Vodic za pocetnike

Vesti o novostima na sajtu
simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Apr 17, 2008 2:43 pm

Citat iz teksta:

Uglavnom nemoguće je pobrojati baš sve gedžete u samo jednom tekstu, pa je ovom prilikom nabrojano ono najčešće korišćeno. Nekom drugom prilikom osvrnućemo se na ostatak

Termometar, pumpica za klistiranje riba na usta, noz, sekira, stap za podstapanje na rasklapanje, zice za rostilj, kobasice i slaninice od mangulice, stolicice, prostirke za kerove, drzaci za meredov, fotrole za dugu devetku, C&R alat, indikatori trzaja, olovna otezanja, mazalice, federgejznice, marame, krpe za brisanje ruku, mreze za ribu, kese, i ostalo sto spada u ff accesories & gadgets....Nekom drugom prilikom osvrnućemo se na ostatak u tekstu nekog drugog autora. Ovom prilikom predlazem Bogija za autora takvog teksta.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Thu Apr 17, 2008 2:49 pm

simpson H wrote:Citat iz teksta:

Uglavnom nemoguće je pobrojati baš sve gedžete u samo jednom tekstu, pa je ovom prilikom nabrojano ono najčešće korišćeno. Nekom drugom prilikom osvrnućemo se na ostatak

Termometar, pumpica za klistiranje riba na usta, noz, sekira, stap za podstapanje na rasklapanje, zice za rostilj, kobasice i slaninice od mangulice, stolicice, prostirke za kerove, drzaci za meredov, fotrole za dugu devetku, C&R alat, indikatori trzaja, olovna otezanja, mazalice, federgejznice, marame, krpe za brisanje ruku, mreze za ribu, kese, i ostalo sto spada u ff accesories & gadgets....Nekom drugom prilikom osvrnućemo se na ostatak u tekstu nekog drugog autora. Ovom prilikom predlazem Bogija za autora takvog teksta.

znaš boki ovi kad idu u mongoliju ili sibir tamo je obavezan i karabin ili lovačka puška......... :lol: :lol: :wink:

Toni
guide

Postby Toni » Thu Apr 17, 2008 2:50 pm

Bogi, ti bas volis da teras mak na konac, ali ja ne volim...pogotovo kada se radi o ovakvim sitnicama. Ipak, evo navescu ti sta su za mene licno preko potrebne musicarske sitnice:

- Pean (da bi sto lakse izvadio musicu iz usta ribe)
- Grickalica (da nebi zvakao dlacice, svaki put kada vezem musicu)
- Mast ili sprej za bolju plovnost suvih musica
- Amadou ili "silica powder" (za susenje musica)
- Fly patch (da bi okacio upotrebljene musice koje cesto menjam)
- Kliper (vrlo prakticna stvar za ove sitnice)
- Polarizacione naocari (meni vrlo korisne i potrebne iz vise razloga)
- Olovne sacmice (da bi spustio nimfu tamo gde ja hocu)

Kada nesto od ovoga zaboravim, mnogo se iznerviram. Sve ostalo mi nije toliko bitno, jer mogu i bez toga. Ovo je moje misljenje, a nikako pravilo.
I mislim da nema potrebe da se vise vracam na ovu temu. Ako zelis napisi ti spisak preko potrebnih stvari za musicarenje po tvom misljenju, a drugi ce se u manjoj ili vecoj meri pronaci u nekom od ovih stavki (ili nece uopste) i idemo dalje.
Samo opusteno....
Eventually all things merging to one, and a river runs trough it.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Apr 17, 2008 3:07 pm

Toni wrote:Bogi, ti bas volis da teras mak na konac, ali ja ne volim...pogotovo kada se radi o ovakvim sitnicama. Ipak, evo navescu ti sta su za mene licno preko potrebne musicarske sitnice:

- Pean (da bi sto lakse izvadio musicu iz usta ribe)
- Grickalica (da nebi zvakao dlacice, svaki put kada vezem musicu)
- Mast ili sprej za bolju plovnost suvih musica
- Amadou ili "silica powder" (za susenje musica)
- Fly patch (da bi okacio upotrebljene musice koje cesto menjam)
- Kliper (vrlo prakticna stvar za ove sitnice)
- Polarizacione naocari (meni vrlo korisne i potrebne iz vise razloga)
- Olovne sacmice (da bi spustio nimfu tamo gde ja hocu)

Kada nesto od ovoga zaboravim, mnogo se iznerviram. Sve ostalo mi nije toliko bitno, jer mogu i bez toga. Ovo je moje misljenje, a nikako pravilo.
I mislim da nema potrebe da se vise vracam na ovu temu. Ako zelis napisi ti spisak preko potrebnih stvari za musicarenje po tvom misljenju, a drugi ce se u manjoj ili vecoj meri pronaci u nekom od ovih stavki (ili nece uopste) i idemo dalje.
Samo opusteno....

Toni polarizacione naocare iako ne spadaju u accesories and gadgets , bice obradjene u jednom od tekstova posebno ili u kombinaciji sa ostalim zastitnim predmetima. Koliko god se trudili da objasnimo da nam polarizacione naocare sluze da bolje vidimo ribe, to nije istina niti njihova osnovna namena. Namena je iskljucivo za zastitu ociju kako od UV zracenja tako i viska svetlosti koju reflektuje i prelama voda. Kako se radi o sasvim ozbiljnoj stvari koja koliko moze da nam koristi, jos vise moze da nam steti ako se pogresno shvati.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Toni
guide

Postby Toni » Thu Apr 17, 2008 3:12 pm

Meni one koriste bas zbog neutralisanja tih miliona sitnih odbljesaka sa vode koje mozak bombarduju "bljestavim" podacima, a koji su uzrok gotovo redovne glavobolje koju imam kada musicarim ceo dan. Manje-vise da vidim ribu...slazem se sa tobom da njih treba obraditi posebno. Vrlo su znacajne, bar za mene.

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Thu Apr 17, 2008 3:15 pm

Toni wrote:Samo opusteno....

evo toni da ti ispunim želju.......
1. jedna kutija za nimfe
2. jedna kutija za suve
3. jedna kutija za razno (strimeri, neke nove muve za probu itd.)
4. 5 kalema malih naravno najlona od 0.12 do 0.35
5. 2 kom peana jedne obične za ono vadjenje muva a jedne su kombinovane sa makazama
6. termometar(pošto volim sve da pribeležim, a i da znam kad je idealno za lov i kojom muvom i kad je prilika da se roje ili ne roje i kad riba kreće najaktivnije da se hrani)
7. metar (zato što sve volim da beležim i pravim evidenciju o količini ulova na raznim rekama)
8. normalno grickalica
9. kliper čak tri komada
10. jedno blokče i olovku ( kad sve lepo beležim na licu mesta a ne da pamtim)
11. 5-6 predveza zajedno sa petljicama
12. imam jednu alatkicu za skidanje sitnih sačmica da ne oštetim najlon
13. rezervnu iglu malo veću ( retko je koristim al mi uvek uvale da im razmršavam čvorove pa zbog kolega )
14. fotoaparat ( sreća da sam kupio digitalca pre sam nosio neku skalameriu oko vrata jedva se otarasih nje )
15. dve memori kartice za isti ( mnogo slika iškljocam )
16. uvek i dve baterije za aparat u rezervi ( nikad ne izdrže uz škljocanje idu i video zapisi )
17. naravno tu su i đozluci ( naočari )
18. ulje silikonsko za suve muhe
19. dodatna otežanja za nimfe ušta spadaju i kraće tonuće glave kao i mnoga razna čuda
20. nosim nož kad idem sam u neku vukojebinu inače kad odem recimo na gradac nosim jednog malog švajcarca čisto da se nađe
21. nosim jedna minijaturna ravna klešta za slepljivanje povratnog jezička na udici
22. meredov
23. kapu

neznam dali sam nešto zaboravio ako se setim dodaću........eto i čak gledam da se otresem od ove tri kutijice za muve i spremam jednu malu stegicu da umesto muva ponesem malo materijala i stegicu negde veličine ove jedne kutijice tu negde 13x8 cm i da pravim i muve negde u prirodi normalno kad zaključim pre toga šta se roji..........onako iz kurtoazije............

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Thu Apr 17, 2008 3:23 pm

zaboravih toni..........
uvek sa sobom nosim jednu malu flašicu mineralne vode i dva mala eurobloka bez toga nigde ne idem, a često sam u društvu nekog prijatelja ili kolege mušičara na vodi pa kad padne šećer tu je euroblok............da se podeli........

Toni
guide

Postby Toni » Thu Apr 17, 2008 3:24 pm

E ovo je vec konstruktivan dijalog...to cenim. Neke od ovih stvari koje si ti nabrojao koristim i ja. Mada, u poslednje vreme gledam da mi prsluk bude sto laksi, pa pribegavam uklanjanju manje potrebnih stvari.
Posebno bih izdvojio metar koji je vrlo potreban kod onih koji praktikuju C&R. Nesto mi para usi kada cujem da je riba bila kilo, dva, tri.... Centimetri su zakon.

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Thu Apr 17, 2008 3:31 pm

Toni wrote:E ovo je vec konstruktivan dijalog...to cenim. Neke od ovih stvari koje si ti nabrojao koristim i ja. Mada, u poslednje vreme gledam da mi prsluk bude sto laksi, pa pribegavam uklanjanju manje potrebnih stvari.
Posebno bih izdvojio metar koji je vrlo potreban kod onih koji praktikuju C&R. Nesto mi para usi kada cujem da je riba bila kilo, dva, tri.... Centimetri su zakon.

ja to više zbog dnevnika kojeg vodim od 2000 god. pa na ovamo inače i to što beležim, beležim zbog mene, a ne da bih se nekom time hvalio pa sad uhvatio sam toliku pa ovoliku.........ovim dnevnikom se tačno oslikava naročito stanje ribljeg fonda na raznim našim vodama, koliko je bilo ribe pre, a koliko danas, a s obzirom da napravim mnogo izlazaka na vodu pa kad sve to sabereš zadnjih 7-8 godina i plus beležim normalno za svaku ribu koju je imitaciju uzela.........ima tu što šta da se vidi klasičan dnevnik koji čak oslikava i tačno vreme npr. u koliko sati na koju muvu itd.
pozdrav toni.....

Toni
guide

Postby Toni » Thu Apr 17, 2008 3:55 pm

Taj tvoj dnevnik je odlicna stvar. Analizirajuci tako detaljne stvari, mnogo se toga moze nauciti. Samo ja nesto nemam volje da sve to belezim.
Ono sto zapamtim, zapamtio sam. Obicno su to lepe stvari...
Pozdrav...

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Thu Apr 17, 2008 10:09 pm

Uff Bogi stvarno puno pribira.

Ja volim minimalisticki pristuop tako da ako se ne radi o celodnevnom pecanju vrlo cesto ponesem samo:

1.Grickalicu
2.Pean
3.Spulnicu sa monofilom za tippet
4.Rezerni predvez

Na minijaturnom chast packu imam 2 zingera i patch panel na koji nakacim par muva sa kojima mislim loviti tako da je ovo gore nabrojano sve sto nosim.
Last edited by EsoX on Thu Apr 17, 2008 10:32 pm, edited 1 time in total.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Thu Apr 17, 2008 10:25 pm

EsoX wrote:Uff Bogi stvarno puno pribora.

pa dane mnogo lutam po kojekakvim gudurama i rekama, pa ne želim nešto da zaboravim, odem na đetu npr. i ako zafali nešto kao što mi se dešavalo jednom mom bivšem drugaru zaboravi prsluk i čekrk, a ponese štap, stignemo na đetu prevalimo put pa nit da pecamo niti da se vraćamo, a ja u kolima uvek nosim + još jedan štap i čekrk pa uvek se nađem u nevolji i sa predvezima i kojekakvim sitnicama.........kada pecam negde blizu nekog puta, a tu su mi kola u blizini normalno da ne nosim sve sa sobom nešto i ostavim da se olakšam kad mi je sve na dohvat ruke..........čak na drini znam da pecam i bez prsluka, desetak muva, dve špulne sa monofilom, grickalica i fotoaparat rasterećen svega.........
a umalo da zaboravim gore mora da dodam još upaljač........

sale
master of fly fishing

Postby sale » Thu Apr 17, 2008 10:38 pm

Bogi wrote:
Toni wrote:Samo opusteno....

evo toni da ti ispunim želju.......
1. jedna kutija za nimfe
2. jedna kutija za suve
3. jedna kutija za razno (strimeri, neke nove muve za probu itd.)
4. 5 kalema malih naravno najlona od 0.12 do 0.35
5. 2 kom peana jedne obične za ono vadjenje muva a jedne su kombinovane sa makazama
6. termometar(pošto volim sve da pribeležim, a i da znam kad je idealno za lov i kojom muvom i kad je prilika da se roje ili ne roje i kad riba kreće najaktivnije da se hrani)
7. metar (zato što sve volim da beležim i pravim evidenciju o količini ulova na raznim rekama)
8. normalno grickalica
9. kliper čak tri komada
10. jedno blokče i olovku ( kad sve lepo beležim na licu mesta a ne da pamtim)
11. 5-6 predveza zajedno sa petljicama
12. imam jednu alatkicu za skidanje sitnih sačmica da ne oštetim najlon
13. rezervnu iglu malo veću ( retko je koristim al mi uvek uvale da im razmršavam čvorove pa zbog kolega )
14. fotoaparat ( sreća da sam kupio digitalca pre sam nosio neku skalameriu oko vrata jedva se otarasih nje )
15. dve memori kartice za isti ( mnogo slika iškljocam )
16. uvek i dve baterije za aparat u rezervi ( nikad ne izdrže uz škljocanje idu i video zapisi )
17. naravno tu su i đozluci ( naočari )
18. ulje silikonsko za suve muhe
19. dodatna otežanja za nimfe ušta spadaju i kraće tonuće glave kao i mnoga razna čuda
20. nosim nož kad idem sam u neku vukojebinu inače kad odem recimo na gradac nosim jednog malog švajcarca čisto da se nađe
21. nosim jedna minijaturna ravna klešta za slepljivanje povratnog jezička na udici
22. meredov
23. kapu

neznam dali sam nešto zaboravio ako se setim dodaću........eto i čak gledam da se otresem od ove tri kutijice za muve i spremam jednu malu stegicu da umesto muva ponesem malo materijala i stegicu negde veličine ove jedne kutijice tu negde 13x8 cm i da pravim i muve negde u prirodi normalno kad zaključim pre toga šta se roji..........onako iz kurtoazije............

imam jednu prikolicicu ( jeftina) da ne teglis to sve u prsluku :D
sale-eurofish

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Thu Apr 17, 2008 10:42 pm

sale wrote:imam jednu prikolicicu ( jeftina) da ne teglis to sve u prsluku :D

ovo mora da je batica, sale ovo nikad nebi prokomentarisao.........pa ako i auto ide uz prikolicu može da se dogovorimo sad u subotu.........

Sale_Zupa
instructor

odgovor

Postby Sale_Zupa » Thu Apr 17, 2008 11:42 pm

Bogi,pošto si ti zaboravio,da dodam i ja nešto:
-kao prvo dozvolu i legitimaciju,
-nekoliko predveza,
-signalizatore,
-lampa,
-meredov (kad mora)
Ima još,ali me mrzi da praznim prsluk
Last edited by Sale_Zupa on Fri Apr 18, 2008 6:37 am, edited 1 time in total.
fantazija je vaznija od znanja
jer znanje je ograniceno

Return to “Naslovna strana”