne dali je neko glup ili ne. .

Nisam napisao da je bilo ko glup ,nego da ti je primer glup i pri tome nisam imao nameru da bilo koga uvredim ,
a mislim da je musicarenje kao i ribolov sport[/quote]

pa to ti je jedno te isto, glupi ljudi daju glupi primeri.
sale a odakle ti to da je ribolov sport.
zamisli ovo ,kada te neko pita kojim se sportom bavite, a vi odgovorite ja se bavim pecanjem.
Last edited by makfly on Mon Dec 21, 2009 2:58 pm, edited 1 time in total.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Dec 21, 2009 2:56 pm

Kako razliciti pojmovi kad tako kaze recnik. I veruj mi da nemam pojma kako se pijan drzi i za sta se drzi jer jako jako retko pijem!
Ako je ostavljen sirok pojam shvatanja sporta zasto je pogresno definisati i musicarenje ili bilo koji ribolov kao sport. A osim toga musicarenje ima daleko vise odlika sporta nego hobija.
Sta je to sto definise jedan sport? To su neki propisani standardi. Zna se da se fudbal igra nogom ili glavom, zna se da se igra na dva gola, znaju se dimenzije terena, dimenzije gola, zna se i broj igraca i sudija. Sta je sa Musicarenjem? Postoje standardne duzine stapova, postoji AFTMA, IGFA, 2X,3X,4x, postoje definisane velicine udica izrazene u merama i to zasebnim. Znaci postoji neka standardizacija sto odvaja lov i ribolov od ostalih hobija i ozbiljno ih priblizava sportu. Hobi je skupljanje salveta, kojih tu standarda imas ili hobi je pustanje zmaja, kojih tu definisanih standarda imas...?

Ja cu da pristanem na sve sto kazete kada mi jasno definisete sta je to sport i kada ta definicija jasno iskljuci musicarenje.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

makfly
fly fisherman

Postby makfly » Mon Dec 21, 2009 3:08 pm

zasta uvek ides na to sta definise sport, ovde se radi o tome sta definise MUSICARENJE, nije tema jeli sport musicarenje nego musicarenje sport ili ne, pocinjes neku temu a i sam neznas de vodi pa okreces stalno fudbal ili ronaldinjo.
nisi mi odgovorio de pripada disciplina skupljanje pecuraka vec sam jednom pitao a niko nije odgovorio, ili joga, i ovde trosis energiju slabis, relaksiras se duhovno se opustas itd, ako to svrstimo u sport onda je i musicarenje sport.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Mon Dec 21, 2009 3:35 pm

Bojane kao sto rekoh ta definicija koju si prepisao iz recnika nije dobro polaziste za ovu raspravu. siguran sam da ima mnogo boljih definicija jer ako je sport nije sinonim za igru ni za zabavu iako je sport i igra i zabava.

Bojane ti hoces reci da sam ja sportista jer se bavim muzikom i uzivam u tome.. evo kad je u pitanju bas gitare i tu imas standardizovanu dizinu skale od 34'', 35'' debljine zica su takodje standardizovane... sve to vrlo podseca na AFTMA standarde.. velicinu udica... ali bavljenje muzikom nije sport!

Skoro svako od nas vozi automobil... pa se opet svi ne bavimo auto moto sportom. A mnogi uzivaju u voznji!

Standardi nemaju veze sa sportom, standardi se uvode zbog neceg drugog.. u sportu su prisutna pravila koja su striktno odredjena i tacno je definisano sta se sme a sta ne. Sa druge strane pravila neke sportske discipline nisu isto sto i zakon koji je propisan za nas ribolovce.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Dec 21, 2009 3:51 pm

Ne bavi se niko auto moto sportom vec auto moto trkama! I sport nije takmicenje kako to uvek mnogi vole da prikazu, cak je sport po definiciji jako daleko od takmicenja. Bavljenje muzikom je bavljenje muzikom i postoji jasan finalni proizvod i rezultat bavljenja muzikom. Padobranac (sportista) kada skoci sta je njegov proizvod? To sto je preziveo?

Evo jos jedna zajednicka stvar za sport i musicarenje...ADRENALIN.

I da se razumemo dobro, ovde ne postoji jasno crno i jasno belo upravo zato i zastupam ovaj stav oko musicarenja. Na svako iznosenje "dokaza" da musicarenje nije sport moze se izneti isto toliko dokaza da jeste. Zato i postoje siri pogledi i shvatanja od onih uniformnih da je sport samo krljanje jedan protiv drugog...

makfly
fly fisherman

Postby makfly » Mon Dec 21, 2009 5:56 pm

nepostoi nijedno pravilo ponasanje u musicarenju znaci nije sport, fudbalera udaris sudija svira faul, bacis koplje nagazis liniju nevazi postignuti rezultat, tenis lopta van linije gubis poen ako treba da nabrajam samo recite, kod musicarenja nema pravila , ja pecam zagazio do kolena dodje neki mental udje do pupka i to bez pardona, ja pecam na suvu musicu on neke strimera ko da baca dubinku,ja stranicni zabacaj on neki svoj zabacaj itd, de su tu pravila molicu lepo mislite i dalje sta hocete musicarenje nije sport . po meni hobi, zadovoljstvo, inat dokazivanje ko ce bolji i skupli stap ili cekrk da kupi, ko ce scuplju strunu ili prsluk i tako to ide redom.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Dec 21, 2009 7:03 pm

makfly wrote:nepostoi nijedno pravilo ponasanje u musicarenju znaci nije sport

Kao sto sam rekao odmah sledi odgovor u nastavku redom!

makfly wrote: fudbalera udaris sudija svira faul,

Pecas na dve musice gde je dozvoljeno jednom, cuvar svira faul. Pecas sa kontra kukom gde nije dozvoljeno, opet svira faul!

makfly wrote:bacis koplje nagazis liniju nevazi postignuti rezultat, tenis lopta van linije gubis poen ako treba da nabrajam samo recite,

Pecas na varalicu u musicarskom reviru, napisu ti prijavu. Odneses 4 lipljana sa Drine, uhapse te i krivicno odgovaras.

makfly wrote: kod musicarenja nema pravila

Vidis da ipak ima pravila i to jako strogih.

makfly wrote: ja pecam zagazio do kolena dodje neki mental udje do pupka i to bez pardona, ja pecam na suvu musicu on neke strimera ko da baca dubinku,ja stranicni zabacaj on neki svoj zabacaj itd, de su tu pravila molicu lepo

Napadac se taman namesti da sutira, ukliza bek i oduzme mu loptu. Budi majstor pa daj gol (upecaj ribu) kad neko smeta :lol:
Koliko bi nam bilo lepo da svaki sut ka golu zavrsi u njemu ili da svaki zabacaj donese ribu u zivotu? Uvek nesto smeta, bekovi, halfovi, strimerasi, golmani, vetar, granje,... Zato i volimo i fudbal i basket i musicarenje,...

makfly wrote:mislite i dalje sta hocete musicarenje nije sport

To je nemoguce izricito tvrditi, jer uvek ima onih poput mene koji misle da jeste sport i onih poput tebe koji misle da nije.

makfly wrote:po meni hobi, zadovoljstvo, inat dokazivanje ko ce bolji i skupli stap ili cekrk da kupi, ko ce scuplju strunu ili prsluk i tako to ide redom.

Jeste i to sto pricas, tako i Nadal nosi bermude koje izvlaci iz bulje, i Ana haljinice da izgleda jos bolje ili Cristiano Ronaldo limun zute kopacke. A da je hobi i zadovoljstvo, jeste i to :grin:

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Mon Dec 21, 2009 7:41 pm

Ako je golf sport, a jeste, onda je mušičarenje ekstremni sport. :P

makfly
fly fisherman

Postby makfly » Mon Dec 21, 2009 7:56 pm

po vase izlazi da je i drkanje sport, pa i jeste i to ekstremni ko ca dalje da dobaci :lol:

sale
master of fly fishing

Postby sale » Mon Dec 21, 2009 9:00 pm

Malo sam istrazio ovo pitanje i svuda ribolov spada u sport , u Italiji , Nemackoj , Svedskoj
znaci i musicarenje je sport
sale-eurofish

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Mon Dec 21, 2009 9:20 pm

Moze da bude sta i kako hoce bilo gde u svetu. Pitanje Bojanovo da li je po nama LICNO sport ili ne. Prema tome svaki odgovor je prihvatljiv. Ima kojima jeste i kojima nije. Tako da je svako ispravno dao odgovor na njemu svojstven nacin.
Barrio Pro-Team
IFFF Master Certified Instructor & Two Handed Certified Instructor

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Mon Dec 21, 2009 10:31 pm

simpson H wrote:Ne bavi se niko auto moto sportom vec auto moto trkama! I sport nije takmicenje kako to uvek mnogi vole da prikazu, cak je sport po definiciji jako daleko od takmicenja. Bavljenje muzikom je bavljenje muzikom i postoji jasan finalni proizvod i rezultat bavljenja muzikom. Padobranac (sportista) kada skoci sta je njegov proizvod? To sto je preziveo?

Evo jos jedna zajednicka stvar za sport i musicarenje...ADRENALIN.

I da se razumemo dobro, ovde ne postoji jasno crno i jasno belo upravo zato i zastupam ovaj stav oko musicarenja. Na svako iznosenje "dokaza" da musicarenje nije sport moze se izneti isto toliko dokaza da jeste. Zato i postoje siri pogledi i shvatanja od onih uniformnih da je sport samo krljanje jedan protiv drugog...

Bojane nisi u pravu ato moto sport (engleski motorsport) su prema definiciji sportovima u kojima se koriste motorna vozila. Tako da u ovakve vidove sporta spadaju i trkacki sportovi i oni koji to nisu poput onih manijaka koji se bave freestajl skokovima ili takmicenje odnosno onih traktora koji vuku prikolice sa teretom (tractor pulling).

Kad je u pitanju sport novina su svakako e-sports odnosno takmicenje u video igricima. Prica je vrlo slicna kao musicarenje.. Razne video igre jesu i zabava i igre.. ali nespada sve pod sport. Samo neke spadaju pod ovaj pojam eSports. Dugo vremena sam igrao CS (Counter Strike), samo igranje ove igre nije dovoljno da bi se to nazvalo sportom. Tek kada se radi o igri izmedju 2 klana po jasno definisanim pravilima, na odredjenom virtualnom borilistu, uz prisustvo sudije ovo se moze nazvati sportom, jer ima sve elemente sporta.. trazi se vestina.. taktika.. timski rad.. kordinacija.. a cilj je kao i u svakom sportu nadmetati se. Za klanse meceve i turnire u CS smo se spremali cesto smo imali treninge de bi smisljali, razradjivali, ili vezbali vec postojece taktike. Na nekoliko turnira lokalnog karaktera sam bio i sudija.. i zaista mislim da je ovo mnogo blize sportu nego rekreativni ribolov, odnosno musicarenje koje mi upraznjavamo.

Prema definiciji sporta preuzetoj sa wikipedije sport i jeste aktivnost u kojoj vazi skup pravila i koja je povezana sa nadmetanjem.

Kao sto sam vec rekao postovanje zakona i propisa nije isto sto i postovanje pravila neke sportske igre. Jer krsenje zakona i propisa nosi za sobom krivicnu odgovornost a krsenje pravila u sportu ne. Sudija nije isto sto i ribocuvar. Musicarenje nema definisana nikakva pravila.. vec upravo suprotno od toga u musicarenju je igra bez granica.. Musicarenje se jedino moze smatrati sportom kad je u pitanja u musicarenju.. procitaj nas zakon i videces da su jasno definisani pojmovi rekreativni ribolov.. to je ovo sto mi upraznjavamo i sportski ribolov. Kad je u pitanju sportski ribolov, odnosno takmicenja tu su pravila striktno definisana... o tome kako se sprovode pravila kao i u drugim sportovima bavi se sudija a ne ribocuvar.

Return to “O mušičarenju”