Zmije sa kojima se srecemo

Sve vezano za ekologiju i očuvanje reka
Bogi
Tyer of the Year 2009!

Re: Zmije sa kojima se srecemo

Postby Bogi » Wed May 26, 2010 11:09 pm

pex wrote:Na Novom Zelandu nema zmija...NEMA! !

nema ih ni u Irskoj...i čini mi se ni na Islandu...

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Thu May 27, 2010 12:49 am

Simpsone, ne mešam primate i ljude, vec govorim o zajedničkom poreklu...to nije isto. Tako da za tebe itekako ima mesta ovde...u suštini pokazuješ da naša mala ribolovačka zajednica poseduje individualnu varijabilnost, a to je preduslov za selekciju. :grin: A selekcija je jedan od mehanizama koji objašnjava ono u šta si sumnjičav. Ništa loše ne mislim i podržavam individualnu varijabilnost.

Na Novom Zelandu nema zmija 100 %, zato ne znam kako da napravim kompromis oko profesije i pecanja ukoliko bih otišao tamo. :roll:

Za nabadanje zmija na vile, to je uobičajno na ovim prostorima. Pazi ovo: Svako od nas radi stvari koje voli, a obično voli ono što je na grupnom nivou pozitivno kotirano. Ekstreman primer je dobar za to: Kod plemena koja se zovu "lovci na glave", totalno je cool i stvar je prestiža, individualne moći i statusa da ljudi jedni drugima u obredima odseku glavu...Kada bi to uradio npr. u Americi, koliko bi ljudi i koje organizacije bi protestvovale, a koliko bi tek godina zatvora dobio? Totalno obrnuto shvatanje, a činjenica je da su ta plemena starija od američkog društva, bez obzira na socijalnu strukturu...ona su preživela na tako "surov", drugačiji način do današnjih dana. Na nižoj skali je primer alkoholno orjentisanih ljudi (pravi alkosi koji se ne trezne). Čak i da intuitivno znaju da rade lošu stvar (po sopstveno zdravlje, okolinu jer postaju socijalni problem, ne privređuju itd..), imaju krug ljudi sa kojima funkcionišu...obično su to ljudi slične strukture, načina života itd..da ne davim o ovome...to je mehanizam: "kud svi Turci, tu i mali Mujo", uprošćeno rečeno.
Sa zmijama je isto...bilo ko da napravi spektakularno ubijanje, u manjim sredinama to je cool, herojski itd. To je posledica nepoznavanja opštih činjenica o zmijama, zato i ovaj tekst koji si napisao ima smisla (ako te zanima tekst na ovu temu, nešto maloo sam pisao o tome u 2. broju Spin&fly)...jer je znanje put do istine...a svaki put MORA da košta :grin:

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Thu May 27, 2010 12:57 am

Bogi wrote:
pex wrote:Na Novom Zelandu nema zmija...NEMA! !

nema ih ni u Irskoj...i čini mi se ni na Islandu...

Tačno tako, usput Novi Zeland nema ni autohtonih sisara, tek introdukcijom čoveka to se promenilo. Takođe mnoga vulkanska ostrava nemaju sisare, vodozemce i gmizavce...npr. Havaji nemaju autohtonih vrsta zmija, već su kolonizacijom neke vrste zmija dospele na ostrvo. Takođe Grendland, Artik (međutim u artičkom krugu postoji jedna vrsta zmije, ako se ne varam) i Antartik nemaju zmija.

aca-laki
instructor

Postby aca-laki » Thu May 27, 2010 1:07 am

Moja greska je to sto sam napisao za Novi Zeland,al nije ni bitno sam deo zemlje nego cisto sam hteo reci da cemo cesto na nama predivnim predelima sretati vise zmija nego na nekim mozda malo manje zanimljivim mestima.Primer Morava i neka lepa planinska recica,moje je iskustvo tako da sam vise puta vidjo zmije na takvim lepim terenima nego oko Morave.(licna ipresija ne mora imati veze sa tacnoscu)
@Marko procito bi sa zadovoljstvom,nego neznam dje da nabavim pomenuti magazin.
Jedno pitanje za tebe,jedno u zivotu sam video da zaba tj zabac jede zmiju,uhvatila malu belousku i guta,ja nisam mogo vjerovati svojim ocima.Pa se pitam je to normalno??,nisam uspio naci odgovor u literaturi.
ONLY GOD CAN JUDGE ME

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Thu May 27, 2010 1:28 am

aca-laki wrote:Moja greska je to sto sam napisao za Novi Zeland,al nije ni bitno sam deo zemlje nego cisto sam hteo reci da cemo cesto na nama predivnim predelima sretati vise zmija nego na nekim mozda malo manje zanimljivim mestima.Primer Morava i neka lepa planinska recica,moje je iskustvo tako da sam vise puta vidjo zmije na takvim lepim terenima nego oko Morave.(licna ipresija ne mora imati veze sa tacnoscu)
@Marko procito bi sa zadovoljstvom,nego neznam dje da nabavim pomenuti magazin.
Jedno pitanje za tebe,jedno u zivotu sam video da zaba tj zabac jede zmiju,uhvatila malu belousku i guta,ja nisam mogo vjerovati svojim ocima.Pa se pitam je to normalno??,nisam uspio naci odgovor u literaturi.

Aco, ne znam kakva je pokrivenost distributera ovog časopisa ali možeš pitati i poslati mail na http://www.spinandfly.net/ ili ćemo pozvati Gocija (urednika) pa da ti ovde direktno odgovori :)
U suštini, ako želiš možeš se pretplatiti na časopis ili poručiti pojedinačne brojeve.

Što se tiče žaba naših prostora, ne znam podatak da je neko detektovao da žaba pojede zmiju, ali nije neočekivano, pošto postoje snimci da žaba jede zmiju (http://www.youtube.com/watch?v=CC2fnNX9mk8 - na ovom snimku baš neka žaba iz roda Rana jede zmiju). Žabe koje žive na našim prostorima, verovatno mogu progutati male zmije i to su velika zelena žaba (Rana ridibunda) i obična krastača (Bufo bufo). U njihovim želudcima, sporadično, su pronalaženi sitni sisari. Žabe su prilično alave životinje i verujem da ove naše mogu progutati male zmije. Ja to nikada nisam video :?
Evo i snimak kako žaba jede miša

http://www.youtube.com/watch?v=Z52_40dH ... re=related :shock:

aca-laki
instructor

Postby aca-laki » Thu May 27, 2010 1:52 am

Aco, ne znam kakva je pokrivenost distributera ovog časopisa ali možeš pitati i poslati mail na http://www.spinandfly.net/ ili ćemo pozvati Gocija (urednika) pa da ti ovde direktno odgovori :)
U suštini, ako želiš možeš se pretplatiti na časopis ili poručiti pojedinačne brojeve.

Što se tiče žaba naših prostora, ne znam podatak da je neko detektovao da žaba pojede zmiju, ali nije neočekivano, pošto postoje snimci da žaba jede zmiju (http://www.youtube.com/watch?v=CC2fnNX9mk8 - na ovom snimku baš neka žaba iz roda Rana jede zmiju). Žabe koje žive na našim prostorima, verovatno mogu progutati male zmije i to su velika zelena žaba (Rana ridibunda) i obična krastača (Bufo bufo). U njihovim želudcima, sporadično, su pronalaženi sitni sisari. Žabe su prilično alave životinje i verujem da ove naše mogu progutati male zmije. Ja to nikada nisam video :?
Evo i snimak kako žaba jede miša

http://www.youtube.com/watch?v=Z52_40dH ... re=related :shock:[/quote]
Coveceee :o ova zaba krvolocna ko pirana.mis ko i ona a opet ga jede....Ja sam gledo uzivo na malom vestackom jezercetu Zaova veliki zeleni zabac je guta i to od glave.Mala belouskica se suncala i zabac je zaskocio i pojeo.Videcu po radnjam dal imaju casopis ako ne znam kako da narucim.Hvala na odgovoru.
ONLY GOD CAN JUDGE ME

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Thu May 27, 2010 2:45 am

Krambambuli_panc wrote:Tačno tako, usput Novi Zeland nema ni autohtonih sisara, tek introdukcijom čoveka to se promenilo. .

Ima autohtonih sisara! Slepi misevi se mogu naci na Novom Zelandu! Cak se jedna vrsta se krece po zemlji i lovi insekte ovakva adaptacija se objasnjava jakim vetrovima kao i praznom ekoloskom nisom!
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

silvio
instructor

Postby silvio » Thu May 27, 2010 12:55 pm

Kako nema sisara autohtonih na NZ ima ih dost a ne samo jedan:
Tasmaniski Đavo, Čudnovati Kljunaš, Tasmanijski Vuk za kojeg jedni kažu da je potpuno izumro a drugi da još postoji nekolko primjeraka, Neka vrsta bodljikavog mravojed ježa itd... neznam ni ja sve ali da su sisari nastanjivali NZ prije nego je čovjek donio ovca sigurno jesu i nastanju ga i danas :wink:

U arktičkom krugu živi zmija slična planinskom šarganu ustvarei pripadaju i u istu porodicu vipera zmija je mala s karakteristični cik cak prugama na leđima živi u tundri na krajnjem sjeveru tj. polarnom krugu ali je izraziro tamnog pigmenta radi što boljeg upijanja sunčeve energije za vrijeme kratko Arktičkog ljeta.

Evo i slika autohtonih sisara s NZ
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Thu May 27, 2010 1:14 pm

ekoljuba wrote:
Krambambuli_panc wrote:Tačno tako, usput Novi Zeland nema ni autohtonih sisara, tek introdukcijom čoveka to se promenilo. .

Ima autohtonih sisara! Slepi misevi se mogu naci na Novom Zelandu! Cak se jedna vrsta se krece po zemlji i lovi insekte ovakva adaptacija se objasnjava jakim vetrovima kao i praznom ekoloskom nisom!

Pa da...Tacno je da dve vrste slepih miseva nije naselio covek, ali njihovo prisustvo na ostrvu je drasticno kasnije detektovano u odnosu na razdvajanje Novog Zelanda i Australije (razdvajanje kopna oko 85 miliona godina, a sirenje slepih miseva oko 15-20 preko Tasmanijskog mora)...sa tog aspekta kazem nema autohtonih sisara. Medjutim ako uzmemo ovaj tvoj kriterijum, onda su i foke autohtone. Sve jedno koji kriterijum uzmes, ali ponavljam tacno je da dve vrste slepih miseva covek nije doneo.

Adaptacije kod jedne vrste koja ne leti, ne objasnjava se jakim vetrovima, vec odsustvom predatora...Nasa, draga nam profesorka iz generacije u generaciju netacno objasnjava adaptacije na neletacke sposobnosti raznih taksona na ostrvima...Predatori su kljuc!!! Uprovo odsustvo predatora predstvavlja praznu ekolosku nisu, kao sto si i sam napisao.

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Thu May 27, 2010 1:24 pm

silvio wrote:Kako nema sisara autohtonih na NZ ima ih dost a ne samo jedan:
Tasmaniski Đavo, Čudnovati Kljunaš, Tasmanijski Vuk za kojeg jedni kažu da je potpuno izumro a drugi da još postoji nekolko primjeraka, Neka vrsta bodljikavog mravojed ježa itd... neznam ni ja sve ali da su sisari nastanjivali NZ prije nego je čovjek donio ovca sigurno jesu i nastanju ga i danas :wink:

U arktičkom krugu živi zmija slična planinskom šarganu ustvarei pripadaju i u istu porodicu vipera zmija je mala s karakteristični cik cak prugama na leđima živi u tundri na krajnjem sjeveru tj. polarnom krugu ali je izraziro tamnog pigmenta radi što boljeg upijanja sunčeve energije za vrijeme kratko Arktičkog ljeta.

Evo i slika autohtonih sisara s NZ

Silvio, vrste koje si naveo poticu iz Australije i/ili Tasmanije. Sisara ima na Novim Zelandu, ali oni su naseljeni ljudskim delovanjem, sem one dve vrste slepih miseva i morskih sisara, ako racunamo ovaj drugi kriterijum (naseljavanje nakon razdvajanja).
Ako uzmemo prvi kriterijum, autohtonih sisara, znaci oni koji bi trebalo da se nalaze na NZ pre razdvajanja od Australije, onda nema ni jedane vrste!

silvio
instructor

Postby silvio » Thu May 27, 2010 2:59 pm

Ma de pričaš bez veze,
Pa kako da budu autohtoni NZ sisari prije razdvajanja, ako je tad NZ bio spojen s Australiom mislim pa jedno isključuje drugo zar ne?! Autohtoni su svi oni koji su se razvili na tim prostorima ili bližoj okolini bez utjecaja ili introduciranja od strane čovjeka.
Sorry za off ne želim o ovome ovdje može na PM

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Thu May 27, 2010 4:43 pm

silvio wrote:Ma de pričaš bez veze,
Pa kako da budu autohtoni NZ sisari prije razdvajanja, ako je tad NZ bio spojen s Australiom mislim pa jedno isključuje drugo zar ne?! Autohtoni su svi oni koji su se razvili na tim prostorima ili bližoj okolini bez utjecaja ili introduciranja od strane čovjeka.
Sorry za off ne želim o ovome ovdje može na PM

U pravu je Silvio, da ne bi otisli u off, koga zanima ova tema neka salje PM. Silvio poslao sam objasnjenje za prethodni post.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu May 27, 2010 4:51 pm

Mene zanima a verujem i druge i zasto da forsiras diskusiju na PM. Bolje ovde da svi mogu da vide.

I uopste je interesantna rasprava sa strucnjacima ekolozima oko autohtolih i alohtonih vrsta, jer mi cesto gledmo iz sebicno-ribolovackog ugla. Ali opet i vi iz tvrdoglavo-bandoglavo-sablonsko-naucnog, ali su diskusije uvek interesantne.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Thu May 27, 2010 5:21 pm

@Silvio! Pogresno si nesto skontao!?
Novi Zeland nema autohtonih sisara izuzeve ove dve grupe koje smo naveli koje su nakon odvajnja od ostatka kopna mogli da dolete ili da doplivaju! Znaci nema kopnenih sisara!
Australia i NZ su razlicite zoogeografske oblasti. Fauna im se jako razlikuje jer su se geoloski u razlicito vreme razdvojile. Tako da u vreme kada se NZ odvojio od ostatka kopna, sisari nisu bili razvijeni! Ove dve grupe sisara koje smo naveli Marko i ja, su naknadno posle odvajanja doplivale i doletele. Znaci NZ ima jako cudnu, reliktnu i jako zanimljivu floru ili je imao postu su neke krajnje zanimljive ptice(najveci orao koji je ikada postojao i dzinovske moje, ptice visoke i do 3 m) nestale ubrzo nako sto su polinezani naselili ovu zemlju. Tu postoji citav niz krajnje zanimljivih zvotinja od kojih se izdvaja gmizavac tautera koji lici na gustera ali nije blizak sa njim to jes nije blizak ni sa jednom danasnjom grupom gmizavaca.

Sve ove sisare koje si naveo su iz Australije! Australija se ovdojila od ostatka kopna kasnije od NZ a tada su zemljom vladali primitivni sisari, torbari i jos primitivniji monotremate(sisari sa kloakom koji polazu jaja). Zato u Australiji nema placentalnih sisara koji su se pojavili nakon sto se Australija odvojila, izuzev ovih koji su doleteli i doplivali. Zato u Australiji je sto se tice gmizavaca totalno ludilo ukljucujuci i neke od najotrovnijih zmija na svetu. 8)

Nadam se da sam ti malo pojasnio pricu.
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

Krambambuli_panc
fly fisherman

Postby Krambambuli_panc » Thu May 27, 2010 5:29 pm

ekoljuba wrote:@Silvio! Pogresno si nesto skontao!?
Novi Zeland nema autohtonih sisara izuzeve ove dve grupe koje smo naveli koje su nakon odvajnja od ostatka kopna mogli da dolete ili da doplivaju! Znaci nema kopnenih sisara!
Australia i NZ su razlicite zoogeografske oblasti. Fauna im se jako razlikuje jer su se geoloski u razlicito vreme razdvojile. Tako da u vreme kada se NZ odvojio od ostatka kopna, sisari nisu bili razvijeni! Ove dve grupe sisara koje smo naveli Marko i ja, su naknadno posle odvajanja doplivale i doletele. Znaci NZ ima jako cudnu, reliktnu i jako zanimljivu floru ili je imao postu su neke krajnje zanimljive ptice(najveci orao koji je ikada postojao i dzinovske moje, ptice visoke i do 3 m) nestale ubrzo nako sto su polinezani naselili ovu zemlju. Tu postoji citav niz krajnje zanimljivih zvotinja od kojih se izdvaja gmizavac tautera koji lici na gustera ali nije blizak sa njim to jes nije blizak ni sa jednom danasnjom grupom gmizavaca.

Sve ove sisare koje si naveo su iz Australije! Australija se ovdojila od ostatka kopna kasnije od NZ a tada su zemljom vladali primitivni sisari, torbari i jos primitivniji monotremate(sisari sa kloakom koji polazu jaja). Zato u Australiji nema placentalnih sisara koji su se pojavili nakon sto se Australija odvojila, izuzev ovih koji su doleteli i doplivali. Zato u Australiji je sto se tice gmizavaca totalno ludilo ukljucujuci i neke od najotrovnijih zmija na svetu. 8)

Nadam se da sam ti malo pojasnio pricu.

:grin: dobar post

Return to “Ekološke teme”