Dvorucni stapovi u praksi!

Totalno mušičarenje
ivants
fly fisherman

Re: Dvorucni stapovi u praksi!

Postby ivants » Sat Jan 15, 2011 10:31 am

Živim pored Z. Morave i mislim da su switch i DH stapovi za ove nase potrebe sasvim upotrebljivi za lov klena i bucova a u letnjim mesecima idealni za lov mrene strimerima u brzacima.
Posedujem četiri kompleta
Loop black spey 12.4 ft 8/9 koji sam upario sa loop adapted 8/9shuting head-om, skandinavian fly line cc shootig head 8/9 i krajem prošle sezone sam ga probao sa rio afs 6/7 shooting headom i odusevio se kako mi je to leglo. Sa ovim kompletom još nisam pecao jer mi je prošla sezona izmakla da probam lov mrene.
Scott LS2 1206 uparen sa airflo delta spey 6/7 i airflo scandi compact 360 graina koji odlično funkcionisu i sa kojim sam dosta lovio, najvise bucova a i klena strimerima. Probao sam ga sa airflo skagit compact 390 gr ali mislim da je malo teža za njega a očekujem da mi stigne 360 gr i mislim da ce to biti odlična kombinacija za strimerisanje prvenstveno klena na dubljim mestima uz korišćenje 5 i 8 ft dugih cct 200 tipova.
winston switch (jedini njihov) 1107 kog sam probao sa rio afs 6/7 i ocenio da je pretesko a onda probao sa airflo scandi compact 360 graina koja mi sasvim odgovara. Za njega sam uzeo airflo skagit compact 390 gr mada mislim da mu treba malo teza glava i na putu je jedna od 420 gr.Sa ovim kompletom sam pokusavao da dobijem smuđa na nekim dubljim mestima ali nisam imao uspeha. Kao nus pojava ulovio sam nekoliko krupnih klenova. Fantastičan komplet.
I na kraju stap koji sam nabavio polovinom prošlog leta i koji me je odusevio Echo switch 10.6 ft 4-ka, sa njim sam lovio klena mokrim musicama i strimerima. Fenomenalan stap za neke moje nevike lova klena, uparen sa airflo scandi compact 270 graina mi je pružio najviše zadovoljstva. Neverovatna lakoća rukovanja i zabacivanja u svim situacijama. Duzina stapa omogućava mending bez problema a ono sto je simpsom reko o nifarenju je sasvim tačno. Koristim skandinavski stil bacanja a od polovine prošle godine koristim i skagit tehniku i mislim da su ove dve tehnike vrlo primenljiva za nase reke kao sto su Zapadna i Južna Morava a naravno i sve veće reke. Korišćenjem tipova sa različitom brzinom tonjenja moguće je dosegnuti sve slojeve vode koji su korišćenjem SH stapova nedostižni. Još jedna stvar je kad odete u ribolov a riba ne radi, možete beskrajno uživati u speyanju.
Posle ovog vremena eksperimentisanja mogu reći da DH stapovi klase 6 i lakši i switch klase 7 i laksi su vrlo upotrbljivi kod nas, potrebno je razbiti neke psihičke prepreke upustiti se u celu priču i uživati, a kad se malo ovlada tehnikom onda se tek mogu videti mogućnosti priemene. Nemoguće je jednom probati i reći ovo jeste ili ovo nije za mene, ima ili nema primenu kod nas, bez obzira na dužinu korišćenja SH štapova. Potrbno je prvo naći usklađen komplet i početi a onda se već ima drugi pogled na sve. Probajte pa ćete videti.

Nenad Bugarcic
guide

Postby Nenad Bugarcic » Sat Jan 15, 2011 11:58 am

Kako je lepo procitati ovakav post! U svakoj recenici se vidi i prepoznaje neko ko istinski voli i uziva u FF_u! ...pogotovu mi je drago sto se radi o DH tehnici!!!
Ivants..svaka cast!
Pozrav, Nesa

ivants
fly fisherman

Postby ivants » Sat Jan 15, 2011 2:46 pm

Hvala Nešo, ali ja stvarno uživam u ovome. Jeste skupo ali šta da se radi, kad se jednom krene tu nema povratka. Neželim ništa i nikog da omalovažavam ali mislim da je uopšte gledano, spey tehnika veliko polje za učenje, istraživanje i probanje, što daje posebnu draž koju sam ja izgubio kod SH štapova. Ono što nekom odgovara drugom je neodgovarajuće a svoj komplet se pravi prema svojim potrbama i osećajima.Daleko od toga da SH štapove neću više da koristim jer i switch i DH štapovi imaju svojih ogranicenja, što je u pastrmskom ribolovu kod nas najizraženije prvenstveno zbog veličine reka. Sa sigurnošću mogu da kažem da su DH kompleti od 14 i više fita i težine 9/10 i 10/11 kod nas, neću reći neupotrebljivi u ribolovu, stvarno preteški.
Ono sto sam još pokušavao su spey mušice. Intruderi na udicama 4 i 6 su se pokazali odlični, ali to je druga priča.

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Sun Jan 16, 2011 12:37 am

Ivane, SPEY je tehnika primjenjiva kako sa DH tako i sa SH štapovima.Vrlo primjenjiva.Nemoj se ograničavati kad ti več tako lijepo ide.
Image

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sun Jan 16, 2011 1:15 am

Ivane znaci tvoje misljenje je da su kod nas najprimenjljiviji lagani dvorucnjaci u klasama do 7wt? Meni je loop black line 8/9 delovao debelo predimenzionisan kada je recimo u pitanju pecanje bucova! Kad smo vec kod pecanja bucova sta ti se bolje pokazalo kratke debele skagit glave ili skandi glave? Ove godine definitivno cu dvorucnjacima dati jos jednu sansu.. a vec je na putu 5/6wt 12' blank!
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

Nenad Bugarcic
guide

Postby Nenad Bugarcic » Sun Jan 16, 2011 11:08 am

Ja imam Scott T2h 1085/4 #5 i upario sam ga sa Vexsis cekrkom #3 i strunom Power Spey #5/6.Kombinacija je mislim vise nego savrsena za ribolov lipljana na Drini! Prosle godine nisam imao srece sa nekoliko odlazaka,samo jednom me nije sacekao velik vodostaj! Ali nadam se da ce sledeca biti mnogo bolja,kad cu moci stvarno uzivati u ribolovu sa ovim stapicem!
A o prednosti ovog stapa u odnosu na SH,...jednostavno,bez poteskoca prezentujete muvu na 20m,posle "hoda"muve samo jedan snake roll i ponovo ste na 20m,imate vecu duzinu za dugacke predveze ukoliko hocete nimfariti i lakse mendujete..itd
Ali najbitnije,ako i sklonimo u stranu sve ovo sto olaksava sam ribolov..DH tehnika je sama po sebi jako LEPA i PRIVLACNA i stvarno bi trebali da je probate....samo naravno posle casova naseg instruktora Zeke :mrgreen: :wink:

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Sun Jan 16, 2011 3:46 pm

Dane koji blank si narucio?
ja cu takodjer ako bude sve po planu ove godine probat nest nabavit...

Davor R
fly fisherman

Postby Davor R » Sun Jan 16, 2011 5:00 pm

Mene konkretno zanima DH stap za lov mladice, rijeka Sana pored koje zivim ima idealne terene za primjenu ovakve tehnike ribolova.Misljenja sam da bi mi idealan stap bio duzine 12 fita klase 9 ili 10, znaci veliki strimeri, tonuci predvezi, otezani sisitemi itd.Zanima me vase misljenje.

ivants
fly fisherman

Postby ivants » Sun Jan 16, 2011 7:39 pm

Zeko apsolitno se slazem, jednostavno mislim da primenom jednorucnih stapova postoje mnoga ogranicenja u koriscenju spey tehnike, prvenstveno pri prezentaciji vecih strimera i tezih musica i strimera, ovo pricam teoretski jer nisam probao i mozda gresim.
Esox loop black spey po mom misljenju je pretezak za bucova, moze ali je DH 6-ica optimalno resenje. Sto se tice tehnike ja prednost dajem skandinavskom stilu sve dok se koristi plivajuci komplet, ako treba ici dublje skagit je po mom misljenju bolje resenje.
Neso gledajuci po ovoj starijoj seriji scoot stapova T2H seruja je vrh. Ono sto ja nisam pokusavao su strune sa dugim trbuhom kao sto je power spey. Kod ovih struna ogranicenje je sto se baca na duzinu trbuha i dalje a blize je to neugodno, necu da kazem nemoguce, a to je nesto vise od 70 ft (20 i kusur metara), Scandi strune su oko 10-tak metara pa su i distance od 10 i vise metara lako dostupne, naravno plus predvez koji je oko 15-tak ft.
Davore ja planiram za onaj loop da narucim skagit glavu od 500 gr. Gledano sta sam baco sa skagit glavom od 390 graina i switch 7-om i koje sam dubine dostizao, sa 500 graina cu u najbrzem delu Morave ici na dva metra bez problema gde ocekujem krupne mrene na leto. Sa 500 graina se mogu bacati 15 ft T-14 tipovi pa oceni da li je to dovoljno za tvoje potrebe.

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Sun Jan 16, 2011 9:07 pm

Ivane, štap prema muvi je moto kojim se vodim.Obožavam spey tehnike.JBT, pa imao sam , a i opet planiramo bazen u mom dvorištu.

Koristim DH štapove samo u cilju bacanja.Uživam u SPEY tehnikama.Mišljenja sam da je dovoljno poznavazi do perfekcije SWITCH, i onda je za ostale spey varijante samo mašta ograničenje.
Image

ivants
fly fisherman

Postby ivants » Sun Jan 16, 2011 9:23 pm

Zeko, mislim da je single spey osnova. Ajd molim te,kao instruktor, objasni mi koja je razlika izmedju switch i single spey zabacaja

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Jan 16, 2011 10:27 pm

Zeka wrote:Ivane, štap prema muvi je moto kojim se vodim.Obožavam spey tehnike.JBT, pa imao sam , a i opet planiramo bazen u mom dvorištu.

JBT pa tvoj moto treba da bude "stap prema bazenu" a ne prema muvi. Koji ce djavo musica u bazenu sem ako neko nije obavio nuzdu blizu :mrgreen:
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Djole Nis
master of fly fishing

Postby Djole Nis » Sun Jan 16, 2011 10:54 pm

ivants wrote:Zeko, mislim da je single spey osnova. Ajd molim te,kao instruktor, objasni mi koja je razlika izmedju switch i single spey zabacaja

Ako dozvolis.

Razlike ima i ta razlika je u promeni ugla zabacaja. Svaki SPEY zabacaj u svojoj osnovi ima PROMENU UGLA zabacaja. Switch zabacaj, dinamic roll ne mora da ima promenu ugla.
Barrio Pro-Team
IFFF Master Certified Instructor & Two Handed Certified Instructor

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Sun Jan 16, 2011 11:36 pm

NIje da ne mora, nego nema.SWITCH je SPEY u smislu podigni i baci odakle si digao.I SH i DH.A spey, to su već zabačaji kojima je osnova promjena pravca.
Image

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Sun Jan 16, 2011 11:37 pm

simpson H wrote:
Zeka wrote:Ivane, štap prema muvi je moto kojim se vodim.Obožavam spey tehnike.JBT, pa imao sam , a i opet planiramo bazen u mom dvorištu.

JBT pa tvoj moto treba da bude "stap prema bazenu" a ne prema muvi. Koji ce djavo musica u bazenu sem ako neko nije obavio nuzdu blizu :mrgreen:

Tebe nisam ni vidio!!!!!Al u pravu si.Samo me hebe folija, nema dovoljno široke a jeftine da bih bacap DH na bazenu.
Image

Return to “Ribolov”