Srbija zemlja salmonida?

Totalno mušičarenje
sasats
instructor

Re: Srbija zemlja salmonida?

Postby sasats » Sun Nov 28, 2010 8:04 pm

Bogi wrote:
sasats wrote:...

e sad ga baš pretera.......koga je briga šta ti smatraš da je bolesno ili ne, imaš tvoje neko gledište i to je to, možeš da kažeš ja ne volim to, i to je to.......ovako, mislim onako iskreno da batališ takvu priču jer ti ne priliči i ne pije vodu to što se neko fotka sa ulovom, za pojedine ima svoju draž, recimo kao uspomenu na neki događaj ili ulov, ja prvi recimo......ti lično ako to ne voliš tako i napiši nemoj te priče da je nešto bolesno ili nije..... nisi doktor, niti imaš prava da tako nešto i tvrdiš obzirom da je to samo puka priča i nagađanje...ima toga ali ako nisi video, a slušao samo neke priče onda je bolje i da ne komentarišeš ono što ne znaš...... reći će neko na ovo tvoje da si ti u stvari najveći bolesnik kad imaš smelosti da pišeš o nečemu što ni sam ne razumeš....opet se na kraju svodi sve na istu priču, da je po tvom, vozili bi izgleda svi iste automobile, iste boje, kubikaže, sa pogonom na sva četri točka, lovili bi istim priborom, iste ribe, na iste imitacije, jeli bi istu hranu, šišali se kod jednog frizera, karali iste pičke, imali iste švalerke... itd. itd. baš se zapitam po neki put kako li je sa ostalim sportovima, ne znam samo i ove muve zbog čega fotkamo bolje je da se oslonimo samo na priče i objašnjenja......

bogi ti si jedan od ljudi sa najmanje slika na kojima si zajedno sa ulovom ? zasto tebe ovo pogadja ?

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Sun Nov 28, 2010 8:12 pm

sasats wrote:bogi ti si jedan od ljudi sa najmanje slika na kojima si zajedno sa ulovom ? zasto tebe ovo pogadja ?
nema šta da me pogađa, nisu ti komentari na mestu.......za mene je bolest recimo grip, zapalenje pluća, zapalenje slepog creva, reuma, giht....a ono što ja volim to nije bolest to je jedna veoma normalna stvar u ovim ionako prekratkim životima........i ako ne znaš da iskoristiš ovaj život i ne voliš da ga živiš, onda bolje da te nema........

sasats
instructor

Postby sasats » Sun Nov 28, 2010 8:17 pm

prihvatam kritiku . i povlacim izjavu druze :(

pex
master of fly fishing

Postby pex » Sun Nov 28, 2010 8:53 pm

Auuuuuu sta sve ovde ima....Simps procitao sam kada sam se ukljucio ali sam malo harikirao pa je moj post mozda bio malo nelogican...ali...Sasats je izgleda decko (mozda nije decko, ne znam koliko ima godina) koji je frustriran zato sto nema salmonidnih reka blizu njegovog mesta stanovanja pa mozda nije u mogucnosti da cesto ide na takav vid musicarenja (naveo je kilometraze reka salmonidnog tipa u srbiji, mada takve reke "ne postoje"), pa sada kako je primoran da vecinom lovi "superinteligentnu" ribu klena, postane mu dosadan i odatle sve ove izjave i rasprave bez argumenata....

Salmonidne reke odnosno reke salmonidnog tipa su skoro sve reke koje nastaju ili izviru u planinskim predelima...i Dunav je salmonidna reka ali u Nemackoj pod Svarcvaldom, Sava isto ali u Sloveniji i neke reke u Bosni i tako redom.....posle ide mesoviti ili prelaz iz salmonidnog u mrenski (ciprinidni) region toka reke, to je otprilike Ibar u svom srednjem toku (mada je u gornjem salmonidna reka, ili reka salmonidnog tipa), i treci deo toka reke....jbm ti zaboravio sam a mrzi me da trazim kako se zove, ali on nije ni bitan za ovu moju pricu......Rzav, Djetinja, Skrapez, toliko pominjani Gradac (prelep) i neke druge reke (ima ih dosta) su relativno manje reke pa su i njihova izvorista manja pa je i logicno da takva reka ima mali tok u svom salmonidnom delu, ali Drina je jedna od najvecih i najlepsih salmonidnih reka na Balkanu , mozda i sire i u toj reci ima mladica koje se tesko mogu naci u rekama tog tipa u Evropi, a da ne pricamo o lipljanu (korovu... :lol: ), drinski lipljani su medju najvecima u Evropi ne racunajuci Skandinaviju (a mozda njihov lipljan nije u klasi jer je drugog tipa)...Lim...prelepa reka na kojoj je nas kolega po stapu lovio korov od ribe.... salmonidnog tipa skoro celim svojim tokom do uliva u Visegradsko jezero (mozda nekoliko desetina km pre), nekada pre jezera je tekao do uliva u Drinu pa su zajedno pravili kanjon koji je kasnije potopila elektrana u Peruccu, ali ipak limska voda tece Drinom i sve do negde Ljubovije se moze reci da je salmonidni ili mesoviti (salmonidno-ciprinidni) region, mada se lipljani love i u tom delu nase najvece i mozda najlepse musicarske (salmonidne) reke...steta sto nam nije svima blizu ...a sa druge strane nije steta jer bi brzo osiromasila i ne bi imalo toliko krupnog lipljana bas kao sto je nekada bilo krupne mladice dok "mladicari" sirom Srbije nisu poceli posecivati redovno ovu reku......zakljucak je da nas kolega sasats iako mozda dobar musicar (bez obzira da li ima ili nema slike) nije bio u pravu.........
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

sasats
instructor

Postby sasats » Sun Nov 28, 2010 9:11 pm

pex wrote:Sasats je izgleda decko (mozda nije decko, ne znam koliko ima godina) koji je frustriran zato sto nema salmonidnih reka blizu njegovog mesta stanovanja pa mozda nije u mogucnosti da cesto ide na takav vid musicarenja (naveo je kilometraze reka salmonidnog tipa u srbiji, mada takve reke "ne postoje"), pa sada kako je primoran da vecinom lovi "superinteligentnu" ribu klena, postane mu dosadan i odatle sve ove izjave i rasprave bez argumenata....

kakve sam kilometraze reka ja naveo ? jel koristis ti neke opijate druze?
i kako si ti zakljucio da sam ja frustriran zato sto nemogu da pecam salmonide? jesi li ti procitao sve sto se ovde pisalo ili opet upadas onako sto se kaze u narodu uz k.... ?

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Sun Nov 28, 2010 9:30 pm

:deltopic:
Image

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Sun Nov 28, 2010 9:32 pm

Sasats ovaj forum citaju i puno mladji pa zato biraj reci i pazi sta pises!
Image Image

sasats
instructor

Postby sasats » Sun Nov 28, 2010 9:40 pm

flydoc wrote:Sasats ovaj forum citaju i puno mladji pa zato biraj reci i pazi sta pises!

izvini i edituj sta nije u redu . :oops:

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Sun Nov 28, 2010 9:44 pm

sasats wrote:priznajem da sam tanak iz zemljopisa :( pa te molim da mi nabrojis salmonidne reke srbije KOJE SU U MINIMALNOM VODOSTAJU SIRE OD 15 METARA U PROSEKU I KOJA JE DUZINA ZBIRNO TOKA ? kazem 15 m jer zemlje kao hrvatska i bosna obiluju i dosta vecim rekama , pa nek bude 15 m da ne preterujem
HVALA UNAPRED NA ODGOVORU :grin:

ne možeš ovako nikada Sale da meriš Bosanske i Srpske vode iz prostog razloga što većina Bosanskih voda ima mali pad dok recimo kod nas na pojedinim rekama poput Studenice visinska razlika na stotak metara zna da bude i preko 6-7 metra sa mnogobrojnim brzacima kojih recimo u Bosni na tako velikim rekama bukvalno i nema ili su retki...naše reke usecaju korito praveći unazad ko zna koliko godina klisure koje su i duboke i brze, a u Bosni imaš reku koja gotovo i nema snagu sem one pod kojom se i kreće usled količine vode koja protiče bukvalno su staklo, ima preloma i brzačića ali su takve priče u manjini bar na onim vodama na kojima sam ja bio....može jedino da izmeriš po količini vode kojom neka reka raspolaže u toku jedne sezone....... pa Jošanica u J. Banji je u proleće veća nego li Ribnik....Sanica poput Studenice stim što nema onih brzaka kao na Studenici i na Sanici ima mnogo više ribe.....nije poenta u tome kolika je jedna reka i koliki joj je tok, nego kolikom populacijom ribe je bogata, time treba da se čovek malo zabavi...zamisli samo, ne 60 km toliki je tok Studenici, zamisli 30 km toka ali punog kao pola Ribnika, e to ako doživimo neće niko nikada više ni ići u Bosnu na pecanje, a da ne pominjem Rzav, Djetu na ovom delu a takvih i sličnih imaš i dole južno od tebe samo ih treba obići to što su nam reke mnogo siromašnije ribom nego li u Bosni to ne bi trebalo da je do reke.....

pex
master of fly fishing

Re: Warmwater FlyFishing

Postby pex » Sun Nov 28, 2010 10:14 pm

sasats wrote:
simpson H wrote:Dragi Sale, ne zelim da ucestvujem u basni o lisici i kiselom grozdju! Svi vi koji tako ke**te, bi bulju dali da mozete svakodnevno da posecujete salmonidne vode (ovde izuzimam ove panonske mornare). Ali nedovoljno mogucnosti, sredstava, infrastrukture,... a negde cak i znanja, namece ovakvo razmisljanje i dovodi te u ovu poziciju. Poziciju zavidnog i ljubomornog koji nikad ni po koju cenu nece priznati da bi batalio sve klenove ovog sveta da moze da musicari pastrmku i lipljana koliko hoce.

I za Gradac. Imas na forumu sliku Gradca iz pedesetih godina proslog veka sa prosecnom pastrmkom izmusicarenom na jednom lepom prelivu. Klena u Gradcu imas u tragovima sve do samog donjeg dela gde mozes i da primetis nekog. Ipak nije lose da obnovis tu geografiju iz osnovne skole, video bi koliko Gradac svojim tokom moze da bude klenovska reka. Na zalost i Gradcu se dese ljudi koji razmisljaju poput tebe pa se tako i odnose prema salmonidnoj reci. Zahvati onaj kome treba koliko hoce vode pa nema veze sto reka po nekad dodje na kolicnu vode za bioloski minimum. Po tebi prirodne su samo one reke koje se ne cuvaju? Sve koje imaju dobru cuvarsku sluzbu su vestacke. Zato nam i jeste ovako, bolje tesko da bude sa takvim nacinom razmisljanja.

ja tebe uopste nemogu da shvatim :?: zasto ti mislis da sam ja zavidan i ljubomoran?? pre ja mogu da zakljucim da si ti iskompleksiran zbog ovakvog stava i razmisljanja :!:
da zivim pored drine ili josanice kao bogi verovatno bi drugacije razmisljao i zato bogija shvatam , ali tebe nikako . cak sam u mnogo boljoj poziciji nego ti. do prve salmonidne vode imam 35km , do bogijeve josanice oko 60 , toliko negde do sokobanjske moravice gde kazes da zive najvece pastrmke kod nas . tolisnica isto tu negde , studenica oko stotke km. rzav neki kilometar dalje . ipak ces ti morati knjigu u sake :mrgreen:
koliko ti imas do prve salmonidne vode? a pricas meni da bi dao d**e da ih pecam svakodnevno :?:ja na pastrmku mogu da odem na popodnevno pecanje kad god imam vremena i pozelim , ali ipak tvrdim da srbija nije zemlja salmonida .
a opet ti o gradcu :shock: ?? to je bre obican potok. nisam pecao ali sam bio mnogo puta u valjevu i to u letnje vreme . moze jedna zedna krava da ga popije i presusi . prosle godine u srbiji je odrzano prvenstvo u musicarenju . kad su nasi reprezentativci otisli na dalje takmicenje sta su uradili? nista !! a zasto? zato sto je kod nas prvenstvo odrzano na potocicima tipa gradca i tu su selektirani . a kad su otisli da pecaju na prave musicarske reke usrali su motku jer neumeju da pecaju na takvim rekama jer ih nema kod nas pa nisu mogli ni da nauce
sva iskustva koja imaju su bila vezana za vikend ribolov jednom ili nijednom u sezoni ,posetom takvom tipu voda koje su mnogo stotina kilometara udaljene od nas .ne kritikujem vec potpuno razumem .

....i tako to....dobar musicar ce dobro loviti na svakoj pa i salmonidnoj reci...:)

sasats
instructor

Postby sasats » Sun Nov 28, 2010 10:19 pm

Bogi wrote:ne možeš ovako nikada Sale da meriš Bosanske i Srpske vode iz prostog razloga što većina Bosanskih voda ima mali pad dok recimo kod nas na pojedinim rekama poput Studenice visinska razlika na stotak metara zna da bude i preko 6-7 metra sa mnogobrojnim brzacima kojih recimo u Bosni na tako velikim rekama bukvalno i nema ili su retki...naše reke usecaju korito praveći unazad ko zna koliko godina klisure koje su i duboke i brze, a u Bosni imaš reku koja gotovo i nema snagu sem one pod kojom se i kreće usled količine vode koja protiče bukvalno su staklo, ima preloma i brzačića ali su takve priče u manjini bar na onim vodama na kojima sam ja bio....može jedino da izmeriš po količini vode kojom neka reka raspolaže u toku jedne sezone....... pa Jošanica u J. Banji je u proleće veća nego li Ribnik....Sanica poput Studenice stim što nema onih brzaka kao na Studenici i na Sanici ima mnogo više ribe.....nije poenta u tome kolika je jedna reka i koliki joj je tok, nego kolikom populacijom ribe je bogata, time treba da se čovek malo zabavi...zamisli samo, ne 60 km toliki je tok Studenici, zamisli 30 km toka ali punog kao pola Ribnika, e to ako doživimo neće niko nikada više ni ići u Bosnu na pecanje, a da ne pominjem Rzav, Djetu na ovom delu a takvih i sličnih imaš i dole južno od tebe samo ih treba obići to što su nam reke mnogo siromašnije ribom nego li u Bosni to ne bi trebalo da je do reke.....

bogi slazem se i u pravu si da nije merodavna sirina reke vec protok .ali ipak mislim da mi imamo u odnosu na zbir svih vodotokova veoma mali broj kilometara koji su nastanjeni pastrmkom . lipljena ne pominjem jer je veoma redak u srbiji . sve zemlje u okruzenju mislim da raspolazu sa vise kilometara takvih reka i da se brojnije reke neke ozbiljnije velicine poput studenice . na to sam mislio . reka poput studenice je po meni idealna za musicarenje . zato sam i gadjao na broj takvih reka kod nas .
a nemoj da me shvatis pogresno jer i sam znas da rado pecam na rasini , tolisnici , josanici ...nikako ne omalovazavam takve reke , vec samo iskreno pricam da nisu reprezentativne poput studenice koju sam pomenuo kao standard

pex
master of fly fishing

Postby pex » Sun Nov 28, 2010 10:21 pm

sasats wrote:ipak mislim da mi imamo u odnosu na zbir svih vodotokova veoma mali broj kilometara koji su nastanjeni pastrmkom . lipljena ne pominjem jer je veoma redak u srbiji .

:lol: moze se reci da je lipljan redak u Djetinji u odnosu na Rzav....hahahahha ali Drina...ej lipljan redak u Srbiji mora da sam ja lovio lipljane u Avganistanu iako nikada tamo nisam bio......pa na nekim mestima na Drini bosanci love u Srbiji...zagaze do polovine i bacaju na nasu stranu... :mrgreen:

sasats
instructor

Re: Warmwater FlyFishing

Postby sasats » Sun Nov 28, 2010 10:30 pm

pex wrote:
sasats wrote:
simpson H wrote:Dragi Sale, ne zelim da ucestvujem u basni o lisici i kiselom grozdju! Svi vi koji tako ke**te, bi bulju dali da mozete svakodnevno da posecujete salmonidne vode (ovde izuzimam ove panonske mornare). Ali nedovoljno mogucnosti, sredstava, infrastrukture,... a negde cak i znanja, namece ovakvo razmisljanje i dovodi te u ovu poziciju. Poziciju zavidnog i ljubomornog koji nikad ni po koju cenu nece priznati da bi batalio sve klenove ovog sveta da moze da musicari pastrmku i lipljana koliko hoce.

I za Gradac. Imas na forumu sliku Gradca iz pedesetih godina proslog veka sa prosecnom pastrmkom izmusicarenom na jednom lepom prelivu. Klena u Gradcu imas u tragovima sve do samog donjeg dela gde mozes i da primetis nekog. Ipak nije lose da obnovis tu geografiju iz osnovne skole, video bi koliko Gradac svojim tokom moze da bude klenovska reka. Na zalost i Gradcu se dese ljudi koji razmisljaju poput tebe pa se tako i odnose prema salmonidnoj reci. Zahvati onaj kome treba koliko hoce vode pa nema veze sto reka po nekad dodje na kolicnu vode za bioloski minimum. Po tebi prirodne su samo one reke koje se ne cuvaju? Sve koje imaju dobru cuvarsku sluzbu su vestacke. Zato nam i jeste ovako, bolje tesko da bude sa takvim nacinom razmisljanja.

ja tebe uopste nemogu da shvatim :?: zasto ti mislis da sam ja zavidan i ljubomoran?? pre ja mogu da zakljucim da si ti iskompleksiran zbog ovakvog stava i razmisljanja :!:
da zivim pored drine ili josanice kao bogi verovatno bi drugacije razmisljao i zato bogija shvatam , ali tebe nikako . cak sam u mnogo boljoj poziciji nego ti. do prve salmonidne vode imam 35km , do bogijeve josanice oko 60 , toliko negde do sokobanjske moravice gde kazes da zive najvece pastrmke kod nas . tolisnica isto tu negde , studenica oko stotke km. rzav neki kilometar dalje . ipak ces ti morati knjigu u sake :mrgreen:
koliko ti imas do prve salmonidne vode? a pricas meni da bi dao d**e da ih pecam svakodnevno :?:ja na pastrmku mogu da odem na popodnevno pecanje kad god imam vremena i pozelim , ali ipak tvrdim da srbija nije zemlja salmonida .
a opet ti o gradcu :shock: ?? to je bre obican potok. nisam pecao ali sam bio mnogo puta u valjevu i to u letnje vreme . moze jedna zedna krava da ga popije i presusi . prosle godine u srbiji je odrzano prvenstvo u musicarenju . kad su nasi reprezentativci otisli na dalje takmicenje sta su uradili? nista !! a zasto? zato sto je kod nas prvenstvo odrzano na potocicima tipa gradca i tu su selektirani . a kad su otisli da pecaju na prave musicarske reke usrali su motku jer neumeju da pecaju na takvim rekama jer ih nema kod nas pa nisu mogli ni da nauce
sva iskustva koja imaju su bila vezana za vikend ribolov jednom ili nijednom u sezoni ,posetom takvom tipu voda koje su mnogo stotina kilometara udaljene od nas .ne kritikujem vec potpuno razumem .

....i tako to....dobar musicar ce dobro loviti na svakoj pa i salmonidnoj reci...:)

a tu si to pronasa o da ja prikazujem duzine tokova :?: :grin: ako ponovo procitas ali malo pazljivije videces da bojanu objasnjavam KOLIKO KILOMETARA SAM UDALJEN OD SALMONIDNIH REKA a ne da pricam o duzinama tih reka
a moja udaljenost od takvih reka davodi u pitanje tvoju tvrdnju da imam problem sto nemam u blizini salmonidne reke
uh :cry: neznam dali ces da ukapiras :lud:
nema veze , shvatio ti ili ne o cemu ja pisem ...bar sam pokusao
ziveli

pex
master of fly fishing

Postby pex » Sun Nov 28, 2010 10:33 pm

Ama ziveli...bas sam to i rekao kako si navodio koliko si udaljen od pojedinih salmonidnih reka koje kao takve ne postoje u srbiji koja inace nema takvih...ziveli... :!:

Da da pogrfesio sam rekao sam kilometraze pojedinih reka umesto udaljenost od reka....
Last edited by pex on Sun Nov 28, 2010 10:36 pm, edited 1 time in total.

sasats
instructor

Postby sasats » Sun Nov 28, 2010 10:35 pm

pex wrote:
sasats wrote:ipak mislim da mi imamo u odnosu na zbir svih vodotokova veoma mali broj kilometara koji su nastanjeni pastrmkom . lipljena ne pominjem jer je veoma redak u srbiji .

:lol: moze se reci da je lipljan redak u Djetinji u odnosu na Rzav....hahahahha ali Drina...ej lipljan redak u Srbiji mora da sam ja lovio lipljane u Avganistanu iako nikada tamo nisam bio......pa na nekim mestima na Drini bosanci love u Srbiji...zagaze do polovine i bacaju na nasu stranu... :mrgreen:

nije drina u centru srbije jel i ti kao i ja imas problen sa geografijom :grin: ...koliko je udaljen od drine jedan niski musicar...kazem niski jer u nisu ima najvise musicara i veliki je grad? pa sad , koliko puta BI TI MOGAO da pecas na drini godisnje da zivis u nisu ? pod uslovom da si obican smrtnik ? ajde izracunaj pa mi kazi dali je redak? po meni je retko sve sto nije svuda dostupno

Return to “Ribolov”