Conflict Tiger - odlican dokumentarni film

Sve što nije vezano za mušičarenje, samo bez politike
oldsurehand
Forum administrator

Conflict Tiger - odlican dokumentarni film

Postby oldsurehand » Fri Dec 07, 2018 2:09 pm

Jedan od boljih dokumentaraca koje sam skoro gledao… Prica o sibirskom tigru ljudozderu. Preporucujem!

https://www.youtube.com/watch?v=9dcW-EvZjic
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

falco
guide

Re: Conflict Tiger - odlican dokumentarni film

Postby falco » Mon Dec 10, 2018 8:42 pm

Vredi pogledati ... hvala za link.
Znao sam da tigrovi rado napadaju ljude u Indiji, gde su "nagurani" jedni uz druge. Obično se ispostavi da se radi o starim ili povređenim životinjama, koje su hendikepirane u lovu, pa biraju ljude jer su najlakši plen. Iznenadilo me da se to dešava i po ruskim bespućima.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Tue Dec 11, 2018 2:01 am

Falco,

Nema na cemu. Ja se vec nekoliko proteklih zima bavim tigrovima (i drugim velikim mackama) ljudozderima kroz popularnu literaturu. Kako si pomenuo, u prvoj polovini 20. veka bilo je fascinantih slucajeva tigrova i leoparda ljudozdera u Indiji… Posebno bih istakao knjige Jim Corbett-a i Kenneth Anderson-a, koji su pored toga sto su se upustali u neverovatno komplikovane avanture kao profesionalni lovci na ljudozdere, bili i neverovatno dobri pisci. Uspeli su da opisu te dogodovstine na tako autentican nacin, da samo citajuci njihove knjige coveku pocne da se jezi kosa na glavi.

Corbett je definitivno moj favorit. Pred kraj zivota bio je aktivan kao fotograf i veliki zastitnik prirode, pa se jedan od najstarijih nacionalnih parkova u Indiji zove po njemu. Medjutim, tokom ranijeg zivota on je bio slavljen kao narodni heroj u Indiji, jer je uspeo uglavnom sam, da oslobodi citave oblasti i naselja od terora ljudozdera. Primera radi, on pise o cuvenom leopardu iz Rudaprajaga je ubio samo 125 ljudi, sto i nije mnogo ako se uporedi sa tigrom iz Kumaona koji se smazao (sitnica) 400 ljudi! Corbett ih je sam ganjao po gustisima, gde se sretao sa ovim opasnim mackama bukvalno na par metara.

Da se razumemo, ove knjige moraju da se citaju iz ugla vremena u kome su pisane. One apsolutno ne slave ubijanje ovih fascinantih zivotinja! Corbett-a ne treba gledati kao ubicu divnih i retkih zivotinja, vec kao vrsnog poznaoca tigrovih navika i izuzetno hrabrog coveka. Kada citate neke od tih istinitih avantura, shvatate da pravi lovci (kao i ribolovci) moraju imati neko sesto culo da bi bili vrhunski. U skoro svim slucajevima, radilo se o zivotinjama koje imaju problem, mada Corbett pise i o slucajevima gde je bilo nemoguce ustanoviti zasto bi se jedan alfa-predator upustio u ljudozderstvo (tj. radilo se o potpuno zdravim zivotinjama.)

Ove knjige se mogu naci online, doduse na engleskom, kao free pdf... Potrazite ove naslove na google, ako vas zanima.

Od Jim Corbetta preporucujem :

Man Eaters of Kumaon
Temple Tiger (and more Man Eaters)
The Man Eating Leopard of Rudaprayag

Od Kenneth Andersona (malo drugaciji stil od Corbett-ovog, ali hrabar tip):

Nine Man-eaters and one Rogue
Man-Eaters and Jungle Killers

E sad, sto se tice Afrike, lavova ljudozdera i profesionalnih lovaca i pisaca, o tome neki drugi put...
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

tommylee
guide

Postby tommylee » Tue Dec 11, 2018 9:31 am

Hvala za link!

amerikanac
fly fisherman

Postby amerikanac » Sun Jan 13, 2019 9:00 am

Odlican sajt samo portir vam je neobrazovan.

Return to “Off topic”