ISTORIJA MUSICARENJA U SRBIJI

Opšte teme o mušičarenju
PERAFLY
instructor

Re: ISTORIJA MUSICARENJA U SRBIJI

Postby PERAFLY » Sun Nov 08, 2009 10:47 pm

Moj deda Ljubomir Petrovic Mingej je u to isto vreme pecao na Gradcu i mnogim drugim pastrmskim vodama po staroj Jugi , a ja i danas imam negde kutiju musica koje mi je ostavio ,a prve musicare od mislim fibera i male cekrke sam video kod njega,takodje do skoro se po njegovom podrumu provlacila i pletena korpa za ribu ali je skroz propala ,a bila bi pravi muzejski exponat
poklanjao je komplete stapova i cekrka svima iz familije koga je to naravno interesovalo.
Kao poslanik skupstine SFRJ i predsednik opstine Stari Grad u Bgd su mu sve ribarske destinacije u zemlji bile dostupne i od njega sam pokupio prve price o musicarenju koje je u to vreme meni bilo dalje od meseca.
Deca su svetsko cudo,
moj deda meni veli,
za noc se jednu prave,
a traju zivot celi.

panic
fly fisherman

Postby panic » Sun Nov 08, 2009 10:58 pm

Svakakao, sigurno da postoji vremenski priod u kome je doslo do razdvajanja tog neceg sto je licilo i onoga sto vise lici na ovo sto mi danas upraznjavamo. Postoji i mesto na kome bi se mogli naci relevantni podaci o tome. Endrju Herd je pre nekoliko godina izdao knjigu The Fly i obradio u stvarno impozantnom obimu sve te kljucne momente vezane najpre za "englesko" musicarenje jer sve ono sto je doslo nakon Elijana pociva na njihovim iskustvima i literaturi od XV veka pa na ovamo. U knjizi koju pominjem opisano je i menjanje pribora kroz vekove pa se moze videti kad je gde i sta uvedeno u upotrebu.
Izvanredna fotografija gospodina sa Gradca je ocigledna potvrda da je na svim vodama koje su imale pastrmku, lipljana i najverovatnije klena bilo i visprenih ribolovaca koji su vrlo brzo i lako usvajali tehnicke detalje sa Zapada. Sad, kad pominjes ono i ovo musicarenje ... dali treba razdvojiti bracu Rajt od Leonardovih crteza ili posade Spejs satla .... sve je to deo jedne istorije uz ocigledne velike tehnicke razlike. Naravno da niko nece ili ce retko ko poleteti dvokrilcem preko Atlantika ali se taj momenat belezi zlatnim slovima u istoriji vazduhoplovstva. Drugi recima, da se neko nije setio da veze vunu i perje na celicnu zicu mozda ne bi bilo ni Rosa, ni Orvisa ... Zamisli kad bi sada neko od ljudi koji su danas do savrsenstva doveli svoje bacanje rekao kako su ti ljudi iz pedesetih (koji su ocigledno rodonacelnici naseg modernog musicarenja) mlatio stapovima od fiberglasa teskim preko dvesta-trista grama i da im je loop bio suvise otvoren .. i da se to ne moze podvesti pod ovo danasnje cudo od prezentacije.
Shvatam na sta mislis, da je bacanje drvenim stapom nesto prilicno grubo i odnosu na delikatnost kojom je prozet onaj drugi kraj sa finim stapovima, strunama i predvezima ali dali je potrebno potencirati tu razliku kada je ocigledno da je jedno proizaslo iz drugog. Zamisli da nekim cudom nestanu svi stapovi i strune na svetu a mi se sa svim predjasnjim saznanjima i navikama, kao Pale probudimo pored reke sa par muva, nekakvim kanapom i metrom najlona. More, trcali bi u leskar i nebi predvez izbacivao mikro kapi samo da se dozivi (makar i na taj sirovi nacin) ono sto volimo.
Da se vratim na fotografiju sa Gradca, u vreme kada budemo malo rastereceniji i pozelimo da evidentiramo ko je gde i kada na ovim prostorima pocinjao sa musicarenjem, ovakvi dokumetni ce biti presudni a ne price koje su vec postale musicarske legende.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Nov 08, 2009 11:20 pm

Mislim da se nismo skroz razumeli. Jasno je da se pribor vremenom razvijao i ja zaista nisam mislio na to kada pricamo o nekim korenima. Samo jednostavno zelim da se razgranici to da je musicarenje prost lov na vestacku musicu. Ako hocemo posteno, onda mozemo da kazemo da je musicarenje=varalicarenje jer "varamo" ribu na vestacki mamac.
Licno volim da verujem da je musicarenje nastalo onog trenutka kada se vestacka musica plasirala musicarskim zabacajem (verovatno overhead zabacaj) dalje od dve duzine stapa, sa strunom (konjskom dlakom, svilom, bilo cime...), stapom i necim sto je licilo na danasnje cekrke (cisto da stoji visak strune, konca, dlake, svile...). Znaci ako gledam na musicarenje kao tehniku ribolova, ima smisla da je riba koja se nalazi na 7-8-10m postala dostupna od tog trenutka, i za mene je to pravi "koren" musicarenja kao tehnike za hvatanje ribe.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Sun Nov 08, 2009 11:32 pm

Istorija je napisana i da se prepravi ne moze koliko god se nama svidjalo ili ne
Barrio Pro-Team
IFFF Master Certified Instructor & Two Handed Certified Instructor

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Nov 08, 2009 11:57 pm

To nema veze sa zivotom.

Istoriju pisu pobednici pa cesto shvatamo da to i nije bas bilo onako kako smo citali. Osim toga ne videh nigde da je neko pisao istoriju musicarenja koja je opste prihvacena a pogotovo ne vidim da je bilo ko napisao istoriju musicarenja kod nas kako i glasi ova tema. Sigurno da Aca Panic ima i zelju i znanje i da bi mogao da se upusti u tako nesto, sto bih licno voleo.

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Mon Nov 09, 2009 12:35 am

Pazi, mozda gresim i voleo bih da sam u pravu. Znas kako bi pocela istorija. Vratio se moj deda iz "???zemlje" gde je video tralala i onda je udario temelje musicarenja u srbiji ....
Barrio Pro-Team
IFFF Master Certified Instructor & Two Handed Certified Instructor

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Nov 09, 2009 12:38 am

Pa dobro slazem se tu Djole, ali gde, kad , kako, odakle,... to je sustina threada.

panic
fly fisherman

Postby panic » Mon Nov 09, 2009 1:38 am

Svako od nas je u pravu na odredjen nacin i naravno da ima pravo na svoje misljenje i vidjenje ovog pitanja. Ko ce i kada pisati istoriju srpskog ili balkanskog musicarenja da ostavimo vremenu ali je ovo sto pricamo o toj temi dovoljan pokazatelj da u okruzenju postoji dovoljno zrelih i zainteresovanih ljudi. Jedna od vrednosti musicarenja je i ta sto potkopa ljude na razmisljanje, mastanje (tu vidim i osnovnu razliku u odnodu na druge vidove pecanja) a to ce valjda nekad dati konacan rezultat i na polju belezenja necega sto mozemo nazvati istorijom musicarenja ovih prostora.
Sigurno da je prica nesto nalik onome sto kaze Djole, dasao je neko iz Svapske, doneo stap (rekao sam vam da jedan takav postoji ovde) strunu i muve a ostalo je sve logicno. Kako nas je Bog dao bistre i kao sto smo verovatno vise nego igde u svetu za vezivanje pronasli alternativne materijale iz nuzde u zadnjih tridesetak godina, tako se snalazilo i za te osnovne alate. Evo, pocetkom sedamdesetih nije bilo u prodaji ni stapova ni struna a cekrci su bili retki ceski Tokoz. Kad smo kao srednoskolci zavrsne godine, prodavajuci ploce po Sofiji pronasli radnju sa ceskim PVC strunama, skakali smo po prodavnici dok nam prodavacica nije zapretila zvanjem policije. Prvi musicari su nam bili trske sa ubacenim fiberglas vrhovima, cetri do pet provodnika, pomenuti Tokoz i zelena (intermediate!!!) PVC struna. Nije da se pribor tada nije mogao nabaviti nego je nama gologuzanima bio dalek a ovo je samo primer kako se lako mogao improvizovati. Ta skalamerija jeste bila gruba ali je bacanje bilo 15-20 m bez problema.
Nekoliko prilicno logicnih i argumantovanih prica o starijim tragovima na ovim prostorima vec postoje i ne bih da ih nabrajam ni ponavljam ali ko god bude u prilici neka pogleda fresku Hristovog krstenja u Poganovu. Doduse sad je u restauraciji ali postoje jasne skice : da u XIV veku neko naslika pecarosa u rpilicno aktivnoj sceni vadjenja ribe i istom rukom ribe, nimfe, larve, rakove kako gmizu medju nogama Boga morao je da shvati tu vezu izmedju organizama u vodi, sam peca ili dobro poznaje pecanje stapom. Zar se odreci jednog takvog detalja u istoriji (koji nije sasvim povezan sa musicarenjem ali nije ni nepovezan) zato sto cemo staviti granicu u vidu odredjenih tehnickih detalja.
Jos nesto, godinama sam na rekama gde konfiguracija i rastine ne dozvoljavaju preterano mahanje bacao musice makanim trometarcima i obicnim najlonom. Svako ko je to radio zna da se lako, precizno i meko moze izbaciti vlazna muva na duzinu sva puta vecu od duzine stapa, doduse tu su provodnici i motalica, ...sada na takvim mestima musicarim solidnim priborom ali opet na duzinu stapa ili tek malo iznad nje. Sta da radim, dali je i to musicarenje jer mi je podjednako uspesno i na jedan i na drugi nacin. Sta sa ceskim nimfarenjem gde su ubacene citave serije stapova za bacanje preko ruke ... mnogo je tu detalja koji bi dosli u sukob, ... moje misljenje je da je sve sto se izvodi udilom, strunom (kanapom, najlonom, konjskom pletenicom) i musicom na njenom kraju - musicarenje. Ne, ne mislim da je pecanje vaser kuglom musicarenje kao ni ono sa olovnim glavama i cevima.
Podjimo od toga koji to detalj nase opreme ima najvecu vaznost i mozda cemo doci do nekih zakljucaka. Nisu to ni stap ni cekrk vec musica i veza izmedju mamca i ribolovca. Ako je musica sinonim ove vrste ribolova onda cemo musicarenjem nazvati ono sto za posledicu ima upotrebu stapa, strune i musice (bez onih gluposti koje pomenuh u prethodnom pasusu). Sta vise, mislim da bi mogli ubuduce koristiti naziv moderno musicarenje za ono sto svi danas upraznjavamo.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Nov 09, 2009 2:00 am

Evo da thread ima smisla kaze i ova tvoja poslednja recenica kao zakljucak i ja se apsolutno slazem sa tim.

Znaci pojam "savremeno musicarenje" je mozda i najbolja definicija koja se moze naci. Naravno da se ne treba izolovati u misljenju i biti toliko iskljuciv da odbacimo istoriju lova na musicu kao neko tamo nama nepoznato pecanje.
I da, pratio sam pazljivo tvoje i Goranovo predavanje na izlozbi vestackih musica u Nisu o istoriji musicarenja, manastiru u Paganovu pa i rekama sadasnje Grcke. Jos tada sam iskreno bio fasciniran vasim entuzijazmom i ozbiljnoscu pristupa toj temi. Svaka cast jos jednom!

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Fri Mar 04, 2011 1:03 am

Prvi musicar.... :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

MAX21
fly fisherman

Postby MAX21 » Fri Mar 04, 2011 8:27 pm

a jel vi mislite da zacetci musicarenja onakvog kakvog ga mi danas upraznjavamo nisu nastali tako sto je tamo neko a valjda i ovde prvo pecao na tzv brzi pec pa onda smislio kako da to unapredi kao i u svim stvarima u zivotu

MAX21
fly fisherman

Postby MAX21 » Fri Mar 04, 2011 8:29 pm

cak i ovaj na slici se nije rodio sa fakultetom

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Mar 04, 2011 10:39 pm

MAX21 wrote:a jel vi mislite da zacetci musicarenja onakvog kakvog ga mi danas upraznjavamo nisu nastali tako sto je tamo neko a valjda i ovde prvo pecao na tzv brzi pec pa onda smislio kako da to unapredi kao i u svim stvarima u zivotu

Zaceci svake vrste pecanja su isti. Brzi pec kakav danas znamo je sasvim realno preteca svih drugih stilova pa i musicarenja.

Return to “O mušičarenju”