Drina pusta reka

Sve vezano za ekologiju i očuvanje reka
simpson H
simpson H

Re: Drina pusta reka

Postby simpson H » Fri Jul 30, 2010 9:05 am

ekoljuba wrote:
Zaista ovu katastrofu treba iskoristiti da se izvrsi pritisak na vlast da se ozbiljno pocne sa programom zastite Drine i populacija riba u njoj a sa posebnim akcentom na populacije ugrozenih salmonida poput mladice. Pare od potencijalne odstete treba uloziti u rerpoduktivni centar koji ce biti osnova za repopulaciju riba u Drini kako bi se ubrzao oporavak od ovog sranja.

Tu ideju MFS gura od samog pocetka ali onda se pojave drugi i kazu "a zasto Drina". Evo i zasto!
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Kolubarac
fly fisherman

Postby Kolubarac » Fri Jul 30, 2010 9:08 am

Ovoga sam se i plašio, očekivao i živeo u uzaludnoj nadi da se neće desiti.... :(
"...I am haunted by waters!"

ivants
fly fisherman

Postby ivants » Fri Jul 30, 2010 9:34 am

Iz ovakvih razloga sam uvek bio protiv izgradnje ovakvih i sličnih objekata na vodotocima. To je zagarantovana katastrofa za reku, samo je pitanje vremena kad će se desiti i koliko često će se dešavati. Kad sve ovo prođe počeće odbrojavanje do nekog sledećeg čišćenja jezera koje je neminovo i tako u krug, nažalost.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Jul 30, 2010 9:41 am

Postoje brane i na rekama zapadnih zemalja pa se ne desavaju ovakve stvari. Izgradnja hidrocentrala nije nista nenormalno, samo treba da se zna sta, kako, zasto i gde, i sve bude uskladjeno sa najstrozim ekoloskim propisima.

sico
fly fisherman

Postby sico » Fri Jul 30, 2010 9:41 am

Situacija u Ljuboviji za sada pod kontrolom. Drina oko 8h jos nije bila na minimumu, voda vrlo blago zamucena. Ne primecuje se nista cudno ali videcemo sta ce se desavati u narednim satima.

VladaBG
guide

Postby VladaBG » Fri Jul 30, 2010 10:40 am

Ja neznam sta da kazem, steglo mi se u grlu i muka mi je...
Meni nije problem da idem na posao, samo mi je pun k***c da cekam osam sati da idem kuci!

PERAFLY
instructor

Postby PERAFLY » Fri Jul 30, 2010 11:44 am

Zna li neko nešto novo ili je sve definitivno otišlo u k***c.
Jedina nada mi je da je DRINA velika reka i da će ona sama uspeti da se spase od "ljudske" brige pa makar i okrnjena.
Stvarno ne znam šta da kažem i da li uopšte da zovem ,bilo Acu u Rogačicu ili ...
Deca su svetsko cudo,
moj deda meni veli,
za noc se jednu prave,
a traju zivot celi.

PERAFLY
instructor

Postby PERAFLY » Fri Jul 30, 2010 11:47 am

Boki promeni naziv topica u "Requiem za Drinu",ipak joj toliko dugujemo za sve lepe trenutke kojih će valjda još biti.
Deca su svetsko cudo,
moj deda meni veli,
za noc se jednu prave,
a traju zivot celi.

sico
fly fisherman

Postby sico » Fri Jul 30, 2010 12:21 pm

Poslednji izvestaj od ljudi sa terena-podrucije OOSR DRINA-Ljubovija. Drina od Bacevaca do Ljubovije bez uginuca ribe. Primecena jedna bodorka i skobalj ali to je verovatno Drina donela iz toka ispod brane. Ocigledno je pomorom ribe pogodjen samo deo toka ispod brane ali ne znam tacno u kolikoj duzini.

zeljko72
fly fisherman

Postby zeljko72 » Fri Jul 30, 2010 12:29 pm

O reproduktivnom centru možete, ako već niste, pročitati ovde http://forum.varalicar.com/viewtopic.ph ... &start=825

Međutim, meni smetaju silne podele na plovkaroše, varaličare, mušičare, lokalno stanovništvo, ribolovce...

Dokle god postoje podele i svako vuče na svoju stranu, ribokradice, mrežaroši, elektrane, rudnici i ostali mogu uništavati ribu.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Jul 30, 2010 1:05 pm

Sve sto je bilo u mojoj moci ja sam uradio. Na naslovnoj strani (u kajronu) pratite vesti gde pisemo sve ono novo sto saznamo! Napisao sam email na adrese svih redakcija sredstava informisanja i nadleznog ministarstva . Dobro bi bilo da svi napisu po nesto na adrese B92, Press, Blic, Kurir, Politika, Novosti pa i na TV stanice. Valjda se nadje neko ko ce da zaustavi ovu agoniju i da pomogne da se najstrozije kazne svi pocinioci ove ekoloske katastrofe.

Ko zna Brankicu insajder, eto joj teme za dobru emisiju o energetskoj mafiji.

aca-laki
instructor

Postby aca-laki » Fri Jul 30, 2010 3:01 pm

Meni je muka vise od citanja ovako tuznih vesti,malo vremena prodje pa se na nakoj vodi desi ovakva katastrofa,prasina se digne dva dana i nikom nista,mi tugujemo,reka se pokusava oporaviti od neljudi.Da neko odgovara nema ni govora.Tog odgovornog bi naj strozije kaznijo (skratio za glavu) za primer ostalima koji drze u rukama tako bitne stvari i koji se neodgovorno ponasaju prema njima.U medije ja licno nemam ni malo vere,njima je bolje napisati koja pevacica gde letuje nego pisati o umiranju toliko ribe za ciji ce oporavak trebati dosta godina. :cry:
ONLY GOD CAN JUDGE ME

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Fri Jul 30, 2010 3:11 pm

Ljudi meni je cudno sto ovo jos nije osvanulo ni u jednom mediju!? Dali ne smeju da objave ili im to nije bitno!

Ja sam rasiro vest po nekim eko mail-ing listama i gledam gde jos mogu da sirim ovu ruznu vest da bi se napravio sto veci pritisak javnosti!!!
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

VladaBG
guide

Postby VladaBG » Fri Jul 30, 2010 3:39 pm

Pre nekoliko minuta sam se cuo sa Radovanom,odjurio je u Perucac...voda je boje kao ona sapunica sto izlazi iz ves masine...ponesto sto je prezivelo oko uliva Vrela se izvrce na bokove i ugiba lagano...
Meni nije problem da idem na posao, samo mi je pun k***c da cekam osam sati da idem kuci!

Haris
fly fisherman

Postby Haris » Fri Jul 30, 2010 3:49 pm

To je strasno kako je izgledalo.Po mom polasku ka Peruccu oko 17h Drina je na neverovatan i brz nacin sa 450 kubika sisla na 50.U vodi je\verovatno\ nestalo kiseonika sto je prouzrokovalo ovo o cemu pricamo.U najgorem casu sam se nasao na crvenim vodama i zatekao dosta osamucene mladice i u vodu i na suvom.Desetak mladica sam uspeo vratiti u vodu,medju koima je bila i jedna cija je glava bila veca od kacige za motor.Medutim za dosta njih nije bilo spasa i njih smo prikupili.Bilo je dosta i lipljena\krupnog\ skobalja krkuse i pesa.Bili su inspektori na elektrani pa cu vas obavjestiti o svemu.Snimili smo sve i video i slike pa cemo postaviti da vidite kako je sve to bilo.I dalje je istasituacija.Voda mutna i cudnog mirisa kao i juce.Isto se desava i danas maksimala pa opet na nulu.Zavrseno je ispustanje jezera sto nas hrabri i nadamo se da ce se sve stabilizovati.Jos jedno strasno i velika sramota i bruka da nasu reku koju svi volimo ovako unistavaju.

Return to “Ekološke teme”