Stega

Udice, materijali, stege, alati, konci,...
ivica
fly fisherman

Re: Stega

Postby ivica » Sat Feb 27, 2010 11:15 pm

Image
Ovako muci me luft kada je rotacija "ukljucena",radi se mozda o pola milimetra ali ipak postoji.
U uputstvima pise da bi se namjestio zeljeni otpor rotacije treba zavrnuti JAM NUT-crvena strelica,nakon toga zategnuti saraf-zuta strelica,a kad se veze za zakljucavanje zeljenog polozaja koristiti tumb screw-zelena strelica.E sad zbog cega sve ove crtarije.Ako jam nut stavim skroz u desni polozaj i pritegnem imbusni vijak(zuto)osovina je zabetonirana i nemoze se pomaknuti.Ukoliko popustim jam,vracajuci ga uljevo i ponovo zategnem imbusni vijak onda je sve ok ali ima lufta(vrlo mali)ali ima.muci me zbog cega je uopce taj jam n.ako se preporuca upotreba vijka za zakljucavanje rotacije-i otpustanje iste?
katem mozda i sve nije tako savrseno kako sam ja zamisljao,rado bi volio vidjeti kod Renzettija jel ima lufta ili ne.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Sat Feb 27, 2010 11:30 pm

Ja Renzetti drzim potpuno olabavljenog sto se tice rotacije i ne stelujem nikada. Nikad nemam pojma kada ce mi zatrebati a ne pomera se uopste dok vezujem bez da koristim rotaciju. Uglovi su idealni i uopste nemam potrebu da se drkam sa tim.
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Boban
Moderator

Postby Boban » Sun Feb 28, 2010 12:28 am

Na pitanje dali Renzetti ima lufta?
Renzetti apsolutno nema lufta i ima izvanrednu rotaciju. Ja sam svoju stegu nastelovao pre pet godina i nemam potrebu da nesto dodatno stelujem do dana danasnjeg.
Moj prijatelj ima Nor- vise i probao sam raditi na tom modelu. Ovo sto cu reci je samo i isklucivo moje licno misljenje i molio bih da mi se ne zameri i da se shvati kao moje licno ubedjenje. Jedino sto je dobro na toj stegi je ujednacena rotacija, inace druga tehnicka resenja, same celjusti koje drze udicu, celokupna zavrsna obrada su katastrofalno losi i vrlo ne kvalitetno odradjeni sa vrlo jeftinim i prostim komponentama. Ali svakako da ce na istoj majstori praviti izvanredne kreacije.
Sto se tice Griffin vise, ja nemam iskustva sa tim modelima. Vidim da imaju dosta tehnickih problema, sto se tice estetskog izgleda, opet moje licno mosljenje je da mi vise lici na neki nato produkt za namensku proizvodnju nego na stegu na kojoj ce mo sa uzivanjem vezivati musice koje cemo koristiti u nasem lepom hobiju.
Vidim da je u opciji i Renzetti- presentacion4000. To je produkt iz gornje lestvice renzettijeve produkcije i od predhodna dva modela odskace bar za dve klase i sto se tice estetskog izgleda, tehnickih performansi, kvaliteta materijala i zavrsne obrade. Trenutno je nekoliko varijanti istog modela u ponudi u zavisnosti od paketa. Moje misljenje je da je to vrhunski proizvod, model koji je odmah ispod Master modela i da se po kvalitetu i performansama nikako ne moze porediti sa dva predhodno pomenuta modela.
Izvinjavam se na iskrenosti, ali ja imam takvo iskustvo.

ivica
fly fisherman

Postby ivica » Sun Feb 28, 2010 12:37 am

G.Bobane!Nema nikakve potrebe za izvinjavanjem,sto iskrenije to bolje pogotovo o ovakvim stvarima.
nazalost,kao sto sam prije napisao,nisam imao prilike prije kupovine probati ni jedan od pomenutih modela.

oholi
master of fly fishing

Postby oholi » Sun Feb 28, 2010 1:30 am

ja imam traveler rencetijev i zadovoljan sam, ima malo lufta, ali to je smesno malo i ne smeta ni malo. udobna je za rad, rotacija odlicna, kvalitetne celjusti, i na kraju estetski mi se dopada. a izasla me 60e :grin:

Hunter
fly fisherman

Postby Hunter » Mon Mar 01, 2010 3:56 pm

ivice,budem ja odkupio tu tvoju klimavu,a ti si naruci neku drugu.(pukla mi kopija regalke)

ivica
fly fisherman

Postby ivica » Mon Mar 01, 2010 11:29 pm

Ipak nije toliko klimava da je prodajem! :wink:

Nenad Malibu
vuna

Postby Nenad Malibu » Wed Jan 12, 2011 10:55 pm

Vrlo su su zanimljive rasprave o stegama i primecujem da su vrlo slicne raspravama ovde u Americi.Puno razlicitih ukusa i razlicitih misljena. Moje misljenje je da svaka stega ima neku manu, neke manje neke vise.
Ja koristim ove 3 stege iz sledecih razloga:
Dina-King Barracuda Ultimate Indexer je teska stabilna stega i jako je dobra za pravljenje velikih i srednji musica. Naravno mogu da se prave i male musice velicine do 28 sa midge celjustima ali za to mi je mnogo bolji Renzetti Presentation 3000 koji je napravljen bas za to (musice velicine 28 do 2). Kad god idem na put nosim Renzzeti Traveler koji imam vec 17 godina!!! Pre godinu dana sam mu promenio celjust (Renzetti Presentation 4000) i par delova cisto radi sminke ali stara celjust posle 17 godina izgleda kao nova! Veruj te mi!
Nenad
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Jan 13, 2011 12:36 am

Nenade, I jeste tako kao sto si napisao. Dina-King Barracuda ili Dina-King Barracuda Ultimate Indexer za vece i musice, ozbiljna masina za takvu namenu. Renzetti kojem bolje lezi manje velicine jer je i sama konstrukcija (dizajn) tako uradjena, kompromisno resenje, mada se ona dobro nosi i sa velikim udicama. Ja sam u mog Renzetti-ja Master vise stavljao najvecu 8/0 a cesto sa 2-3-4/0 i stabilno se ponasa. No medjutim nije za to a i ne lezi mu kako mi Boban rece jednom "koristi neku kalasinju od stege da ne provociras Renzetti-ja, pa to je Sradivari Sale.." i ne da je 100% u pravu nego milion! Koliko se musica vezalo na te stare celjusti sto si promenio?
Image ImageImage

Nenad Malibu
vuna

Postby Nenad Malibu » Thu Jan 13, 2011 2:49 am

Po mom misljenju, razlog zasto neko nije zadovoljan sa svojom stegom je uglavnom zato sto ni jedna stega nije savrsena. Svakoj se moze naci mana i najvaznije je da se koristi za ono sto je najbolja. Ako bih imao samo jednu stegu, to bi bio ili LAW ili Renzetti Master, ali i one nisu bez mana. Oliver Edwards je prvi koji kaze da je njegova stega "cudoviste" (Law vise) i prevelika za male muve, ali on moze i pravi sta god treba na njoj. Stege koje ja imam, svaka ima svoju namenu i srdacno ih preporucujem. Sto se tice moje stare celjusti, na njoj sam pravio izmedju 300 i 400 musica godisnje. Ja nisam komercijalni vezac ali znam puno vezaca koji prave mnogo vise musica godisnje i nisu imali problema sa Traveler celustima. Desava se da pukne ta gumica ali one su toliko jeftine da ne vredi o tome ni razmisljati. Cuo sam da su neki ljudi imali problema sa rdjom ali ja nikad nisam imao takve probleme ni sa jednom od mojih stega. Ponekad ne mogu da verujem svojim ocima, moj jako dobar prijatelj i izuzetan vezac Ted K., koristi Regal stegu i uspeo je da unisti celjust, ali ga i dalje koristi!!!Taj isti Ted K. je uspeo da izjede metal na Abel masinicu uz pomoc trenja metala i linije??? Da nisam video nebi verovao. Kada je Mr.Abel posetio nas klub, Ted mu je pokazao masinicu i covek nije mogao da veruje. Doslo je cak i do svadje koja je bila nepotrebna ali Mr.Abel je bio kategorican da je to bio prvi put da tako nesto vidi. Neki ljudi imaju tesku ruku pa to ti je... Ted mi je jako dobar prijatelj i ima vikendicu na Big Horn River u Montani i nadam se da nikad ovo nece procitati... :)
Nenad
Ja se izvinjavam zbog nezgrapnog slaganja mojih recenica ali stvarno ne pisem cesto na nasem jeziku.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Thu Jan 13, 2011 3:26 am

Nema ama bas ni jedan razlog da se izvinjavas. Odlicna prica za vrhunske materijale i "laku ruku" pojedinaca :mrgreen:
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Thu Jan 13, 2011 4:27 am

simpson H wrote:Odlicna prica za vrhunske materijale i "laku ruku" pojedinaca :mrgreen:

U planu je odavno i Dina-King Barracuda Ultimate Indexer ali kada se zaradi i para za tako nesto. Za sada samo Renceti:)
Image ImageImage

Nenad Malibu
vuna

Postby Nenad Malibu » Thu Jan 13, 2011 4:53 am

Jos uvek ne znam nikoga da je nezadovoljan sa Dina King Barracuda stegama i ljudi koji rade za njih su jako ljubazni. Zenska koja se javlja na telefon u Dina Kingu se zove Tina. Sem sto ima prijatan glas, jako je pametna i sve zna o stegama, ne samo o Dina King vec i celoj konkurenciji.

Boban
Moderator

Postby Boban » Fri Jan 14, 2011 12:55 am

Nenade, nema razloga za izvinjavanje, naprotiv drago mi je da imas iskustva sa kvalitetnim stegama i da mozemo razmeniti misljenja o nekim prednostima i manama jer sam i ja misljenja da nema stege bez mane. Ali moramo priznati da su te mane kod Dyna-King i Renzetti-ja zbilja svedene na minimum i o tome sam vec dosta pisao. Mozda o manama mogu vise pisati oni koji se bave profesionalnim vezivanjem i koji produciraju hiljade musica godisnje ali ja koji sada pravim maksimalno 500 musica godisnje mogu da kazem da za mene nema bolje stege od Renzetti-ja i Dyna-King, moje licno ubedjenje sto naravno ne mora biti pravilo!
Vidim da Dyna-King ima Tinu koja je vrlo prijatna i informisana cak i o konkurenciji. Renzetti ima Lily koja je ljubazna, komunikativna i vrlo poslovna! Ovo su dve vodece firme u svetu i sigurno znaju kako treba raditi, pored kvaliteta vazni su prezentacija i stil!

Nenad Malibu
vuna

Postby Nenad Malibu » Fri Jan 14, 2011 8:12 am

Jeste Bobane, pored funkcionalnosti, izgled stege ja jako vazan. Lepa stega te stalno mami da pravis musice. Danas postoji stvarno veliki izbor na trzistu i konkurecija je velika ali ipak moze da se nadje stega srednje cene koja bi zadovoljila mnoge vezace. Pogledajte oval link, vrlo je informantivan i za onoga koji bi da kupi malo jefiniju, a dobru stegu bice jako zanimljiv. Ziri od 3 sudje je nezavisno ocenio nekoliko stega od $50, $100 i $150 i uz ocenu su dali vrlo dobro objasnjene. Moram da priznam da nisam koristio ni jednu od ovih stega ali sam ih video i cuo vrlo slicne ocene od drugih ljudi. Celokupni pobednik izmudju ovih stega je Peak stega, cena $150. O njoj sam cuo sve najbolje i verujem da vredi toliko i po misljenju zirija moze da se poredi sa duplo skuljim stegama. Peak stege se prave u Americi.

http://www.flyfishohio.com/Vise%20Revie ... ot-Out.htm
http://www.peakfishing.com/TyingVises.html

Return to “Materijali i alati”