Introdukcija alohtonih vrsta!?! Za i protiv?

Sve vezano za ekologiju i očuvanje reka
ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Fri Nov 14, 2008 3:46 pm

Iznesite svoje misljenje.
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

VladaBG
guide

Re: Introdukcija alohtonih vrsta!?! Za i protiv?

Postby VladaBG » Fri Nov 14, 2008 4:18 pm

ZA!
Meni nije problem da idem na posao, samo mi je pun k***c da cekam osam sati da idem kuci!

falco
guide

Postby falco » Fri Nov 14, 2008 4:24 pm

U načelu protiv.

ranko
guide

Postby ranko » Fri Nov 14, 2008 4:45 pm

Apsolutno (ZA)bistro,Ranko

falco
guide

Postby falco » Fri Nov 14, 2008 5:07 pm

Nije zgodno na ovo pitanje biti tako izričit, koji god odgovor da se izabere :!:

Milance
master of fly fishing

Postby Milance » Fri Nov 14, 2008 5:45 pm

U principu protiv, naročito kod očuvanih ekoloških sistema, ali u izucezima ZA (recimo zašto ne ubaciti npr jezersku zlatovčicu u jezero koje se trenutno gradi iznad Valjeva)!!!
Možda je kontroverzno, ali šta ću!!!
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

bokac
fly fisherman

Postby bokac » Fri Nov 14, 2008 5:47 pm

Protiv.

Ne bih da kvarim prosek... :) ...niti ovu sasvim OK temu, samo bih da se preispitamo šta su nam donele introdukcije alohtonih vrsta do sada?

Što se tiče dužičaste pastrmke (u pašaluku poznatije kao "kalifa"), za koju kažu da se ne mresti kod nas u divljini, verujem da je takvo poigravanje ograničenog trajanja, pa eto malo pomirljivih tonova u ovom manjinskom PROTIV-odgovoru. :)

Pre uvoza bilo koje vrste, zapitao bih se da li nama nedostaju riblje vrste ili ribe?
"There are 10 kinds of people in the world - those who understand binary and those who don't."

pex
master of fly fishing

Postby pex » Fri Nov 14, 2008 7:53 pm

Bravo Bokac ta je prava.Nama fali RIBA,komada a ne vrsta,ali i zasto ne ubaciti pastrmku kalifornijsku u neku reku i dozvoliti izlovljavanje (a tim zastititi potocnu) i vuci siti i ovce na broju,pa cim nema kalife opet dodati odredjen broj (Slovenci pojedine reke poribljavaju po broju komada lovnih,a mi hiljadama 5-7cm)...a kada su neke druge vrste u pitanju zasto i ne ubaciti lipljana u neku reku,ako nece narusiti svojim postojanjem ravnotezu....i ovako unedogled.

Ponekad mi se cini da ovom pricom zatrpavamo glavni problem...unistavanje svih vrsta i izlovljavanje svim i svacim i svega sto pliva....I onda se postavlja pitanje za polemiku "da li ili ne ubaciti nista drugo osim potocne pastrmke" a u stvari iza toga se krije NE UBACITI NISTA...kada ja razmislim bolje i kalifa nego prazna reka!!!!!

sve u svemu gubljenje vremena,gospodo naucnici kada ubacite autohtone ribe i ozivite vode onda da pricamo o ovim stvarima.Jednom sam rekao da su verovatno novozelandjani i argentinci, amerikanci i svi oni kod kojih bi mi da pecamo rado ludi sto su poribili vrstama koje nisu iz njihovih voda a mi pametni sto to ne radimo...oni imaju vode i zaradjuju od njih a mi gledamo slike i balimo pred monitorom jer ne mozemo da budemo tamo....ko je sada tu pametan...?

Uslovno za i uslovno protiv!
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Nov 14, 2008 8:49 pm

Jel' mogu malo i ja da se ukljucim? :mrgreen:

Ovakav naslov threada predstavlja mali trik od strane onoga koji ga je postavio, jer realno mislim da je vrlo malo onih koji bi mogli da daju striktan i jasan odgovor odmah na prvu loptu. Sto bi u politickom zargonu rekli, ova tema trazi malo siru javnu raspravu :lol:
Zato imam predlog za nastavak threada a to je da pricamo o konkretnim stvarima, kao sto je to ovde npr. rekao Milance. Hajde da vidimo zasto treba reci ne mladici ili lipljanu u Nisavi ili ne jezerskoj zlatovcici u vec pomenutom jezeru...
Koji to eko sistem moze biti narusen pustanjem 20-30 lipljana u reku Vrelo?
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Fri Nov 14, 2008 9:00 pm

simpson H wrote:Ovakav naslov threada predstavlja mali trik od strane onoga koji ga je postavio

Sta kazes Bojane mali trik! :?: A lepo sam te pitao dali je ok da naslov topica tako glasi da bi smo prebacili raspravu sa Novog Zelanda? A kad sam postavio topic pitao sam ljude da daju misljenje na ovu temu. Proveri!

Ja cu jos pustiti da ljudi iznose svoja misljenja pa cu u pauzama u ucenja dati i svoj komentar!
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

Goci
guide

Postby Goci » Fri Nov 14, 2008 9:35 pm

falco wrote:U načelu protiv.

Milance wrote:U principu protiv, naročito kod očuvanih ekoloških sistema, ali u izucezima ZA (recimo zašto ne ubaciti npr jezersku zlatovčicu u jezero koje se trenutno gradi iznad Valjeva)!!!

bokac wrote:Protiv.

Ne bih da kvarim prosek... :) ...niti ovu sasvim OK temu, samo bih da se preispitamo šta su nam donele introdukcije alohtonih vrsta do sada?

Što se tiče dužičaste pastrmke (u pašaluku poznatije kao "kalifa"), za koju kažu da se ne mresti kod nas u divljini, verujem da je takvo poigravanje ograničenog trajanja, pa eto malo pomirljivih tonova u ovom manjinskom PROTIV-odgovoru. :)

Pre uvoza bilo koje vrste, zapitao bih se da li nama nedostaju riblje vrste ili ribe?

3 odgovora po mom ukusu... :)

Ako bih morao da budem isključiv bez dvoumljenja bih rekao PROTIV.

Ako bih bio malo manje isključiv dozvolio bih da se u veštačka jezera ubacuju neke alohtone vrste kojima ta voda odgovara, a predstavljaju atraktivne ribe.

Uzred treba praviti razliku između alohtonih vrsta čitavog sliva (recimo Dunavskog) i alohtonih za neku reku tog sliva. Nisam baš siguran kakva je pravilna terminologija u vezi ovoga. Jasno je da je bass alohtona vrsta u slivu Južne Morave, ali da li su to i mladica i lipljan, koji žive u slivu Zapadne Morave? Po nekim mojim shvatanjima nisu. Ali ja sam inženjer elektronike po struci i ja se ne pitam. Mogu samo da dam svoje mišljenje i tumačenje, ali ću uvek dozvoliti ljudima od struke da kažu poslednju reč.

Primeri nečega što meni deluje OK:

1. planinska veštačka jezera i jezerska zlatovčica. Ona inače i nije 100% alohtona jer je valjda ima u Alpskim jezerima u Dunavskom slivu? Recimo jezero Zavoj bukvalno plače za ovom vrstom.

2. veštačka nizijska jezera zatvorenog tipa (napravljena na nekom potočiću) i velikousti bass. U našim jezerim ovog tipa mahom dominiraju alohtone vrste kojima se bass hrani: cverglan, babuška, sunčica, amurski čebačok... Uz naravno deveriku, bodorku i slične vrste, od kojih ni jedna nije ugrožena. Jedna od najatraktivnijih sportskih riba planete može samo da koristi ekosistemu, a za ribolov da ne pričamo.

3. Nišava i mladica i lipljan. Reka koja je korenito izmenjena izradnjom Zavojskog jezera. Puna je krupnih skobalja (hrane za mladice), kao i potočnih i makedonskih pastrmki, koje su je same naselile u tom broju (bez mnogo poribljavanja). Njih spominjem kao dokaz da je voda salmonidna. Dovoljno je velika da u njoj magu da žive i najkrupnije mladice. I da se uspešno mreste u Temštici i Jermi. Slično važi i za lipljana. Velika reka bogata pastrmkama uvek asocira na lipljana. Za razliku od mladice, kojoj je Jerma možda mala, lipljan bi se odlično snašao i u njoj. Opasnosti od nekih neželjenih efekata nema, jer će naš seljak sve to ionako pobiti i pojesti pre neko što se namnoži. :) Kao što već gore napisah, ove dve vrste su autohtone u slivu Morave, tako da je veoma diskutabilno njih nazivati stranim za Nišavu. Iz Nišave polako nestaje njena najveća grabljivica, som. Jednostavno se ne snalazi u ledenoj vodi. Možda je vreme da ode u penziju i svoje mesto ustupi drugoj velikoj grabljivici, koja će malo proređivati nepregledna jata skobalja, mladici...

Uzgred, ja i dalje tvrdim da se poribljavanjem ribnjačkim potočarama nepoznate genetske strukture pravi nepopravljiva greška po populacije pastrmki jedinstvenih haplotipova (poput onih iz Temštice i Crnog Timoka). U tom svetlu, puštanje jezerske zlatovčice, mladice, lipljana i basa deluje kao nešto potpuno bezazleno.

Kao i poribljavanje kalifom. Pustiš da se ljudi malo igraju i love, bez bojazni da si mogao nešto veliko da zas...reš. Ja nemam ništa protiv poribljavanja naših voda kalifom. Što da ne, nek bude malo šareno. Jako bih voleo da se recimo Sokobanjska Moravica ispod jezera (tamo gde je revir) poribljava delom i kalifom. To bi učinilo da ribolov bude zanimljiviji. Ta salmonidna Moravica ispod jezera je ionako veštački ekosistem, 100% napravljen od ruke čoveka (hladna voda iz Bovanskog jezera pravi salmonidnu rečicu, a čovek je pustio potočare).
Last edited by Goci on Sat Nov 15, 2008 2:18 am, edited 2 times in total.
komme kyra kommekommekomme kyra

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Nov 14, 2008 9:47 pm

ekoljuba wrote:
simpson H wrote:Ovakav naslov threada predstavlja mali trik od strane onoga koji ga je postavio

Sta kazes Bojane mali trik! :?: A lepo sam te pitao dali je ok da naslov topica tako glasi da bi smo prebacili raspravu sa Novog Zelanda? A kad sam postavio topic pitao sam ljude da daju misljenje na ovu temu. Proveri!

Ja cu jos pustiti da ljudi iznose svoja misljenja pa cu u pauzama u ucenja dati i svoj komentar!

Ma bre Ljubo u kom si fazonu? Naslov jeste mali trik ali nigde bre nisam rekao da je to lose, pogotovo ne za diskusiju. Ja se potpuno slazem sa naslovom koji krije zamke.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Nov 14, 2008 9:51 pm

Goci wrote:
falco wrote:U načelu protiv.

Milance wrote:U principu protiv, naročito kod očuvanih ekoloških sistema, ali u izucezima ZA (recimo zašto ne ubaciti npr jezersku zlatovčicu u jezero koje se trenutno gradi iznad Valjeva)!!!

bokac wrote:Protiv.

3 odgovora po mom ukusu... :)

Ako bih morao da budem isključiv bez dvoumljenja bih rekao PROTIV.

Ako bih bio malo manje isključiv dozvolio bih da se u veštačka jezera ubacuju neke alohtone vrste kojima ta voda odgovara, a predstavljaju atraktivne ribe.

Uzred treba praviti razliku između alohtonih vrsta čitavog sliva (recimo Dunavskog) i alohtonih za neku reku tog sliva. Nisam baš siguran kakva je pravilna terminologija u vezi ovoga. Jasno je da je bass alohtona vrsta u slivu Južne Morave, ali da li su to i mladica i lipljan, koji žive u slivu Zapadne Morave? Po nekim mojim shvatanjima nisu. Ali ja sam inženjer elektronike po struci i ja se ne pitam. Mogu samo da dam svoje mišljenje i tumačenje, ali ću uvek dozvoliti ljudima od struke da kažu poslednju reč.

Primeri nečega što meni deluje OK:

1. planinska veštačka jezera i jezerska zlatovčica. Ona inače i nije 100% alohtona jer je valjda ima u Alpskim jezerima u Dunavskom slivu? Recimo jezero Zavoj bukvalno plače za ovom vrstom.

2. veštačka nizijska jezera zatvorenog pita (napravljena na nekom potočiću) i velikousti bass. U našim jezerim ovog tipa mahom dominiraju alohtone vrste kojima se bass hrani: cverglan, babuška, sunčica, amurski čebačok... Uz naravno deveriku, bodorku i slične vrste, od kojih ni jedna nije ugrožena. Jedna od najatraktivnijih sportskih riba planete može samo da koristi ekosistemu, a za ribolov da ne pričamo.

3. Nišava i mladica i lipljan. Reka koja je korenito izmenjena izradnjom Zavojskog jezera. Puna je krupnih skobalja (hrane za mladice), kao i potočnih i makedonskih pastrmki, koje su je same naselile u tom broju (bez mnogo poribljavanja). Njih spominjem kao dokaz da je voda salmonidna. Dovoljno je velika da u njoj magu da žive i najkrupnije mladice. I da se uspešno mreste u Temštici i Jermi. Slično važi i za lipljana. Velika reka bogata pastrmkama uvek asocira na lipljana. Za razliku od mladice, kojoj je Jerma možda mala, lipljan bi se odlično snašao i u njoj. Opasnosti od nekih neželjenih efekata nema, jer će naš seljak sve to ionako pobiti i pojesti pre neko što se namnoži. :) Kao što već gore napisah, ove dve vrste su autohtone u slivu Morave, tako da je veoma diskutabilno njih nazivati stranim za Nišavu. Iz Nišave polako nestaje njena najveća grabljivica, som. Jednostavno se ne snalazi u ledenoj vodi. Možda je vreme da ode u penziju i svoje mesto ustupi drugoj velikoj grabljivici, koja će malo prerođeivati nepregledna jata skobalja, mladici...

Uzgred, ja i dalje tvrdim da se poribljavanjem ribnjačkim potočarama nepoznate genetske strukture pravi nepopravljiva greška po populacije pastrmki jedinstvenih haplotipova (poput onih iz Temštice i Crnog Timoka). U tom svetlu, puštanje jezerske zlatovčice, mladice, lipljana i basa deluje kao nešto potpuno bezazleno.

Kao i poribljavanje kalifom. Pustiš da se ljudi malo igraju i love, bez bojazni da si mogao nešto veliko da zas...reš. Ja nemam ništa protiv poribljavanja naših voda kalifom. Što da ne, nek bude malo šareno. Jako bih voleo da se recimo Sokobanjska Moravica ispod jezera (tamo gde je revir) poribljava delom i kalifom. To bi učinilo da ribolov bude zanimljiviji. Ta salmonidna Moravica ispod jezera je ionako veštački ekosistem, 100% napravljen od ruke čoveka (hladna voda iz Bovanskog jezera pravi salmonidnu rečicu, a čovek je pustio potočare).

E hvala Bogu Gospodu da ima jos neko da razmislja na ovaj nacin a da se ne proglasi sebicnim. Ovako konkretno treba pricati, sa precizno navedenim primerima! :goodpost:

Alexa
master of fly fishing

Postby Alexa » Sat Nov 15, 2008 12:03 am

Evo mog glasa u formi 3 fotografije!

Sve lepotice su sa naših podneblja. Lepo ih je videti, da se ne lažemo :wink:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Sat Nov 15, 2008 1:05 am

Lepo je Simpson rekao da je nepopravljiva greska potocare sumnjivog genetskog potencijala...u stvari cini mi se da nema puno stvari sa kojim bi se nasi "strucnjaci ihtiolozi" mogli da se pohvale.....
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

Return to “Ekološke teme”