ZAKON о zastiti i odrzivom koriscenju ribljeg fonda

Opšte teme o mušičarenju
sasats
instructor

Re: ZAKON о zastiti i odrzivom koriscenju ribljeg fonda

Postby sasats » Tue Jul 21, 2009 10:06 pm

pitam se ko i kako ce odrediti gde se klen mresti ?? dali ce da isteraju i bagere sa tih mesta??...u skladu sa novim propisima??
koliko su puta do sad menjali zakon ,ovo vise postaje smesno

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jul 21, 2009 10:18 pm

Ovo nije zakon jer zakon ne definise mere lovostaja. Ovo je naredba-uredba ministra i samo jednom je uskladjena sa prethodnom na koju je bilo mnogo primedbi da je restriktivna previse.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

sasats
instructor

Postby sasats » Tue Jul 21, 2009 10:23 pm

simpson H wrote:Ovo nije zakon jer zakon ne definise mere lovostaja. Ovo je naredba-uredba ministra i samo jednom je uskladjena sa prethodnom na koju je bilo mnogo primedbi da je restriktivna previse.

nisam bas neki pravnik tako da mi je svejedno ...uredba ili zakon ? kakve veze ima kako se zove ? ali cim mora da se postuje neka je vrsta zakona?
smesan je tekst :lol: nemogu da isteraju bagere a hoce meni da zabrane da pecam :lol: :lol: :lol:

sasats
instructor

Postby sasats » Tue Jul 21, 2009 10:45 pm

za ne upucene koji nepoznaju klena...ovako izgleda prirodno mrestiliste :lol: :lol: :lol: ali da budem iskren ...slikano je 2. juna ,tako da ovaj bagerista i ovi momci sa slike ne ugrozavaju klena u mrestu,takodje smetaju meni da pecam ,i samim tim stite klenove od zlih musicara koji im nemisle dobro :lol: :lol:
Image

Image

Image

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jul 21, 2009 10:50 pm

Ja samo ne kapiram zasto ne prijavljujete ovakve slucajeve tamo gde treba? Sasa, imas slike zasto ih nisi poslao na neke adrese? Necemo doprineti ako samo cutimo.

sasats
instructor

Postby sasats » Tue Jul 21, 2009 10:55 pm

kome druze moj?? :?: od proleca do ove velike vode skoro svaki dan sam na reci i to u okolini grada najcesce.nijednom nisam video cuvara.sad ti je jasno kako radi cuvarska sluzba kod mene.

Sale_Zupa
instructor

Postby Sale_Zupa » Mon Dec 21, 2009 1:25 pm

Danas je u službenom glasniku RS br.180 izašao Pravilnik o načinu vođenja evidencije o ulovu ribe,kao i o izgledu i sadržini jedinstvenog obrasca evidencije ulova od strane rekreativnog ribolovca.
Članovi od 1 do 4 nama nisu interesantni.

Član 4. Ribolovac je dužan da vodi evidenciju o ulovu ribe na obrascu E-1 koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ribolovac je obavezan da nakon završetka ribolova na ribolovnoj vodi,a pre odlaska sa ribolovne vode,upiše podatke o zadržanom ulovu u obrazac E-1.
Obrazac E-1 korisnik izdaje u obliku knjige sa povezom dimenzija 7,5x10,5cm.
Obrazac E-1 na prvoj strani sadrži "Republika Srbija" ,naziv korisnika ribarskog područja i godinu za koju je izdat.
Obrazac E-1 na drugoj strani sadrži : ime i prezime ribolovca,adresa prebivališta ribolovca,jedinstveni matični broj građana ribolovca,serijski broj dozvole za rekreativni ribolov i naziv ribolovne organizacije čiji je ribolovac član.
Obrazac E-1 na unutrašnjoj strani sadrži tabelu za evidenciju ulova i to : datum,ribolovnu vodu,vrstu ribe kg/komada i potpis ribočuvara.
Broj unutrašnjih strana određuje korisnik u skladu sa potrebama ribolovca i ne sme biti manji od 8 strana.
Na poslednjoj starni obrazca E-1 nalazi se prostor za beleške ribolovca.
fantazija je vaznija od znanja
jer znanje je ograniceno

Sale_Zupa
instructor

Postby Sale_Zupa » Mon Dec 21, 2009 1:26 pm

Član 5.
Evidenciju ulova ribolovac dostavlja korisniku na rkaju tekuće godine na obrazcu E-2 koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Obrazac E-2 sadrži: ime i prezime ribolovca,adrsu prebavališta ribolovca,naziv korisnika ribarskog područja,serijski broj dozvole za rekreativni ribolov,naziv ribolovn eorganizacije čiji je ribolovac član i godinu na koju se evidencija odnosi,naziv vrste riba,masa u kg i broj komada ulovljene ribe.
Obrazac E-2 korisnik izdaje na belom papiru dimenzija 297x210mm

Pravilnik je već stupio na snagu,dana 10.12.2009.godine
fantazija je vaznija od znanja

jer znanje je ograniceno

sale
master of fly fishing

Postby sale » Mon Dec 21, 2009 2:16 pm

Ovo je predpostavljam napravljeno da se lakse napravi riblja osnova ,
samo ja vec unapred znam sta ce tu sve pisati , utvrdice se da ne da nije potrebno poribljavanje vec ce se morati organizovati izlov koliko toga ima :mrgreen:
sale-eurofish

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Dec 21, 2009 2:25 pm

Kako ribocuvar da potpise svakome, to bih bas voleo da vidim na primeru Drine ili Dunava i Save...

Sto se tice evidencije ulova mislim da je veci motiv bio da se vidi koliko kinte potencijalno ima od ribolova u Srbiji, znaci vise kao neka anketa sa sto realnijim stanjem. I sta ko ne nosi ribu, hoce li upisivati, kako da meri kilograme i slicno?

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Mon Dec 21, 2009 3:18 pm

Da nije žalosno bilo bi smešno . Šta su umislili ovi u ministarstvu da smo mi Švedska ?

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Mon Dec 21, 2009 3:23 pm

Mi Srbi odmah prvo pomislimo da je teorija zavere u pitanju ;)

Evo kako ovaj sistem izgleda u Danskoj (na rekama, ne na moru):
- za svaku reku neophodna je dnevna dozvola, na kojoj postoji obrazac za upisivanje podataka o ODNETOM ulovu
- posle ribolova OBAVEZNO je popunjavanje i ubacivanje te dozvole u sandučiće koji stoje na svim parkinzima pored vode ili ga odnesete u bilo koju ribolovačku radnju/udruženje/klub
- podaci služe da bi se pratila i unapređivala riblja populacija na celoj teritiriji Danske i svake godine se rezultati objavljuju u časopisima i upoređuju sa prethodnima godinama, određuje i raspoređuje poribljavanje, proglašavaju zabrane ribolova na nekim vodama...

P.S. I mala anegdota - kada sam 2002-ge godine ulovio morsku pastrmku od 7,8kg, odem kod "mog" prodavca u obližnjem gradu i zamolim ga da ne ubacim tu dnevnu dozvolu nego da je ponesem u Srbiju za uspomenu i da bi pisao članak (u Ribolovačkom Magazinu)... Ala se posvađasmo, pa je onda čovek zvao neke više instance, pa... na kraju mi dozvoliše da je odnesem ali smo je fotokopirali i fotokopiju ubacili u sanduče...

Znači kod njih se ovo stvarno poštuje (kao i sve drugo) i zahvaljujući tome imaju realan uvid u stanje riblje populacije. Naravno da osim ovoga vrše i kontrolna izlovljavanja i prebrojavanja agregatima kao i da se sve količine ribe ulovljene privrednim alatima na moru evidentiraju.
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Dec 21, 2009 3:59 pm

Mito ja se apsolutno slazem sa tim propisom ali me boli bre sto se nase vlasti ponasaju toliko debilno kao zaba koja je videla da se konji kuju pa i ona podigla nogu. Zasto bre kada vec nesto prepisemo od drugih, ne prepisemo onako kako treba vec izmisljamo neke svoje kretenske varijante.

Pazi ti kod nas u pravilniku pise da listu treba da potpise ribocuvar, pa ovo vise nije ni smesno ovo je za mentalnu ustanovu odmah. Jos ce da smisle da treba da se otvori specijalno dizajnirani salter na svim prilazima reci sa ribocuvarima koji potpisuju evidencije odnetog ulova.
A to sa sanducetom je odlicno, ali ko je spreman da ulozi u opkladu samnom da ce prvi dan saanduce da se obije da se vidi kako su kolege prosle :lol:

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Mon Dec 21, 2009 5:07 pm

sasats wrote:za ne upucene koji nepoznaju klena...ovako izgleda prirodno mrestiliste :lol: :lol: :lol: ali da budem iskren ...slikano je 2. juna ,tako da ovaj bagerista i ovi momci sa slike ne ugrozavaju klena u mrestu,takodje smetaju meni da pecam ,i samim tim stite klenove od zlih musicara koji im nemisle dobro :lol: :lol:
Image

Image

Image

Pored ovakvih svakodnevnih slika na vodi ja treba da upisujem ulov! Ma daj.........

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Dec 21, 2009 5:11 pm

Dobro bre Brankoogi odakle znas da ce to biti svakodnevni prizor naredne sezone kada novi zakon pocne da se primenjuje u fullu? Dajte malo sanse da to krene, ja sam stvarno po prvi put optimista da ce se zavesti koliko toliko reda. Dovoljno je da "padnu" 2-3 ekipe pa da se uvuce strah u kosti i novcanik

Return to “O mušičarenju”