Desetkovanje stukica

Sve vezano za ekologiju i očuvanje reka
ekoljuba
Moderator

Desetkovanje stukica

Postby ekoljuba » Mon Aug 10, 2009 12:06 pm

U subotu obidjemo Dane, ja i jos nekoliko drugara terene u Koviljskom ritu kad tamo horde "ribolovaca" satiru stukice od 200g i sve nose(valjda gladni ljudi). Sto je jos gore radi se o zasticenom prirodnom dobru. Ove godine sam obisao dosta voda po celoj Srbiji i svuda otvoreni lopovluk i javasluk. U zemlji Srbiji ni jednoj vodi ni jednoj ribi se ne prasta. Stvarno sve vise verujem da jedina nada su reviri sa svim svojim manama.
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

pex
master of fly fishing

Re: Desetkovanje stukica

Postby pex » Mon Aug 10, 2009 12:10 pm

...ima li nesto novo u ovoj jadnoj zemlji...nesto sto ce nas obradovati...zasto pustiti stukice da porastu kada nasi ljudi koji imaju para moogu da idu u Swedsku da love stuke po 20kg a mi mozemo da sve to gledamo na TV a i nase stuke jedu vise nego svedske pa postoji opasnost da desetkuju sve bitne vrste ribe kao npr suncica, babuska i ostale retke vrste......
Last edited by pex on Mon Aug 10, 2009 12:26 pm, edited 1 time in total.
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Mon Aug 10, 2009 12:16 pm

Bio sam pomalo obadovan novim zakonom i polagao dosta nade u njega medjutim dobijam neke informacije kako se radi na podzakonskim aktima sto vec debelo dovodi u pitanje adekvatno sprovodjenje na terenu od strane upravljaca.

Mixmaster
instructor

Re: Desetkovanje stukica - propast srpskih reka

Postby Mixmaster » Mon Aug 10, 2009 12:30 pm

Mi nemamo čemu da se nadamo, ali ribokradice imaju. Oni najveće nade polažu u naš C&R i poštovanje propisa. Često me gledaju neki indijanci kako vraćam ribe ispod mere, uz komentare: "Ako, neka porastu." Misle "Trebaće za našu dečicu", koju ovih dana uče ribolovu mrežama, koševima, rukama, harpunima...:lol:
Nema ništa od naših reka. Ovih dana su učestala trovanja, a ribokradica ima toliko da nam više ne ostavljaju ni prostor za kakav-takav rivbolov. Gdegod se okreneš vidiš krivolovce, koji sasvim opušteno rade svoj "posao" i besomučno vade sve što mogu.
Kao što napisah pre nekoliko meseci, novi zakoni su obična budalaština, koju kao da je napisao neki debil ili neko ko ne zna gde se nalazi (izgubljen u vremenu i prostoru). Parlament je samo gubio vreme usvajajući ih, a kad-tad će svi sportski ribolovci shvatiti da ih neko radi "kao volove u kupusu".
Tužno i glupo. :(

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Mon Aug 10, 2009 12:45 pm

Ma korisnici ce se vec snaci kroz rupe u zakonu, ne sprovodjenje samog jer ne znam kako ce funkcionisati kontrola samih korsnika koji imaju ogromna ovlascenja i dobijaju upravljanje na 10 god. Upravo sam cuo pricu iz prve ruke kako jedan korisnik iz Vojvodine saradjuje sa ribokradicama mrezarosima.
Mix sto se tice C&R slazem se da u takvim uslovima male su vajde kad 1% ribolovaca to upraznjava ali vise je stvar principa i pokazivanja primera drugima. Meni je drago kada navucem nekog od kolega na C&R. Dosta sam njih navukao bar na delimicni C&R.

EsoX
Carp Ninja!

Postby EsoX » Mon Aug 10, 2009 12:46 pm

Stvarno je situacija strasna... Svakako da je veliki problem i krivolov struja, mreze... ali i sami ribolovci su velike stetocine... i prosto je za nepoverovati da ljudi neshvataju da treba da se strpe samo koju godinu.. da nenose sicu nedorasle primerke kuci... da bi posle mogli lepo da pecaju iole krupnu ribu! Ovo u Koviljskom ritu (ali i jos na mnogim mestima) sto se desava je stvarno strasno jer gotovo svi koji tamo pecaju ciljno love i nose upravo te sitne stukice od 20-30cm a kolicina se cesto meri na dzak, pola dzaka... a oni koji malo losije prodju odnesu samo 20-30 riba kuci...
"Pike looks like, acts like, and is a top-level predator. Just as you are. Flyfishing for pike is a contest between equals." Barry Reynolds

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Aug 10, 2009 1:09 pm

To sam godinama gledao sa ostrva u Surduku kako se terorise lepa bara(rukavac) sa iznosenjem bezbroj stukica koje tek poprimaju oblik. I posle mi kazu da ribolovci ne pricinjavaju stetu!
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Mon Aug 10, 2009 1:22 pm

EsoX wrote:Stvarno je situacija strasna... Svakako da je veliki problem i krivolov struja, mreze... ali i sami ribolovci su velike stetocine... i prosto je za nepoverovati da ljudi neshvataju da treba da se strpe samo koju godinu.. da nenose sicu nedorasle primerke kuci... da bi posle mogli lepo da pecaju iole krupnu ribu! Ovo u Koviljskom ritu (ali i jos na mnogim mestima) sto se desava je stvarno strasno jer gotovo svi koji tamo pecaju ciljno love i nose upravo te sitne stukice od 20-30cm a kolicina se cesto meri na dzak, pola dzaka... a oni koji malo losije prodju odnesu samo 20-30 riba kuci...

Dok sam živeo u beogradu hiljadu puta sam od ribara čuo da je najbolja štuka ona do 20 cm. Imali su i specifičan naziv ali sam ga zaboravio :oops:

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Aug 10, 2009 1:29 pm

Da nije penkalo?

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Mon Aug 10, 2009 1:30 pm

Najbolja al za poribljavanje! To ti je jajarski mentalitet!!!!

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Mon Aug 10, 2009 1:33 pm

simpson H wrote:Da nije penkalo?

Da penkalo u pravu si :bravo:

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Mon Aug 10, 2009 1:34 pm

Jos jedan izraz, gloce!!!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Aug 10, 2009 1:36 pm

Ja sam jednom odneo dve stuke po 12cm kod drugara u akvarijum a kada su mu za noc pojele sve gupike vratili smo ih u cukaricki rukavac site i debele :mrgreen:

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Mon Aug 10, 2009 1:40 pm

Stukice su cudo ja prisustvovao kada je stukica od 15 napala kedera od 12 i pojela ga! Kakve su to male zveri!

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Aug 18, 2009 8:47 pm

Prica mi drugar da je pecao stukice ovih dana na nekim terima u blizini sela Mladenovo to je neki plavni deo Dunava u Backoj.
Kaze slicna situacija kao i u koviljskom ritu. Lokalci ne prastaju ni jednoj stukici! Hvali se lik, 40 i kusur stuka oko 5 kg tezine!!! Ne mogu da verujem, kako ljudi nemaju mozga da se strpe koju godinu i da kuci lepo odnesu 2-3 stuke ukupne tezine 5 kg, umesto ovog stucijeg podmlatka koji besomucno tamane.

Return to “Ekološke teme”