Hidroelektrane

Sve vezano za ekologiju i očuvanje reka
simpson H
simpson H

Re: Hidroelektrane

Postby simpson H » Fri Oct 08, 2010 9:59 pm

becks wrote:
simpson H wrote:A zasto je glupost Siki?

Pa Bojane ako bude bilo izgradnje tih jebenih hidrocentrala računaj da više nećeš imati nijedan preliv na Drini što znači fly fishing (0), druga stvar u toku izgradnje tih jebenih elektrana računaj da će minimum 5 godina ta napaćena Drina biti mutna koao onaj mulj u Mađarskoj a samim tim u tom periodu nema nam pecanja a gde su još miniranja nasipanja, damperi,kiperi itd....
Ali postoji lepša strana što reče Sale a to je da se o tim hidrocentalama priča nekih 10-15 godina, a mislim da ni elaborat nije urađen
Pozdrav

Siki citas li ti uopste sta se pise ili citas samo poslednji post pa odgovaras?

U planu su protocne centrale, znaci nema jezera, nema brane, nema drasticnog usporavanja toka i nema mulja...
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

becks
vuna

Postby becks » Sat Oct 09, 2010 4:30 pm

simpson H wrote:
becks wrote:
simpson H wrote:A zasto je glupost Siki?

Pa Bojane ako bude bilo izgradnje tih jebenih hidrocentrala računaj da više nećeš imati nijedan preliv na Drini što znači fly fishing (0), druga stvar u toku izgradnje tih jebenih elektrana računaj da će minimum 5 godina ta napaćena Drina biti mutna koao onaj mulj u Mađarskoj a samim tim u tom periodu nema nam pecanja a gde su još miniranja nasipanja, damperi,kiperi itd....
Ali postoji lepša strana što reče Sale a to je da se o tim hidrocentalama priča nekih 10-15 godina, a mislim da ni elaborat nije urađen
Pozdrav

Siki citas li ti uopste sta se pise ili citas samo poslednji post pa odgovaras?
U planu su protocne centrale, znaci nema jezera, nema brane, nema drasticnog usporavanja toka i nema mulja...

Bojane pa te protočne centrale dižu Drinu za 2 metra :cry: , tako barem kažu ljudi koji su stručniji od mene i tebe

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Sat Oct 09, 2010 6:13 pm

becks wrote:Bojane pa te protočne centrale dižu Drinu za 2 metra :cry: , tako barem kažu ljudi koji su stručniji od mene i tebe
biće dublja dva metra :mrgreen: neće se moći na nuli preći u Bosnu :grin:

zeljko72
fly fisherman

Postby zeljko72 » Sat Oct 09, 2010 9:33 pm

Ako se gleda iz ugla jednog musicara hidro centrale, bile ovakve ili onakve, nece doneti nista dobro. Ali lokalna samouprava potpomognita drzavama u svakom sluzaju vide interes u izgradnji hidrocentrala. Nemojte zaboraviti koliko bi samo lokalnog stanovnistva dobilo mogucnost zaposlenja. Samo da neko iz inostranstva da pare i oni ce ih praviti koliko Drina dozvoljava.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Mon Oct 11, 2010 9:59 am

zaposlenje???...rodbina, kumovi, prijatelji...prijateljice.....zenine prijateljice...deca zeninih prijateljica.....stranacke kolege i njihova deca...i tako dalje.....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

PERAFLY
instructor

Postby PERAFLY » Mon Oct 11, 2010 10:19 am

Daj bože da radnici već nisu primljeni i ne primaju paltu,ne bi im bilo prvi put da daju plate radnicima u nepostojećim firmama,ima nekoliko primera do sada.
Deca su svetsko cudo,
moj deda meni veli,
za noc se jednu prave,
a traju zivot celi.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Mon Oct 11, 2010 4:23 pm

zaboravio sam pored navedenih i ...svako ko ima 5000 evra ili manje ili vise.....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Sat Feb 12, 2011 5:58 pm

Nazolost jos crnih vesti na ovu temu i najava da ce Drinu celim tokom pretvoriti u vestacko jezero!!!

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=492156
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

Miloš
guide

Postby Miloš » Sat Mar 22, 2014 2:42 pm

Crni humor

Svetski dan voda, 22. mart, u BiH je obeležen nizom dogadjaja,
a centralna svečanost održana je u Zenici, sa fokusom na ovogodišnji moto "Voda i energija".

...ocenjeno je da je, iako je BiH jedna od retkih zemalja sa značajnim rezervama pitke vode, iskorišćeno tek oko 38 odsto u odnosu na maksimalno moguću proizvodnju električne energije iz ovih izvora.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Tue Jul 07, 2015 1:07 pm

"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

japanac
fly fisherman

Postby japanac » Tue Jul 07, 2015 11:29 pm

Objasnjeno na genijalan nacin!

Koliki je zapravo problem ovo u USA?
Thenk yu weri mach !

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Wed Jul 08, 2015 1:11 am

Objasnjeno na genijalan nacin!
Koliki je zapravo problem ovo u USA?

U USA ovo jeste problem, ali po mojim informacijama savremene mini hidro-centrale se najvise grade u drzavama pacifickog severozapada: Washingtonu, Oregonu i dr. U neku ruku, moze se reci da je problem mini hidro-centrala lokalizovane prirode, obzirom na velicinu USA.

Moram da dodam da su mnoge reke u delu gde ja zivim takodje unistene zahvaljujuci branama (severoistok, tzv. Nova Engleska.) Ali, ovo je ucinjeno u 19. i ranom 20. veku, pa je problem relativno star: u tom periodu brane su gradjene za potrebe valjaonica i mlinova. Naravno, efekat je isti...nista dobro nije izaslo iz cele stvari osim bogacenja pojedinih industrijalista. Napravljena je bespovratna steta (izmedju ostalog) i po riblje vrste, jer bi sada vas drug oldsurehand kacio slike (osim strajpera) i atlantskih lososa, morske pastrmke (kako trutte tako i morske forme fontinalisa.) Sve je to prohujalo sa vihorom. Ovde decenijama pokusavaju da vrate lososa i morsku pastrmku, sa apsolutno porazavajucim rezultatima!

U Srbiji je ovo daleko veci problem, jer smo mala zemlja, toplijeg klimata i sa relativno malim brojem salmonidnih voda. AKo se pored projekata za mini hidro-centrale jos uzmu u obzir male brane koje se cesto bespravno grade za potrebe privatnih ribnjaka, to je preveliki pritisak na nase vode.
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

schok
guide

Postby schok » Thu Apr 14, 2016 6:36 pm

Return to “Ekološke teme”