ISTORIJA MUSICARENJA U SRBIJI

Opšte teme o mušičarenju
EsoX
Carp Ninja!

Re: ISTORIJA MUSICARENJA U SRBIJI

Postby EsoX » Wed Jul 15, 2009 6:12 pm

Zeko mislim da ne bi bilo lose da napises i rec dve o Dedi... posto je svakako jedan od pionira musicarenja bar na ovim nasim prostorima.. a mnogo ga bolje poznajes od mene!
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Wed Jul 15, 2009 7:41 pm

Pa da znaš da si u pravu.Deda,ali pravim imenom Kovač Đerđ,je vjerovatno jedan od prvih pravih mušičara na našim prostorima.1931 god je rođen.KAd je s početka 50tih godina otiašao u vojsku u Sloveniju,tamo se zaljubio u mušičarenje.Vidio je prvi mušičarski štap,tih davnih godina prošlog vijeka,u SLO kod nekog Austrijanca.Poslje je vozom,jer se drugačije nije ni moglo,prošao sve salmonidne vode bivše SFRJ,od VArdara pa do Triglava.I danas ,kad se vratim s neke od destinacija u bivšoj Jugi,i podnesem mu izvještaj,do u detalja mi opiše kako to izgleda.Veliki je mušičar,i moj prvi učitelj mušičarenja,bacanja i vezivanja.

Sada je u poznim godinama.Izdaje ga zdravlje,prostata čini svoje,ali i dalje ima volje bar da priča o mušičarenju.Ponekad,ljeti,ode s drugovima na Dunav,ali i dalje kući ima samo mušičarski pribor,i poneki ABU conolon,da ga podsjeti na dane kad je po Dunavu lovio smuđeve.

Deda je pravi gospodin,vrijedan imena mušičarskog.Stara škola i bacanja i ribolova.Ali uvijek pun priča i dogodovština sa ribolova.

Žao mi,što smo u dobu kompjutera,a ova moja kanta pobrisala sve naše zajedničke slike.Inače,od njega sam nasljedio i ljubav prema Orvisu.JA ih imam 5,a kod Dede se ne zna broja Orvisima,što štapovima,što čekrcima.
Image

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Wed Jul 15, 2009 9:13 pm

Propustih reci da udruzenje Djetinja Uzice datira iz 1939. godine i da je imala cak ekipu za takmicenje u ribolovu na plovak

Pitanje za PEX-a, zar Saša Zeka i dan danas ne predvodi ekipu takmičara na plovak? Sedeo sam sa čovekom i njegovom ekipom pre maksimum 15 dana u Prijepolju,ja sam mislio da mu se ekipa zove Đetinja.

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Wed Jul 15, 2009 9:39 pm

rabbit wrote:Pa da znaš da si u pravu.Deda,ali pravim imenom Kovač Đerđ,je vjerovatno jedan od prvih pravih mušičara na našim prostorima.1931 god je rođen.KAd je s početka 50tih godina otiašao u vojsku u Sloveniju,tamo se zaljubio u mušičarenje.Vidio je prvi mušičarski štap,tih davnih godina prošlog vijeka,u SLO kod nekog Austrijanca.Poslje je vozom,jer se drugačije nije ni moglo,prošao sve salmonidne vode bivše SFRJ,od VArdara pa do Triglava.I danas ,kad se vratim s neke od destinacija u bivšoj Jugi,i podnesem mu izvještaj,do u detalja mi opiše kako to izgleda.Veliki je mušičar,i moj prvi učitelj mušičarenja,bacanja i vezivanja.

Sada je u poznim godinama.Izdaje ga zdravlje,prostata čini svoje,ali i dalje ima volje bar da priča o mušičarenju.Ponekad,ljeti,ode s drugovima na Dunav,ali i dalje kući ima samo mušičarski pribor,i poneki ABU conolon,da ga podsjeti na dane kad je po Dunavu lovio smuđeve.

Deda je pravi gospodin,vrijedan imena mušičarskog.Stara škola i bacanja i ribolova.Ali uvijek pun priča i dogodovština sa ribolova.

Žao mi,što smo u dobu kompjutera,a ova moja kanta pobrisala sve naše zajedničke slike.Inače,od njega sam nasljedio i ljubav prema Orvisu.JA ih imam 5,a kod Dede se ne zna broja Orvisima,što štapovima,što čekrcima.

Daj da snimimo reportažu o tom Dedi!!! Pod hitno treba organizovati interview sa njim!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Wed Jul 15, 2009 11:18 pm

Evo bas sad razmisljam kako da blize definisem sta je za mene pocetak musicarenja i pade mi jedna ideja na pamet. Kljuc svega su karike na stapu.

Dakle priznajem za pocetak musicarenja onaj trenutak kada je neko poceo da koristi stap sa karikama, cekrk, strunu (nebitno kakvu) i vestacku musicu.

Opet ponavljam da je to licno moj stav a nemam nista protiv da neko i medvede koji love lososa sapom naziva musicarem.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Fri Jul 17, 2009 7:19 pm

Mislim da je na musicarenje na ovim nasim prostorima veoma uticala nemastina posle drugog svetskog rata kada ljudi nisu imali za tri obroka dnevno sta jesti,ko je tada razmisljao o stapovima sa karikama,bili su dobri i leskovi.Mozda moze da se kaze da je engleska kolevka musicarenja (ali i "sportskog lova na lisice sa 100 kerova i 30 lovaca na konjima-nema sta veoma sportski) i mozda su imali stapove sa karikama i u 19. veku ali mi ovde treba da pricamo o nasim musicarima koji su pocinjali bez obzira da li su lovili na leskovak (na koji se i nije moglo staviti karike) ili na neki fiber ali svakako da nisu bili mecke i nisu lovili losose.....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Jul 17, 2009 7:29 pm

Pex ja kazem kako ja to posmatram. Svako ostalo pecanje na leskovak ili bilo kako drugacije bez obzira na vestacku musicu na kraju predveza, za mene nije musicarenje vec PEC. Ako je za tebe to musicarenje, ok prihvatam ali dozvoli da se ne slazem sa tobom.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Fri Jul 17, 2009 7:32 pm

Ma Simps nemam nista protiv naravno,ok je da svako ima pricu koju ce podeliti sa drugima...Ali mi se cini da mi je moj stari rekao davno da nije moglo da se naprave provodnici na leskovaku jer je lako pucao i listao se uzduz sve dok prvi bambusi nisu ugledali Djetinju....e to je bilo nesto.... :grin:
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Fri Jul 17, 2009 9:10 pm

simpson H wrote:Pex ja kazem kako ja to posmatram. Svako ostalo pecanje na leskovak ili bilo kako drugacije bez obzira na vestacku musicu na kraju predveza, za mene nije musicarenje vec PEC. Ako je za tebe to musicarenje, ok prihvatam ali dozvoli da se ne slazem sa tobom.

ako postoje mušičarci od bambusa, fiberglasa u današnje vreme sve novije i novije generacije grafita, možda su se nekada mušičarci pravili i od leskovaka :lol: :lol: :lol:

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Sat Jul 18, 2009 4:01 pm

Bogi wrote:
simpson H wrote:Pex ja kazem kako ja to posmatram. Svako ostalo pecanje na leskovak ili bilo kako drugacije bez obzira na vestacku musicu na kraju predveza, za mene nije musicarenje vec PEC. Ako je za tebe to musicarenje, ok prihvatam ali dozvoli da se ne slazem sa tobom.

ako postoje mušičarci od bambusa, fiberglasa u današnje vreme sve novije i novije generacije grafita, možda su se nekada mušičarci pravili i od leskovaka :lol: :lol: :lol:

Da ima i takvih, koji su to radili mnogo pre nego li smo i Ti i Ja poceli uopste piskiti u gace i koji su sami motali muve.
Samo da naglasim da je doslo do nesporazuma, jer pre nego sam stao da snimam deda mi je rekao da je on to radio do pre trideset godina, pre nego li je poco da radi. I u jednom momentu kaze da tada nije rdaio. Inace dalje mi je rekao da je to naucio od oca, koji je isto tako musicario. Nisam sme da se zadrzavam na putu jer se rdailo o planinskom i uskom putu.

http://www.youtube.com/watch?v=P2CVPwUhpLc

humphrey
instructor

Postby humphrey » Sun Jul 19, 2009 11:09 am

A i sire Don,pretpostavka je da je i Aleksandar Makedonski musicario :shock: doduse na lesak :lol:

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Tue Aug 04, 2009 11:39 pm

Kovač Đerđ svakao jedan od pionira musicarenja... rabbit je vec napisao par reci! Musicar, zaljubljenik u prirodu i fotografiju, gospodin.... i jedna vrlo prijatna osoba sa kojom se moze zaista jako lepo porazgovarati. Sa svojih 78 godina gospodin Kovčc se jos dobro drzi, i ima volju da i dalje malo poradi na tehnici zabacivanja... evo i jedna fotografija sa danasnjeg druzenja ciji je organizator i domacin je bio Zeko.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Wed Aug 05, 2009 12:11 am

Deka je odlican tip. Bilo je bas prijatno popricati sa njim.
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

panic
fly fisherman

Postby panic » Sun Nov 08, 2009 2:38 am

Ovakva tema je potencijalno veoma ozbiljna ukoliko joj se ozbiljno pristupi. Trebalo bi da svima nama znaci toliko da eto saznamo kada i u koje vreme je lov musicom uopste i modernije musicarenje postalo toliko rasireno da bi se moglo opaziti i zapamtiti. Kao i po pitanju Astreusa necemo nikad saznati dali je neki ozbiljan podatak stvarno najstariji ali neke tacke oslonca (bas kao i Elijanov zapis) moraju da postoje ako je ovo razgovor izmedju ozbiljnih ljudi. Svi mi imamo u svom okruzenju saznanja o veoma starim ribolovcima koji su pretezno po planinskim recicama lovili pastrmku stapovima od leskovog pruca i musicama. Medjutim i kada bi svi hteli ne bi mogli da smestimo sve te ljude dublje u prostor od perioda izmedju Prvog i Drugog svetskog rata. Verovatno da je sve to i mnogo starije ali pouzdanih podataka nema. Izvinite, ali price nekoga ko je pricao mome pradedi nisu nikakve cinjenice, da je tako mogli bi smestati musicarenje gde god hocemo i kako hocemo a to je slozicete neozbiljno ukoliko za konacni efekat ne prizeljkujemo podsmeh. Mogli bi da krenemo od pretpostavki zasto se to nesto nalik musicarenju nije dogadjalo na rekama poput Morave, Timoka, Kolubare gde bi u podrucjima sa malo vecom frekfencijom ljudi to bilo mozda lakse zapamceno i zabelezeno.... U to pretpostavljeno vreme ribolov je bio vise nacin da se dobavi hrana a uz put je mozda neko od ribara i uzivao, na mirnijom rekama mnogo je lakse bilo zahvatiti mrezom ili u toplijoj vodi krenuti na ribu rukama nego sto joj se moglo prici na par metara i varati se necim sto samo lici na njenu hranu. Na planinskim rekama je bistrom coveku bilo lako da osmotri sta to ribe rade a do ideje kako sam da ih vara dovoljno je bilo da to jednom vidi ili se samo dokopa osnovnih ribolovackih potrepstina a to su udica i kanap..... Ovako bi i ja i vi mogli od jutra do sutra i svi bi se nasli u manje vise slicnim zakljuccima, ono sto nam nedostaje jesu cinjenice. G. Kovac jeste jedan od nasih najstarijih ribolovaca (imao sam cast par puta razgovarati sa njime telefonom) ali nista mnogo stariji od Save Martinovica i to je generacija ribolovaca koja je otprilike u pedesetim godinama pocela sa onim sto nazivamo pravim musicarenjem. Posto svako od vas pominje svoj kraj da vam kaze nesto i ja o svom. U Pirotu postoji grupa jos uvek zivih musicara (iskljucivo musicara) koji se uklapaju u ispisnistvo g. Kovaca i jos uvek aktivno pecaju. Skromno sebe mogu uvrstiti u drugu generaciju iza njih ali postoji i jedna maglovita generacija pre njih. Pre desetak godina imao sam u posedu originalan bambusov musicarski stap otet od jednog drugara koji je njime pecao krkuse na olovo i gliste. Trcao sam do buvljaka da mu kupim stap od cetri metra i masinicu kako bi se zamenili. Nije hteo ali je stap na neko vreme zavrsio kod mene. Nekako u to vreme bio sam domacin g. Endrju Herdu (jednom od najboljih svetskih poznavaoca istorije musicarenja - www.flyfishinghistory.com) i stap je ocenjen kao nesto uradjeno u Nemackoj verovatno u vreme zadnjeg velikog rata sa prepravkama na rukohvatu i jos nekim detaljima. Kako je stigao do Pirota mozemo samo da nagadjamo. Njegov poznati vlasnik je bio bankarski cinovnik (nazalost moram se podsetiti imena kod rodjaka koji je pokupio svoj stap misleci da cu se njime verovatno obogatiti ili stici u Holywood) i godinama iza rata pecao je njime klenove po Nisavi. On misli da se seca kako su mu pricali da je taj cica lovio na vestacke musice. Dali je to rekao zbog mene ili se stvarno necega seca, ... zamolio sam ga samo da onaj stap negde spremi i cuva. Drugi stariji detalj koji znam je vezan za zadnju deceniju pre rata i izvesnog Branka apotekara. Da skratim pricu, covek je iz Pirota odakle u to vreme ka Visoku nije postojao put osim konjske staze, odvukao gradjevinski materijal u Siroke Luke, 50 km od grada i kraj Jelovicke reke (10 km iznad zadnjeg sela) 1936. napravio sebi kucicu sa bazenom za pastrmke. Glavni izvodjac radova bio mu je Borko Jovanovic, deda mog starijeg klupskog druga Radeta Jovanovica, (mozda ga se sete stariji Valjevci, Kraljevcani i Cacani jer je sa KK Pirot par puta deljao Metalac, Slogu i Borac :) ) rodjeni Dojkincanin i legenda lova i ribolova u tom delu Visoka. Pricaju da su deda Borko i Branko Apotekar znali danima da love i pecaju. Vecina Dojkincana je vec u to vreme mahala leskovim stapovima pa jesu li to vec znali ili je doslo mozda sa apotekarom, ljubiteljem prirode,... ko zna.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Nov 08, 2009 9:51 pm

Aleksandre, u ovom postu vec si pomenuo po meni jako bitan termin "to nesto nalik musicarenju"!

Po meni je ovo jako bitan detalj, mozda i najbitniji, da bi razgranicili i mozda definisali sta je to musicarenje uopste. Misljenja sam da nije svaki lov na vestacku musicu, musicarenje.
Ovo je sigurno cinjenica, Ognjenov deda na Gradcu 1952. godine sa kompletnim musicarskim priborom!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to “O mušičarenju”