Favoriti za kraj sezone!

simpson H
simpson H

Favoriti za kraj sezone!

Postby simpson H » Fri Aug 24, 2007 2:21 pm

Septembar je poslednji mesec lova pastrmke? Koje muve za ovaj period su vasi favoriti?
"A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

fanatic_fly
fly fisherman

Postby fanatic_fly » Fri Aug 24, 2007 9:13 pm

Zd Bojan.........Zna se za Ribnik Krejica boja teletine!? :lol: Još kad je napravi Goran to je to..............Šalu na stranu. Meni se u septembru najbolje pokazala od nimfi natural zečje uho i fazan (sve na udicama od 16 i 18) pa nekad čak i manje ovisi od vodostaja. Suha normalno emerdžet i kreja maslinasto žute boje tjelo a krila smedža ili još tamnija sve na malim udicama.
LP Fanatic_fly
C&R

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Fri Aug 24, 2007 10:19 pm

Boja kakve teletine?Ove koju prodaju po mesnicama ili one prave,što bi rekli ribničani,neprcane?I nije samo ribnik mušičarska voda,koje suve da ponesem na Đetinju,koje na Gradac?Čisto sumnjam da tamo kreja boje mesa radi posao!A za nimfe-pojma nemam,čak mislim da se ova oblast zove suve muve

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Aug 24, 2007 10:23 pm

rabbit wrote:,koje suve da ponesem na Đetinju,koje na Gradac?Čisto sumnjam da tamo kreja boje mesa radi posao!

Da znas da radi :D

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Fri Aug 24, 2007 10:41 pm

Heheheh, boja teletine, boja kajmaka (starog), petrolej boja.....kakva poredjenja nema dalje! Sto se mene tice, na Studenici i Rzavu uveliko se roji veliki braon caddis u knjizi Hatch Guide For Western Streams-Jim Schollmeyer je okrarakterisana kao family: Limnephilidae, Genus: Dicosmoecus. Verovatno da je to identicna muva ovoj sto se kod nas roji (molio bih tumacenje poznavalaca entomologije), inace to je odrastao oblik popularne larve caurasa, koja je u svetu ribolova jako poznata. Kad je rec o ovom insektu, pastrmka jede samo njega, narocito onih pola sata pred mrak kada se intenzivno roje iznad vode. Kako pupu tako i odraslog krilatog insekta, najcesce ga imitiram klasicnom muvom elk hair caddisom braon-narandzaste boje, na udicama #8-#10.

Zeka
master of fly fishing

Postby Zeka » Fri Aug 24, 2007 11:04 pm

simpson H wrote:
rabbit wrote:,koje suve da ponesem na Đetinju,koje na Gradac?Čisto sumnjam da tamo kreja boje mesa radi posao!

A kako znaš da radi kad su vas iznervirali neki ubogi fudbaleri pa si samo jednu macno?

simpson H
simpson H

Postby simpson H » Fri Aug 24, 2007 11:13 pm

rabbit wrote:
simpson H wrote:

A kako znaš da radi kad su vas iznervirali neki ubogi fudbaleri pa si samo jednu macno?

Fudbaleri su nas iznervirali posle pecanja, a ta jedna je pala bas na mesnu :D

banefly
instructor

Postby banefly » Sat Aug 25, 2007 12:23 pm

sumadinac wrote:Heheheh, boja teletine, boja kajmaka (starog), petrolej boja.....kakva poredjenja nema dalje! Sto se mene tice, na Studenici i Rzavu uveliko se roji veliki braon caddis u knjizi Hatch Guide For Western Streams-Jim Schollmeyer je okrarakterisana kao family: Limnephilidae, Genus: Dicosmoecus. Verovatno da je to identicna muva ovoj sto se kod nas roji (molio bih tumacenje poznavalaca entomologije), inace to je odrastao oblik popularne larve caurasa, koja je u svetu ribolova jako poznata. Kad je rec o ovom insektu, pastrmka jede samo njega, narocito onih pola sata pred mrak kada se intenzivno roje iznad vode. Kako pupu tako i odraslog krilatog insekta, najcesce ga imitiram klasicnom muvom elk hair caddisom braon-narandzaste boje, na udicama #8-#10.

Slazem se sa reakcijom na pomenute "Boje" suvih musica jer je logicna - dok ne dozivite nesto kao ono sto smo na Ribniku u drugoj polovini jula a narocito prvoj polovini avgusta ove godine doziveli nas nekolicina.
Ne kazem nikako da je to sada nako pravilo za sve reke i doba godine ali ne bih rekao ni da je neka retkost za slicne reke i slicne uslove.
Elem, u drugoj polovini avgusta se danima na reci rojila jedna jedina "krejica". Bas ta koju smo opisali kao krejicu "boje mlade teletine". I lipljen i pastrmka su uzimali gotovo isključivo takvu imitaciju i NIŠTA drugo. Svi pokušaji sa nekom sličnom bojom su se završavali poražavajuće. Ko nije imao alat i materijal da to naveze, uglavnom je mogao da "duva".
Kad nekog od poznavalaca situacije na toj reci (Ribniku) pitate sta radi ili sta ce raiti u narednom periodu dobijete od prilike ovakav savet: boja mlade teletine, kukuruzara, horozusa... Ni po jada ako vam kazu žuto-zelena krejica ili maslinasta. To je nešto bolje definisano ali je ipak daleko od preciznosti.
Zbog toga sam i napisao onaj tekst o izboru muve na sajtu.
Sto se tice septembarskih mušica za pastrmku, moje dosadašnje iskustvo mi kaže da septembar (uprkos gomili suprotnih mišljenja) i nije neki mesec za lov pastrmke. To važi za sve vode na kojima sam ja lovio a imaju pastrmku. Nekako, što se više bliži septembar, pastrmka uzima sve teže i redje i sve je sitnija iako je očigledno da ima i krupne.
Imam i neko svoje "logično" objašnjenje za takvu ocenu ali ne bih sada o tome.
Ili ne umem da nadjem muvu. Koliko se secam, ni druge kolege koje su lovile u istim uslovima nisu se proslavile loveci pastrmku u septembru. To mi dodje kao neka uteha ili potpora mom uverenju.
Dakle, nemam neki savet u pogledu izbora mušice za septembarski lov pastrmke.

sumadinac
master of fly fishing

Postby sumadinac » Sat Aug 25, 2007 12:59 pm

Bane nasmejao sam se poredjenjima muva jer me je podsetilo na neki smesan detalj, ispricacu vam, mada je malo off topic (istinita prica). Ranije kada je u expanziji bio tirolsko drvce na Drini pre desetak godina, lovili otac i sin. Malo po malo otac vadi jednog po jednog dok sin ni za lek. Vice sin ocu "sta uzima", ovaj njemu "muvu", nasmeja se sin i pita "znam da je muva nece biti musmula, ali koja", vice otac njemu "boje kajmaka". Sin pretura po kutijama, nadje muvu stavi, opet nista. Otac jednog po jednog vadi. Odusta sin spakova stap i izadje na obalu. Kad je otac zavrsio sedose na obalu, i sin ga pita "je li matori sto me zajebavas, sto neces da kazes muvu", kad otac "pa rekao sam ti, boje kajmaka, ali starog" :D

Ima i nastavak. Sledeceg dana dogodi se ista situacija, samo sto sin mlati, a otac nista. Zove otac moli, kumi, ne bi li saznao muvu, sin cuti ko zaliven. Spakova otac stap, upali auto i ode, ostavivsi sina bez icega, 120km od kuce!!! :D

Šaš_Slo
fly fisherman

Favoriti za kraj sezone!

Postby Šaš_Slo » Sat Aug 25, 2007 5:50 pm

:lol: :ahah-fish: dobra priča!

banefly
instructor

Re: Favoriti za kraj sezone!

Postby banefly » Sat Aug 25, 2007 7:56 pm

simpson H wrote:Septembar je poslednji mesec lova pastrmke? Koje muve za ovaj period su vasi favoriti?

MOZE LI NESTO OVAKO?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flydoc
Zlo sa Vlasini

Postby flydoc » Sat Aug 25, 2007 11:06 pm

banefly wrote:MOZE LI NESTO OVAKO?

Moze, posalji 20 komada :wink:

Jel valja koja boja od ove dve a bane?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

oldsurehand
Forum administrator

Postby oldsurehand » Sun Aug 26, 2007 12:39 am

U ovim krajevima najuzbudljivije dry-fly musicarenje se desava krajem leta i u ranu jesen, kada su skakavci aktuelni na pastrmkinom jelovniku. Pogotovu su atraktivne lokacije koje proticu kroz livade i trudim se da u ovo vreme obidjem takve reke. Ja sam odavno batalio klasicnu sisanu jelensku dlaku i uglavnom koristim varijacije na temu (vidi sliku) u zutoj, zelenoj i drap boji. Lake i brze za vezivanje...

Image

Image

banefly
instructor

Postby banefly » Sun Aug 26, 2007 9:58 am

flydoc wrote:
banefly wrote:MOZE LI NESTO OVAKO?

Moze, posalji 20 komada :wink:

Jel valja koja boja od ove dve a bane?

Ova sa desne strane na fotki bi mogla da bude dobra.
P.S. "Gori" si od Simpsona sto se tice kolicine! Brzo ucis!

banefly
instructor

Postby banefly » Sun Aug 26, 2007 10:09 am

oldsurehand wrote:U ovim krajevima najuzbudljivije dry-fly musicarenje se desava krajem leta i u ranu jesen, kada su skakavci aktuelni na pastrmkinom jelovniku. Pogotovu su atraktivne lokacije koje proticu kroz livade i trudim se da u ovo vreme obidjem takve reke. Ja sam odavno batalio klasicnu sisanu jelensku dlaku i uglavnom koristim varijacije na temu (vidi sliku) u zutoj, zelenoj i drap boji. Lake i brze za vezivanje...

Tipican primer americke jednostavnosti i efikasnosti. Na zalost, kod nas je broj reka gde se sticu ti uslovi skoro nula. Ako ih i ima u njima nema sta da se lovi.

Return to “Suve mušice”