Musicarenje, sport ili ne?

Opšte teme o mušičarenju
EsoX
Carp Ninja!

Re: Musicarenje, sport ili ne?

Postby EsoX » Mon Dec 21, 2009 10:37 pm

Evo da i upotpunim ovaj moj prethodni post sa argumentima prepisanim iz Zakona o zastiti i odrzivom koriscenju ribljeg fonda.
рекреативни риболов је непривредна активност и подразумева лов
полно зрелих риба удичарским и помоћним мрежарским алатима ради
задовољења потреба грађана за рекреацијом;

спортски риболов је облик рекреативног риболова и односи се на
такмичарски риболов као спортска активност
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Dec 21, 2009 11:26 pm

EsoX wrote:
Bojane nisi u pravu ato moto sport (engleski motorsport) su prema definiciji sportovima u kojima se koriste motorna vozila. Tako da u ovakve vidove sporta spadaju i trkacki sportovi i oni koji to nisu poput onih manijaka koji se bave freestajl skokovima ili takmicenje odnosno onih traktora koji vuku prikolice sa teretom (tractor pulling).

Dane mnogo talasas bez potrebe! Moto sport nisu akrobacija avionima iako je avion motorno vozilo

EsoX wrote:Kad je u pitanju sport novina su svakako e-sports odnosno takmicenje u video igricima. Prica je vrlo slicna kao musicarenje.. Razne video igre jesu i zabava i igre.. ali nespada sve pod sport. Samo neke spadaju pod ovaj pojam eSports. Dugo vremena sam igrao CS (Counter Strike), samo igranje ove igre nije dovoljno da bi se to nazvalo sportom. Tek kada se radi o igri izmedju 2 klana po jasno definisanim pravilima, na odredjenom virtualnom borilistu, uz prisustvo sudije ovo se moze nazvati sportom, jer ima sve elemente sporta.. trazi se vestina.. taktika.. timski rad.. kordinacija.. a cilj je kao i u svakom sportu nadmetati se. Za klanse meceve i turnire u CS smo se spremali cesto smo imali treninge de bi smisljali, razradjivali, ili vezbali vec postojece taktike. Na nekoliko turnira lokalnog karaktera sam bio i sudija.. i zaista mislim da je ovo mnogo blize sportu nego rekreativni ribolov, odnosno musicarenje koje mi upraznjavamo.

Ako ti mislis da su video igrice vise sport nego musicarenje, OK ja ne mislim jer imam ozbiljan razlog za to. Mnogo sam radio sa decurlijom cija se druga kuca zove igraonica. Ispijena i nenaspavana deca daleko od zdravog tela i jos dalje od zdravog duha. Bolje bi im bilo da izadju na reku sa musicarskim stapom, veruj mi!

EsoX wrote:Prema definiciji sporta preuzetoj sa wikipedije sport i jeste aktivnost u kojoj vazi skup pravila i koja je povezana sa nadmetanjem.

I prema definiciji sa wikipedie istrgao si iz konteksta ono sto ti odgovara i prilagodio, pa kada su karte, Mice trakalice i golf sportovi onda je i musicarenje opusteno!

EsoX wrote:Kao sto sam vec rekao postovanje zakona i propisa nije isto sto i postovanje pravila neke sportske igre. Jer krsenje zakona i propisa nosi za sobom krivicnu odgovornost a krsenje pravila u sportu ne. Sudija nije isto sto i ribocuvar. Musicarenje nema definisana nikakva pravila.. vec upravo suprotno od toga u musicarenju je igra bez granica.

I ovde koristis moje saljivo karikiranje i prenosis ga bukvalno, a da te demantujem da ipak ima pravila jasno definisanih a to su VESTACKA musica a ne prirodna, musicarski stap a ne bilo koji, fly line a ne najlon i tek onda je to musicarenje. Ako hoces bukvalno poredjenje sa fudbalom moze i tako. Prekrsaj-zuti karton=kontra kuka-opomena (niko te nece uhapsiti za to vec opomenuti)! Udaris samar sudiji ili se pobijes sa publikom=odneses cetvrtu pastrmku=krivicna odgovornost i suspenzija, namestis utakmicu=ukrades ribu u lovostaju= budes li uhvacen = krivicna odgovornost. Ili ces da poredimo musicarenje sa nekim drugim sportom sa manjim brojem pravila poput borbi u oktagonu?

EsoX wrote:Musicarenje se jedino moze smatrati sportom kad je u pitanja u musicarenju.. procitaj nas zakon i videces da su jasno definisani pojmovi rekreativni ribolov.. to je ovo sto mi upraznjavamo i sportski ribolov. Kad je u pitanju sportski ribolov, odnosno takmicenja tu su pravila striktno definisana... o tome kako se sprovode pravila kao i u drugim sportovima bavi se sudija a ne ribocuvar.

Definisati nesto tako siroko kao musicarenje i to iz naseg zakona, gde su oni koji donose zakon MOZDA i samo MOZDA culi za musicarenje je vrlo neozbiljno i neodgovorno. Pokusaj da definises musicarenje iz zakona u Americi, N. Zealandu, Engleskoj,... pa ces dobiti rezultat daleko iznad onoga sto mi smatramo za sport!

I na kraju cu da se odjavim iz ove price sa nevericom da je jedino Djole u poslednjem postu shvatio o cemu se radi od samog pocetka. A ti Dane ako volis da kao musicar budes u istom kosu sa onima koji skupljaju salvete (i oni nemaju granice i pravila), izvoli. :grin:
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Tue Dec 22, 2009 12:25 am

makfly wrote:
bogi sa nekim primera se samo nadovezujem na date komentare, zato sam i rekao svakodnevnica voznja auta nije sport, ili uzeti musicarski stap u ruci otici autom do reke ili jezero izaci spremiti stam ,uci u vodi i poceti zabacivati reci mi sta ima tu sport, mislim to je moje misljenje , ja razumem tebe potpuno sta pises o rekreaciji ili prosetati u prirodi itd ali ja samo nevidim nista ovde sta je sport, opet kazem to je moje misljenje. i nemislim sve de se zaradjuje pare da je sport ono o Aci sam napisao jer je Sale pomenuo kako Aca zaradjuje ali ne musicarenjem nego castingom. ja zaradjujem moje pare vezajuci musice ali to nije musicarenje,mislim ti to dobro znas.

ok.......ali stim samo što naprežeš mišiće ne bi li zabacio može značiti da se baviš sportom ili ne, ili je sport samo to da koristiš svoju snagu umeće i kondiciju u fudbalu i to profi fudbalu......zato sam dao i poređenje obične prijateljske utakmice između debelih i mršavih, čisto figurativno rečeno i dato kao primer, gde nema sudija ni glavnih ni pomoćnih, nema ni pištaljke, ni žutih i crvenih kartona, ako takva jedna utakmica nije sportskog karaktera, onda nije ni mušičarenje.........normalno da prodaja muva nije mušičarenje, a po najmanje sport, znam ja to vrlo dobro.......

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Dec 22, 2009 2:49 am

simpson H wrote:
EsoX wrote:
Bojane nisi u pravu ato moto sport (engleski motorsport) su prema definiciji sportovima u kojima se koriste motorna vozila. Tako da u ovakve vidove sporta spadaju i trkacki sportovi i oni koji to nisu poput onih manijaka koji se bave freestajl skokovima ili takmicenje odnosno onih traktora koji vuku prikolice sa teretom (tractor pulling).

Dane mnogo talasas bez potrebe! Moto sport nisu akrobacija avionima iako je avion motorno vozilo

Da li su te akrobacije koje izvode avionima sport ili ne nemam pojma.. ali ako se organizuju takmicenja, te akrobacije ocenjuju sudije, postoje proisana pravila i ogranicenja ne vidim zasto ne bi moglo da bude sport, ako su akrobacije koje izvode motorima sport sto i ovo ne bi moglo da bude! Inace trke avionima jesu sportska disciplina iz familije motorsporta.

simpson H wrote:
EsoX wrote:Kad je u pitanju sport novina su svakako e-sports odnosno takmicenje u video igricima. Prica je vrlo slicna kao musicarenje.. Razne video igre jesu i zabava i igre.. ali nespada sve pod sport. Samo neke spadaju pod ovaj pojam eSports. Dugo vremena sam igrao CS (Counter Strike), samo igranje ove igre nije dovoljno da bi se to nazvalo sportom. Tek kada se radi o igri izmedju 2 klana po jasno definisanim pravilima, na odredjenom virtualnom borilistu, uz prisustvo sudije ovo se moze nazvati sportom, jer ima sve elemente sporta.. trazi se vestina.. taktika.. timski rad.. kordinacija.. a cilj je kao i u svakom sportu nadmetati se. Za klanse meceve i turnire u CS smo se spremali cesto smo imali treninge de bi smisljali, razradjivali, ili vezbali vec postojece taktike. Na nekoliko turnira lokalnog karaktera sam bio i sudija.. i zaista mislim da je ovo mnogo blize sportu nego rekreativni ribolov, odnosno musicarenje koje mi upraznjavamo.

Ako ti mislis da su video igrice vise sport nego musicarenje, OK ja ne mislim jer imam ozbiljan razlog za to. Mnogo sam radio sa decurlijom cija se druga kuca zove igraonica. Ispijena i nenaspavana deca daleko od zdravog tela i jos dalje od zdravog duha. Bolje bi im bilo da izadju na reku sa musicarskim stapom, veruj mi!

Kao sto rekoh nisu svake igrice i svi modovi tih igrica sport. o sportu se radi kada se igra po jasno definisanim pravilima i kada se takmici protiv drugih igraca u CS-u se pod sportom samo smatra CW clan war odnosno 5vs5.. sve otalo je recimo rekreacija i nikako se ne moze podvesti pod sport. kao sto je i stvar sa musicarenjem.. musicarenje se moze smatrati sportom samo kada je peca i priprema za neko takmicenje, na kom su jasno definisana pravila, teren, prisutan je sudija, i obezbedjeno da bude sve ravnopravnije. Sto se tice stanja duha i tela klinaca o kojima pricas... Sumo rvanje je sport.. a sumorvace ne vode bas zdrav zivot.. i ne zive dugo... boks je sport a posledice bavljenja tim sportovima su i vise nego ocigledne kod bivsih boksera u poznim godina... pa su i dalje to sportovi... a vreme dok sam igrao CS zaista pamtim kao lep period upoznao sam dosta ljudi od kojih su mi neki i dan danas odlicni prijatelji.

simpson H wrote:
EsoX wrote:Prema definiciji sporta preuzetoj sa wikipedije sport i jeste aktivnost u kojoj vazi skup pravila i koja je povezana sa nadmetanjem.

I prema definiciji sa wikipedie istrgao si iz konteksta ono sto ti odgovara i prilagodio, pa kada su karte, Mice trakalice i golf sportovi onda je i musicarenje opusteno!

Ne nisam nista istrgao iz kontexta vec na najednostavniji nacin preveo definiciju sporta koja je data u prvoj recenici. Pa i karte i mice imaju za cilj biti bolji od drugih igraca. Boki jel se ti na pecanju nadmeces sa nekim? Ja ne! za mene je to vid rekreacije u prirodi!

simpson H wrote:
EsoX wrote:Kao sto sam vec rekao postovanje zakona i propisa nije isto sto i postovanje pravila neke sportske igre. Jer krsenje zakona i propisa nosi za sobom krivicnu odgovornost a krsenje pravila u sportu ne. Sudija nije isto sto i ribocuvar. Musicarenje nema definisana nikakva pravila.. vec upravo suprotno od toga u musicarenju je igra bez granica.

I ovde koristis moje saljivo karikiranje i prenosis ga bukvalno, a da te demantujem da ipak ima pravila jasno definisanih a to su VESTACKA musica a ne prirodna, musicarski stap a ne bilo koji, fly line a ne najlon i tek onda je to musicarenje. Ako hoces bukvalno poredjenje sa fudbalom moze i tako. Prekrsaj-zuti karton=kontra kuka-opomena (niko te nece uhapsiti za to vec opomenuti)! Udaris samar sudiji ili se pobijes sa publikom=odneses cetvrtu pastrmku=krivicna odgovornost i suspenzija, namestis utakmicu=ukrades ribu u lovostaju= budes li uhvacen = krivicna odgovornost. Ili ces da poredimo musicarenje sa nekim drugim sportom sa manjim brojem pravila poput borbi u oktagonu?

Bojane samo za tebe po treci put zakoni i propisi nisu isto sto su i pravila neke sportske igre. Tako da ova anologija koju si napisao nikako ne moze da bude ispravna, i stvarno si odlican demagog. Pravila musicarenje(ovde ne govorim o takmicenjima) ne postoje to je valjda svima jasno. Ako postoje pravila musicarenje ja bi voleo da mi ih neko dostavi u pisanoj formi kako bi ih proucio. Ovde svakako ne mislim na zakon i propise njih poznajem ali me interesuju pravila sporta zvanog musicarenje posto neki tvrde da to jeste sport.

simpson H wrote:
I na kraju cu da se odjavim iz ove price sa nevericom da je jedino Djole u poslednjem postu shvatio o cemu se radi od samog pocetka. A ti Dane ako volis da kao musicar budes u istom kosu sa onima koji skupljaju salvete (i oni nemaju granice i pravila), izvoli. :grin:

Siguaran da za neke musicare koji su skloni skupljanju musicarskog pribora.. musicarenje moze da bude rame uz rame sa skupljanjem salveta. I po mojim shvatanjima musicarenje nema veze sa skupljanjem salveta isto kao sto onema veze sa skokom u dalj!
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

alp
guide

Postby alp » Tue Dec 22, 2009 8:04 pm

Je li ribolov sport ili nije? Googlas pojam sport fishing i citas naslove novina, knjiga, koje kakvih proizvoda za tu namjenu, mozes naci cak i TV programe koji u naslovima imaju taj pojam. Dakle...

Pojam sportski ribolov nastao je kao suprotnost gospodarskom/privrednom ribolovu. Englez ce za ribolov reci: "Ribolov (ni)je moj najdrazi sport". Procitao sam negdje, ali to bi trebalo provjeriti, da je ribolov kao disciplina bio u programu prvih Olimpijskih igara.

Pojam rekreativni ribolov je dosta zanimljiv. Nastao je kao alternativa sportskom ribolovu, u krajevima gdje se za natjecanje muktase novci po Zakonu o sportu. Recimo, sluzbeno postoji kod nas u Hrvstkoj, a vidim i kod vas. "Sportski ribolovci" tako su oni koji za to mogu (ali ne moraju) od drzavnih sportskih saveza dobiti novce, a "rekretivni ribolovci" se po pitanju financija (pretezno sektor uplata) trebaju obratiti sustavu koji radi preko Zakona o slatkovodnom ribarstvu. Oba smjera prate birokratski mehanizmi, pa da se zna sto je cije postoje "rekreativni" i "sportski".

U zemljama gdje se za natjecanja u ribolovu bilo kojeg ranga ne mogu sustavno dobivati novci od Drzave, Saveza i sl., a to je vecina svijeta, ne postoji pojam rekreativni ribolov. Odnosno, mozes se vrlo aktivno baviti ribolovom bez natjecanja ili se rekreativno baviti natjecanjima. Kako ti odgovara, ali na svoj trosak ili trosak sponzora, jer suske nema, a nema ni onog tko zaradjuje na tom da odredi kome koliko. Ovo zadnje je vjerujem kljucno.

tomasini
vuna

Postby tomasini » Tue Dec 29, 2009 3:27 pm

Mislim da je odgovor na pitanje iz naslova individualan i u skladu s osobnim shvaćanjem svekolikog svijeta svakog od nas. Ja samo volim loviti ribu umjetnom muhom, i to je to.
Napravit ću to sutra, danas idem na pecanje.

makfly
fly fisherman

Postby makfly » Wed Dec 30, 2009 1:22 pm

alp wrote:Je li ribolov sport ili nije? Googlas pojam sport fishing i citas naslove novina, knjiga, koje kakvih proizvoda za tu namjenu, mozes naci cak i TV programe koji u naslovima imaju taj pojam. Dakle...

Pojam sportski ribolov nastao je kao suprotnost gospodarskom/privrednom ribolovu. Englez ce za ribolov reci: "Ribolov (ni)je moj najdrazi sport". Procitao sam negdje, ali to bi trebalo provjeriti, da je ribolov kao disciplina bio u programu prvih Olimpijskih igara.

Pojam rekreativni ribolov je dosta zanimljiv. Nastao je kao alternativa sportskom ribolovu, u krajevima gdje se za natjecanje muktase novci po Zakonu o sportu. Recimo, sluzbeno postoji kod nas u Hrvstkoj, a vidim i kod vas. "Sportski ribolovci" tako su oni koji za to mogu (ali ne moraju) od drzavnih sportskih saveza dobiti novce, a "rekretivni ribolovci" se po pitanju financija (pretezno sektor uplata) trebaju obratiti sustavu koji radi preko Zakona o slatkovodnom ribarstvu. Oba smjera prate birokratski mehanizmi, pa da se zna sto je cije postoje "rekreativni" i "sportski".

U zemljama gdje se za natjecanja u ribolovu bilo kojeg ranga ne mogu sustavno dobivati novci od Drzave, Saveza i sl., a to je vecina svijeta, ne postoji pojam rekreativni ribolov. Odnosno, mozes se vrlo aktivno baviti ribolovom bez natjecanja ili se rekreativno baviti natjecanjima. Kako ti odgovara, ali na svoj trosak ili trosak sponzora, jer suske nema, a nema ni onog tko zaradjuje na tom da odredi kome koliko. Ovo zadnje je vjerujem kljucno.

rec sportski ribolov se koristi za razlikovati od onih koji se bave profesionalno ribolovom a to znaci postavljaju mreze po ezerima, morama i okeanima ribu prodaju to je njihova egzistencija. sportski ribolov ne znaci SPORT nego korektno ponasanje ribolovaca na vodi dali pecali na dubinkama ili plovkom ili musicarkom ato sa sportom ima veza kao ja sa madonom.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Dec 30, 2009 1:40 pm

makfly wrote: a to sa sportom ima veza kao ja sa madonom.

Da znas da si mi sumnjiv sa tom Madonom :mrgreen:
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

makfly
fly fisherman

Postby makfly » Wed Dec 30, 2009 1:52 pm

8) :lol:

blackbelt
guide

Postby blackbelt » Sat Mar 10, 2012 7:24 pm

Mali diprinos temi. :grin:

-Sport je,djelatnost kojom se djeci, omladini i građanima omogućava očuvanje, unapređenje i razvoj psihofizičkih sposobnosti i sportskih znanja, zadovoljavanje potreba za kretanjem i igrom, sportsko izražavanje i stvaralaštvo i postizanje sportskih rezultata na svim nivoima takmičenja.

-Sport se zasniva na načelima dobrovoljnosti, partnerstva, sklonosti, sposobnosti i etičnosti, naučnim i stručnim saznanjima i pravilima sporta. 
Sport je dostupan svima bez obzira na rasu, boju, pol, jezik, vjeru, nacionalnu pripadnost, društveno porijeklo, politička ili druga ubjeđenja, imovno stanje ili drugo lično svojstvo.

-Sport je djelatnost od javnog interesa. 
Javni interes u sportu obuhvata mjere i aktivnosti kojima se obezbjeđuje: 
- vaspitanje i skladan razvoj djece i omladine; 
- sistemsko usmjeravanje sportista i stvaranje uslova za postizanje vrhunskih sportskih rezultata; 
- potreba i interes građana za sportskom rekreacijom i pozitivno djelovanje na zaštitu i poboljšanje zdravlja; 
- pozitivno djelovanje na kvalitet života invalida.

-Sportsku djelatnost obavljaju pravna i fizička lica na način prihvaćenim međunarodnim pravilima iz oblasti sporta. 
Obavljanje sportske djelatnosti može se vršiti samo sa odgovarajućim stručnim kadrom i pod određenom zdravstvenom kontrolom.
Sportski pozdrav!

Return to “O mušičarenju”