o imitacijama........

Opšte teme o mušičarenju
brankoogi
guide

Re: o imitacijama........

Postby brankoogi » Fri Aug 21, 2009 3:07 pm

Bogi wrote:
sale wrote:Evo je imitacija koja nije lovna ,tj.nema sanse da se uhvati riba na ovo :lol:

i ova hvata ribu pod garanciju, nema veze što nije proporcijalna po nekim pisanim udžbenicima koji diktiraju neku proporcijalnost u vezi muva, da li su nožice duže ili kraće to zalazi u sferu gde se cepidlači oko sitnica ili je rep suviše kruto urađen od neke badrljice petla itd. moje je mišljenje koje su mi davno usadili iskusniji i stariji mušičari, neki od njih danas čak nisu ni među živima je to da je svaka mušica lovna i ona lepa i ona ružna i ona hiper realistična i ona koja ninašta ne liči....................hoću reći da svakoj dođe vreme.........

:goodpost:

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Aug 21, 2009 3:27 pm

Pomenuste hiper realisticne musice!

Ja verujem da i tu ima dramaticne razlike pa cak i u znacenju reci "realistic flies"

Evo dve musice iz domena realisticnih a pitanje je koja ce vise da hvata? Musice su delo majstora Steve Thornton i Graham Owen
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Fri Aug 21, 2009 3:35 pm

Bogi wrote:
sale wrote:Evo je imitacija koja nije lovna ,tj.nema sanse da se uhvati riba na ovo :lol:

i ova hvata ribu pod garanciju, nema veze što nije proporcijalna po nekim pisanim udžbenicima koji diktiraju neku proporcijalnost u vezi muva, da li su nožice duže ili kraće to zalazi u sferu gde se cepidlači oko sitnica ili je rep suviše kruto urađen od neke badrljice petla itd. moje je mišljenje koje su mi davno usadili iskusniji i stariji mušičari, neki od njih danas čak nisu ni među živima je to da je svaka mušica lovna i ona lepa i ona ružna i ona hiper realistična i ona koja ninašta ne liči....................hoću reći da svakoj dođe vreme.........

E ako na ovo uhvatis ribu ,ja jedem zivu ribu a ako ne uhvatis ti pojedi muvu (bez kontra kuke) :grin:
sale-eurofish

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Fri Aug 21, 2009 3:41 pm

sale wrote:E ako na ovo uhvatis ribu ,ja jedem zivu ribu a ako ne uhvatis ti pojedi muvu (bez kontra kuke) :grin:

pošalji je ja šaljem slike sa ulovima pastrmke na ovu muvu i to potočare........ali ti ne dam da je pojedeš :lol:
i molio bih na veličini No. 14 to je aktuleno sad kod mene ne veća........

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Fri Aug 21, 2009 3:52 pm

simpson H wrote:Pomenuste hiper realisticne musice!

Ja verujem da i tu ima dramaticne razlike pa cak i u znacenju reci "realistic flies"

Evo dve musice iz domena realisticnih a pitanje je koja ce vise da hvata? Musice su delo majstora Steve Thornton i Graham Owen

mušice love sigurno, samo da se ja pitam za ovu majsku bila bi neka malo veća udica, ovako gledano imao bih mnogo promašaja na istu.............razlike u imitacijama ima dosta naročito nama koji ih izrađujemo, a pitanje je koje se postavlja da li je to ribama velika razlika.........dešavalo mi se i to za sve ove godine da na udici mi ostane od pet isperčića zlatnog fazana samo jedan i to klimav, sa tela udice visi parčence konca crnog koji je držao davno prekinuto telo od pauna i par jedva držećih braon nožica, sve to totalno klimavo i ne liči na ništa konkretno sem na malo konca i dva percića jedan od fazana drugi od petla i lovi ribu kao da je to najubojitija mušica na ovom svetu..........uvek sam se pitao šta to imitira i šta to riba vidi u tome, od naizgled lepe imitacije sa repom, krilima, telom i nožicama ostane nešto što se ne može ni zvati ni prepoznati kao neka imitacija, a opet lovi ribu........

pex
master of fly fishing

Postby pex » Fri Aug 21, 2009 4:04 pm

Namotajte obican crni konac na udicu i tako zabacite "hiperrealisticnu" nimfu u vodu i ulovicete pastrmku.Ali onu od 20cm,a za one od pola metra ce vam trebati malo bolje muve,ne lepse nego realno lepo vezane,proporcionalno i od relativno kvalitetnih materijala....za lipljana posebno.Posebno za lipljana treba muva koja po proporciji i boji odgovara onoj muvi kojom se on u tom trenutku hrani.Ako se malo odstupa ...nista....meni se cini da je realno pastrmku lakse prevariti nego lipljana (bar je kod mene tako) jer pastrmka u brzoj vodi ne moze puno da bira inace ostade gladna,i mislim da je dovoljno da odredjena muva lici na prirodnu i da je ima na vodi....i jos lepo vezana muva (tkz za musicara) kako se haba i postaje "ofucana" posle odredjenog broja riba sve bolje i bolje lovi ....Ali da je lako prevariti pastrmku od pola metra na bilo kakve muve, tvrdim da nije......
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Fri Aug 21, 2009 4:16 pm

pex wrote:Namotajte obican crni konac na udicu i tako zabacite "hiperrealisticnu" nimfu u vodu i ulovicete pastrmku.Ali onu od 20cm,a za one od pola metra ce vam trebati malo bolje muve,ne lepse nego realno lepo vezane,proporcionalno i od relativno kvalitetnih materijala....za lipljana posebno.Posebno za lipljana treba muva koja po proporciji i boji odgovara onoj muvi kojom se on u tom trenutku hrani.Ako se malo odstupa ...nista....meni se cini da je realno pastrmku lakse prevariti nego lipljana (bar je kod mene tako) jer pastrmka u brzoj vodi ne moze puno da bira inace ostade gladna,i mislim da je dovoljno da odredjena muva lici na prirodnu i da je ima na vodi....i jos lepo vezana muva (tkz za musicara) kako se haba i postaje "ofucana" posle odredjenog broja riba sve bolje i bolje lovi ....Ali da je lako prevariti pastrmku od pola metra na bilo kakve muve, tvrdim da nije......

Pex ona pastrmka od pola metra slabo jede mušice više joj se hrana bazira na neke primerke riba, pa čak i svoje mlađi i čak do 10-15 cm veličine, zna da pojede puža golaća, rečnog raka, žabu, čak i parče slanine sa sve korom i sl.
nije zezanje ali teško će se pastrmka od pola metra polakomiti na neku imitaciju na veličini recimo No. 12-14 ma koliko ona realno izgledala i ma koji je materijal u pitanju, a što se tiče Lipljana zna i on da jede baš onakve imitacije koje ne liče i nemaju dodirnih tačaka sa prirodnim insektima i njihovom bojom, jeste da to nije priča uvek ali je tako.......i što se tiče proporcija, jeli su to u pitanju proporcije iz nekih inostranih udžbenika ili gledaš da napraviš proporcionalno telo kao insekta kojeg si zapazio u prirodi..........

pex
master of fly fishing

Postby pex » Fri Aug 21, 2009 4:26 pm

Ja pravim muve koje su proporcija insekata u prirodi koje imitiram pa cak i ako to izgleda preveliko.Ali u pojedinim situacijama velike pastrmke ce pokupiti muvu i to suvu ali NE SVAKU i NE UVEK,a sto se tice velicine riba koje lovimo muvama da dodam da ima izuzetaka raznih kao i taj da sam ulovio mladicu 94cm na zlatovku na broju 12.To samo dokazuje da u nedostatku prave hrane ce riba jesti ono sto se u datom trenutku nametne pa mozda cak i puza....mada ga ja ne bih imitirao....tacno je i da ce velika pastrmka pre uzeti nimfu nego suvu ali ja mislim da je to samo zato sto da bi pojela nimfu treba samo da otvori usta i eventualno se malo pomeri levo desno dok za suvu treba malo vise energije...ipak pojedeni insekt treba da bude vece vrednosti od potrosene energije...to i jeste cilj...

Jos da dodam da ne verujem previse u neke super realisticne i neke hiper nesto muve od vezaca kojima je cilj da nekom izmisljenom rupom na saksiji dokazu nekome da su veliki vezaci...a sa druge strane svi mi imamo neke svoje varijante nekih cuvenih muva koje smo prilagodili nasim vodama (nasim-onim na kojima smo skoro svakodnevno) ali i nekih fantasticnih imitacija koje veze nemaju sa insektima ali love.....

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Fri Aug 21, 2009 9:45 pm

pex wrote:Jos da dodam da ne verujem previse u neke super realisticne i neke hiper nesto muve od vezaca kojima je cilj da nekom izmisljenom rupom na saksiji dokazu nekome da su veliki vezaci...a sa druge strane svi mi imamo neke svoje varijante nekih cuvenih muva koje smo prilagodili nasim vodama (nasim-onim na kojima smo skoro svakodnevno) ali i nekih fantasticnih imitacija koje veze nemaju sa insektima ali love.....

ovo me najviše interesuje pošto je tema vezana samo za imitacije, a ne za ribe koje se love sa tim imitacijama, pre svega kao na početku samo me interesuje da li je moguće da postoje muve-imitacije koje nisu lovne i zbog čega........o pecanju raznih riba raznim imitacijama najbolje je da se nađu u nekoj drugoj odgovarajućoj temi........jedino što mogu na ovo tvoje Pex da dodam je jedno pitanje samo.............zašto jedan dugogodišnji mušičar ( pošto sam negde pročitao da dugo već mušičariš ) ne veruje u realistične imitacije ( dobra kopija je uvek bolja od loše kopije ) da li zato što nisi nikad probao da pecaš na takve imitacije ili jesi pa si se razočarao u njih.........i nisi mi odgovorio na poslednje pitanje iz prethodnog posta, ako ti nije teško jer me interesuje......možda ja negde grešim sve ove godine i iskustvo mi se bazira na pogrešnim konstatacijama.......kako izrađuješ svoje muve, jesu li to razne enciklopedije, udžbenici ili pak ideje nalaziš na reci i njenom okruženju i pokušavaš to što vernije da preneseš na udicu.........

pex
master of fly fishing

Postby pex » Fri Aug 21, 2009 10:12 pm

Pokusacu ovako da odgovorim...."jesi li kada pojeo plasticnu jabuku iz posude za voce sa vestackim vocem???"....mozda malo grubo poredjenje ali kada su imitacije u pitanju moje iskustvo je da pastrmka (koju dugo lovim,dosta duze od lipljana) jede nase vestacke muve zato sto lice a ne zato sto su iste,i zato sto im izazivaju instinkt za lov,a pribor je prilagodjen tome da kada riba uzme kontra sledi pre nego ce osetiti da je to nesto drugo od onoga sto je videla,tako da ima vremena da kada uzme proba muvu pre nego kontriramo ne bi nikada nista ulovili.Imam averziju prema previse realisticnim mamcima mozda ne zato sto im nisam previse paznje posvetio nego davno sam od iskusnijih od mene mnogo puta cuo za izraz "muva za ribu" i " muva za musicare".Necu da kazem da su lepe muve manje lovne (lepe citaj pedantno vezane sa paznjom na proporcije i boje) nego jednostavno ima momenata kada i najbolje vezana muva daje losije rezultate od neke "bagljave" i rascupane....stvarno ne znam zasto.Jedno je sigurno da ce pastrmka u brzaku pojesto skoro sve sto se tih dana pojavljuje na vodi i sto "lici" jer da ima vremena da bira ostala bi gladna,tako da recimo imitacije koje bi u datom momentu dale rezultat u brzacima i "peni" skoro sigurno "padaju" na ispitu tkz. masnoce.....relativno davno sam poceo vezivati muve manje vise uspesno,cak mogu reci da mi muve i nisu neke ali veoma retko ih kupujem,lovim recimo uspesno ali uvek imam "adute" nekih dobrih vezaca u kutiji za posebne situacije i to su muve koje ja ne mogu da vezem lepo (verovatno zato sto i ne vezujem preterano tj ne vezbam).

Svoje muve vezujem neke iz knjige J.Petrovica, neke od drugih musicara,neke ideje sam kombinujem od insekata koje vidim na reci i pristupacnog materijala.Neke sam video ovde i pravim ih kao i svi ostali,nesto promenim ako mislim da treba i verovatno kao i svi drugi...voleo bih da imam vremena da posvetim vise tome i da kupim dosta razlicitih materijala,mislim da su kombinacije beskonacne....

Moram reci da su muve koje se mogu videti na nasem forumu mnogo dobre,ali i dosta lovne i da kada kazem relisticne muve mislim na muve koje su skoro identicne sa zivim insektima "kao da ce da polete" mislim na muve koje ce pre docarati umesnost i vestinu vezaca nego lovnost,i da kada neki vezac hoce da napravi muvu sa kojom ce loviti ribu pre ce napraviti neku muvu kakve ih i mi pravimo (malo ili dosta bolje) ali sigurno ne kao one koje pobedjuju na izlozbama gde se takmice vezaci muva....

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Fri Aug 21, 2009 11:00 pm

za jabuku ja nisam ali riba do sada nikad nije manisala veštačkim imitacijama čak i kad im maniše sutradan joj se prijede to što je juče manisala....zna čak da izmaniše i živim mamcima jednostavno tog dana je ne zanima ništa ili pak klopa nešto što mi ne možemo da dokučimo.......što se tiče kontri, opet ulazimo u deo koji ne treba komentarisati ali Pex lomio sam udicu ostane samo telo tj. mušica, pastrmka kad je pokupi zna da je voza po tridesetak sekundi po viru pre nego je ispljune........to je neko moje iskustvo koje sam probao tridesetak sekundi max. ali uglavnom je to od 3-10 sekundi i to sve zavisi od toga koliko je držim zategnutu na štapu ako olabavim zna da je drži duže u ustima ne bi li je progutala, ali opet to u nekoj drugoj temi............za ideje ok to svi na takav način i rade plus da svako od nas prilagodi imitaciju prema nekom svom nahođenju i razmišljanjima, a za ovaj izraz o muvama za ribolovce i lovnim muvama i ja to često čujem ali ne od iskusnijih i ovih matorih mušičara od njih obično kad im pokažem neku od imitacija i pitam ih da li bi ovo lovilo prvo što mi kažu je da to moram prvo da probam, pa kad probam da dokučim u kojoj je meri lovna da li joj nešto smeta npr. manja udica u odnosu na telo, prekruti i dugački repovi, nedovoljno otežana, jarke boje i tome slično, ja jednostavno ne mogu da verujem da postoje takve muve za ribolovca i za ribu koju lovimo jer sam se sto puta uverio u suprotno zato su tu uvek kako ti kažeš bagljave mušice koje jednostavno takve tvrdnje osporavaju..........slušati priče i probati ono što nam se ne da probati je nešto sasvim drugo, priča uvek ima mnogo ali ih treba sve i dokazati, zato sam i poveo ovu temu rastumačiti pre svega da li uopšte postoji ta granica gde imamo na jednoj strani bagljave koje love i na drugoj strani lepe imitacije koje ne love..........uvek sam se pitao da li je to moguće povući granicu između toga............i ovo zadnje kažeš u vezi takmičenja i u vezi muva, mislim da je prikladnije reći da je jednostavnije napraviti što prostiju imitaciju i pecati na nju jer ona realistična koja ide na sajam ili takmičenej iziskuje previše vremena u izradi i zašto bi takva imitacija bila ne lovna kada ima sve odlike prirodnog insekta npr. tri para nogu, dva repna isperka, dva para krila pa čak i ona zakržljala, oči, male sićušne dve antenice itd. zar ona neće bolje da lovi, bolje riba da je uoči, bolje da prepozna siluetu, građu itd. itd. od one bagljave koja na sve liči samo ne na nekog insekta iz prirode......

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Sat Aug 22, 2009 9:05 pm

gde smo ono stali............evo jeden emitacije po Saletu :lol: ne znam da li sam pogodio boju ali to je u principu to rep od badrljice petla x 2 i duže noge,telo malo deblje kao bombica nisam vodio računa o proporciji ili konusu, mogu samo da konsatujem da me ova muva prijatno iznenadila večeras, jeste da je ovo najgori mesec za ribolov ali ona sitnija riba je kidisala na ovu muvu veoma brzo i oštro.......tako da se zna da i ova muva lovi.......
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Sat Aug 22, 2009 9:10 pm

evo i ulova.........

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Sat Aug 22, 2009 9:22 pm

a evo jedne isto od pre nekoliko časova po Pexu one obično što kupuju mušičare početnike ili se spremaju za neko takmičenje, ali ništa manje lovne, vezena sa krilima od "zavese" tj. krila su Ibrova veoma uočljiva i nama i ribi koju lovimo, jeste da bi moglo da se prošaraju ova krila malo lepše ali im ništa ni ovako ne fali, lovi pa razbija pred sumrak, a i lepo je uočljiva.......

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Sun Aug 23, 2009 12:20 am

simpson H wrote:Pomenuste hiper realisticne musice!

Ovu prvu danas nađem u vodi pod kamenom,u originalu ovako izgleda.Razvijena krila totalno a u kućici i pod vodom,kad sam je pustio odletela je.

Return to “O mušičarenju”