Dvorucni stapovi u praksi!

Totalno mušičarenje
simpson H
simpson H

Re: Dvorucni stapovi u praksi!

Postby simpson H » Mon Jan 17, 2011 5:14 am

Djole Nis wrote:u svojoj osnovi ima PROMENU UGLA zabacaja.

Valjda pravca a ne ugla?
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

ivants
fly fisherman

Postby ivants » Mon Jan 17, 2011 8:19 am

Hvala instruktorima, znao sam da mi je nešto promaklo

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Mon Jan 17, 2011 11:34 am

simpson H wrote:
Djole Nis wrote:u svojoj osnovi ima PROMENU UGLA zabacaja.

Valjda pravca a ne ugla?

Yes

Jos pravilnije: promena pozicije kanapa. (Ima i promene ugla i pravca).. no eto videli smo gde je razlika izmedju spey i switch zabacaja

Promene ugla (pozicije kanapa) u Spey zabacajima su za klasicno Spey pecanje do 45 stepeni i manje.
Barrio Pro-Team
IFFF Master Certified Instructor & Two Handed Certified Instructor

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Mon Jan 17, 2011 1:39 pm

Snap T?
Image

ivants
fly fisherman

Postby ivants » Mon Jan 17, 2011 1:50 pm

Double spey?

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Mon Jan 17, 2011 2:08 pm

ivants wrote:Double spey?

... se uklapa u ovaj ugao što Đole reče
Image

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Mon Jan 17, 2011 2:18 pm

U klasicnom pecanju lososa najsvrsishodnije su promene pravca ili polozaja kanapa do ugla od 45 stepeni u odnosu na tok reke.

Prethodno sto sam napisao stepene (45) se odnosilo na Bojanov post i bilo je u kotekstu pominjanja uglova.

Ajmo dalje.... Spey zabacaji se izvode do uglova, tj vrsi promena pravca do 90 stepeni.

Da li moze vise od 90 stepeni, moze naravno ali u kojim situacijama, na koje nacine i jel vredi ili ne vredi je za neku drugu temu.
Barrio Pro-Team

ivants
fly fisherman

Postby ivants » Mon Jan 17, 2011 2:32 pm

Ajd sad da ne ulazim u polemiku jer ipak sam ja rekreativac i da zanemarimo ono sta se u praksi desava ali evo šta kaze Gaweswort :
Double Spey
With the double spey you can cast to any angle from forty-five
degrees downstream to forty-five degrees upstream.

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Mon Jan 17, 2011 3:21 pm

Tačno Ivane. :) Ili niz vodu ili uz vodu.Ili sa firhend strane ili sa backhand strane.
Image

nespetro
vuna

Postby nespetro » Tue Jan 18, 2011 12:05 am

Switch tehnika po svojim pravilima vodjenja je samo jedan prelaz izmedju jednorucnog speya (underhanda) i tehnike dvorucnog speya. Ima mnogo vise mana i od jednih i od drugih. Ovo je malo veca tema, ali u principu se kod switcha polaze na vodu i deo kanapa( po mogucstvu bez da musica dodirne vodu) dok se underhand zasniva na tome da samo predvez legne na povrsinu. To je cilj bilo da se baca pravolinijski ili se okrece ugao i do 180 stepeni u neku od strana.

ivants
fly fisherman

Postby ivants » Tue Jan 18, 2011 10:52 am

Nevolim da ulazim u polemiku oko bilo koje vrste castinga iz prostog razloga što ljudi različito razumeju dinamiku zabačaja ili im je nešto promaklo ili su nešto pogrešno razumeli pa se oko iste stvari polemiše u nedogled. Najradije čitam, gledam i slušam ljude koji su to, kako se kaže, prevežbali i trudim se da da razumem šta i zbog čega tako rade.
Hteo bih malo da se vratim štapovima, odnosno akciji štapova, pošto se kod ove vrste štapova daje akcija donje sekcij i vršne sekcije. Za svaki stap je moguće naći preporuku težine za različite tipove struna ali je štap pravljen za neki od tipova. Konkretno, loop black spey je klasičan skandinavski štap sa krutim donjim delom a vršni sa brzom akcijom.Sa druge strane scott ls2 je štap koji ima, kako se to kaže tradicionalnu akciju. Što će reći sa loop-om se bacaju scandinavske glave dok sa ls2 strune sa dužim trbuhom odnosno klasične spey strune. Moja zapažanja su sledeća loop-om se fantastično lako bacaju skandi glave pri čemu su loopovi izuzetno uski. Sa ls2 je to malo drugačije, mnogo je ugodnije bacati klasičnu spey strunu (short balli od 55 ft) ili skagit glavu nego skandinavsku glavu.
Kod swich štapova je podjednako ugodno bacati skandi i skagit glave dok klasične spey strune se ne preporučuja, pa ih nisam ni probao.

Davor R
fly fisherman

Postby Davor R » Wed Jan 19, 2011 2:15 pm

Odmah se krenulo na zabacaje ove one, u redu to je vazno ali mislim da je puno vaznije odabir samog stapa i struna , sistema za lov odredjene vrste riba,pa tek onda ce doci na red i sama prezentacija i zabacaji, mene zanima mladica.Sam naslov tebe je DH u praksi,koliko mogu primjetiti jos niko nije se okusao u lovu ove vrste ribe ozbiljno DH stapovima.

Evo Vision ima u svojoj ponudi jedan vrlo zanimljiv stap, verzija klase 10,duzine 10,11 fita.
http://www.visionflyfishing.com/page.ph ... 55&pid=284

skeg
guide

Postby skeg » Tue Jul 05, 2011 10:39 pm

...malo kasno, al' nema veze...

ja vec godinama lovim bucova sa DH stapovima.
nisam neki naucnik, ali jednostavno u nekim situacijama su prakticnije.

- jezera (Balaton): duboko gazenje, daleki zabacaji...manje napora - duze i efikasnije pecanje. skoro izkljucivo overhead bacanje.

stapovi: TnT 1107, CTS Affinity DH 11,6' 5/6.
strune: Rio OB 9, Rio OB 8, Rio AFS OB 5/6

Velike reke- Dunav, Drava

Stapovi:

TnT 1206, TnT 1208, Sage European 6126, Meiser Highlander 12,6' 4/5/6
Struna: Rio AFS OB 7/8, 5/6, 6/7

kazeci to, u poslednje vreme opet sam uzeleo jednorucne stapove, ali za nase (i vase) uslove lov za bucova izuzetno moze da bude efikasan sa laksim (5, 6, 7) Dh stapovima u duzini 11-do 13', a meni AFS- ili slicna skandinavska- glava je najbolje se pokazalo...
Peter

...one more last cast

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Tue Jul 05, 2011 10:51 pm

Od nekoliko dana koliko sam nedavno bio na Drini odvojio sam deo jednog jutra i celo jedno popodne da sa Switc 7com od 11 ft prevarim koju pastrmku.

Najvise sam primenjivao OverHead i sa tim zabacajem kvario doborostojece medjudrzavne odnose. Ostatk vremena - Snake Roll i Double Spey sa AFS Outbond 5/6 i tonucim poliliderom.

Kombinacija za Drinu vise nego odlicna, jace ne treba ali ako se krene na mladicu, morace!
Barrio Pro-Team

skeg
guide

Postby skeg » Tue Jul 05, 2011 11:33 pm

Mislim, da Drina je odlicna reka za experimentisanje, samo covek bi morao da ima bar mesec dana samo na pecanje...jer ovako za nesto sigurno nema vremena...ja sam probao moj komplet- Sage 8136 sa skagit 550 glavom, i posle pola sata vec sam mogao da dobacim na nekih lovnih daljine sa type 6 tonucim glavom i strimerom...
Image
Peter

...one more last cast

Return to “Ribolov”