Nuklearka

Sve vezano za ekologiju i očuvanje reka
sumadinac
master of fly fishing

Re: Nuklearka

Postby sumadinac » Tue Sep 09, 2008 6:09 pm

vlajkoni wrote:Kad jednom bude privatizovano ono sto se sada zove "EPS" investitor ce graditi ono sto mu donositi profit.

To je i vrapcima jasno. Uzimajuci celokupnu situaciju u obzir kod nas je struja jeftina (mozda me neki penzioner pogleda mrko), stvarno je istina. Mi se jos uvek bahato ponasamo i jos bahatije trosimo el.energiju. Filozofija dobre vecine je zasto kupiti solarni kolektor za pretvaranje sunceve u toplotnu energiju, kad je lakse upaliti bojler i placati nekoliko hiljada dinara struje vise, kada se to preracuna i uporedi, upotreba solarne energije je izuzetno primenljiva i prihvatljiva, a uz to neverovatno jeftinija. Druga stvar su sijalice, jos uvek preko 90% potrosaca koristi zasterele sijalice koji trose neuporedivo vise el.energije od onih stedljivih koje su se davno pojavile na trzistu, a nakon nekoliko pokusaja dozivele pravi uspeh. Sada koriscenjem stedljivih sijalica od 13W dobijamo identicnu jacinu svetlosti onih od 60W. Kada se uzme u obzir da stedljiva sijalica ima rok trajanja oko tri godine, dobije se racunica da je 250din koliko sama kosta, mnogo jeftinije od obicne koja kod kineza zna da kosta i 10din. Ovo je samo jedan mali detalj na koji treba obratiti paznju, ljudi iz EPS-a, sprovode takvu politiku da kroz zone stimulisu racionalnu potrosnju, ali posto zivimo u vremenu tranzicije i nemamo kada da razmisljamo o racionalnijoj potrosnji energije, ostaje da cekamo neko bolje vreme i gledamo kako nam reke postaju jezera, a jezera puna babuske!
Drzava trpi mnogo na polju el.energije, jer cena po kojoj se isporucuje el.energija potrosacima nikako ne odgovara realnoj. Ova istina ce mozda izazvati neke nedoumice, ali verujte mi, nakon ispitivanja istog sto mi je struka, dosao sam do strahovitnog saznanja, a nakon same privatizacije EPS-a bice nam svima jasno.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Sep 09, 2008 6:53 pm

Dali ste culi da su gubici prilikom transporta pijace vode zbog zastarelosti mreze se krecu 35-50%!?! Strasno!
"Srbija je keva! Cuvaj kevu da ti duze traje!"

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Sep 09, 2008 7:08 pm

ekoljuba wrote:Dali ste culi da su gubici prilikom transporta pijace vode zbog zastarelosti mreze se krecu 35-50%!?! Strasno!

Ovo je vec ravno katastrofi! Ljubo jel' ima negde da se procita nesto o tome?
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Djomla
guide

Postby Djomla » Tue Sep 09, 2008 8:01 pm

Cuo na Tv-u pre neki dan! Mozda i strasniji procenat gubitka... :o
You are only coming through in green rapid
====
big green river

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Sep 09, 2008 8:04 pm

Cuo sam taj podatak na tv-u! Cini mi se da je bio dnevnik u pitanju i pricalo se o problemu vodosnabdevanja i izgradnje brane na Rzavu! Ako nadjem na netu saljem link!

radovan
guide

Postby radovan » Tue Sep 09, 2008 10:36 pm

40-45%,jutarnji program,niko nije spomenuo Rzav. U svetu su gubitci(zbog pucanja vodovodne mreze) do 15%! Mnogo jeste ali ne "katastrofalno"!
″Kakvo pecanje,Kleka je zakon″

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Dec 01, 2009 9:51 am

Evo da se nadovezemo na jucerasnju temu ali indirektno...!

http://www.zelenaenergija.org/predstavl ... a-svijetu/

http://www.zelenaenergija.org/

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Dec 01, 2009 11:19 am

Evo jos jedan link gde se mogu videti neka dobra resenja kad su u pitanju alternativni vidovi energije.

http://www.alternative-energy-news.info/

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Dec 01, 2009 11:25 am

To sve je dokazano da nije dovoljno isplativo. Prevelika investicija za premalo koristi.

Dakle nuklearka je jedino resenje sto se tice stabilnog snabdevanja energijom u dovoljnoj kolicini da se malo i zaradi :grin:

Sto se bezbednosti tice, pa imamo ih sasvim dovoljno u okolini da nam ne bude dovoljno bezbedno. Oni koji se bune protiv nuklearke ocigledno nisu upoznati sa mnogim cinjenicama i sve oko ove teme treba detaljno objasniti i pribliziti narodu.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Dec 01, 2009 12:01 pm

Znas moje misljenje o Nuklearkama nisam fan kao ti ali nisam ni ljuti protivnik! Ali ni Nuklearke nisu odrzivo i dugorocno resenje. Mi kao zemlja nemamo nuklearno gorivo a i to nije nepresusan izvor energije. Drugo velika je zabluda da alternativni vidovi energije ne mogu da zadovolje energetske potrebe, sa danasnjom a i buducom tehnologijom mogu ali moraju prvo bitno da se promene neke stvari u glavama ljudi, sto je jako tesko. Prvi korak je redukcija potrosnje kako kroz menjanje nasih rasipnickih navika pa do uvodjenja novih tenologija ustede mogu biti drasticne. Drugo ne postoji jedan alternativni cist i obnovljiv izvor energije koji ce resiti problem, samo sinergija vise ovakvih vidova energije moze da pruzi znacajanu kolicinu energije. Nema jednostavnog i jednostranog resenja vec integracija mnogo resenja. Veliki problem je i nedovoljno ulaganje u nove tehnologije kao i sabotiranje od strane lobija koji forsira fosilna goriva i nuklearnu energiju jer je to brz nacin da se zarade velike pare ali na duze staze neodrziv. Postoje alternativna resenja samo je pitanje koliko smo kao drustvo(mislim globalno) spremni da se menjamo.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Tue Dec 01, 2009 12:14 pm

Potpuno se slazem sa tobom Ljubo sem u cinjenici da sam ja obozavalac nuklearki. Nuklearka je po meni krajnje resenje ali i o tome treba razmisljati na vreme. Nisam protivnik jos sa rezonom da ne treba graditi nuklearku zbog bezbednosti. U svakom slucaju resenje postoji kroz znacajne ustede energije ali bojim se da bi nas neke politicke strukture zarad ustede energije rado gurnule u pecine i prvobitnu zajednicu.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Tue Dec 01, 2009 12:45 pm

Ne bi oni da nas gurnu u pecinu jer oni vole da mi trosimo rasipnicki kao sto radimo jer je to laka zarada za njih!!! I ja se bojim da je nuklerka nasa realnost iz mnogo razloga ali potencijal alternativnih vidova energije je veliki i moracemo da sacekamo da se u razvijenim zemljama izbore za te nove, ciste i onovljive izvore energije pa da sve to dodje do nas.

ekoljuba
Moderator

Postby ekoljuba » Thu Dec 03, 2009 12:14 pm

aca-laki
instructor

Postby aca-laki » Thu Jun 17, 2010 12:41 pm

Neznam gde ovo da vas pitam,mislim da je ovde naj prikladnije.
Neznam koliko st upoznati sa vojnim skladistima goriva,otpada...Jedan od poznatih "skladista" goriva se nalazi se na raskrsnici puteva za Prijepolje, Priboj i Novu Varos, u Donjoj Bistrici.Taj objekat je podzemnog tipa,tj ukopan u brdo.Civilno stanovnistvo nema pravo pristupa ka njemu,a i amlo se u opste zna sta je i cemu sluzi.Zna se da ima mini hidro elektranu kojom se napaja objekat ali je prikljucena i na mrezu EPS-a.Jedan list je pisao da se na tom podruciju skladisti radi oktivni otpad,a po svemu sudec to je naj pogodnija lokacija za to.Kao otpadi takvog otpada pominju se jos par mesta - Aleksinački rudnici, jame u Sokolskim planinama i u Kalni na Staroj.Koliko je sve to tacno je veliko pitanje,jer se tesko dolazi do odgovora na takva pitanja..Zna li neko sta tim objektima,koliko su ona bezbedna u pogledu ekologije???
ONLY GOD CAN JUDGE ME

brankoogi
guide

Postby brankoogi » Thu Jun 17, 2010 4:10 pm

aca-laki wrote:Neznam gde ovo da vas pitam,mislim da je ovde naj prikladnije.
Neznam koliko st upoznati sa vojnim skladistima goriva,otpada...Jedan od poznatih "skladista" goriva se nalazi se na raskrsnici puteva za Prijepolje, Priboj i Novu Varos, u Donjoj Bistrici.Taj objekat je podzemnog tipa,tj ukopan u brdo.Civilno stanovnistvo nema pravo pristupa ka njemu,a i amlo se u opste zna sta je i cemu sluzi.Zna se da ima mini hidro elektranu kojom se napaja objekat ali je prikljucena i na mrezu EPS-a.Jedan list je pisao da se na tom podruciju skladisti radi oktivni otpad,a po svemu sudec to je naj pogodnija lokacija za to.Kao otpadi takvog otpada pominju se jos par mesta - Aleksinački rudnici, jame u Sokolskim planinama i u Kalni na Staroj.Koliko je sve to tacno je veliko pitanje,jer se tesko dolazi do odgovora na takva pitanja..Zna li neko sta tim objektima,koliko su ona bezbedna u pogledu ekologije???

Ja sam iz Prijepolja, i za taj objekat na Bistrici se priča svašta. Što se tiče obezbeđenja ja mislim da ono i ne postoji, to je verovatno još jedna od propalih investicija komunističkog režima. Čisto sumnjam da se tu nešto skladišti, a što se tiče minihidroelektrane ona je izgrađenje kad i hidroelektrana Potpeć a to je jedno minimum 20 godina pre nego što je početo sa radovima na kopanju tunela u Bistrici. Voda za tu minihidroelektranu je sprovedena prirodnim padom kroz cevi ogromnog promera iz Radojinskog jezera koje se nalazi ispod jezera Kokin brod na reci Uvac. Ipak ne mogu ništa sa sigurnošću da tvrdim, samo se nadam da sam u pravu :roll: .

Return to “Ekološke teme”