Vidre, kormorani i ribe

Sve vezano za ekologiju i očuvanje reka
M.com
fly fisherman

Re: Vidre, kormorani i ribe

Postby M.com » Mon Dec 21, 2009 11:53 am

Predpostavimo da je priblizno tacno da je prosečna velicina bandara u Vl. jezeru 88gr. i da ga ima u jezeru ukupno oko 100t. Kada se intenzivno hrani tri meseca (avg.-nov.), cesto pojede mladj, koja je oko 1gr. Ako svakog dana pojede jednu ribicu, za tri meseca pojede (ribica) svoju tezinu, a tokom cele godine i vise...
Ako je tako, onda grgeci pojedu tokom godine bar stotinak tona ribe...
To je 5x vise od ljudi, 10x vise od kormorana i 100x vise od vidri...?
Kako vam se cini?

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Dec 21, 2009 1:24 pm

Jesu li to neki "zvanicni" podaci ili nas zezas? Ne mogu da verujem u to!!!!????
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

zvezdan
instructor

Postby zvezdan » Mon Dec 21, 2009 2:16 pm

Malo je nelogična ova izjava imajući u vidu da je i taj bandar nečiji plen!

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Mon Dec 21, 2009 3:25 pm

M.com wrote:Predpostavimo da je priblizno tacno da je prosečna velicina bandara u Vl. jezeru 88gr. i da ga ima u jezeru ukupno oko 100t. Kada se intenzivno hrani tri meseca (avg.-nov.), cesto pojede mladj, koja je oko 1gr. Ako svakog dana pojede jednu ribicu, za tri meseca pojede (ribica) svoju tezinu, a tokom cele godine i vise...
Kako vam se cini?

Koliko god da pojede bandar, štuka , mladica, som, smuđ........ bog ih je stvorio da žive na ovom prostoru i da jedu ribu, i nikad je nemogu istrebiti. Ribe grabljivice jedu nemoćnu i bolesnu ribu i one su po prirodi čistači vode. Kormoran hvata zdravu ribu jede zdravu ribu a alohtona je vrsta, znam da ekoljuba tvrdi da nije ali ja ga nikad u svom životu nevideh do pre 5-6 godina.

M.com
fly fisherman

Postby M.com » Mon Dec 21, 2009 4:49 pm

simpson H wrote:Jesu li to neki "zvanicni" podaci ili nas zezas? Ne mogu da verujem u to!!!!????

Simps, taman posla da se zezam! Podaci nisu "zvanicni". Pored ostalog oko ribolova, pratim sta se desava na vodi na kojoj najcesce pecam. Pratim, ...na razne nacine, pa i ovako, kalkulisem, razgovaram... Inace, nisam strucnjak za bioloske teme.
Rekosmo na 8. strani da bandara ima oko 100-120t, pa uzimamo donju granicu, jer i oni budu pojedeni ... i upecani (rekosmo 5,1t).
Kako god izgledalo na prvi pogled, blizu je istine.
Evo jos jedne brojke. Godina 2000. je bila susna i vodostaj je bio vrlo nizak. Te godine je krivolovljeno oko 50t ribe! Ove godine, npr. zanemarljivo...
Hteo sam da u ovoj temi sagledamo uticaj karika u lancu ishrane, da imamo bolju predstavu o tome sta se dogadja u okruzenju koje svi mi (ribolovci) volimo, svako na svoj nacin... Svakako, svako od nas moze da razmislja ovako ili onako, sve je legitimno dok razglabamo..., i vazno je da ima razlicitih misljenja, sve se bolje sagleda iz razlicitih uglova...
E, sad, ja mislim da svi "ribolovci" (ljudi, vidre, kormorani, ribe, ...) imaju pravo na svoj plen...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Mon Dec 21, 2009 5:32 pm

Mene zaista odusevljava kakav ti pristup imas svojoj omiljenoj vodi. Toliko podataka (predpostavljam solidno preciznih) i jako duboka analiza za "amatera". Svaka cast, a potpuno se slazem sa poslednjom recenicom.

M.com
fly fisherman

Postby M.com » Tue Dec 22, 2009 8:20 pm

Po ribolovackim ulovima, ovde na jezeru, babuska je na drugom mestu, ali sada nije interesantna; treci je klen, on voli da gricne i po koju ribicu... Pa saran, ni on nije ovge interesantan. Ni plasica. Sledeci, daleko manji ulov od klena, je som (rekosmo: klen/som = 3900kg/450kg). Koji od njih je veci predator u ovom jezeru, zbirno...? E, ovo, bez "prirodnjaka", nije lako?

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Wed Dec 23, 2009 7:01 pm

brankoogi wrote:
M.com wrote:Predpostavimo da je priblizno tacno da je prosečna velicina bandara u Vl. jezeru 88gr. i da ga ima u jezeru ukupno oko 100t. Kada se intenzivno hrani tri meseca (avg.-nov.), cesto pojede mladj, koja je oko 1gr. Ako svakog dana pojede jednu ribicu, za tri meseca pojede (ribica) svoju tezinu, a tokom cele godine i vise...
Kako vam se cini?

Koliko god da pojede bandar, štuka , mladica, som, smuđ........ bog ih je stvorio da žive na ovom prostoru i da jedu ribu, i nikad je nemogu istrebiti. Ribe grabljivice jedu nemoćnu i bolesnu ribu i one su po prirodi čistači vode. Kormoran hvata zdravu ribu jede zdravu ribu a alohtona je vrsta, znam da ekoljuba tvrdi da nije ali ja ga nikad u svom životu nevideh do pre 5-6 godina.

Postoji na hiljade drugih vrsta koje nisi video a zive svuda oko tebe! Kormoran je AUTOHTONA vrsta i ako ti mozes da tvrdis i da su marsovci to jednostavno nije istina! I ribe i kormorani pojedu prvo slabe i bolesne ali i mnogo zdravih jer bi u suprotnom umrle od gladi!!!
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Thu Dec 24, 2009 2:32 am

Nešto na Limu nisam primetio da Mladica ( autohtona riba ) potamani celo jato klenova iz jednog vira !

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Thu Dec 24, 2009 9:38 am

ekoljuba wrote:... Kormoran je AUTOHTONA vrsta...

Ljubo znamo mi da je kormoran autohtona vrsta na tlu Evrope. Ali na teriroriji opštine Pančevo (Bajina Bašta) je autohton isto koliko i babuška i šakal.
Čak i da je autohton na širem području Srbije (voleo bi da nam pokažeš neki podatak sa prebrojavanja od pre 50-tak godina iz nekog naučnog rada), sigurno je da se previše razmnožio i da je sasvim neopravdano (čak idiotski) zašićen zakonom. I da je postao opasna štetočina.
Ne znam da li su pacov i bubašvaba autohtone vrste, ali ako u svojoj kuhinji imaš 10 pacova i 800 bubašvaba da li bi ih čuvao, štitio i hranio kao autohtone vrste a i zbog održavanja biodiverziteta poda svoje kujne :)
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Thu Dec 24, 2009 10:47 am

Milance wrote:
ekoljuba wrote:... Kormoran je AUTOHTONA vrsta...

Ljubo znamo mi da je kormoran autohtona vrsta na tlu Evrope. Ali na teriroriji opštine Pančevo (Bajina Bašta) je autohton isto koliko i babuška i šakal.
Čak i da je autohton na širem području Srbije (voleo bi da nam pokažeš neki podatak sa prebrojavanja od pre 50-tak godina iz nekog naučnog rada), sigurno je da se previše razmnožio i da je sasvim neopravdano (čak idiotski) zašićen zakonom. I da je postao opasna štetočina.

Mito, pre pedest godina je bio redak i ugrozen zbog prekomernog lova zato su ga i zastitili plus su jos neki faktori ljudskom rukom izazvani doprineli da dodje do explozije kormorana u evropi!!!Ja otkad znam za sebe znam za kormorane na Dunavu.

Milance wrote:Ne znam da li su pacov i bubašvaba autohtone vrste, ali ako u svojoj kuhinji imaš 10 pacova i 800 bubašvaba da li bi ih čuvao, štitio i hranio kao autohtone vrste a i zbog održavanja biodiverziteta poda svoje kujne :)

Mito sivi pacov (koji je najbrojniji) nije autohton u srednjem veku je dosao iz Azije!!! Ali poredjenje ti je apsolutno neprimereno.

Brankoogi ti mesas zabe i babe, ides iz krajnosti u krajnost!!!

Ali ljudi jel vi citate predhodne postove!? Necu da se ponavljam posto ocigledno ne citate!? Procitajte lepo pa da nastavimo!

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Dec 24, 2009 11:03 am

Prosto ne mogu da verujem da je neko lovio kormorana, tu odvratnu pticurinu. Moguce da su ribari videli jaku konkurenciju pa su ga lovili organizovano. Koliko dugo je kormoran bio zasticena vrsta kod nas Ljubo, mozes li da iskopas taj podatak negde? Tacnije od kada?

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Thu Dec 24, 2009 11:18 am

Evo procitaj na wikipedii vec sam kacio link.http://en.wikipedia.org/wiki/Phalacrocorax_carbo
Pitacu ove moje ornitologe koliko traje zastita kod nas pa ti javljam!

Da citiram recenicu sa te stranice:
Many fishermen see in the Great Cormorant a competitor for fish. Because of this it was nearly hunted to extinction in the past.!

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Thu Dec 24, 2009 11:26 am

Priznajem da sam malkice preterao - ali ipak je to bilo šaljivo poređenje sa smajlijem na kraju :)

Ja se Ljubo 40 godina vijam po rekama. Za divno čudo, i na moju veliku sreću i zadovoljstvo u poslednjoj deceniji evidentan je veliki napredak i porast u broju ptica u prirodi kojom se ja krećem. Naročito vodenih/barskih ptica. Pataka, gusaka, liski, velikih sivih i malih belih čaplji, gakova, roda (čak i poneka crna se vidi), galebova čak i raznoraznih grabljivica. I labudovi su počeli da dolaze. I nažalost NAJEZDA kormorana.

Nažalost kormorani zato što je u vodama oko kojih lete ove ptice došlo do ogromnog smanjenja broja riba. Degradacija i u kvantitetu i po kvalitetu. Linjak i zlatni karaš više ne žive u Tamišu. Soma, smuđa, šarana (duguljastog...), deverike, manića je sve manje i manje kao i sve ostale ribe (štuka, bucov, bandar, bodorka, crvenperka, protfiš, krupatica,...). Cverglan buja, babuška je tu... Ma bilo je u nekim periodima u Tamišu čak i mrene, kečige, jegulje ne mogu ljude više ni da ubedim u to.

Naravno da kormoran nije jedini (a sigurno ni najveći) krivac zbog toga ali sigurno je da nam on ne koristi već samo šteti!!! I zbog toga ja očekujem da biolozi, ekolozi i ostali stručni ljudi počnu da štite onaj sistem koji je trenutno ugroženiji, a to je onaj ispod površine vode.
Pa sve da ga je i nekad bilo ovde, sada ga ima previše, a ribe premalo pa je i od njega treba zaštititi kao što je štitimo i od nas samih.
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Thu Dec 24, 2009 11:34 am

Vecinu stvari si lepo napisao! Kada sam rekao da se procitaju predhodni postovi imao sam nameru da vidite da ja nisam da se kormoran stiti po svaku cenu, naprotiv. Ali sam se u neku ruku pobunio i stao na stranu kormorana jer se preteruje i iznose se neistine.

Linjaka, zlatnog, karasa nema zbog babuske na prvom mestu plus neki drugi faktori! Kormoran nema veze sa tim navedenim. Ali je definitivno da mu je populacija explodirala i da u pojedinim slucajevima moze da devastira riblje populacije.

Return to “Ekološke teme”