Procenat realizacije udaraca na nimfu?

Totalno mušičarenje
sumadinac
master of fly fishing

Re: Procenat realizacije udaraca na nimfu?

Postby sumadinac » Mon Mar 08, 2010 11:01 pm

Bogi wrote:
simpson H wrote:Hajde da se drzimo teme koja je sasvim konkretna. Ne pricamo o tehnikama nimfarenja uopste, Vladan je napisao fantastican tekst odavno na sajtu

http://www.musicarenje.com/index.php?op ... &Itemid=32

Ja sam konkretno mislio na nerealizovane udarce pastrmke na zategnut sistem na relativno maloj daljini i savete u vezi toga. Ako krenemo u razvodnjavanje ko zna gde ce da zavrsi. Vec je dato par odlicnih saveta pa da vidimo ima li jos kakvih misljenja.

nerealizovani udarci najviše zavise od samog ribolovca i od toga koliko je iskustvo samog ribolovca u lovu nimfama na vodi, nimfarenje se ne uči na tuđem iskustvu, jeste da saveti iskusnijih mnogo znače, ali ti saveti ne mogu da ti pokažu taj osečaj koji ti govori recimo kada je to riba ili kada je to kačenje za dno ili kada nimfu usisa neka pastrmka preko 40 i stopira ga u matici.......mislim da je prvo pogrešno u većini situacija kada se jednostavno uzjaše tok neke reke i peca nizvodno, to je po meni sasvim pogrešno jedino u takvoj situaciji da recimo muva ne može da se spusti drugačije nego nizvodno i recimo pod neko granje.........najidealnije sa najvećim procentom kačenja riba je uzvodno i popreko na vodu, kada se peca popreko tada može da se pusti ista ta nimfa i ukoso nizvodno ali i tada ja npr. gledam da mi i deo kanapa ide popreko u odnosu na tok i na nimfu čim krene da se ispravlja ceo sistem bataljujem dalju vožnju.....kod pecanja nizvodno u principu zahteva oslobađanje više kanapa jer pastrmka stoji uzvodno i na najmanji pokret beži glavom bez obzira, a kada se kreće uzvodno mislim ribolovac bukvalno može prići pastrmci na metar i da je ulovi ako treba, a da ga ona i ne vidi.......druga stvar je kod pecanja nizvodno bukvalno kontrom u više slučajeva istrgnemo ribi iz usta mušicu dok uzvodno ne stiže da ispljune pre vremena prevaru i uvek se stiže na kontru e sad ako je zakačimo sa strane što je u 50% slučajeva obično joj iscepamo usnu ako je manji primerak i tada se otkačinje sto posto.........tehnike su veoma bitne jer se dosta razlikuju od mušičara do mušičara kao i način lova određenim imitacijama u određenim slojevima vode jer nimfa ne mora uvek da drlja dno i kada se tako i vodi ne dodirujući dno lako se oseti udarac i na dvadeset metara bez indikatora i bez praćenja kanapa gotovo žmureći može da se peca jedino je jeba na većim dubinama naročito u lovu lipljena koji u trenutku oseti prevaru i uvek u principu kasni kontra.....zato u Bosni često spuste nimfu na samo dno i onda samo jednim povlačenje i podizanjem sa dna nimfe love lipljene jer u tom trenutku povlačenja ceo sistem je zategnut i svaki udarac se oseti plus da i tim povlačenjem + udarac imamo i kontru, a i takvo podizanje često iritira i izaziva lipljena na to da pokupi mušicu, ali to ne pali recimo na našim planinskim rekama jer su sve bujičaste i strme nema staklaste površine nema se vremena za spuštanje nimfe na određeno mesto i da očekujemo da je tu i dotakla dno, obično ga dotakne 10 metara niže..

Ti moras bas sve da kazes... :mrgreen: :mrgreen:

Bosanac
guide

Postby Bosanac » Mon Mar 08, 2010 11:22 pm

Tako lovim samo kada ne mogu da ulovim ribu na nimfu kada zabacujem uzvodno ili preko cijelog toka . Nekada "zaboravim" da privucem nimfu pod noge , ostavim je da leluja ispod mnene u toku , dam stap pod pazuh i biram novu muhu . Obicno onda riba udari . U tom slucaju lipljan i kalifa se kace , manja pastrmka isto , ali mi se nije desilo ni jednom da se zakaci velika pastrmka . Nema nikakve kontre . Uvijek kada imam zategnutu snjuru samo malo i njezno podignem stap ili povucem snjuru i to opet "njezno" lijevom rukom . Onaj slip-strike koji je opisao oldshurehand je odlicna stvar , moracu ga isprobati .
Bogi je u pravu , tesko se opisuje rijecima , izadji na vodu i igraj se , isprobavaj sve sto ti padne na pamet , ja to obicno radim kada riba "neradi" . U vecini slucajeva je to uzrokovano rukama .
Sretno majstore

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Mon Mar 08, 2010 11:40 pm

dobro ovde se konkretno radi o tome kao što Boki reče riba gađa onog trenutka kada krene da izvadi jednostavno ceo sistem i zabaci ponovo na željeno mesto i da u tom trenutku obično i riba gađa i kakva je realizacija pri tom iznenadnom napadu.........i pastrmka i lipljan znaju veoma dosta da proprate mušicu tako da recimo često i kada se povlači sistem iz bilo koje situacije ne bi li ponovili i plasirali muvu na željeno mesto gde isčekujemo ribu često u takvom trenutku riba proprati mušicu na njenoj putanji i kada se nama učini da je muva prošla sva izgledna mesta i da hoćemo jednostavno da ponovimo zabačaj znači krenemo da izvlačimo ceo sistem e tada obično pastrmka zna ili da jednostavno u tom deliću sekunde gde gubi mušicu jednostavno da kidiše na nju i u poslednjem trenutku ili je samo očene ili se uhvati ili promaši mušicu kao i to da u takvom deliću sekunde zna zbog našeg izvlačenja celog sistema nekad i preoštro zna da se uplaši i pobegne glavom bez obzira..........znači takva realizacija je po meni nikakva i to je više sreća u ribolovu..........postoji tu mnogo raznoraznih situacija koje nas mogu zadesiti na vodi i koja nikad ne mogu biti provereno tačna naše je samo da češće pratimo ponašanja riba i insekata nekad to mnogo znači, a nekad ni to ne pomaže.......npr. pastrmka zna isto tako i da propusti mastan zalogaj koji je prolazi za ceo metar iza nje gde se zatim naglo okreće stiže na dnu vira mušicu kupi je u vraća se nazad......svašta se dešava na vodi... :mrgreen: jeste da nisam baš razumeo na početku Bokijevo pitanje ali sve je povezano u mušičarenju.......

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Mon Mar 08, 2010 11:43 pm

sumadinac wrote:
Ti moras bas sve da kazes... :mrgreen: :mrgreen:

pa kad bih sve bar znao rekao bih nego ni ja ne znam baš sve i još uvek učim neke stvari na vodi i van nje......

Boban
Moderator

Postby Boban » Wed Mar 10, 2010 5:43 pm

Postupak sa seme ili crteza koga je Vladan postavio je potpuno tacan. Direktan kontakt posebno na manjim duzinama je vrlo efikasan. Zbog takvog nacina vodjenja se i preporucuju za lov nimfom malo duzi stapovi, 9,6 pa cak i 10 stopa.
Drugo i sama koncentracija slabi na zavrsetku svodjenja nimfe jer smo psihicki akcenat vec preneli na ponovljeni zabacaj koji u sledecem momentu sledi.
Ja bih upozorio na jos jednu sitnicu koja moze imati znacaj kod efikasnosti u lovu nimfama. Nacin na koji je sama nimfa vezana na tippet. Ukoliko je imitacija sa perlom ili tungsten glavom nemamo bas neki izbor cvorova“ Clinch knot“ i to je to, medjutim ako je nimfa samo otezana u telu ili grudima treba je vezivati takozvanim „Turle“ cvorom, jer se tako mnogo prirodnije vodi a cini mi se da ima bolji ugao ubadanja pa time i bolju efikasnost.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Wed Mar 10, 2010 11:33 pm

Boban wrote:Postupak sa seme ili crteza koga je Vladan postavio je potpuno tacan. Direktan kontakt posebno na manjim duzinama je vrlo efikasan. Zbog takvog nacina vodjenja se i preporucuju za lov nimfom malo duzi stapovi, 9,6 pa cak i 10 stopa.
Drugo i sama koncentracija slabi na zavrsetku svodjenja nimfe jer smo psihicki akcenat vec preneli na ponovljeni zabacaj koji u sledecem momentu sledi.
Ja bih upozorio na jos jednu sitnicu koja moze imati znacaj kod efikasnosti u lovu nimfama. Nacin na koji je sama nimfa vezana na tippet. Ukoliko je imitacija sa perlom ili tungsten glavom nemamo bas neki izbor cvorova“ Clinch knot“ i to je to, medjutim ako je nimfa samo otezana u telu ili grudima treba je vezivati takozvanim „Turle“ cvorom, jer se tako mnogo prirodnije vodi a cini mi se da ima bolji ugao ubadanja pa time i bolju efikasnost.
baš da probam ovaj čvor nisam nikad vezao ovako nimfe teram samo klasiku

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Jun 13, 2010 10:45 am

Kao sto sam i predpostavljao, oprobani recept "zaboravi kutiju sa suvim musicama kuci" daje rezultate. Zadnja dva izlaska moj procenat realizacije udaraca je skoro 99%. Izdrzao sam da tokom sezone ne vezem suvu musicu i jako sam srecan zbog toga. A pravlno izabranom tezinom nimfe lovio sam i one ribe koje su se javljale na povrsini kupeci musice na moje oci. Jos jedan detalj od ove sezone je da konacno hvatam i na fazanov rep sto do sada nije bio slucaj. Kao savrsena imitacija pokazao se fazan na 12 porebren bakarnom zicom i grudima od ICE dubinga boje pauna i nimfa rusty-brown telom i cupavim grudima od zeca. Na te dve nimfe sam uhvatio 80% riba ove godine.

I jos jedan detalj. Kao dok sam lovio smudja na silikonce, kljuc uspeha je tezina imitacije. Ne valja preterivati sa tezinom vec treba naci idealnu kombinaciju u odnosu na debljinu predveza i tipeta, da se nimfa krece kroz tok a da se ne zakucava u dno. Mogu slobodno da kazem da nisam vise kokoshar pripravnik, sad sam napredovao u osnovca :mrgreen: i sve to zahvaljujuci postovima u ovoj temi. Vladanu narocito za slip-strike jer sa mojom kontrom ova tehnika je dala izuzetne rezultate.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Radojica-pop
instructor

Postby Radojica-pop » Tue Jun 15, 2010 10:26 pm

simpson H wrote:....... da se nimfa krece kroz tok a da se ne zakucava u dno. Mogu slobodno da kazem da nisam vise kokoshar pripravnik, sad sam napredovao u osnovca :mrgreen: i.....
Probaj slobodno kad ti budu izostali udarci na tako vodjenu nimfu( manje i bistrije vode, period koji nam predstoji) da na tipet postavis BAS otezanu-bas tesku nimfu i njome kuckas po dnu. Cesto u takvim danima to kuckanje daje neverovatno dobre rezultate kod lova pastrmke. :wink:
...a te reke ne daju mi mira...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Jun 15, 2010 10:52 pm

Naravno da probam sve varijante pa koja prodje na njij se zadrzim. Recimo sad u subotu je bolje uzimala na uzvodno nego na vodjenje popreko...
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Return to “Ribolov”