NOVA PRAVILA LOVOSTAJA I RIBOLOVA

Opšte teme o mušičarenju
simpson H
simpson H

Re: NOVA PRAVILA LOVOSTAJA I RIBOLOVA

Postby simpson H » Tue Mar 24, 2009 11:10 am

humphrey wrote:Pa moze i u vozicu da se mase :lol: :lol: :lol:

:mrgreen: :mrgreen:

Vracamo se na temu "Nova pravila lovostaja", ako ima jos nesto da se kaze. Dosta toga je sasvim ozbiljno receno pa je ovaj mali off cisto da razbije monotoniju i malo se nasalimo.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Mar 24, 2009 6:44 pm

Mene je jedna stavka ove naredbe posebno odusevila a to je lovostaj na mladicu u trajanju od 6 meseci i minimalna duzina od 110cm!
Sa sestomesecnim lovostajem su pokrili pravi period mresta i letnji period kada se mladica najvise izlovlja nocu.
a duzina od 110 cm je po meni odlicna jer ce bar 95% ulovljenih mladica biti vraceno u vodu naravno ako se postuje zakon.
Ja licno bi voleo da se zabrani lov na par godina dok se ne oporavi populacija, takodje mislim da bi bilo dobro da se sprovede i vestacki mrest mladice zbog velikih oscilacija Drine sto znacajno remeti mrest kao i zbog nelegalnog izlova matica koje ulaze manje vodotoke prilikom mresta.
Kakvo je vase misljenje po ovom pitanju!?
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

pex
master of fly fishing

Postby pex » Tue Mar 24, 2009 7:34 pm

Ogranicavanje,produzavanje lovostaja,povecanje cene dozvola,slaba cuvarska sluzba iz finansijkih razloga, nece povecati broj riba pojedinih vrsta u rekama,nego ce po mehanizmu povecati krivolov (tj lovostaji se nece ili ce se manje postovati)...a bez poribljavanja.Moje misljenje je dok se budu radile riblje osnove onako kako se rade i dok su nam "vode na zadovoljavjucem nivou po broju ribljih vrsta" itd....NECE NAM BITI BOLJE!!! Dok neko strucan ne donese plan o poribljavanju jedne vode pa druge,dok novac od dozvola ne bude isao nazad u vodu,dok ribocuvarska sluzba ne bude zadovoljna (bar malo) sa svojim primanjima,kada se vode vrate udruzenjima.....ukratko ja ne vidim boljitak u sledecih min 5 godina dok ne isteknu ugovori o zakupu voda,a sto se tice riblje populacije mnogo mnogo kasnije.....

Hm mozda sam malo pesimista (mozda malo vise),ali stvarno kada sagledam sve ovo sto nacukah stvarno mislim da je sve ovako...ili bar 75%
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Mar 24, 2009 8:03 pm

pex wrote:Ogranicavanje,produzavanje lovostaja,povecanje cene dozvola,slaba cuvarska sluzba iz finansijkih razloga, nece povecati broj riba pojedinih vrsta u rekama,nego ce po mehanizmu povecati krivolov (tj lovostaji se nece ili ce se manje postovati)...a bez poribljavanja.Moje misljenje je dok se budu radile riblje osnove onako kako se rade i dok su nam "vode na zadovoljavjucem nivou po broju ribljih vrsta" itd....NECE NAM BITI BOLJE!!! Dok neko strucan ne donese plan o poribljavanju jedne vode pa druge,dok novac od dozvola ne bude isao nazad u vodu,dok ribocuvarska sluzba ne bude zadovoljna (bar malo) sa svojim primanjima,kada se vode vrate udruzenjima.....ukratko ja ne vidim boljitak u sledecih min 5 godina dok ne isteknu ugovori o zakupu voda,a sto se tice riblje populacije mnogo mnogo kasnije.....

Hm mozda sam malo pesimista (mozda malo vise),ali stvarno kada sagledam sve ovo sto nacukah stvarno mislim da je sve ovako...ili bar 75%

Pex moje je misljenje da ovakva zakonska osnova je dobra podloga da krene nesto da se menja naravno pod uslovom da ribocuvarska sluzba koliko toliko radi svoj posao!
Meni licno uliva nadu ovaj primer oko Drine i lipljena kako je za veoma kratko vreme redukovan broj tirolasa! Iskreno se nadam da ce se i oko mladice na terenu stvari poboljsati posto je njena populacija stvarno desetkovana!

sale
master of fly fishing

Postby sale » Tue Mar 24, 2009 8:10 pm

Poboljsala se situacija ,ali ne dosadasnja dva nesposobna cuvara vec zaslugom nekoliko ljubitelja Drine i pogranicne policije
sale-eurofish

humphrey
instructor

Postby humphrey » Tue Mar 24, 2009 8:17 pm

pex wrote:Ogranicavanje,produzavanje lovostaja,povecanje cene dozvola,slaba cuvarska sluzba iz finansijkih razloga, nece povecati broj riba pojedinih vrsta u rekama,nego ce po mehanizmu povecati krivolov (tj lovostaji se nece ili ce se manje postovati)...a bez poribljavanja.Moje misljenje je dok se budu radile riblje osnove onako kako se rade i dok su nam "vode na zadovoljavjucem nivou po broju ribljih vrsta" itd....NECE NAM BITI BOLJE!!! Dok neko strucan ne donese plan o poribljavanju jedne vode pa druge,dok novac od dozvola ne bude isao nazad u vodu,dok ribocuvarska sluzba ne bude zadovoljna (bar malo) sa svojim primanjima,kada se vode vrate udruzenjima.....ukratko ja ne vidim boljitak u sledecih min 5 godina dok ne isteknu ugovori o zakupu voda,a sto se tice riblje populacije mnogo mnogo kasnije.....

Prva reakcija mesara(mladicara)je sok pa tuga..treca je vec bila :"Pa nista idemo sa Bosanske strane"!Potpuno se slazem sa tobom pex osim predvidjanja 5god?Ne verujem da ce tako kratko da traje.
Jedino resenje je totalna zabrana mesarima da izlaze na vodu sledecih 10 godina,ali nazalost nema svesti za takvu odluku.
Iznenadio sam se zabranom pozitivna odluka ali kratka zabrana,bar da je zadrze sledecih nekoliko godina,da se oteza prevarantima posao.Sto se mladice tice verovatno izgubljena trka,nikada se vise nece povratiti ako nema totalne zabrane.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Mar 24, 2009 9:00 pm

E bas sam bacio pogled sta se pise na varalicar.com vezano za mladicu i duboko se razocarao ti ljudi nista ne kapiraju!
"Pohlepa i ignorisane(greed & inorance)" procitah u nekim novinama kao objasnjenjene u dve reci za nastanak svetske ekonomske krize i te dve reci su mi se urezale u glavu! Odmah sam ih se setio citajuci te postove. :(

humphrey
instructor

Postby humphrey » Tue Mar 24, 2009 10:23 pm

ekoljuba wrote:E bas sam bacio pogled sta se pise na varalicar.com vezano za mladicu i duboko se razocarao ti ljudi nista ne kapiraju!
"Pohlepa i ignorisane(greed & inorance)" procitah u nekim novinama kao objasnjenjene u dve reci za nastanak svetske ekonomske krize i te dve reci su mi se urezale u glavu! Odmah sam ih se setio citajuci te postove. :(

Ignorance is bliss,u njihovom slucaju svakako formulisane mesarske sinapse je tesko promeniti isto tako kao sto je nemoguce od prostitutke napraviti zenu.Konj ostaje konj..ne pricaj mi nista samo ih slusati je jeza ziva....

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Tue Mar 24, 2009 10:26 pm

humphrey wrote:Konj ostaje konj...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
KRALJEVSTVO ZA KONJA!

humphrey
instructor

Postby humphrey » Tue Mar 24, 2009 10:31 pm

:lol: :lol: A i sire :lol: Bilo bi extra da i Bosanci zabrane sa njihove strane,ovako kosulja sa jednim kratkim rukavom :lol:

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Tue Mar 24, 2009 10:35 pm

humphrey wrote:kosulja sa jednim kratkim rukavom :lol:

A u dugi rukav da trpaju cverglane i klenove :roll: :lol:

humphrey
instructor

Postby humphrey » Tue Mar 24, 2009 10:43 pm

Alexa wrote:
humphrey wrote:kosulja sa jednim kratkim rukavom :lol:

A u dugi rukav da trpaju cverglane i klenove :roll: :lol:

E da cujes samo te price druze,nocno sunjanje ninja taktike pripreme eh znam ih nekoliko znaci bili su tuzni kada je doneta odluka.Nije za verovati,znaci u stanju su da ponesu sve :shock: Gledao sam na Drini mladice sitne se nose znaci rukavi su mali :lol: :lol: :lol:

Goci
guide

Postby Goci » Wed Apr 01, 2009 3:50 pm

Spasimo izgleda bassu život - neće biti zabranjeno vraćanje! 10 dana "bušenja" je urodilo plodom... :grin:
komme kyra kommekommekomme kyra

Mixmaster
instructor

Postby Mixmaster » Wed Apr 01, 2009 7:12 pm

Daj bre, Goci, izbuši rupu i za vešte klendžije, koje vole da šetaju mnoštvo klenova. Meni je prestrog bio i propis o 5 kg, a kamoli ovo sad. Pa, zar da na Nišavi ja i neki bunardžija izgledamo isto. Ja 3 komada i on 3 komada!? :( Kakav je to komunizam bre? :?:
Vidi, ako možeš da središ da secamo bar po 10 commada. :wink:

Nisam valjda džabe nakupovao ovolike džakove za paprike u raznim bojama!?

humphrey
instructor

Postby humphrey » Wed Apr 01, 2009 7:43 pm

:lol: :lol: :lol: :lol:

Return to “O mušičarenju”