EKOLOŠKE TEME - novi pokušaj

Sve vezano za ekologiju i očuvanje reka
banefly
instructor

EKOLOŠKE TEME - novi pokušaj

Postby banefly » Fri Jun 01, 2007 10:11 am

Smatrajući da topici koji dugo stoje prazni ili bez postova nepotrebno opterecuju neki forum i da ih, ako dakle nema interesovanja za diskusije na temu, ne treba forsirati, kao moderator, pravim jos jedan pokusaj da ozivimo diskusiju o ekoloskim temama jer smatram da nije moguce da o tome, u najsirem smislu, nemamo sta da kazemo.
No ako i nemamo sta da kazemo , ili, ako ne umemo nista da kazemo, i to je neka korist od ovakvog topika jer i ta cinjenica govori nesto o nasem opstem stavu o tim problemima koji kod nas svakako postoje.

I ovde bi nam iskustva clanova koji su van Srbije i iz sredina gde je situacija po ekoloskim pitanjima bolja nego kod nas, pomogla da se pomerimo sa mrtve tacke na kojoj smo izgleda do daljeg. Da napravimo bar pomake u shvatanjima za pocetak, a mozda, u neko dogledno vreme, koristivsi njihova iskustva, pokrenemo i neku konkretnu akciju sa rezultatima.

Pozdrav u ocekivanju novih postova

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Fri Jun 01, 2007 10:07 pm

Za pocetak evo jednog linka sa fotografijama koje ce mozda biti interesantne posetiocima foruma. Moze da posluzi kao primer kako se unapredjuje staniste pastrmke na delovima reke koji nisu dovoljno produktivni.

Pregledajte stranicu, ima dosta fotografija sa proslogodisnjeg projekta poboljsanja habitata na reci Trout Run u Minesoti. Iz teksta mozete zakljuciti koliko je dobrovoljaca, ljubitelja prirode i musicarenja ucestvovalo da jednu ovako divnu vodu ucini jos atraktivnijom.

http://www.mntu.org/2006_Projects.php

Prosle nedelje sam prvi put lovio na ovoj vodi. Odusevljen sam, iako sam video samo jedan deo. Evo i par slicica.
Image
Image
Image

Sto se tice gazdovanja i pravila na ovoj vodi, na njoj vazi tzv. 'slot limit'. Gustina populacije je vrlo visoka i bazirana na prirodnoj reprodukciji. Pastrmke velicine 12-16 inca se obavezno pustaju (svi musicari koje znam ionako pustaju svu ribu, ali eto, pravilo je tu). Iako reka tece kroz privatne posede, DNR (Department of Natural Resources) placa farmerima tzv. 'easement', sto znaci da ribolovci mogu bez problema da imaju pristup reci, ali da se ponasaju s postovanjem prema privatnom vlasnistvu. Preko svih zicanih ograda su podignute merdevine za ribolovce.

banefly
instructor

Postby banefly » Fri Jun 01, 2007 10:19 pm

Vladane hvala na linku. Ima sta da se vidi i od prilike mozemo samo da blejimo u slike i podatke i da se divimo mada ja licno ne vidim zbog cega tako nesto i mi nebismo mogli da (u)radimo.
Znam da imas mnogo posla ovih dana ali ako ima ikakve mogucnosti bilo bi zaista zanimljivo doci do pribliznih podataka o finansijskim aspektima tih poduhvata.
Pozdrav, Bane

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Fri Jun 01, 2007 10:22 pm

Cika Moso, mnogo good!!! :D

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Jun 01, 2007 10:25 pm

Super su slike sa linka kao i ove tvoje. I kod nas se radi sa teskom mehanizacijom, kamioni dolaze i istovaruju smece obicno :D
A sto se nasih farmera tice, kakve crne merdevine najsladje je postaviti gomile puca na puteve :D . Banefly i ja smo cak morali da sklanjamo oboreno drvo koje je jedan "farmer" ostavio na putu samo da mi ne prodjemo. Tuzno!
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Fri Jun 01, 2007 11:10 pm

Da ne verujem da tako nesto moze da se uradi u Srbiji ja ne bih ni stavljao ovaj link. Slicne akcije moguce je napraviti i bez upotrebe teske mehanizacije, radom golih ruku. Novac dolazi pre svega od organizacije Trout Unlimited, zatim delom od DNR (neki ekvivalent sumskog gazinstva ili ko vec kod nas gazduje vodama i lovistima, znaci od drzave), zatim od lokalnih privatnika i na kraju dobrovoljaca koji daruju svoje vreme i snagu da ucestvuju.

Ponekad se rade mnogo manje dobrovoljne akcije, tipa ciscenje, postavljanje manjih balvana i granja da se formiraju zakloni za ribu. Ne mora uvek da bude ovako veliki projekat. Sve u svemu, ljudi su aktivni.

Konkretno kada sam pecao u proslu nedelju, naidjem pored jedne plitke obale na mali zaklon napravljen od sveze isecenog i lepo ukrstenog granja , koje je postavljeno tako da pravi zaklon uz samu obalu. Na treci prolaz, fina pastrmka je capila emerdzera. Da zaklona nije bilo, riba tu ne bi imala sta da trazi.

Jos jedan link koji pokazuje tipove struktura:
http://www.stormwatercenter.net/Assorte ... tion.htm#1

banefly
instructor

Postby banefly » Sat Jun 02, 2007 1:22 am

Na zalost, bojim se da si u pravu samo teoretski. Vidi se da si davno otisao odavde a mi u medjuvremenu ne da nismo imali progres, nego smo imali "regresivnu evoluciju"!
Prvo: kad se nadleznim "strukturama" (figurama na papiru) zaduzenim za te stvari pomene F od finansiranja bilo cega vezanog za taj tip aktivnosti, razbeze se brzinom svetlosti na daljinu na kojoj im vise nikada neces prići;
Drugo: Kada sam svojevremeno predlagao (nekoliko puta) predsednicima lokalnoh ribolovackih udruzenja i ekoloskih drustava da animiraju srednjoskolce za akcije ciscenja i uredjenja obala u okviru Drustveno korisnog rada koji je tada postojao u skolama, gledali su me ko ludaka.
Taj put kod nas jednostavno kao da ne postoji. Moramo da trazimo nesto drugo i to na vise frontova istovremeno. Najgore je ne preduzimati nista i prepustiti da stvari teku kako teku. A to je nas najcesci nacin "resavanja" problema. Na zalost jos uvek i kad toga postanemo potpuno svesni steći će se uslovi da krenemo napred.
Daj da dalje ne kvarim raspolozenje na topiku.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sat Jun 02, 2007 4:51 am

:( :( :(

Bad news... :(

Razmisljam sta bi moglo da se uradi po tom pitanju i kako...

oholi
master of fly fishing

Re: RE:

Postby oholi » Wed Jul 13, 2016 9:47 am

oldsurehand wrote:Za pocetak evo jednog linka sa fotografijama koje ce mozda biti interesantne posetiocima foruma. Moze da posluzi kao primer kako se unapredjuje staniste pastrmke na delovima reke koji nisu dovoljno produktivni.

Pregledajte stranicu, ima dosta fotografija sa proslogodisnjeg projekta poboljsanja habitata na reci Trout Run u Minesoti. Iz teksta mozete zakljuciti koliko je dobrovoljaca, ljubitelja prirode i musicarenja ucestvovalo da jednu ovako divnu vodu ucini jos atraktivnijom.

http://www.mntu.org/2006_Projects.php

Prosle nedelje sam prvi put lovio na ovoj vodi. Odusevljen sam, iako sam video samo jedan deo. Evo i par slicica.
Image
Image
Image

Sto se tice gazdovanja i pravila na ovoj vodi, na njoj vazi tzv. 'slot limit'. Gustina populacije je vrlo visoka i bazirana na prirodnoj reprodukciji. Pastrmke velicine 12-16 inca se obavezno pustaju (svi musicari koje znam ionako pustaju svu ribu, ali eto, pravilo je tu). Iako reka tece kroz privatne posede, DNR (Department of Natural Resources) placa farmerima tzv. 'easement', sto znaci da ribolovci mogu bez problema da imaju pristup reci, ali da se ponasaju s postovanjem prema privatnom vlasnistvu. Preko svih zicanih ograda su podignute merdevine za ribolovce.

E
banefly wrote:Vladane hvala na linku. Ima sta da se vidi i od prilike mozemo samo da blejimo u slike i podatke i da se divimo mada ja licno ne vidim zbog cega tako nesto i mi nebismo mogli da (u)radimo.
Znam da imas mnogo posla ovih dana ali ako ima ikakve mogucnosti bilo bi zaista zanimljivo doci do pribliznih podataka o finansijskim aspektima tih poduhvata.
Pozdrav, Bane

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

Return to “Ekološke teme”