Tako se to radi!!!

Totalno mušičarenje
sale
master of fly fishing

Re: Tako se to radi!!!

Postby sale » Sun Dec 26, 2010 12:32 am

pex wrote:Onda ja pre deset godina nisam bio na Drini...gde li sam ja to pecao...moram pogledati kartu....

na kojoj si ti bre Drini pecao sta to pricas , koju si ribu lovio ? cega je to bilo vise pre deset godina? , ajde ne mlati se majke ti ,mozda se samo Mladica vise lovila, ostale ribe sve ima vise sada
meni te price ne mozes da proturas ,mozda nekome drugom ali meni ne .
Sumadinac ,priupitaj nekog starijeg ko je stvarno pecao pre deset godina na Rzavu d
a li je bila deset puta bolja situacija nego sada ,stvarno neozbiljno ovo deluje sto si napisao , a jos neozbiljnije sto si na moje pitanje dao odgovor sa cetiri reke na kojima peca veoma mali broj ribolovaca i gotovo da su bezznacajne ako uopsteno gledas ribolovce kao ribolovce a ne musicare .
E da jos nesto ne fali nama pamet da bi reke bile punije ribom ,fali nam bolji zakon i gazda reke koji ce propisati cenu dozvole i pravila ponasanja to nama fali
sale-eurofish

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Sun Dec 26, 2010 1:13 am

sale wrote:Sumadinac ,priupitaj nekog starijeg ko je stvarno pecao pre deset godina na Rzavu da li je bila deset puta bolja situacija nego sada ,stvarno neozbiljno ovo deluje sto si napisao , a jos neozbiljnije sto si na moje pitanje dao odgovor sa cetiri reke na kojima peca veoma mali broj ribolovaca i gotovo da su bezznacajne ako uopsteno gledas ribolovce kao ribolovce a ne musicare.

Znam da volis da kontriras, ali nema potrebe. Rzav je poslednjih 10godina desetkovan. Uzmi samo poslednjih 5-6 godina, u Visokoj i Radosevu mi se nije desavalo da ne upecam bar 20 pastrmki u toku sezone vecih od 30cm, sad su retke i one od 25cm. Guresi su bili prepuni krupnog lipljena, na potezu iznad mosta pa do adice se hvatalo po deset lipljenova vecih od 30cm, sad nema sanse. Tada se makadamskim putem jedva silazilo, vecina je izbegavala da dolazi jer nizi auto nije imao sanse, vise je bilo napadnuto Radosevo. Tada su i cuvari dolazili i pregledali ribolovce i ulove, krili se i gledali sta ko radi, sada ih nema, a radi ko sta hoce. Dovoljno je da pogledas Bosu nogu, kod Srecka ispod vikendice su se hvatali liplenovi od po 40cm i uzvodo ispod mosta, sad nema sanse, nema ga ili ga ima vrlo malo. Ovo su cinjenice, sve manje se reke poribljavaju, nema vise pustanja mladji u izvorista Rzava kao nekada. I pored svega ovoga ti ces da kazes da je bilo bolje ili isto, smesno.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Sun Dec 26, 2010 2:46 am

Ovo izgleda da ce da ode u nekom pogresnom smeru...tj u off...reci cu da vise ni sam ne znam da li sam isao na Drinu pre 10 ili je to bilo pre 15...ako je bilo pre 15 onda sam morao ici i pre 10 ("ucestvovao sam u drugom svetskom ratu '41-'45. a samim tim i '43.")...sve u svemu cinjenice su sledece...pre 10 godina je bilo mnogo vise mladice, skobalja...cak su lovne velicine bile vece a da ne pricam o broju ulovljenih riba. Kada je velicina u pitanju skobalji su bili ne samo brojniji nego i obicno u ustaljenim ekipama je bilo popularno zezanje na racun onoga ko ulovi najmanjeg skobalja, obicno oko 1kg, sto ce reci da su bili retki, dok su u danasnje vreme svakodnevni (pricam za terene od recimo Bacevaca uzvodno do Rogacice). Kada je mladica u pitanju tacno je da je bilo i vise i vecih komada i da je bilo krivolova, ali ga ima i danas, samo sto nema vise toliko riba, pa prodju dani i dani dok neko ne ulovi neku pristojnu mladicu. Iskren da budem lipljena nisam tada lovio pa necu o tome da pricam nego cu pomenuti krkusu, koja je pocela da se lovi takoreci iz sale negde 1996-97. Mozda godinu dve ranije u danima kada skobalj nije hteo da jede, a voda bila losa, obicno je lov krkuse bio jedina zanimacija....lovilo se bas mnogo te male ribe ...vise kg....Pastrmku ne mogu da pominjem iz jednostavnog razloga sto je nisam lovio, ali plotice je bilo definitivno vise, mogla je uvek po neka velika da se ulovi na panjevima na hleb po vecoj vodi...... cinjenica je i da je bilo mnogo mnogo manje ribolovaca, mnogo manje vikendica, mnogo manje krivolovaca i slicno, cak u danasnje vreme u kafani ne poznajem pola ribolovaca...a nekada sam znao na mutu ko lovi, nemoram da vidim auto, znalo se ko moze biti ispod Lavove vikendice, znalo se ko stoji na Zivku a ko sedi pored ceka...i tako redom...a dans poceo trend lozenja vatre pored vode, da se zauzme mesto, moras da dodjes 15 dana ranije i da cekas da stanes i dobijes upalu prostate jer ako izadjes iz vode ode neko na tvoje mesto od "stalnih posetilaca Drine"....

Otisao sam predaleko pa cu i biti ravnodusan ako ovaj post ode u vetar ili zavrsi u off-u, ali ostajem pri svome, danasnjem stanju na Drini su kumovali prvo rezervisti koji su ubijali ribu iz zabave, pa onda mestani, ali mislim da i oni nisu najvecu stetu napravili, e onda dolazi na red krivolov, pa ribolov u zimovnicima uz naravno obavezno prodavanje ribe, pa holc , pa kugla, pa plovak-kugla, pa mladice od 45cm, pa lipljani od 25cm i manji, i tako dalje i tako blize....bolje da sam vezao 3-4 muve nego sto sam gubio vreme cukajuci na tastaturu...ali sta ces na d**e bi progovorio....sreca te danas niko ne lovi na holc i prikazuje lipljane koje je "lovio na kanap" a toga je bilo ranije, ko lovi na kuglu ili holc cuti i krade, skobalji se i dalje besomucno love.....i tako....dobro je stanje na Drini kako bi moglo biti da je male vode, sreca pa bar u ovom periodu je velika voda, pa se reka sama cuva, kada je mrest isto se sama cuva, treba se setiti kako je radio lipljan kada je Drina bila mala zbog remonta, svaki dan je kupio svuda, i nije ga bilo tesko uloviti, cak i one preko 45cm, manje da ne pominjem (samo se nadam bar da ce za 10 godina biti kao sada, da ne bude losija...bilo bi strasno).....eto..izvinjavam se mnogo se izvinjavam....laku noc....

I moram dodati ako je u Klokot ubaceno 170000 komada ribe onda bi u Drinu trebalo ubaciti jedno 1,7 miliona komada od Perucca do Ljubovije dokle bi se moglo reci da je teren za lipljana i pastrmku....to je nekih 60km a reka je veca duplo ako ne i malo vise.....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Sun Dec 26, 2010 3:01 am

Ja sam cuo da je Pex te ratne 99. godine ulovio mladicu na stap od 21kg, a mnogi od te 99. do danas sanjaju toliku ribu, Boze zdravlja mozda je i upecaju. Pex je potvrdio da je isao na onu Drinu kod Bajne Baste i Lubovije pre 10-11 godina. Cim se niste sretali, verovatno ste isli na razlicite Drine :lol: :lol: :mrgreen:

GORAN R
guide

Postby GORAN R » Sun Dec 26, 2010 10:48 am

Rekoh da imamo lepih tokova, mislio sam da su nase reke sve lepe-a pamet da nam fali misleci na sve generalno.Naravno ne da bih nekoga uvredio ,nego da nam hvali sve ono sto bi upotpunilo znaci nas odnos prema prirodi ,ophodjenje i kultura Pa i donosenje rigoroznijeg zakona koji bi se sprovodio i jake novcane kazne koje bi sve prekrsioce koji krse taj zakon.

sale
master of fly fishing

Postby sale » Sun Dec 26, 2010 10:57 am

sumadinac wrote:Ja sam cuo da je Pex te ratne 99. godine ulovio mladicu na stap od 21kg, a mnogi od te 99. do danas sanjaju toliku ribu,. verovatno ste isli na razlicite Drine :lol: :lol: :mrgreen:

i ja sam cuo sda si ti jos davnije 96 uhvatio lipljana od 2.8kg na stap i silan pribor dobio , mnogi jos uvek sanjaju takvu ribu :mrgreen:
:lol:
Pex nisi u pravu za belu ribu , stvarno je mnogo vise ima sad nego pre desrt godina ,ne zaboravi da pricamo o periodu 2000 2001, priseti se josjednom ako si stvarno isao tada , nisi u pravu ni za lipljana , a Mladica se mozda samo vise lovila nego sada
na keder normalno , ne na stap. Sto se tice lovne velicine skobalja , decko nisi u pravu uopste , pogotovo na delu kome ti pricas ,ako pricas o dvojci .
Da ne tupimo vise , meni osta vremena za dve muve , Niko Klokot nije poribljavao zato sto to voli da radi i zato sto su u nekom tamo udruzenju tako iyglasali , vec zato sto se tu zaradjuje novac , e isto ovako moze da se napuca Rzav za tili cas
samo da se stekne uslov za neki revir ,na kome ce moci korisnik da naplati dnevnu dozvolu i godisnju koliko on propise a ne neko drugi , i da gazduje na delu reke za koji je dobio koncesiju i koji je odabrao
sale-eurofish

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Dec 26, 2010 11:19 am

sale wrote:
sumadinac wrote: Niko Klokot nije poribljavao zato sto to voli da radi i zato sto su u nekom tamo udruzenju tako iyglasali , vec zato sto se tu zaradjuje novac , e isto ovako moze da se napuca Rzav za tili cas
samo da se stekne uslov za neki revir ,na kome ce moci korisnik da naplati dnevnu dozvolu i godisnju koliko on propise a ne neko drugi , i da gazduje na delu reke za koji je dobio koncesiju i koji je odabrao

Ovo je sustina svega, treba shvatiti da se ti reviri ne poribljavaju iz entuzijazma i ljubavi prema prirodi vec prema suskama. Da bi e tome pristupilo na nacin opisan na klipu, zaista su potrebni odredjeni uslovi.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

memo(EFFA)
fly fisherman

Postby memo(EFFA) » Sun Dec 26, 2010 1:42 pm

Sve u svemu ljudi Klokot ,Unac,i ostali reviri su ekonomskog karaktera i tu vlasnici vide svoju korist malo koji privatnik poribljava iz entuzijazma.Sportska udruzenja nemogu se nositi sa takvom konkurencijom ,od same prodaje karata i clanarine nemoze se bogzna koliko poribiti pa sama situacija na rijekama i nije zacudzujuca ,nije takvo stanje samo u Srbiji toga ima svugdje!

DonCarleone
instructor

Postby DonCarleone » Sun Dec 26, 2010 3:18 pm

Sta je zapravo top Revir. I koliko kosta, mozete videti na ovom linku.
http://www.pijawetz.com/gewaesser-lizenzen/lizenzpreise/
A on je jedan od prvih koji je platio cenu nekontrolisanih prodaja dnevnih dozvola itd.

MAX21
fly fisherman

Postby MAX21 » Sun Dec 26, 2010 10:08 pm

poribavljanje ce biti poribljavanje kada lica koja to inace rade shvate da je glupost vodu poribljavati konzumnom ribom gde pojedinci napasaju oci == a po neko i stomak== sto je naj zastupljenije medju sarandzijama a potom i u svim drugim vrstama pecanja ......... znaci samo mladj pa postovanje reke na kojoj doticni musicar peca pa onda sva pravila i zakoni normalne drzave koju mi nemamo i naravno po dzepu za svaki prekrsaj i fer plej ....

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Dec 26, 2010 10:27 pm

Po meni je najveca glupost poribljavati tako sto se pusti mladj u reku. Cisto bacene pare i nahranjene krupnije ribe. Odlicno se zna koliki je procenat prezivljavanja mladji. Idealno bi bilo ne poribljavati uopste vec savrseno cuvati reku ali ako vec mora da se poribljava onda je najbolje izabrati zdrave, lepe ribe i da budu one velicine koja ce sledece godine da se mresti.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Sun Dec 26, 2010 10:49 pm

simpson H wrote:Po meni je najveca glupost poribljavati tako sto se pusti mladj u reku. Cisto bacene pare i nahranjene krupnije ribe. Odlicno se zna koliki je procenat prezivljavanja mladji. Idealno bi bilo ne poribljavati uopste vec savrseno cuvati reku ali ako vec mora da se poribljava onda je najbolje izabrati zdrave, lepe ribe i da budu one velicine koja ce sledece godine da se mresti.

Slazem se da je najbolje ne poribljavati uopste.. ali se nikako ne lazem sa tim da je bolje poribljavati sa velikim odraslim jedinkama nego sa mladji...bacanje para... pa jeste bacanje para ako hoces sve i odma... ali na duge staze gledano nije najbolje resenje... pogotovo ako se poribljava sa ribnjackom ribom a ne ribom iz mrestilista. Zasto? mislim da bolje da Ljuba objasni.
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Dec 26, 2010 11:29 pm

Ne mislim da treba pustati pastmke od 50cm vec one 25-30 zdrave mlade i u dobroj kondiciji.

flyfishdude
fly fisherman

Postby flyfishdude » Sun Dec 26, 2010 11:45 pm

U ovom delu USA kada poribljavaju ubacuju pastrmke velicine 8 do 10 inci. Poribljavanje se vrsi vise puta godisnje, 6-9 puta u razlicitim dobima godine, po rasporedu sa vremenom, mestima i kolicinom ribe koja ce biti ubacena. Raspored mora biti javno istaknut! Uvek dodje poneko od nas FF da "proveri" i jednom opremljen foto aparatom ovekovecih par trenutaka.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
For a few flies more...

Boban
Moderator

Postby Boban » Mon Dec 27, 2010 12:19 am

simpson H wrote:Ne mislim da treba pustati pastmke od 50cm vec one 25-30 zdrave mlade i u dobroj kondiciji.

Na rekama na kojima ja lovim ovde u Austriji kada se poribljava to su bas te velicine 25-30cm a pre par godina u reku Erlauf ubaceni su primerci i po 40cm. Nisam bas kompetentan da strucno procenjujem sta je bolje ubacivati 10-15cm ili 25-30cm, ali sam misljenja da ukoliko je riba odrasla u prirodnim mrestilistima i narasla tridesetak santimetara da je za to vreme stekla nekakva iskustva za samoodrzanje i stekla neke imunitete pa ce se lakse i prilagoditi novoj sredini za razliku od onih primeraka od desetak santimetara koji su pored svega ovog i vrlo lak plen.

Return to “Ribolov”