Vredi pogledati

Sve vezano za ekologiju i očuvanje reka
MLUGIC
vuna

Vredi pogledati

Postby MLUGIC » Tue Jan 14, 2014 10:16 am

Na početnoj stranici američkog časopisa www.americanangler.com teksti i video : "Dam removal" .

ekoljuba
Moderator

Re: Vredi pogledati

Postby ekoljuba » Tue Jan 14, 2014 10:49 am

Moze i direkt!

Sjajan i pomalo inspirativan video! :grin:
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Tue Jan 14, 2014 10:59 am

Inspirativno za gde, ako mislis kod nas, verovatno se salis!

MLUGIC
vuna

Postby MLUGIC » Tue Jan 14, 2014 11:25 am

Način razmišljanja u Srbiji u 22. veku .

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Jan 14, 2014 11:40 am

sumadinac wrote:Inspirativno za gde, ako mislis kod nas, verovatno se salis!

Pre dvadest godina bi za C&R verovatno isto izjavio ti i 99,99% ribolovaca.

Pre ili kasnije, ali docice na red! U svakom slucaju lepo je videti bilo gde u svetu ovako nesto.

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Tue Jan 14, 2014 12:01 pm

Ljubo mislim da me nisi razumeo, kod nas se tek planiraju i grade brane, ovakvu svest necemo doziveti skoro, necemo to ni docekati.

Mislim da ovakav nacin rusenja brana za sobom vuce mnogo negativnih situacija. Imali smo primer na Drini pre nekoliko godina, kada je krenuo mulj to je isto kao rusenje, samo 10x bezbolnije. Sta bi bilo da sruse Perucacku branu kao sa videa, ne bi ostalo nista zivo. Na fukultetu sam izucavao nacin gradnje i uklanjanje brana, hidrocentrala i svega sto ona povlaci, edukativni program iz 70-tih godina. Pominje se postepeno, cak, decenijsko uklanjanje brana i onoga sto je ona napravila, kako se ne bi izazvala ekoloska katastrofa, sto sada ulazi u tvoju profesiju. Znaci pre 40 godina, se imala svest od tome sta se sve moze deseti naglim i prebrzim uklanjanjem brana, da ne ulazim u detalje. Ovi Ameri ili nisu to nikada ucili ili kao i obicno zarad visih ciljeva, ne obracju paznju na zrtvu, jer su po tome poznati, posebno po zrtvovanju ljudi...to je visa politika i necu o tome! Samo sam siguran da su glupi i ograniceni ko traktor u garanciji!

MLUGIC
vuna

Postby MLUGIC » Tue Jan 14, 2014 12:50 pm

Ovde je reč o načinu razmišljanja i pokušaju ispravljanja štete koja je već naneta i koja ĆE BITI naneta rekama , ribljem fondu i okolini. Ono što bi u Srbiji bilo bitno je sprečiti da se pravi dalja šteta. Niko ne govori ( niti razmišlja ) o rušenju postojećih brana ( možda bi izgradnja ribljih staza i aktiviranje postojećih mogla bar malo da popravi situaciju - bar što se ribljeg fonda tiče). Ono što je mnogo bitnije je sprečiti neumerenu i neopravdanu dalju izgradnju brana i pregradjivanje vodenih tokova. Danas svako m**o koje ima par hiljada evra i vezu u opštini i Ministarstvu može napraviti svoju mini (ili midi ...ili maxi) hidroelektranu i za simboličnu naknadu državi (za korišćenje prirodnog resursa) prodavati vrlo skupo struju gradjanima Srbije . Dozvole se izdaju bez problema i za teritorije Nacionalnih parkova , zaštićenih prirodnih dobara i sl ( do sada u Srbiji izdato preko 400 dozvola za izgradnju minihidroelektrana ). Nije dovoljno što su upropašćeni neponovljivi kanjoni Uvca , Drine , donjeg toka Lima , Visičice i dr,. Slična sudbina očekuje preostali deo Drine i Lima , Veliki Rzav , Djetinju , Studenicu i ko zna koje još sve manje reke ( uglavnom salmonidne ) . Crnogorci su uspeli da zaštite kanjon Tare i spreče njegovo potapanje. Možemo li i mi zaštititi bar neke naše reke i njihovu milenijumima stvaranu okolinu . Valjda će nekome biti opomena ova velika tragedija koja je pogodila gradjane Užica , a u kojoj je značajnu ulogu imala jedna takva mini hidroelektrana ( za mesečnu naknadu od 330 dinara za korišćenje vode i zemljišta prodavala struje za 7.000 Eura mesečno ) i prouzrokovala višemilionsku štetu , da ne govorimo o patnji 70.000 ljudi. Osnovni je problem u Srbiji što se sve gleda kratkoročno , kao da je bitno samo ono što se dešava u toku četvorogodišnjeg političkog mandata , kao da je bitan samo ne;iji ekonomski interes , kao da ljudi i priroda posle toga ne treba da postoje i kao da se napravljena šteta moše ispraviti za par meseci . "Posle mene - potop" rekao je francuski kralj Luj (čini mi se) XVI. Odakle nama toliko Lujeva ?

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Jan 14, 2014 2:29 pm

Sumi nisam ni ja mislio da treba da se bacimo na rusenje brana, nego sto rece Lugic stvar je u nacinu razmisljanja.

A sto se tice ovog rusenja brana nije to bas tako stihiski kao sto izgleda na snimku koji je napakovan da bude bombastican. U Americi se radi to vec jedan period i iskustva su jako pozitivna po samu reku, zivi svet i okolinu.

A sto se tice onoga na Drini oni da su pustili mulj i lepu kolicinu vode steta bi bila mnogo manja ali posto ih je boleo djoka grunuli su mulj i brze, bolje oborili vodu i time dodatno povecali koncentraciju u vodi a kiseonik oborili gotovo na 0.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Tue Jan 14, 2014 2:42 pm

Slazem se o nacinu razmisljanja....ovde se moze i reci da je neophodna promena koja ce obezbediti sve ono sto mi prizeljkujemo, bogate vode, visedecenijske planove koji ukljucuju odrzivost celog eko sistema cak i kada su brane u pitanju....ali.....pre svega ukloniti nesposobne korumpirane ljude koji na sve to uticu gledajuci svoju licnu korist bilo kog tipa, (naravno krijuci se iza "opsteg dobra" za celu populaciju opstine, grada, regiona i sl), a u stvari imajuci samo na umu % koji ce mu pripasti.....meni se ovo zadnje cini vise neverovatno nego li sagraditi branu koja ce imati u okviru projekta i riblju stazu.....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Tue Jan 14, 2014 3:19 pm

Slazem se u potpunosti sa svim iznetim stavovima i prvi sam da dam svoj glas protiv unistavanja i potapanja reka. Jedino se u uzim krugovima ljudi realno sagledava kompletna slika sta ce biti posle potopa, a to je svega, mozda 20% ljudi, drugih 30% ne zanima sta ce biti ili gledaju samo kad ce 10. i 25. i da li ce drzava uzeti koji zajam da imaju od cega plate da dobiju, a rade ispod granice minimuma, a bude se par puta godisnje kad im se podvikne, onda malo radnu i opet zaspe...a godine idu, reke nestaju da li u jezerima da li u morima plasticnih kesa, flasa, gradjevinskog otpada sireci miris crkotina i prokislog kupusa koji nije docekao Djurdjevdan. Ona druga polovina stanovnistva je polu pismena, sa kratkim vidicima, vodjeni svinjskom filozofijom, samo da je puno korito i da imaju gde da legnu! Obicno im potapanje reke zasmeta kada im saopste da njegova njiva ili suma mora da se potopi, a onda kad drzava mizerno plati, 10 godine ce pricati kako su mogli tu sumu da prodaju za silne pare, pravdajuci svoje besmisleno postojanje, pre toga ga apsolutno nista ne zanima, sa polovinom takvim, onih koji su svoju decu vaspitavali i jos uvek vaspitavaju, uci sine da ne bi radio, sto kolju pragnjad i nosaju po kancelarijama kod starijih generacija takvih, da svoje tek oskolovano dete umetne u cinovnicki stalez, da i njemu sutra donose pragnjad i koverte, da ne bi nista radilo, pa ce taj isti da vlada kroz politicke partije, da se pita i ceka 10. i 25. u mesecu da 10. primi prvi deo koji je kao prosecna radnicka plata, a onda da ceka drugi koji je takodje kao radnicka plata...a kada nesto treba da preuzme i uradi, kao da mu stavis dzak cementa na okostalu kicmu 1000000x oznojenu u koznim foteljama. Takvi nam proizvode samo stetu i toskove, a prvi su na protestima, strajkovima...SVI MI OVO DOBRO ZNAMO I ZNAMO DA NISTA KAO POJEDINCI NE MOZEMO DA URADIMO, DVA UDRUZENA COVEKA JACA SU OD TROJICE POJEDINACA!

JEDINO RESENJE JESTE UDRUZIVANJE I OSNIVANJE EKOLOSKIH DRUSTAVA, KOJA KAO MASOVNIJE TELO, MOZE NESTO DA URADI U SMISLU PORMENE I PRIMENE ZAKONA, DA STANE NA PUT BEDI I PROPASTI. KAO POJEDINCI, IZNOSECI SVOJE TUZNE I BOLNE STAVOVE JEDNI DRUGIMA, NECEMO DALEKO ODMACI, A I NE TREBA DA RAZMENJUJEMO STAVOVE I ISTINE MI KOJI GLEDAMO U ISTOM SMERU I DOBRO RAZUMEMO JEDNI DRUGE. TREBA SVI, DA STANEMO ZAJEDNO I DA ODBRANIMO OVO STO JE OSTALO I VRATIMO ONO STO SMO NEKADA IMALI!!!

tommylee
guide

Postby tommylee » Wed Jan 15, 2014 9:26 am

Mi smo gadan narod i sve stavljamo iza svojih ličnih ciljeva.O interesima nacije niko ne vodi računa.
Jezera se daju očistiti bez rušenja brana.Na žalost mi za to nismo sposobni!
No u zadnjih 20 godina nam se nudi čišćenje plus da nam sve to stranci plate!!!
Ali naši vlastodržci su previše pohlepni i ovo nikada nisu odobrili :(
Govorim za Zvorničko jezero koje se prostire u dužini od 30Km.
Korito je skroz zatrpano,na nekim mjestima nema ni 0.5m dubine,na većem djelu jezera nema ni života :(
Da bi pravili struju obaraju i podižu nivo vode i po više puta dnevno.Ovo se posebno odrazi na mrijest.
Plitka voda pa još sporog toka se brzo grije ma sve negativno nema ni jednu pozitvnu tačku!

Return to “Ekološke teme”