Stega

Udice, materijali, stege, alati, konci,...
simpson H
simpson H

Re: Stega

Postby simpson H » Sat Apr 07, 2012 1:24 am

Ih kad bi samo gledali sta je jeftinije, verovatno bi svi pecali kojekakvim Falconima.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Sat Apr 07, 2012 8:24 am

simpson H wrote:Ih kad bi samo gledali sta je jeftinije, verovatno bi svi pecali kojekakvim Falconima.

E tu nisi u pravu. Nase trziste je bilo preplavljeno sa kradenim stapovima vrhunskih svetskih proizvodjaca ( Sage, Winston, Orvis, Vision ....) i niko nije bio lud da ne kupi takav neki stap, koji je u to vreme kostao kao neki recimo Silstar. Mislim da je 70% musicarskih stapova u Srbiji ukradeno. Sto se tice kupovine musica, da mogu u radnjama da vidim musice nasih i stranih vezaca ( Erhard Loidl, Petitjean, Walter Reisinger, Bogi, Radojica-Pop, Nikola itd.) verovatno bi ih kupovao. Lako je varalicarima kad mogu da vide, opipaju i kupe varalice najvecih svedskih proizvodjaca.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Apr 07, 2012 9:58 am

Ivke, sve te musice mozes da vidis uz malo truda, ne moras da ih gledas po radnjama ako bas zelis da ih vidis. Jasno je da si u pravu za stapove ali bez obzira na poreklo ni jedan od pobrojanih stapova se nije prodavao za 1500 din ipak je potrebno odvojiti vise od trecine prosecne plate.
Varalicari su uvek imali bolji izbor ali i dalje se daleko vise njih odlucuje za neki SPRO ili krsh Daiwe iz Formaxa nego za CD, CTS, RST, Hardy,...
Gledajuci tako, mi smo poznati kao manje racionalni ribolovci, zato nas i bije fama kako je pribor za muscarenje preskup, kako je to cisto "pederisanje", kako smo manekeni. A zapravo ne mora da bude tako.
Problem je sto nase shvatanje finog i preciznog nije ravnomerno rasporedjeno. Dok smo spremni da damo pravo malo bogatstvo za stap, kombinezon ili cipele vise klase, nismo spremni da odvojimo adekvatnu sumu za stegu ili alat. Mozda zato sto se alat i stega ne vide dovoljno u javnosti :)

Mi zapravo stedimo na najeftinijim stvarima, radije kupimo strunu od 60e i beking od 10e pa menjamo na dve godine nego stegu od 150e koja traje ceo zivot ili bobinu od 20e koja isto toliko traje. Stedimo na udicama, cupamo cebice, raspredamo uckure ili kupujemo kaleme obucarskog konca od 10000m umesto finog i navostenog UNI. A pravi je problem sto bi svi da imaju materijala za 3 naredna zivota. Zar nije bolje imati 8 kalema vrhunskog konca u 8 vrhunskih boja nego 20.000m crnog. Garantujem da bi se 90% vezaca odlucilo za drugu varijantu. A ja za 3-4godine koliko dugo sebi vezujem musice, potrosio cele 2 spulne konca...

ramplinstinski
fly fisherman

Postby ramplinstinski » Sat Apr 07, 2012 10:11 am

ivke037 wrote:Najjeftinije je kupovati musice. Kad kupis stegu i alate, pa pocnes da nabavljas materijale, tek tada vidis da tu kraja nema.

Jako bitan faktor je i vreme. Mnogi se odlucuju za kupovinu musica upravo zbog manjka slobodnog vremena koje je neophodno za FT
No Fear No Mercy...Helios, Abel & Me

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Sat Apr 07, 2012 1:21 pm

simpson H wrote: Zar nije bolje imati 8 kalema vrhunskog konca u 8 vrhunskih boja nego 20.000m crnog. Garantujem da bi se 90% vezaca odlucilo za drugu varijantu. A ja za 3-4godine koliko dugo sebi vezujem musice, potrosio cele 2 spulne konca...

... treba i jedno i drugo :lol: taj crni, bez njega se ne moze...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Apr 07, 2012 2:40 pm

Nemam pojma ali ja u zivotu nisam koristio crni konac i ne treba mi nikada sem povremeno za tela. Kao osnovni me zaista ne zanima. Kad vezeujem glavu bilo kojom bojom, predjem par cm markerom i to je to. Bojim se da je obilato koriscenje crnog konca kod nas nasledje vremena kad su druge boje bile teze dostupne, od kojeg pojedini nikako da pobegnu.

pex
master of fly fishing

Postby pex » Sat Apr 07, 2012 2:47 pm

Bogi wrote:
simpson H wrote: Zar nije bolje imati 8 kalema vrhunskog konca u 8 vrhunskih boja nego 20.000m crnog. Garantujem da bi se 90% vezaca odlucilo za drugu varijantu. A ja za 3-4godine koliko dugo sebi vezujem musice, potrosio cele 2 spulne konca...

... treba i jedno i drugo :lol: taj crni, bez njega se ne moze...

Crni 20000m sivi isto, braon mozda i 2x 20000....ostali mogu po 5000... :wink:
ODGOVARAM SAMO ZA ONO STO SAM REKAO, NE I ZA ONO STO STE VI RAZUMELI...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Apr 07, 2012 3:37 pm

Rekoh ja, nasledje 19. veka. Pa dobro, nama i onako treba minimum 200 godina da shvatimo da nismo nebeski narod.

bane
guide

Postby bane » Sat Apr 07, 2012 5:43 pm

HELIOS tip-flex rules

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sat Apr 07, 2012 6:51 pm

Tako je, a mozda i ovo...?

http://www.jvice.com/
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

Bogi
Tyer of the Year 2009!

Postby Bogi » Sun Apr 08, 2012 12:11 am

simpson H wrote:Rekoh ja, nasledje 19. veka. Pa dobro, nama i onako treba minimum 200 godina da shvatimo da nismo nebeski narod.

... ne radi se o nasledju... narocito oni deblji jer sluze za formiranje i podlogu za neke odredjene imitacije gde je bas nezamenljiv i naravno pride i neki svetliji recimo beli... konus, forma, ko voli da cepidlaci oko sitnica itd. plus je po meni brze i jednostavnije odraditi neke muve i lepse sloziti takav konac na parce udice u zavisnosti sta pravimo... ne kazem da je dobar za sve ali je nezamenljiv za neke odredjene... u suprotnom trebao bi mi paket UNI-ja... nasledje nije ali navika mozda jeste malo, plus neka olaksavajuca stvar za nesto sto nas dovodi do recimo jednostavnosti i nama nekoj boljoj izradi i tome sta mislimo i da je najbolje da se tako i odradi... u flytyingu nema granica i pravila... ovo ili ono... koristi se sve... a mislio sam kad sam rekao za crni iskljucivo onaj deblji kao body thread ne osnovni...

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sun Apr 08, 2012 1:18 am

Nisi me skapirao uopste, ja govorim o osnovnom koncu a ne koncima za tela. I sam cesto koristim nekakve konce za tela crne boje za musice koje mi trebaju.

Ono sto ja pricam je da se kod nas kad pomenes osnovni konac po defaultu misli na crni, prosto smesno koliko ljudi koriste crni konac a niko ne ume da objasni razlog zasto je to tako. Koristim sve boje osnovnog konca a najmanje crni.

ivke037
instructor

Postby ivke037 » Sun Apr 08, 2012 7:57 am

simpson H wrote:Rekoh ja, nasledje 19. veka. Pa dobro, nama i onako treba minimum 200 godina da shvatimo da nismo nebeski narod.

Da li smo shvatili?

prota71
instructor

Postby prota71 » Sun Apr 08, 2012 6:36 pm

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Tue Apr 17, 2012 1:03 pm

"Budget" stega, ali je dizajn zanimljiv-koristi magnet, koji omogucuje lako pomeranje:

http://www.steelheadjunkies.com/?p=579

http://www.btsflyfishing.com/catalog/Be ... sTools.htm
"You do not ask a tame seagull why it needs to disappear from time to time toward the open sea. It goes, that's all." B. Moitessier

Return to “Materijali i alati”