Gradac 2015

ivke037
instructor

Re: Gradac 2015

Postby ivke037 » Sun Jan 04, 2015 10:54 pm

klub moze biti osnivac preduzeca

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Jan 04, 2015 11:23 pm

Ama nebitno je to Ivke, sustina je da mora pravno lice. A klub to nije po defaultu vec udruzenje gradjana. Ja ne mogu da osnujem klub ljubitelja Save i da konkurisem na dodeli voda, Ili klub musicara sa 5 volontera i 0 ljudi u stalnom radnom odnosu.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Mon Jan 05, 2015 1:01 am

simpson H wrote:Sale jesi li siguran da klub moze da gazduje vodama. Klub je udruzenje gradjana i nije pravno lice po defaultu. A koliko ja znam korisnik vode moze da bude iskljucivo pravno lice.

i klub ili udruzenje gradjana ima pib i racun..tako da je pravno lice...i to nije nova stvar.....mada pravno klub i udruzenje gradjana nije isto....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

Marko Milacic
fly fisherman

Postby Marko Milacic » Mon Jan 05, 2015 8:10 am

Deo udruženja (sekcija, grupa, klub, ogranak, podružnica i dr.) nema status pravnog lica.

Ovo je izvod i Zakona...

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Mon Jan 05, 2015 9:16 am

Normalno je da imaju pib i racun, ali su takodje i neprofitabilne organizacije, tj. udruzenja gradjana ili vise pravnih lica u smislu ostvarivanja pojedinih ciljeva koja ne mogu biti profitabilna, jer onda ne bi bilo udruzenje vec privredno drustvo. Medjutim i udruzenja ili klubovi opet mogu ostvariti neki profit, ali da taj profit ne ide u licnu ili privatnu korist, sto je kod nas diskutabilno. To znaci da udruzenje od prihoda prodatih dozvola,stice profit koji ne koriste pojedinci vec se koristi u svrhu cilja udruzenja, pa bi trebalo taj novac upotrebiti za placanje zaposlenih cuvara, knjigovodje, sekretara, poribljavanje, i ostale troskove....Prema ovome, udruzenja ili klubovi mogu bez problema da ucestvuju ravnopravno u dodeli voda i da istu preuzmu u gazdovanje, jer nema nikakvih smetnji.

Marko Milacic
fly fisherman

Postby Marko Milacic » Mon Jan 05, 2015 10:48 am

Klub nije isto što i udruženje bar prema zakinu...

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Mon Jan 05, 2015 1:54 pm

Marko Milacic wrote:Klub nije isto što i udruženje bar prema zakinu...

Klub je udruzenje gradjana.

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Mon Jan 05, 2015 1:58 pm

simpson H wrote:Ama nebitno je to Ivke, sustina je da mora pravno lice. A klub to nije po defaultu vec udruzenje gradjana. Ja ne mogu da osnujem klub ljubitelja Save i da konkurisem na dodeli voda, Ili klub musicara sa 5 volontera i 0 ljudi u stalnom radnom odnosu.

Da, upravu si. Mora da ima zaposljene i to jednog neke odredjene struke (npr. biolog) da ima i naka materijalna sredstva ( bozila, camac, motor...) itd. Tj. da ispunjava uslove iz konkursa. Mada sam cuo da po novom zakonu mogu i klubovi da gazduju vodama ali takodje moraju da ispunjavaju odredjene uslove.

Marko Milacic
fly fisherman

Postby Marko Milacic » Mon Jan 05, 2015 3:24 pm

ivke037 wrote:
Marko Milacic wrote:Klub nije isto što i udruženje bar prema zakinu...

Klub je udruzenje gradjana.

Imas u Zakonu o udruženjima. Jasno piše da je klub uži pojam od udruženja tačnije njegov deo... i da nema status pravnog lica...dok udruženje kao pravni pojam ima status pravnog lica..
Ako tumačite Zakon o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda, tamo jedino sa čime može da se poveže klub je ostala pravna lica...

Može li neko navesti u kom Zakonu ili propisu piše da klub može gazdovati...

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Mon Jan 05, 2015 4:12 pm

Svaki klub upisan u APR-u ima svoj PIB, maticni broj, zakonskog zasputnika i stice status pravnog lica, sto prema tumacenju zakona o ribolovu ima pravo konkursa. Treba pomenuti ako se ide ka regularnom izboru, onda prednost imaju pravna lica koja imaju veze sa delatnoscu, tako ribolovacka udruzenja koja imaju zaposlenog biologa, koja imaju svoje mrestiliste, svoje potencijalne ribocuvare, koja po svim tackama mogu da ispune uslove konkursa, sigurno da imaju prednost u odnosu na neki tamo DOO koji je iskoristio stranacke veze i dobio vode na koriscenje, a tek posle toga zaposlio cuvare, kupio camce itd. Ako cemo realno da pogledamo, u praksi se nije dobro pokazalo da Ivanjickim i Uzickim rekama gazduje neki tamo DOO iz Cacka koji veze nema sa gazdovanjem sto smo mogli iz prilozenog da vidimo, da se ne lazemo, toliko upropascenih reka, razjarenih ribolovaca, sve vise krivolovaca proisteklih iz ribolovaca iz revolta...Najprirodnije je da svako gazduje svojim vodama, jer se samo tako moze domacinski gazdovati. Tudja ruka svrab, ne cese!!! Pozdravljam i udruzivanja udruzenja u vidu zajednice, gde se kao mocnija celina, lakse dolazi do zajednickih rezultata, ali sa druge strane, opet imamo lokalna udruzenja koja raspolazu sa svojim novcem i svojim vodama. Da se ne lazemo, mnogima su ribocuvari napisali kojekave prijave za prehodnih godina i nista od toga, iskreno, bilo mi je drago sto su pojedini bahati iz mog kraja popili prijave, ali mi je sada mrsko da slusam kako nista od toga nije bilo, a njima dat jos veci podstrek. Mogu samo da rezimiram jedno, a to ce potvrditi svaki ribolovac da izuzmem umobolne koji ce se verovatno javiti da me demantuju, da predhodno stanje gazdovanja vodama od strane nekog tamo DOO iz Cacka nije rezultiralo nicim dobrim, uzete su pare od dozvola, uzete ili ce biti uzete velike pare od EPS zbog crkavanja ribe na Moravici usled promene rezima brane u Ivanjici, od svega ribolovci nisu i nece dobiti nista, a nijedna jedina riba nije ubacena u reke u smislu poribljavanja....Ipak su zlatna vremena Ivanjickih voda iza nas, iz vremena kada su Ivanjicki ribolovci gazdovali svojim vodama, poribljavali vode svojim ribom, skupljali se na godisnjim skupstinama zbog druzenja, dogovaranja uz tradicionalni rucak, a zbog gore pomenutog razloga pretvorila se u pljuvanja, vredjanja, omalovazavanja jazavca pred sudom u sred Ivanjice, a jazavac u Cacku!

P.S. Nije jazavac kriv, kad ostavismo otvorenu kapiju!

sale
master of fly fishing

Postby sale » Mon Jan 05, 2015 10:53 pm

simpson H wrote:Sale jesi li siguran da klub moze da gazduje vodama. Klub je udruzenje gradjana i nije pravno lice po defaultu. A koliko ja znam korisnik vode moze da bude iskljucivo pravno lice.

jesam
sale-eurofish

markovic
instructor

Postby markovic » Tue Jan 06, 2015 2:39 am

Upravu je Sale , "moj" klub ce ove godine da konkurise za neke vode.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jan 06, 2015 11:05 am

A sta znaci "neke vode", jel to znaci da vise ne vazi podela na podrucja i da bukvalno moze da se konkurise samo za neke vode?
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

maric
instructor

Postby maric » Tue Feb 03, 2015 1:46 pm

Ima li sta novo za dozvole?

Return to “Obaveštenja i akcije”